İngilizce öğrenmek ile ilgili deneyimim

Kullanıcı avatarı
Dsldsld
VIP
VIP

İngilizce öğrenmek ile ilgili deneyimim

Mesaj gönderen Dsldsld » Pzr Haz 07, 2020 12:10 pm

aslında aşağıdaki videoyu paylaşmak için açmıştım bu başlığı sonra kendi deneyimimi de ekledim, çok güzel anlatılmış güzel bi video. videonun açıklamasının altında bir sürü öneri linki de mevcut.
kendim nasıl başladım anlatayım, ilginizi çeker ya da belki bi yol gösterici olabilir. ben ortaokul 6. sınıfta başlamıştım ama bu önemli değil anlattığım şeyler 40 yaşında da 60 yaşında da yapılabilecek şeyler yeter ki merak olsun. bi arkadaşımın süper ingilizcesi vardı babası da ingilizce bildiğinden bayağı geliştirmesine yardımcı olmuştu ona özenip ben de ingilizcemi geliştirmek yanında ezilmemek için başlamıştım. sevdiğim şeyi yaparak öğreneyim dedim, o zamanlar manga ile tanıştım. ilk baştan sona ingilizce okuduğum manga zippy ziggy'di. death note'un da sonlarını ingilizce takip edip bitirmiştim. bir sürü 50-100 bölümlük filan manga okudum o dönem, çok uzun sezonlulara başlamak istememiştim. sonra nasıl oldu hatırlamıyorum o yarım ingilizcemle bi manga çeviri topluluğuna katıldım 2 bölüm çevirdim ama rezalettiler muhtemelen yine de bana yardımcı olup yol göstermişlerdi şu şöyle bu böyle çevrilir diye sağ olsunlar, çok çok kısa sürdü SBS olduğu için devam ettirmedim. sonra baktım ki ingilizce bildikçe bir sürü şeye erişme imkanın artıyor, internet gittikçe güzelleşiyor, ben de ingilizce yazılar okumaya ingilizce forumlara bakmaya başladım. yine çizgi filmdi animeydi sevdiğimden o alanda yoğunlaştım. komedi ve korku, gerilim türlerini tercih ettim ki bende daha çok merak uyandırsın, anlamadığım yerleri sözlükten bakma zahmetine değsin. okuduğum mangalarda çizerlerinin, yazarlarının hayatlarını araştırdım, tabiki türkçe bi yazı yoktu onları da ingilizce okudum. genel kültür anlamında olsun hayal gücü anlamında olsun bana çok şey kattı bu süreç. sonra engin yayınevinin stage kitaplarından almaya başladım, direkt stage 5 aldım, anlasam da anlamasam da ben bunu çözücem bi şekilde dedim. uncle tom's cabin'di ilk aldığım kitap, gece gündüz okudum bittiğinde vay be ingilizce kitap okudum diye çok mutlu olmuştum, kitap da çok güzeldi ve o kitabı da yine bi çizgifilmde duymuştum. bazen televizyonun dilinin ingilizce yapıp anlamaya çalışıyordum, nhkworld'ü izleyip anlamaya çalışıyordum. telefonumun dilini zaten ingilizce yapmıştım. sevdiğim ingilizce şarkıların sözlerine bakıp anlamaya çalışıyordum, anlamadıklarımın türkçe sözleri okuyup sonra tekrar ingilizcesini okuyup he demek bu böyleymiş diyordum. bu şekilde süreç ilerledi. hep o ne demek acaba, bunun ingilizcesi nasıl acaba, ingilizcede şu nasıl söylenir acaba diye sordum kendimce. rastgele etrafta gördüğüm ingilizce kelimeleri telefonuma not alıyordum, sonra sözlük bulunca anlamına bakıyordum. mesela bi petshopta kuzu eti hayvan maması reklamından lamb kelimesinin kuzu demek olduğunu öğrenmiştim. aynı şekilde mesela yolda giderken tabelalarda bir sürü ingilizce kelimeler görürsünüz, bisküvilerin krakerlerin içindekiler kısmında bi türkçe bi ingilizce yazar, o kelimelere bile bakın. ne güzel netflix gibi bi imkanımız da var, 4 kişi anlaşın kişi başı 10 lira filan. sevdiğiniz tarz dizileri izleyin ingilizce altyazılı. bi tanıdığımız anlatmıştı sınavlarda çok iyi puanlar alan bi arkadaşı amerikaya gidince aksanlarından dolayı bocalamış o da oturup bu şekilde dizi izleyerek adapte olmuştu. zaten bayağı bi duymuşsunuzdur siz de bu öneriyi. bol bol ingilizce okuyun, ingilizce anlamaya çalışın. bi eşik oluyor oraya kadar tırmanmak gerekiyor ama bu tırmanma sürecini sevdiğiniz ilginizi çeken şeylerle zevkli yapabilirsiniz eşiğe ulaştıktan sonrasında ise siz fark etmeden diliniz gelişmeye devam edecek. içinizden günlük kullandığınız cümlelerinizi ingilizcesiyle birlikte de düşünmeye çalışın. mesela birine pardon geçebilir miyim dediniz onu acaba ingilizce söylesem nasıl söylerdim diyin.

şu anda netflix ve webtoon kullanıyorum bi de rastgele internet yazıları okuyorum. internette bi şey araştırırken önce ingilizce araştırıyorum. manga ve animeyi bıraktım, benim bedavaya okuduğum izlediğim bu içeriklerin üreticisine ciddi zarar verdiğini ve yeni şeylerin ortaya çıkmasını engellediğini, o insanların emek vermeye hevesini kırdığını gördüm. ilerde para kazandıkça satın alırak yine takip ederim inşallah.
webtoonda takip ettiğim seriler:
gremoryland, system32comics, dustinteractive, as per usual, safely endangered, the sound of your heart, zomcom, the pigeon gazette, axed, moonbeard, the gentleman's armchair, illustrated internet, witch creek road.
inşallah video da benim yazdıklarım da faydalı olur, sınavdan ziyade genel anlamda ingilizce öğrenme üzerine yazdım. sınav olayı cidden büyük oranda taktiksel, taktiğin de büyük kısmını çıkmış sorular oluşturuyor.

Kanaldaki diğer videoları da öneririm ⭐

bi de son önerim internette bayağı fazla kaynak var cidden, aralarında da çok ciddi bi fark yok. arşivlemeye odaklanmayın, kullanın bu kaynakları. bir tane iki tane seçin sadece onları kullanın, az olsun öz olsun. çok şey oldu mu hiçbirine başlayamazsınız.

Miyozin 5
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Mesaj gönderen Miyozin 5 » Pzr Haz 07, 2020 12:27 pm

hocam bu harika tavsiyeler için çok teşekkür ederim , sizin kesin bildiğinizi düşünerek bir yardım isteyeceğim,geçenlerde bir platformda ki belki de burasıydı bir site paylaşılmıştı.Orada search kısmında yazdığınız herhangi bir kelimeyle ilişkili internet veritabanında ne kadar video kesitleri varsa karşınıza çıkarıyordu.Acaba bu siteyi bulmam konusunda yardımcı olabilir misiniz

Kullanıcı avatarı
Dsldsld
VIP
VIP

Mesaj gönderen Dsldsld » Pzr Haz 07, 2020 12:29 pm

Miyozin 5 yazdı:
Pzr Haz 07, 2020 12:27 pm
hocam bu harika tavsiyeler için çok teşekkür ederim , sizin kesin bildiğinizi düşünerek bir yardım isteyeceğim,geçenlerde bir platformda ki belki de burasıydı bir site paylaşılmıştı.Orada search kısmında yazdığınız herhangi bir kelimeyle ilişkili internet veritabanında ne kadar video kesitleri varsa karşınıza çıkarıyordu.Acaba bu siteyi bulmam konusunda yardımcı olabilir misiniz
siz de sağ olun hocam. https://youglish.com/ aklıma bu geldi direkt ama başka benzeri bi site de olabilir

mustafa38
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen mustafa38 » Pzr Haz 07, 2020 12:31 pm

paylaşım için bende teşekkür edeirm

Miyozin 5
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Mesaj gönderen Miyozin 5 » Pzr Haz 07, 2020 1:09 pm

Dsldsld yazdı:
Pzr Haz 07, 2020 12:29 pm
Miyozin 5 yazdı:
siz de sağ olun hocam. https://youglish.com/ aklıma bu geldi direkt ama başka benzeri bi site de olabilir
hocam sen var yaaaaaaaaaaaaaaaaaa bi tanesin :grinning: Allah razı olsun,tuttuğun platin tutmadığın altın olsun diyor , sizi saygıyla, sevgiyle, hürmetle selamlıyorum.

Kullanıcı avatarı
Dsldsld
VIP
VIP

Mesaj gönderen Dsldsld » Pzr Haz 07, 2020 1:13 pm

Miyozin 5 yazdı:
Pzr Haz 07, 2020 1:09 pm
Dsldsld yazdı:
Pzr Haz 07, 2020 12:29 pm
Miyozin 5 yazdı:
hocam sen var yaaaaaaaaaaaaaaaaaa bi tanesin :grinning: Allah razı olsun,tuttuğun platin tutmadığın altın olsun diyor , sizi saygıyla, sevgiyle, hürmetle selamlıyorum.
:') :') güldürdünüz hocam, sağ olun sizin daha da iyileri olsun inşallah :)