4. sınıfa başlangıcına tekrar dönseniz neler yapardınız?

studentdrsara
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

4. sınıfa başlangıcına tekrar dönseniz neler yapardınız?

Mesaj gönderen studentdrsara » Pzr Haz 28, 2020 6:13 pm

Merhaba herkese
Dönem 4’e önümüzdeki dönem başlayacağım.
Stajlarda yardımcı olacağını düşündüğünüz yaz için ön çalışma önerileriniz var mı?
Dahiliye stajını şöyle zor böyle zor diye anlatıyorlar biraz gözüm korktu açıkçası, hazırlık yapmak adına dahiliye kitabı mı okumalıyım Robbins mi?

Düşüncelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum. :)

Kullanıcı avatarı
dr_forky
VIP
VIP

Mesaj gönderen dr_forky » Pzr Haz 28, 2020 6:19 pm

studentdrsara yazdı:
Pzr Haz 28, 2020 6:13 pm
Merhaba herkese
Dönem 4’e önümüzdeki dönem başlayacağım.
Stajlarda yardımcı olacağını düşündüğünüz yaz için ön çalışma önerileriniz var mı?
Dahiliye stajını şöyle zor böyle zor diye anlatıyorlar biraz gözüm korktu açıkçası, hazırlık yapmak adına dahiliye kitabı mı okumalıyım Robbins mi?

Düşüncelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum. :)
bence yazın dinlenip kafanızı boşaltmanız ders çalışmanızdan çok daha faydalı olur hocam ama çalışacaksanız da pato ve farmayı kısaca gözden geçirmeniz yeterli olacaktır.Staj için önerimse mümkün olduğunuzca sık hastalarla haşır neşir olun kendi muayenenizi geliştirin sık sık hocaların polikliniklerini rahatsız edin girişimsel işlemleri izlemeye katılın ve bazı hocalar sizi defetmek isteyebilir sakın aldırış etmeyin başka pole geçin.Kısacası 4te dersleri normal bi şekilde ama düzenli çalışmanız önemli dahiliyede cecil-harrison gibi textbooklar okumak pediatride nelson okumak sizin yararınıza olur.Ama en önemlisi pratik yönden kendinizi geliştirmek, hasta nasıl sunulur nasıl anamnez alınır nasıl iyi muayene yapılır bunları başka bi zamanda öğrenme şansınız yok(olsa bile 4teki kadar etkili olmaz).

Kullanıcı avatarı
saat11igeciyordu
VIP
VIP

Mesaj gönderen saat11igeciyordu » Pzr Haz 28, 2020 6:21 pm

Dahiliye için semiyoloji okuyun bence hocam.Hem anamnez fizik muayene hem de konulara genel bir giris acisindan staja en iyi hazırlık bu olur.

https://www.amazon.com.tr/İç-Hastalıkla ... 3098&psc=1

Kullanıcı avatarı
Dsldsld
VIP
VIP

Mesaj gönderen Dsldsld » Pzr Haz 28, 2020 6:52 pm

Katılmayan olabilir ama ben olsam TUS çalışırdım, 4.sınıftayken kitapları doldururdum. O dönem bi yol gösterenim olsaymış keşke.
Gittim yine okul sınavlarına yönelik çalıştım, not ortalamam önemli bi şeymiş gibi düşürmeyeyim aman dedim. Şimdi okul derecem var ama boş, bana bi faydası yok cidden. Hele ki bu son yıl intörnlükte aman laf etmesinler kızmasınlar diye canla başla çalışıp bi de yüzünü görmediğin hocaların tüm gruba otomatik 60-70 verdiğini eski yıllardaki halimle görmemişim iyiki. Tıp adına ilk 3 seneki çalışma zaten belli bi yere getiriyor. Artık devamı 4. sınıfta gözlem ile korelasyon. Sınavlar ve sözlüler için de konuyu anlatan hoca değişmediyse zaten ne sordukları belli. Fotokopiciden alıp son 1-2 hafta staj uzunluğuna göre çalışsan bi de derslere girsen yeterli. Bunun haricinde dediğim gibi dersleri takip edip TUS kitaplarımı doldursaymışım keşke. Kaçırdığım ettiğim yerleri 5'te dinlerdim, kötü doldurduğum kitapları 5'te önemli yerleri bilerek daha iyi doldururdum. Şimdi bakıyorum mesela TUS'ta az çok çalışıp belli bi yere geldikten sonra fark ediyorum da ne saçma sapan şeyleri bile yazmışım, kitapta yazanı tekrar yazmışım, resmen okulda ders notu tutar gibi hoca ne derse yazmışım kitabı bomboş doldurmuşum diyorum. Her şeyden habersiz, aaa bilmem ne günü dersler başlıyor diye gittim dershaneye öyle başladı TUS serüvenim. Dershaneye başladığımda gördüm ki arkadaşlarımın %30-40'ı kitaplarını önceden doldurmuş da konulara hakim gelmiş. He şu var ilk 3 yıl bu şekilde derece yapmamın dershaneye ücretsiz gitmeme faydası oldu. Şimdi eğer genç arkadaşlara bir tavsiye verecek olsam şunu derdim kısaca:
İlk 3 yıl derece yapın, sonraki 3 yıl TUS çalışın.

karnax
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen karnax » Pzr Haz 28, 2020 7:43 pm

bitcoin alırdım

Kullanıcı avatarı
oldbutgold
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen oldbutgold » Pzr Haz 28, 2020 7:58 pm

hocam kesinlikle sene boyunca 4 büyük stajı tts ile birlikte bitirin. beni sağolsun bir arkadaşım yönlendirmişti kendi dershanemin verdiği kitaptan pediatrinin ve dahiliyenin yarısını bitirebilmiştim. keşke tüm stajları bitirseymişim diyorum şimdi. İnanın okul sınavına da yardımcı olur hem de tus için mükemmel bir ön hazırlık olur. Yaz için ister bir dershane patoloji kitabı okuyabilirsiniz ister robbins. nasıl olsa 5te kaynak değişecek kitaplar her sene yenilendiği için. ama sene boyunca mutlaka tts ve dört büyük stajı bir kaynaktan okuyun hocam. çok ciddi olarak değil ama ttsyi de soru cevap şeklinde gidin ve sadece yapamadığınız soruların cevabını okuyun. kolay gelsin:)

Kullanıcı avatarı
serseriler_krali
VIP
VIP

Mesaj gönderen serseriler_krali » Pzr Haz 28, 2020 11:34 pm

almanca öğrenirdim, erasmus yapardım

badboy44
VIP
VIP

Mesaj gönderen badboy44 » Pzt Haz 29, 2020 1:59 am

dönem 3 yazı + dönem 4 +dönem 4 yazı toplam 1 yıl süreniz var.
bu süre boyunca size önerim şu olur
Yazın dahiliye + genel cerrahi bitirin. TTS çözün.
Dönem boyunca kadın doğum + pediatri bitirin. TTS çözün.
Konuları bitirip tts çözdükten sonra (yaklaşık 2.dönemin ortalarına denk gelir) hızlı bir tekrar atıp 1 adet kaliteli soru bankası bitirin. (Her dershanenin branşlara göre en iyi soru bankasını)
4 ün yazında küçük stajlar + TTS + soru bankası bitirirseniz 5 daha rahat geçer.
Dershane olarak hepsinin anlatım tarzı 3 aşağı 5 yukarı aynı. kendi emeğinizle öğreniyorsunuz. bu sitedeki kaynaklardan da yararlanabilirsiniz vip olarak.
Bu benim düşüncelerim kişiden kişiye değişir tabi temelsiz klinik olmaz derler ama 4 de temel çalışınca da stajda gördüklerinle eşleştiremediğin için kalıcılığı az oluyor.
4.sınıf sözlü-sınavlarına gelince sınav cuma ise önceki cumartesi-pazar dan tekrara başlayın. hedef ortalama olmasın 60-70 geçmek idealdir tabi birincilik-derece düşünceniz yoksa. (öyle bir düşünce-hedefiniz varsa tusa odaklanamazsınız zaten) Varsa çıkmışlar üzerinden çalışmanız daha verimli olur.

lordokan01
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen lordokan01 » Pzt Haz 29, 2020 8:25 am

kesilikle tus çalışılmasını tavsiye etmiyorum. Dönem 4'e geçtiğimiz yaz tus kitaplarına acaba çalışabilir miyim diye göz gezdirmiştim ve izlenimlerim hiç iyi değildi. Çünkü tus kitapları sana gördüğün bildiğin şeyleri özet olarak textbooklardan eklemelerle-çıkartmalarla servis ettiğine inanıyorum. Şuan dönem 5'e geçtiğim yazdayım. Tus çalışmaya başladım. Evvelden çalışmadığıma hiç pişman değilim. Dönem 4'te elimden geldiğince başarılı bir dönem geçirmeye odaklandım. Dahiliyeye ve kardiyolojiye çok çalışmıştım ve şimdi tus kitabına baktığımda stajda öğendiğim şeyleri anımsayarak bakıyorum. Bu pediatri için de geçerli. 10 aylık bir kız hastamın takibi sırasında öğrendiğim kafa çevresi, kilo vb. değerler şuanki çalışmalarımda bana refarans oluyor. Zannımca son olarak dönem 4 öğrencisinin ne bilmezse olmaz diyebileceğim tek şey vardırki semiyolojidir. Dönem 4'e geçtiğiniz yazdan itibaren semiyoloji okursanız stajlarda inanılmaz rahat edersiniz. Hastalıkların patofizyolojisine ayıracağınız vakit artar. Fırsat bulursanız da staj sınavlarınızın çıkmışlarının yanın tus çıkmışlarına bakarsın. Ama hem sözlü sınav şu bu bütün bunlara sene boyunca vakit ayırmak pek mümkün olmuyor. Kendimin okuduğu semiyoloji kitabının linikini aşağıya bırakıyorum. Stajer arkadaşlarımız için hastaya yaklaşım ağırlıklı klavuz bir kitaptır. Eski hocalarınız bu kitabı elinizde gördüğünde duygulanıp size aferim demeden geçmeyecek(defalarca yaşadım). ABAOĞLU - ALİKSANYAN Teşhiste Temel Bilgi ''propedötik'' Filiz kitapevi
https://www.filizkitabevi.com/abaoglu-a ... emel-bilgi

badboy44
VIP
VIP

Mesaj gönderen badboy44 » Pzt Haz 29, 2020 10:54 am

ek olarak yukarıdaki hocama katılıyorum,''propedötik'' okuyun 1990'lardayız zaten tusa yönelik de olur. mezun olunca olmazsa da propedötik okudum diyin tüm kapılar açılır size.