Tekrarlar nasıl verimli olur?

Nasıl başardım ?,Hangi hoca/kaynağı seçmeli ?, Kitap değiştirmeli mi ?, Nasıl çalışmalıyım ? sorularını burada cevaplıyoruz.

Moderatör: hekim3541

remember
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Tekrarlar nasıl verimli olur?

Mesaj gönderen remember » Pzt May 25, 2020 9:15 pm

Herkese merhaba. Ben bu zamana kadar saygın hocanın dediği gibi arka arkaya 5 kez okuma taktiği ile çalışıyordum ama asla faydasının olmadığını farkettim.(2 ders bitirdim ikisi de denemede 4 netti.) Şuan baya kaybolmuş durumdayım. Sitede aradım ama cevap bulamadım. Tekrar nasıl olmalı? Nasıl olmalıdan kastım araya ne kadar zaman girmeli ? Tekrarın verimli olması için nasıl
yapmak gerek sadece çizili yerler mi? yoksa soru mu olmalı beraberinde. Yüksek puan alanlardan ya da hatalarından ders çıkarmış olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.

karnax
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen karnax » Pzt May 25, 2020 9:36 pm

Aynı dersi arka arkaya 5 defa okumak çok saçma olur bana göre. Çünkü arka arkaya okumada hep aynı yerlere dikkat edersin soru bakmak mantıklı ve ders sırası olarak anatomi ilk fizyo 2 olmalı. Diğer türlü pek çok şey havada kalıyor, anatomi fizyo bilmeden okuyunca mantık oturmuyor

remember
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen remember » Pzt May 25, 2020 9:55 pm

karnax yazdı:
Pzt May 25, 2020 9:36 pm
Aynı dersi arka arkaya 5 defa okumak çok saçma olur bana göre. Çünkü arka arkaya okumada hep aynı yerlere dikkat edersin soru bakmak mantıklı ve ders sırası olarak anatomi ilk fizyo 2 olmalı. Diğer türlü pek çok şey havada kalıyor, anatomi fizyo bilmeden okuyunca mantık oturmuyor
malesef saçma olduğunu yeni farkediyorum beni baya geriye attı..

karnax
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen karnax » Pzt May 25, 2020 10:02 pm

remember yazdı:
Pzt May 25, 2020 9:55 pm
karnax yazdı:
Pzt May 25, 2020 9:36 pm
malesef saçma olduğunu yeni farkediyorum beni baya geriye attı..
Bana kalırsa önce anatomi ve fizyoyu hallet. Bu ikisinin sorusu az ama herşeyin temeli bunlar. Sonra pato bakarsın gerisini kafana göre. Ve anlayarak okumak lazım bana göre sırf hızlı okuycam diye anlamadan gitmek fayda etmiyor

remember
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen remember » Pzt May 25, 2020 11:30 pm

Teşekkürler hocam

Kullanıcı avatarı
Dr.MordinSolus
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen Dr.MordinSolus » Sal May 26, 2020 12:41 am

Tekrar olarak şunu önerebilirim ilk tekrarda önce temeller sonra klinikler olacak şekilde gidip konuyla ilgili ufak bir temel oluşturabilir hoş oluyor ikinci tekrarda bir temel bir klinik şeklinde gidilebilir ve şahsen ben her konunun arkasina çıkmışıni çözüyorum ve çok faydalı olduğunu düşünüyorum

Kullanıcı avatarı
yeppudaa
VIP
VIP

Mesaj gönderen yeppudaa » Sal May 26, 2020 1:34 am

Bence en efektif yol;
Her ders sonrası çıkmışları çözmek.
Bütün dersleri bitirdikten sonra ikinciye dönmek ve bu defa çalışma/vaka sorusu çözmek.
Sonra 3.ye dönmek.
Fizyo, pato, dahiliye, pediatri, farma şeklinde de ilk konuları belirlemek,
bütünlük olması açısından daha yararlı bence.
B)

Kullanıcı avatarı
lanadelumab
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen lanadelumab » Sal May 26, 2020 1:35 am

saygın hoca biZe derste cok hızlı tekrar etmeyi söylemisti 5 kez ard arda diye bşr sey hic soylemedi, şöyle dedi hatta hocam bir konuyu cok hızlı tekrar edin 3 güne bir o konuyu koyun, atıyorum o gun kh metabolizmasını calıstıysan 3 hün sonra 1 saat daha hızlı bak, 3 gün sonra 2 saat daha hızlı bak gibi, bu yontemi ben yapamıyorum ama yapan arkadaslarım yararlı oldugunu soylüyorlar

Kullanıcı avatarı
hekim3541
Site Ozanı

Mesaj gönderen hekim3541 » Sal May 26, 2020 3:16 am

💎Hocam merhabalar.Formül gayet basit doğru kaynağı bulduğunu düşündükten sonra;
📌Aynı kaynak X Hızlı tekrar X Bol tekrar:Başarı getirir
📌Çalışacağınız ana branşın ilgili dersinin çıkmış sorularını(Örneğin;ANATOMİ-Eklemler) hızlıca soru-şık-cevap( açıklamasız) şeklinde hızlıca ön hazırlık/fikir edinme ( Ne çıkıyor?/ nasıl çıkıyor?/ Çeldirici bilgi ne?)
Sonrasında konu çalışma ve ardından özet/ spotları eklerseniz ilk tekrar için daha efektif olacağını düşünüyorum.Sonraki süreçte azimle ve sabırla bol soru X deneme ile pekiştirmek moral , motivasyon ve başarı getirecektir. Umarım faydalı olur 💐
💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎
📌''Ayinesi iştir kişinin,lafa bakılmaz.''
📌''Söz var iş bitirir,söz var baş yitirir.''
📌''Arife tarif gerekmez,tarife arif gerekir''
💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎🌟💎

remember
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen remember » Sal May 26, 2020 12:14 pm

Çok teşekkür ederim yardımcı olan herkese🙏