VAK'A KÖŞEM-3 (GENEL CERRAHİ)

professorofmedicineX
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

VAK'A KÖŞEM-3 (GENEL CERRAHİ)

Mesaj gönderen professorofmedicineX » Sal Eyl 10, 2019 8:12 pm

VUKUAT-1
58 yaşında erkek hasta 4 günlük karın öyküsü ile acil servise başvurmuş,
özetlen şikayetleri: şişkinlik, santral kolik karın ağrısı, kusma ve kabızlık.
Acildeki bizim çocuklara kons atmışlar, çocuk beni aradı. cerrahi acil olaraktan vaka kabul ettirdim,ben de gittim.
Oraya 10 dakika sonra gittiğimde vaziyet şöyleidu:
Asistan genç başında idi. İnterön foley sonda taktırıyordu.İnterön Asistan kardeş beni görünce çekildiler.
Adama en son ne zaman büyük abdestini yaptın diye sual eyledim: dün 2 kere gaz çıkardığını söyledi.
Altın Bilgi: kolonik karsinom için 2 yıl önce sağ hemikolektomi geçirmiş..( İnterön bunu detaylandıraraktan sormuş,tebrikler)
ANTA(vitaller) normal idu. Batın biraz distandü idu fakat orta hatta hafif hassasiyet mevcuttu.
Herni olabilecek yerleri palpe ettim mevcut değildi. Rektal tuşe yaptım, rektum boş idu.
En son da oskulte ettiğimde, batın sesleri hiperaktif idi.
Kan tahilinde: Üre Kreat: Normal Elektrolitler:Normal KCFT:normal Wbc:normal Hb:Normal PLT:Normal
ADBG çektirmiş ben gelmeden asistan çocuk: Barsak ansları belirgin heryer gaz dolu...Lakin hava sıvı seviyesi de çok belirgin...
Tanı:İnce barsak Obstruksiyonu
Postoperatif Cerrahi Adezyonlar... Batına bir operasyon varsa ilk bunu düşleyiniz.
Inkarsere herni de olabilur. Intusepsiyon veya Enterit(İnflammatvar Barsak H) yapabilecek herşey herşey olabilur... Anamnez önemli.
Bu vak'aya ne yaptık?
Kusma nedeniylen ciddi sıvı kaybı olur öncelikle buna müdahil olmağ lazım.
Oral alımı kesip, Asistana Nazogastrik taktırdım ve hemşireye de SF taktıraraktan ybakıma aldırttım.
Eğer strangulasyon belirtileri olan Sepsis bulguları veya peritonizm saptasa idim, acil Laparotomi yapacak idim.
Nazogastrikle erken dekompresyon bu vakada işe yaradıydı...

professorofmedicineX
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen professorofmedicineX » Sal Eyl 10, 2019 8:30 pm

VUKUAT-2
Bu yaşa geldim Poliklinikte günde 120 hasta bilen bakıyorum... Mükemmel bir zevk benim içun,inşAllah bu Cerrahlık Hekimlik zevkini siz de tatarsınız. 32 yaşında bir adam 8 haftadır büyük abdestini yaparkene ağrıdan bahsediyor. Makatıyla ıkınaraktan abdesti helaya bırakırkene ağrısı şiddetleniyormuş. Adam poliklinikte anlatırkene ağlıyor idi. Durdurup dışkında kan varmı deyu sordum.Var dedi biraz. Kıpkırmızı kan mı dedim? Evet dedi. Kolon kanseri veya Inflamatuar barsak hastalığı da yok bu adamın. Bu adamın düzenli kullandığı bir ilaç bilen yok.
Bu vakayı neden yazdım? Ayırıcı Tanı öğrenmeniz amacı ile... Farklı tanıları düşünmeniz lazım:
En sık tanı Anal fissur.. Perianal hematom olur, Anorektal Abse olur, Anorektal Karsinom olur, Anal siğil de aynısını yapar, Anüste Herpes virus bile olur, başka virusler(HPV) de olur da adamın tipine yakıştıramadum.

Kullanıcı avatarı
tuscul
VIP
VIP

Mesaj gönderen tuscul » Sal Eyl 10, 2019 9:40 pm

professorofmedicineX yazdı:
Sal Eyl 10, 2019 8:12 pm
VUKUAT-1
58 yaşında erkek hasta 4 günlük karın öyküsü ile acil servise başvurmuş,
özetlen şikayetleri: şişkinlik, santral kolik karın ağrısı, kusma ve kabızlık.
Acildeki bizim çocuklara kons atmışlar, çocuk beni aradı. cerrahi acil olaraktan vaka kabul ettirdim,ben de gittim.
Oraya 10 dakika sonra gittiğimde vaziyet şöyleidu:
Asistan genç başında idi. İnterön foley sonda taktırıyordu.İnterön Asistan kardeş beni görünce çekildiler.
Adama en son ne zaman büyük abdestini yaptın diye sual eyledim: dün 2 kere gaz çıkardığını söyledi.
Altın Bilgi: kolonik karsinom için 2 yıl önce sağ hemikolektomi geçirmiş..( İnterön bunu detaylandıraraktan sormuş,tebrikler)
ANTA(vitaller) normal idu. Batın biraz distandü idu fakat orta hatta hafif hassasiyet mevcuttu.
Herni olabilecek yerleri palpe ettim mevcut değildi. Rektal tuşe yaptım, rektum boş idu.
En son da oskulte ettiğimde, batın sesleri hiperaktif idi.
Kan tahilinde: Üre Kreat: Normal Elektrolitler:Normal KCFT:normal Wbc:normal Hb:Normal PLT:Normal
ADBG çektirmiş ben gelmeden asistan çocuk: Barsak ansları belirgin heryer gaz dolu...Lakin hava sıvı seviyesi de çok belirgin...
Tanı:İnce barsak Obstruksiyonu
Postoperatif Cerrahi Adezyonlar... Batına bir operasyon varsa ilk bunu düşleyiniz.
Inkarsere herni de olabilur. Intusepsiyon veya Enterit(İnflammatvar Barsak H) yapabilecek herşey herşey olabilur... Anamnez önemli.
Bu vak'aya ne yaptık?
Kusma nedeniylen ciddi sıvı kaybı olur öncelikle buna müdahil olmağ lazım.
Oral alımı kesip, Asistana Nazogastrik taktırdım ve hemşireye de SF taktıraraktan ybakıma aldırttım.
Eğer strangulasyon belirtileri olan Sepsis bulguları veya peritonizm saptasa idim, acil Laparotomi yapacak idim.
Nazogastrikle erken dekompresyon bu vakada işe yaradıydı...
hocam tahmin ettiğim kişimisin :) hosgeldın özlemiştik iyiki geldin buralar şenlenir bence :))))

Kullanıcı avatarı
Doktor-1975
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
TAG: web seitem henüz aktiv degil
İletişim:

Mesaj gönderen Doktor-1975 » Pzr Eki 20, 2019 12:03 am

11 aylik gebe olan 25 yaşında bir kadın, 36 saat boyunca göbek cevredinde ağrısı var. agri zamanla azalma egiliminde agri simdi kolik tarzinda ,Vajinal kanamasi yok, Bir kac kez kusan Hasta 37.8 ° C sıcaklığa sahip ve sağ iliak fossada rebound ve hassasiyeti mevcut En olası tanıniz nedir?

A. Salpenjit

B. Pelvik İnflamatuar Hastalık

C. Apandisit

D. Yumurtalık Torsiyonu

E. Fibroid Uterin

Original soru Lecturio dan ingilizce alintidir