TIP LİTERATÜRÜ OKUMAK,TIP DERSLERİNİ ÇALIŞMAK,TAKINTILARIMIZ,MÜKEMMELİYETÇİLİĞİMİZ

professorofmedicineX
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

TIP LİTERATÜRÜ OKUMAK,TIP DERSLERİNİ ÇALIŞMAK,TAKINTILARIMIZ,MÜKEMMELİYETÇİLİĞİMİZ

Mesaj gönderen professorofmedicineX » Pzt Eyl 17, 2018 3:47 am

TIP LİTERATÜRÜ OKUMAK,TIP DERSLERİNİ ÇALIŞMAK,TAKINTILARIMIZ,MÜKEMMELİYETÇİLİĞİMİZ...

Doğru Çalışma Stili=
İyi tutulmuş Ders Notu + İyi hazırlanmış Kitaplar(Fazla veya Az değil Kafi miktar kaynak) +
En önemlisi Ezberlenecek yerleri veya Olay örgüsü oluşturan parçaları Oku Geç Gözat Geç Mantığı

Gözat Geç Oku Geç Kapkaç Şeklinde oku kavra Tekrar et
Tıbbi birikim yapıyorsan oku geç oku geç gözat, gözatarken soru olabilecek yerleri sorgula-kendine suale dönüştür lakin takılıp kalma,sürekli dinamik biçimde ilerle ve sürenin çoğunu ilerlemeye okumaya sorgulamaya kavramaya harca! Eğer sürekli nasıl çalışırım nerden çalışırım neyi çalışırım o nerde bu nerde diye soruyorsan bil ki daha Tıp çalışmayı öğrenmemişsindir. Ne olursan ol,ister asistan ister intern ister stajyer... Hızlı gözatamıyorsan, dersten-alanından soğumuş,mükemmeliyetçi fakat neyi nasıl yapacağını anlayamamış kendi potansiyelini dondurmuş hantallaşmışsındır. Tıp, hantal kişiyi sevmez. Tıp mükemmeliyetçi yani hayalperest kişiyi sevmez. Mükemmeliyetçi, neyi bilmesi gerektiğini nasıl çalışacağını idrak etmemiş gerçekler yerine kafasındaki Süperkahraman İdeallere tamah eden hayalperesttir. Tıp, gerçekleriyle yaşayan gerçekleriyle çalışan,kendi gerçeklerini ilerleten, dinamik kişiyi sever!

Tıp Literatürü okumanın Tıp çalışmanın temel taşı nerden geçiyor?
Tıp literatürü okumanın mantığı hızlı gözatabilmek, gözatıp kavrayabilmek ve kavradıklarını kendine soruya dönüştürebilmek,soru gözüyle bakabilmek, zamanla önemli şeyleri bağdaştırıp ilerideki sınavlarda çıkacak soruları kitabın içinden yakalayabilmek. Çok dağılırsanız,mükemmeliyetçilikten işten bıkarsınız. Mükemmeliyetçilik insanın kendisinden korkmasına yol açar,bünye kaldırmaz,başarısız bir ilkokul çocuğu gibi hissettirir, yaramazlaştırır,bünye başka işlere meyleder, işten kaçar,savsaklar..
Bu nedenle herşeyi öğrendim diye takılıp kalmaktansa, herşeye gözattım birsüre kafa yordum geçtim ilerledim demeli. Tıp okumak kapkaç işidir, kapabildiklerini götürürsün sonra aynı yere gelip kalanları ve yeni gördüklerini kapmaya çalışırsın. Bir süre sonra ortamda neler kapılacak kadar değerli alışırsın gibi... Kapkaçtan kasıt sizin geri dönüp yaptığınız tekrar yoğunluğunuz oluyor.

Tıp çalışırken Takıntılı olmamızın nedeni bence ne?
İşin garip yanı insanın kendisini beğenmemesi,beğenmediği şey kendi zeka gücü,beyni, onun hızla birçok detayı kavrayamayacağını düşünüyor.Bu nedenle detaylara sayfalara kelimelere takılıp odaklanmaya çalışıyor.Bunlara takılmaktansa yaptığımız işi yapıp geçsek beynimizin gerçek çıktılarıyla yüzyüze gelmiş oluruz. Çünkü hayat,yaptıklarımız üzerine kuruludur,kurgu olarak kalanalr üzerine değil. Bir işi yaparken o işte anı yaşarken başardıklarınız,kaydettikleriniz,biriktirdikleriniz sizin gerçekliğiniz oluyor. Anı yaşarken notlarınızı tutun, ders anında, ders anında gözatmaya çalışın, zamana takılmayın zaman da size takmayacaktır.
Beyninize güvenin,zekanıza güvenin, siz okuyun ilerleyin o sizin hep yanınızda olacaktır. İlerlemenize başardıklarınıza kaydettiklerinize biriktirdiklerinize yeni şeyler katın ve devam edin gençler...

Kullanıcı avatarı
volfram
VIP
VIP

Mesaj gönderen volfram » Pzt Eyl 17, 2018 7:58 am

hocam dr jekyll ve mr hyde gibisiniz, teşekkürler.

professorofmedicineX
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen professorofmedicineX » Cmt Ağu 10, 2019 11:17 pm

dr jekyll ve mr hyde şizofireni idi evladım neyi kasteyledini idrak etemedim?

pdoctoryoda
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen pdoctoryoda » Sal Ağu 13, 2019 2:48 pm

benim problemlerimi anlatmissiniz, bu yaziya simdi denk gelmis olmama uzuldum, ama varsa bu mukemmeliyetci ve takintili kafa yapisindan cikabilen lutfen yazsin, zira ben iki senedir ayni problemle bogusuyorum