Vaka Köşem - 4

Cevapla
Uzunkoprulutabip
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 1
Kayıt: Pzr Eyl 15, 2019 10:37 pm
Reputation: 7

Vaka Köşem - 4

Mesaj gönderen Uzunkoprulutabip » Pzt Eyl 16, 2019 10:35 pm

22 yaşında kadın hasta sabah kalktığından beri (6 saattir) gülümseyememe ve kaşlarını çatamama şikayetleriyle geliyor. Gözlerini hareket ettirirken zorlandığını, çift gördüğünü ve yürümekte zorlandığını ifade ediyor.

Anamnez derinleştirildiğinde 2 hafta önce ishal olduğunu ama hemen geçtiğini söylüyor. Hastanın ameliyat öyküsü veya aile öyküsünde kayda değer bir şey yok.
Sigara içmiyor, alkolü sosyal içici olarak kullandığını ve keyif verici madde kullanmadığını belirtiyor. Hasta tek partnerli cinsel aktif olduğunu söylüyor.

Vitaller stabil, kvs, solunum ve batın muayeneleri normal.
Göz dibi incelemesi normal.

Yukarı ve lateral bakış kısıtlılığı çift taraflı mevcut
Pupil ışık yanıtı normal
Gülümseyemiyor, iki gözünü kapatamıyor.
Derin tendon refleksleri alınamıyor, Babinski bilateral fleksör.
Yürümesi ataksik ve Romberg testi pozitif. Nörolojik muayenede başka serebellar patoloji saptanmıyor.

Beyin MR ve LP isteniyor.
Beyin MR’da 3-4-7. Sinirlerde bilateral intensite artışı mevcut. LP’de berrak ve renksiz bir sıvı görülüyor. Hücre sayısı, glikoz normal ancak protein artmış bulunuyor.

Yakın zamanda bir viral gastroenterit öyküsüyle beraber ataksi, oftalmopleji ve arefleksi triadı ile Miller Fisher sendromu düşünülüp Anti-Gq1b antikorları bakılıyor ve oldukça yüksek bulunuyor.Böylece tanı doğrulanıyor.

Bu hastada ayırıcı tanıda:
Wernicke ensefalopatisi: Alkol öyküsü veya karaciğer-gis hastalığı öyküsü olmadığı için uzaklaştık.
Lyme hastalığı: Bu şekilde prezente olabilir ama hastanın öyküsü desteklemiyor.
İnme-Tümör-Beyin sapı patolojileri: MR ile dışlandı.

Miller Fisher sendromu(MFS) genellikle bir viral infeksiyondan 1-2 hafta sonra ataksi, oftalmopleji ve arefleksi klasik triadı ile ortaya çıkan bir akut polinöropati tablosudur. Guillan-Barre varyantı olarak kabul edilir ve hatta MFS tanısı konan vakaların 1/3’ü Guillain-Barre’ye ilerler.

En çok C. Jejuni ile ilişkilendirilen anti-GQ1b antikorlarının sinir terminal yapılarıyla ve perisinaptik Schwann hücreleriyle çapraz reaksiyona girdiği düşünülmektedir.

Hastaların kliniğinde önemli bir nokta ataksi haricinde dizartri, vertigo ve nistagmus gibi başka serebellar bulguların olmamasıdır.

Miller Fisher sendromu genellikle 2-4 hafta içinde kendiliğinden gerileyebilen bir sendromdur. Ağır vakalarda IVIG ve kortikosteroid tedavi verilir.

Ek not: Anti-GQ1b antikorları Miller Fisher sendromu için patognomonik değildir. Nadir görülen Bickerstaff Brainstem Ensefaliti’nde de görülebilir. MFS’den farklı olarak bilinç değişiklikleri ve koma görülür.Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Vaka Tartışmaları,Vaka Sunumları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir