2020 Dus Kontenjanları Kaç olur?

DUS özel bölüm

Moderatör: hekim3541

şahsım
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

2020 Dus Kontenjanları Kaç olur?

Mesaj gönderen şahsım » Çrş May 27, 2020 9:03 pm

ben bu ekonomk buhranda kontenjanların 600'ü geçmeyeceğini düşünüyorum siz nasıl bekliyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
dtafy
VIP
VIP

Mesaj gönderen dtafy » Çrş May 27, 2020 11:12 pm

hocam ekonomik buhranın bu konuyu çok etkileyeceğini düşünmüyorum.ülke parayı basıp memuruna çalışanına dağıtıyor.türk lirası olarak bir sıkıntı yaşamıyoruz .benim ümidim sağlık sektörünün ne kadar önemli olduğunu bir anda nasıl alt üst olup herşeyi değiştirdiğinin farkına varılıp sağlık personeli yetişmiş eleman miktarında artışa gidileceği yönünde .umarım bu şekilde gerçekleşir
O:-) DUS +70 O:-) 40 üyeli 2020 güncel WP grubumuza bekleriz...(+6 saat) ;)
katılım isteklerini özel mesaj ile iletiniz.Şartlara uygun olmanız durumunda size dönüş yapılır.

Kullanıcı avatarı
dtafy
VIP
VIP

Mesaj gönderen dtafy » Çrş May 27, 2020 11:20 pm

birde şöyle bir mevzu var ülkede aşamalı bir yönetim mevcut partiler bakanları bakanlar kurumları yönetir.
sağlık bakanı ne kadar kontenjan olması gerektiğini bilemez uğraştığı yüzlerce mevzu vardır.
bunun gibi toplum nabzı ve ihtiyaçların iletimi için birlik ve odalar kurulmuştur.
TDB hekimleri ve öğrencileri dinleyerek gerekli bilgi ve talepleri bakanlığa iletmeli bakanlık bununla ilgili düzenlemeleri hazırlayıp gerekli düzenlemeler yapmalıdır fakat TDB bu konuda gerçekten çok başarısız yaptığı en büyük şey kendi reklamı yaptıkları kongreler getirdikleri konuşmacılar.
DUS da bu kadar üniversite açılması kontenjan arttırılması vb. konularda büyük sıkıntılar yaşanmasının en büyük sebebinin TDB nin gerekli bakanlıklar ile hekimler arasında köprü kuramayaşına bağlıyorum.Talep ve isteklerimizi yansıtmakta sesimizi duyurmakta bizim tarafımızda değilde karşı tarafımızda durup herşeyin iyi gittiğine ikna etmeye çalışmaktalar.ben şimdiye kadar hiçbir etkinlik vb. durumda TDB nin hekimler tarafında destek olduğunu görmedim.
O:-) DUS +70 O:-) 40 üyeli 2020 güncel WP grubumuza bekleriz...(+6 saat) ;)
katılım isteklerini özel mesaj ile iletiniz.Şartlara uygun olmanız durumunda size dönüş yapılır.

ortobro
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ortobro » Prş May 28, 2020 11:10 am

Objektif olarak değerlendirecek olursam geçen seneden de az kontenjan bekliyorum. Çünkü;

1) Ekonomi: Geçen sene çoğu üniversite fazla fazla asistan istediği halde maliye tarafından onaylanmadı diye biliyorum. Bu sene daha sert önlemler görebiliriz.

2) Covid-19: Hasta sayısında çok ciddi bir düşüş var. İnsanlar ucunda ölüm ya da öldürecek kadar ağrı olmadıkça hastaneye gitmek istemiyorlar. Bunun 1 yıl daha böyle devam edeceğini öngörmek yanlış olmaz. Dolayısıyla yeni asistan ihtiyacı bu sene fazla olmayacaktır.

3) Doktora alımlarının durması: Genelde Mayıs'ın ortasında üniversiteler doktora kadrolarını açıklardı, bu sene kimseden ses seda yok. Doktora alımı kısıtlı olursa Dus kontenjanı da kısıtlı olur. Ayrıca geçen sene bazı üniversiteler doktora alımında rekor kırdı (Marmara 20 cerrahi aldı diye biliyorum) bu yüzden bazı üniversitelerin Dus'tan gelecek asistanlara ihtiyacı kalmadı.

4) Bürokrasi: Yukarıda arkadaşımız çok güzel yazmış, resmi kurumlar arasında bir kopukluk var gerçekten. Dus'a en fazla aday geçen sene girdi ama aynı zamanda tarihin en az kontenjanı da geçen sene açıldı. Bunu resmi kurumlar arasındaki kopukluğa ve önemsiz görülmemize bağlıyorum. Ayrıca ilk Dus'tan itibaren 8 yıl geçmesine rağmen hala doktora alımları sürüyor, tıptaki gibi artık Tus var doktora yok diyemediler ve diyemeyecekler gibi duruyor. Tus'a başvuran aday sayısı ve kontenjan sayısı oranlandığında 1/4 - 1/3 çıkıyor. Yani sınava giren her 3-4 kişiden biri bir yere yerleşebiliyor hatta bazı kontenjanlar boş kalıyor.

Bizde ise bu oran 1/10 civarına geldi. Hele bu sene hem 5. sınıfların stajlara gitmek yerine evde tüm gün Dus çalışabilmesi hem sınavın 2 ay ertelenmesiyle bu sene Dus düşünmeyenlerin bile Dus'a çalışmaya başlaması hem de sektördeki durgunluk nedeniyle insanların "bari Dus çalışayım" demesiyle bu sene Dus'a başvuruda rekor gelecektir. 6.800 yeni mezunu ve önceden mezun olanları düşündüğümüzde yaklaşık 7500 diyebiliriz. İyimser bir şekilde kontenjanlar da 500 olsa oran 1/15 olacaktır.

şahsım
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen şahsım » Prş May 28, 2020 8:25 pm

ortobro yazdı:
Prş May 28, 2020 11:10 am
Objektif olarak değerlendirecek olursam geçen seneden de az kontenjan bekliyorum. Çünkü;

1) Ekonomi: Geçen sene çoğu üniversite fazla fazla asistan istediği halde maliye tarafından onaylanmadı diye biliyorum. Bu sene daha sert önlemler görebiliriz.

2) Covid-19: Hasta sayısında çok ciddi bir düşüş var. İnsanlar ucunda ölüm ya da öldürecek kadar ağrı olmadıkça hastaneye gitmek istemiyorlar. Bunun 1 yıl daha böyle devam edeceğini öngörmek yanlış olmaz. Dolayısıyla yeni asistan ihtiyacı bu sene fazla olmayacaktır.

3) Doktora alımlarının durması: Genelde Mayıs'ın ortasında üniversiteler doktora kadrolarını açıklardı, bu sene kimseden ses seda yok. Doktora alımı kısıtlı olursa Dus kontenjanı da kısıtlı olur. Ayrıca geçen sene bazı üniversiteler doktora alımında rekor kırdı (Marmara 20 cerrahi aldı diye biliyorum) bu yüzden bazı üniversitelerin Dus'tan gelecek asistanlara ihtiyacı kalmadı.

4) Bürokrasi: Yukarıda arkadaşımız çok güzel yazmış, resmi kurumlar arasında bir kopukluk var gerçekten. Dus'a en fazla aday geçen sene girdi ama aynı zamanda tarihin en az kontenjanı da geçen sene açıldı. Bunu resmi kurumlar arasındaki kopukluğa ve önemsiz görülmemize bağlıyorum. Ayrıca ilk Dus'tan itibaren 8 yıl geçmesine rağmen hala doktora alımları sürüyor, tıptaki gibi artık Tus var doktora yok diyemediler ve diyemeyecekler gibi duruyor. Tus'a başvuran aday sayısı ve kontenjan sayısı oranlandığında 1/4 - 1/3 çıkıyor. Yani sınava giren her 3-4 kişiden biri bir yere yerleşebiliyor hatta bazı kontenjanlar boş kalıyor.

Bizde ise bu oran 1/10 civarına geldi. Hele bu sene hem 5. sınıfların stajlara gitmek yerine evde tüm gün Dus çalışabilmesi hem sınavın 2 ay ertelenmesiyle bu sene Dus düşünmeyenlerin bile Dus'a çalışmaya başlaması hem de sektördeki durgunluk nedeniyle insanların "bari Dus çalışayım" demesiyle bu sene Dus'a başvuruda rekor gelecektir. 6.800 yeni mezunu ve önceden mezun olanları düşündüğümüzde yaklaşık 7500 diyebiliriz. İyimser bir şekilde kontenjanlar da 500 olsa oran 1/15 olacaktır.
teşekkürler hocam çok güzel anlatmışsınız, desenize halimiz yaman.