VAKA KÖŞEM-2 (KADIN DOĞUM UZMANI HOCAMIZDAN GERÇEK VAKALAR)

Cevapla
Kullanıcı avatarı
antitusif2020
VIP
VIP
Mesajlar: 22
Kayıt: Prş Eyl 05, 2019 6:43 pm
Reputation: 18

VAKA KÖŞEM-2 (KADIN DOĞUM UZMANI HOCAMIZDAN GERÇEK VAKALAR)

Mesaj gönderen antitusif2020 » Cmt Eyl 07, 2019 5:53 am

Çok değerli kadın doğum uzmanı hocamız @Sedaaaaaa nickli üyemize tecrübe ve deneyimlerini bizlerle paylaştığı için çok teşekkür ederiz.2 numaralı köşede hocamızın vakaları olacaktır.

Resim

VAKA-1

21 yaş miadında olduğunu belirten gebe. 112 eşliğinde aktif sancıları olması üzerine kadın doğum acil polikliniğine getirildi.

Resim

Alınan anamnezde G1 , bilinen tanılı bir hastalığı ve sürekli kullandığı bir ilacı olmadığını ancak ailesi tarafından kontrollerine getirilmediğini belirtti. 112 ekipleri hastanın ambulansta Tans değerinin yüksek çıktığını tarafımıza aktardı.

Yapılan vajinal muayenede 4 cm açıklık %60 efasman mevcut , Tans:130/80 , Usg de fetal ölçümler 34-35 w ile uyumlu ve amnion maisi miktarı azlamış. Takiplerine uymayan ve SAT bilmeyen hastanın eski Usg leri sistemden kontrol edildiğinde 39 hafta 5 gün ile uyumlu gebelik olması gerekirken fetal ölçümlerin 34-35 w ile uyumlu olması üzerine IUGR düşünüldü.

Kontrol NST de aktif travay kontraksiyonları olması üzerine hasta interne edildi. Hasta yaklaşık 2 saatte tam servikal açıklığa ulaştı ve normal vajinal yolla küçük bir mediolateral epizyotomi ile doğum gerçekleşti.

Resim

Hastanın travay takibi boyunca tansiyonu 140/90 seviyesini geçmedi. Hastanın Tans yüksekliği öyküsü olması üzerine postpartum ergot türevi uterotonik ajanlar kullanılmadı (metiler). Hastanın çıkan sonuçlarında Tit de 2+ protein mevcut. PLT değeri normal aralıkta. Üre-kreatin ve KCFT normal . Postpartum takiplerinde Tans yüksekliğinin devam etmesi ve tans ölçümünün 160/110 seviyesine yükselmesi üzerine hastaya Antihipertansif ajan ve Magnezyum tedavisinin başlanmasına karar verildi. Order hazırlanırken yapılan loğusa muayenesinde aktif kanamasının olduğu gözlendi. Hemen bimanuel masaj yapıldı ancak kanama devam etmesi üzerine hızla ikinci bir damar yolu açıldı ve kontrol Hmg ve cross match için kan alındı. Usg kontrolü yapıldı. Ultrasonda uterin kavitenin hızla koagulum ile dolmaya başladığı senkronize izlendi. Hasta atoni ön tanısı ile ameliyathaneye alındı. Litotomide hazırlandı. Anestezi tarafından uygun kan ürünleri ve sıvı replasmanına başlandı, uterotonik tedaviye devam edildi. Kontrol tetkikleri yollandı.

Epizyonun intakt olduğu, ek servikal ya da vajinal bir laserasyon olmadığı, kanın uterin kaviteden geldiği tespit edildi. Kanama durması amaçlı uterin kaviteye Bacri balon yerleştirildi ve şişirildi buna rağmen kanama devam etmesi ve kan tablosunda koagülasyonun uzadığı, fibrin yıkım ürünlerinin arttığı tespit edilmesi üzerine histerektomi kararı verildi. Histerektomi sonrası sızıntı tarzı kanaması devam eden hasta batına 2 adet dren konularak kapatıldı ve postop YBÜ ne alındı. Hasta şu anda sağ sağlıklı sadece histerektomize :blush:

Hastadaki tanı: Preeklamptik gebede postpartum gelişen atoni
Hastada alınan histerektomi kararı doğru mu : Evet doğru . Uterus alınmasa hasta kaybedilebilirdi ( uetrusu koruyacak cerrahi modaliteler de olmasına rağmen kan tablosu bozulan ve DİC gelişen hastada vakit kaybetmeden histerektomiye geçilmesi doğru karardır )
Hastada preeklampsi gelişmesi için tespit edilen risk faktörü var mıdır : Vakada sayabileceğimiz tek risk faktörü primipar gebeliktir (coryon villuslar ile ilk defa karşılaşmak)
Hasta neden atoniye girdi : Her doğum sonrası atoni riski olmak ile beraber bu hastada atoni açısından sayabileceğimiz risk faktörleri ; eylemin hızla ilerlemesi ve presipite olması ( normalde ilk gebelikte saatte 1 cm açıklık olmalı 1 seviye iniş olmalı ) ve preeklampsi gibi ek sistemik hastalığının bulunması, tans yüksekliği sebebi ile ergot türevi uterotonik ajanları kullanamamamız
Hastada preeklampsi kanıtları : Tans yüksekliği, Tit deki proteinüri, USG de fetal ölçümlerin geri kalması IUGR ve amnion mai azalması
Hastaya Magnezyum başlamamızdaki sebep nedir : Eklampsi profilaksisidir ( tansiyonu düşürmek için değildir, bu sebeple vakada antihipertansif de başlanma kararından bahsedilmiştir)
Hastada neden DİC tablosu gelişti : Akut abondan kan kaybı , koagülasyon faktörlerinin hızla kullanılmasına bağlı tükenmesi
Hasta sızıntı tarzı kanadığı halde neden kapatıldı : Çünkü DİC gelişen hastada dokuların yüzeyinden sızıntı tarzı kanama olur , bir odak yoktur, her doku kanamaya meyillidir ve koagülasyon bozulmuştur. Yapılacak olan artık destek tedavisidir.
Bacri balon nedir : Uterus atonisinde hayat kurtarıcı bir balon sitemidir. Uterus içerisinde şişirilip mekanik etki ile kanamanın durdurulması amaçlanmaktadır.
Resim
Özetle uterus atonisinde yapmamız gerekenler sırası ile :İlk yapılması gereken bimanuel masajdır.Eş zamanlı uterıtonik ajanlar kullanılmalıdır. Bimanuel masaja cevap yok ise mekanik metodlar denenmeli , mekanik metodlara yanıt yok ise cerrahiye geçilmeli.
Resim


"Dünyaca ünlü bilim adamları tarafından söylense bile saçmalık her zaman saçmalık olarak kalacaktır" John Lennox.

Resim

Kullanıcı avatarı
antitusif2020
VIP
VIP
Mesajlar: 22
Kayıt: Prş Eyl 05, 2019 6:43 pm
Reputation: 18

Mesaj gönderen antitusif2020 » Cmt Eyl 07, 2019 6:14 am

VAKA -2

41 yaş. G6 P4 (NSD) A1 gebe. Kronik HT sebepli Alfamet tb 3*1 kullanıyor. Ek sistemik hastalığı yok poliklinik takiplerine uyuyor. Bir gece saat 5 civarında omuzuna vuran bir ağrısı olduğunu ve rahtasız hissettiğini eşine belirtiyor, komşusunun pikabı ile hastane önüne kadar getiriliyor.
Resim
Hasta araçtan iner inmez kapı önünde yere yığılıyor.
Resim
Kardiopulmoner arrest gelişen hastaya acil ekibi tarafından hızla CPR başlanıyor ve kadın doğum hekimi çağırılıyor.
Resim
Kadın doğum hekimi yaptığı ultrasonda yaklaşık 32 haftalık canlı fetusu saptıyor ve acil perimortem sezeryan kararı alıyor.Bu esnada hastanın yollanan tetkiklerinde TİT de protein negatif , PLT ve KCFT- Üre-Kreatin değerleri normal aralıkta. C/S sonrası bebek canlı doğurtuluyor ve pediatrik YBÜ ne alınıyor. Anne yapılan tüm etkin CPR a rağmen kurtarılamıyor :(
Perimortem sezeryan nedir : Annede kardiopulmoner arrest meydana geldiğindebekte hipoksik durum gelişmeden hızla acilen yapılan ameliyattır
Perimortem sezeryan nerede yapılmalıdır: Çoğu cerrah işlem sonrası hastalarının yaşayacağını umud ettiği için olası enfektif kaygılar sebepli işlemi steril ameliyathane koşullarında yapmak ister ancak bulduğumuz yerde işlemi yapmalıyız. Acilde ise acilde, serviste ise serviste.
Amaç bebeği kurtarmak mıdır : Viabilite sınırını geçmiş bebekte (>24 w) bebeği kurtarmak ile beraber asıl amaç annenin CPR a yanıtını arttırmaktır ( viabilite sınırının altında özellikle ilk trimesterda fetus anneye ciddi bir kitle etkisi oluşturmayacağındna işleme gerek yoktur)
Vakamız preeklampsi mi , hipertansif bir komplikasyona bağlı bir kayıp mı : Bu vaka exitus ile sonuçlanmış ve otopsisi yapılmış bir vakadır . İlk başta bakıldığında kronik hipertansif hastada TİT de proteinüri olmaması ve diğer labaratuar bulgularında bir bozukluk olmaması bizi preeklampsiden uzaklaştırıyor . Otopsi sonucu ise Aort Diseksiyonu! ( Cevap hipertansif komplikasyon )
İleri yaşta bir hasta , ek risk midir bu durum : Evet ileri yaş gebelikler hele de ek sistemik hastalığı mevcut ise bizim için her daim risk oluşturmaktadır.
Resim
"Dünyaca ünlü bilim adamları tarafından söylense bile saçmalık her zaman saçmalık olarak kalacaktır" John Lennox.

Resim

Kullanıcı avatarı
antitusif2020
VIP
VIP
Mesajlar: 22
Kayıt: Prş Eyl 05, 2019 6:43 pm
Reputation: 18

Mesaj gönderen antitusif2020 » Cmt Eyl 07, 2019 6:21 am

VAKA-3

31 yaş kadın hasta G5 P3(1 NSD + 2 C/S-BTL) A2 . Genel acil polikliniğine karın ağrısı ve baygınlık hissi şikayeti ile başvuruyor. Yapılan tetkiklerinde B-hcg değeri >1000 olması üzerine kadın doğuma refere ediliyor. Hastanın yapılan muayenesinde rebound ve defans pozitif saptanıyor . TANS: 90/60.TVUSG de uterus boyutları normal , endometrium lineer 7 mm kalınlıkta, pelvisde ve batın içinde yaygın serbest mai ve koagulum imajı saptanıyor, sol adneksyel alanda heterojen görünüm de dikkat çekiyor. Alınan anamnezde hastanın 2 ay önce dış merkezde tüplerini açtırmak için operasyon geçirdiği bu ay da adetinin geciktiği öğreniliyor. Hasta akut batın tablosu ile acil laparatomiye alınıyor.
Resim
Operasyonda batın içi yaygın serbest kan ve koagulumlar izleniyor. Batın içi barsaklar , adneksiyel alanlar yaygın yapışık izleniyor. Sol adneks diseke ediliyor ancak tubanın bütünlüğünün bozulduğu, rüptüre olduğu ve aktif pulsatil kanamanın devam ettiği tespit ediliyor. Yapışıklıklardan ötürü sol parsiyel salpenjektomi yapılıyor , batın temizliği sonrası batına dren konularak vaka kapatılıyor. Hasta sağ sağlıklı taburcu ediliyor :blush:
Vakamız : Rüptüre ektopik gebelik
Neden acil laparatomi , MTX veremezmiydik : Hasta akut baın tablosunda olduğu için direk laparatomi endikec
Hasta neden bu kadar yapışık : Geçirilmiş 2 C/S + BTL + BTL onarılması için tekrar laparatomi geçirdiği için , multipl batın içi girişim
Hasta neden tüplerini açtırmak istemiş: Ne siz sorun ne ben söyleyeyim :)
Resim
"Dünyaca ünlü bilim adamları tarafından söylense bile saçmalık her zaman saçmalık olarak kalacaktır" John Lennox.

Resim

Kullanıcı avatarı
antitusif2020
VIP
VIP
Mesajlar: 22
Kayıt: Prş Eyl 05, 2019 6:43 pm
Reputation: 18

Mesaj gönderen antitusif2020 » Cmt Eyl 07, 2019 6:34 am

VAKA – 4

34 yaş G10 P6 ( NSD) A3 anensefalik gebelik. Hastaya poliklinik takiplerinde tanı konuluyor ve yaşamla bağdaşmayan anomali olduğu için tıbbi terminasyon öneriliyor acak hasta günah olduğu için kabule etmiyor ve gebeliğine devam ediyor. Gebeliğin 24 . haftasındaki poliklinik kontrolünde fetusun kalp atışının olmadığı tespit ediliyor ve IUMF ( ın utero mort fetalis) tanısı ile interne ediliyor.
Resim
FİGO protokolüne uygun şekilde servikal olgunlaştırma maksatlı mizoprostol(cytotec) uygulamasına başlanıyor. Cytotec ile 3 cm açıklık elde edilmesi üzerine oksitosin ile doğum indüksiyonuna geçiliyor. Yaklaşık 8-9 cm açıklıkta hastamız suyum geldi diyerek ayağa kalkıyor ve ebe hanımlara bağırıyor, bu esnada bana bir şey oluyor diyerek yere yığılıyor. Kardiopulmoner arrest geliştiği tespit edilen hasta için mavi kod verilerek CPR a başlanıyor.
Resim
Bu esnada tama yakın servikal açıklıktan fetus ve ekleri ebe hanımlarca tahliye ediliyor . CPR sonrası normal sinüs ritmine dönen hasta YBÜ ne ileri tetkik amaçlı yatırılıyor. Yaklaşık 4 aylık YBÜ takibi sonucunda hasta kaybediliyor :(
Resim
Olası tanımız: Amnion sıvı embolisi ( su gelişi sonrası ani başlayan dispne ve ardından gelişen kardiopulmoner arrest )
Hasta neden kaybedildi tedavisi yok mu : Amnion sıvı embolisi DİC tablosunun da eşlik ettiği nadir görülen ancak ileri derece mortal olan bir tablodur . Hastalar yüksek olasılık ile kaybedilir . Yapılabilecek tek şey iyi bir yoğun bakım ünitesi bakımı ev destek tedavisidir. Deneysel tedaviler mevcut ancak etkinliği kesin kanıtlanmış değil
Hasta normal doğurtulmaya çalışıldığı için mi böyle oldu, C/S ye alınsa idi sıkıntısız olur muydu: Kesinlikle hayır . hatta C/S doğum , amnion sıvı embolisi açısından normal vajinal doğuma göre daha risklidir.
Olası tanı denildi kesin tanısı yok mu bu hastalığın: Kesin tanı ancak otopsi ile maternal pulmoner damrlarda fetal ürünlerin gösterilmesi ile konulabilir.
Resim
"Dünyaca ünlü bilim adamları tarafından söylense bile saçmalık her zaman saçmalık olarak kalacaktır" John Lennox.

Resim

Kullanıcı avatarı
antitusif2020
VIP
VIP
Mesajlar: 22
Kayıt: Prş Eyl 05, 2019 6:43 pm
Reputation: 18

Mesaj gönderen antitusif2020 » Cmt Eyl 07, 2019 6:45 am

VAKA -5

29 yaş miadında olan gebe poliklinik kontrolüne geliyor. G5 P3(NSD) A1 .Son adet tarihini bilmediğinden yine eski USG leri ile hesaplamak bize düşüyor.Sistem kontrolü sonrası gebelik haftası 39 hafta 6 gün larak belirleniyor. USG de fetal ölçümler miadı ile uyumlu amnion maisi normal. Yalnız fetusun SIRT AŞAĞIDA TRANSVERS olarak durduğu görülüyor. Hasta NST ye yollanıyor.NST de aktif kontraksiyonu olmayan ve vajinal muayenesinde hiç açıklığı olmayan hasta ev eşine durum anlatılarak C/S öneriliyor. Hasta ve eşi kabul etmiyorlar. Evlerinin yakın olduğunu , sancı tutar ise hemen gelebileceklerini ve kendi rızaları ile hastaneden gitmek istediklerini , sezaryeni kabule etmedikelrini imza ile beyan ederek hastaneden ayrılıyorlar .
Resim
Aynı günün gecesinde saat 3 civarında 112 eşliğinde getiriliyor.
Resim
Suyu geldiği için 112 yi çağırmışlar. Nöbetçi ekip hastayı uayene ediyor, collum 4 cm açıklıkta aktif berrak su gelişi mevcut. USG de fetus BAŞ gelişte , fetal kalp atımı ileri derece bradikardik, plasenta heterojen görünümde. Nöbetçi hekim fetal distres tanısı ile acil cs kararı veriyor. Bebek canlı ancak deprese çıkıyor ve CPR a rağmen kaybediliyor :( .Plasenta ve ekleri çıkarıldığında %60 dekolman tespit ediliyor. Hasta şifa ile takipleri sonrası tabrcu ediliyor.
Resim

Vakamız: Plasental dekolmana bağlı fetal ditres--hipoksi--asfiksi--fetal ölüm
Acil C/S kararı doğru mu: Tabiki evet. Daha erken başvuru olsa idi bebek kurtarılabilirdi
Hasta sabah iyi gece neden dekole oldu : Nöbetçi ekip dekolman açısından tüm risk faktörlerini sorguluyorlar ( sigara içiyor mu, karnına darbe aldı mı , suyu birden aniden büyük hacimde mi boşaldı) ancak bir cevap bulamıyorlar . Bölgesel sebepler ile hastaya bir de bebek dönsün diye herhangi bir şey yapıp yapmadığını soruyorlar . Hasta ve eşi akşam saatlerinde bebek dönsün diye büyük annenin zeytinyağı ile göbeğini ovduğundan bahsetmişler ve böylelikle bir eksternal sefalik versiyon denenmesine bağlı bebek kaybı vakası olduğu anlaşılmış oluyor.
Eksternal sefalik versiyon yapmak yanlış mı:Günümüzde imkanların artması sebebi ile artık bu işlemlerden uzaklaşıldı ama yine de vurgulamak gerekir ise bu işlem yapılacaksa kesilikle ameliyathanesi olan ve acil ameliyata alınabilecek bir yerde yapılmalı.
Peki dekolman diyoruz neden hastanın suyu berrak , neden kan gelmiyor : Bazı dekolmanlar plasentanın santral kısmından olur ve dışarı hiç kan akışı olmaz . Sadece klinik olarak tanınabilir. Dekole uterus ileri derece tetaniktir gevşemez.

Resim
"Dünyaca ünlü bilim adamları tarafından söylense bile saçmalık her zaman saçmalık olarak kalacaktır" John Lennox.

Resim

Sedaaaaaa
VIP
VIP
Mesajlar: 6
Kayıt: Pzt Eyl 10, 2018 8:50 pm
Reputation: 15

Mesaj gönderen Sedaaaaaa » Sal Eyl 10, 2019 11:52 pm

Moderatör arkadaşımız vaka notlarımı harika bir şekilde sunmuş sizlere
Bu değerli platformun herkes kıymetini bilmeli . Herkes imkanları doğrultusunda bilgi paylaşmayı sevmeli ve sevdirmeli diye düşünüyorum
Herkese kolaylıklar dilerim

Sedaaaaaa
VIP
VIP
Mesajlar: 6
Kayıt: Pzt Eyl 10, 2018 8:50 pm
Reputation: 15

Mesaj gönderen Sedaaaaaa » Çrş Eyl 11, 2019 12:26 am

VAKA -6
Kıdemli asistan iken yaşadığımız vaka :
29 yaş miadında olduğunu belirten gebe 2 gündür bebek hareketlerini hissetmediğinden acil servise başvuruyor . Çömez asistan arkadaş hastayı acilde karşılıyor ve hemen USG ye alıyor . Yapılan USG sonucunda ölçümleri miadı ile uyumlu ÖLÜ bebek tespit ediliyor ve gene tuşeliyor. 8 cm açıklıkta olan hasta vitallerine bakılıp rutin tetkikleri alınıp ara kıdeme haber verilerek interne ediliyor . Bu esnada kıdemli asistan olan ben pasif istirahat evresindeyim . Halihazırda 8 cm açıklığı olan hasta tam açık olunca litotomide masaya alınıyor ve ıkındırılarak fetal baş doğurtuluyor . Ancak yaptıkları tüm müdahalelere rağmen fetal omuzları doğurtmayan alt kıdem asistanlar bana haber verdiler . Derhal vakanın başına koştum .Bebek ölü olduğundan ve alt kıdem arkadaşlar baya bir asıldığından fetal baş resmen perineden aşağıya doğru tonussuz bir şekilde sarkmıştı . Fetal başı bir elimle kaldırıp fetal omuzların pozisyonunu algılayayım derken ölü bebeğin başı koptu ve pıtır pıtır yerde yuvarlanmaya başladı . Herkes etrafa kaçıştı . Ben ise sakin olmalısın , bu bebeği buradan çıkarmalısın diye kendimi telkin ettim . Hastaya hemen pozisyon verdim , Doğum masasının başını tümüyle aşağıya indirttim , hastanın her iki bacağını sonuna kadar karnına çekmesini sağladım , elimi sokabildiğim kadar vaken içerisine sokarak önce bir koltuk altından yakalayarak ve maalesef humerusu kırarak bir omuzu kurtardım , sonra aynı işlemi diğer omuz için yaptım , mübarek bebeği batın kompresi ile gövdesinden tutup çekerek resmen zorla çıkarttım ve sonra derin bir nefes alarak ‘ Allahım gerçek omuz distosisi bu ise yalvarırım canlı bebekte başıma verme ‘ diye dua ettim .
* Neden acele ile bebeği çıkarmaya çalıştım : Çünkü omuzu çakılmış çıkmayan bir bebek var ve ütermiş sürekli yukarından kasılıyor . Sürekli kasılıp itmeye çalışan uterus önündeki engeli aşamaz ise rüptüre olur , batın içi kanama ve maalesef anne hayatını kaybedebilir
* Omuz distosisi nedir :Bebeğin başı çıktıktan sonra yaklaşık 60 sn içerisinde bebek omuzlarının doğmaması durumudur
* Omuz distosisi öngörülebilir mi , risk faktörleri var mı : Çok çeşitli risk faktörleri olmakla birlikte ( textbooklarda yazıyor ) burada vurgulamak istediğim kesinlikle omuz distosisini ÖNGÖREMEDİĞİMİZDİR ! Bazen sıfır riskli hastalarda bile görülebilir
* Omuz distosisinden neden bu kadar korkuyorsunuz : Çünkü başı doğmuş omuzları takılmış bir bebeği doğurtmaya çalışırken yanlış aşılmalar sonucunda brachial pleksus hasarları meydana gelebilir , klavikula kurulabilir , bebek ve anne kaybedilebilir
* Hastanın doğurması için bir takım işler yapmışsınız bunların bir manası var mı : Elbette var . Omuz distosisi ister canlı ister ölü bebekte meydana gelsin çeşitli manevraları sırası ile uygularız . Öncelikle hastanın başını düz konuma getirip bacaklarını çekebildiği kadar karnına çekmesini sağlayarak pelvik çıkımı açmaya çalışırız ( Mc Robert manevrası ) bundan fayda göremez isek suprapubik bası ile ekip destek sağlar . Yine de çıkmaz ise başka manevralar var ama uzatmak istemedim . Biz hep ilk birkaçı ile çıkması için o esnada bildiğimiz tüm duaları okuruz
* Bu bebeğin neden omuzları takılmıştı sizce : Bu bebek için en önemli risk faktörlerinden biri bebeğin ölü olması . Maalesef ölü bebekler , canlı bebeklerin normalde yaptığı manevraları yapamadığı içim kabalada onlar kadar rahat ilerleyemezler doğru açılar ile pelvise giremez ve oradan çıkamazlar .Bebeğin gövdesinin bile kompres ile çekilerek çıkarılmasının sebebi de bu

Sedaaaaaa
VIP
VIP
Mesajlar: 6
Kayıt: Pzt Eyl 10, 2018 8:50 pm
Reputation: 15

Mesaj gönderen Sedaaaaaa » Pzt Eyl 16, 2019 7:06 pm

56 yaşında 4 yıldır postmenopozal hasta . Son 3 gündür şiddetli kanaması olduğunu tarifliyor . Yapılan vajinal muayenede cx multipar görünümde , kitle lezyon izlenmiyor . Tuşelendiğinde eldivene bulaşır tarzda kanaması tespit ediliyor ve parametriumlar serbest . Hastaya USG yapılıyor . Endometrium 26 mm ve hiper- hipoekojen kompleks görünüm dikkat çekiyor. Overler ayrıca seçilemiyor ve adneksiyel kitle imajı dikkat çekmiyor , pelvik serbest mayi izlenmiyor . Hastaya postmenopozal endometrial kalınlaşma sebepli önce P/C ( probe küretaj ) planlanıyor . Yapılan işlem sonrası patoloji endometirioid tip adeno Ca geliyor . Hastaya sonrasında endometrium Ca tanısı ile preop hazırlık yapılıyor . GAM insizyon ile batına giriliyor , uterus ve adneksler çıkarılarak piyes frozena yollanıyor . Frozen sonucu Ca ile uyumlu görünüm ve miyometrial invazyon derinliği 1/2 den az geliyor . İşleme son veriliyor . Kanama kontrolü sonrası hasta kapatılıp esas patoloji sonucu bekleniyor


*Hastada neden önce P/C yapıldı direk ameliyat hazırlığı yapılsa idi : Yanlış olurdu. Patoloji sonucu hem preop hazırlığı Hem de perop uygulanan işlemleri yönlendiriyor


*Postmenopozal hastalarda kanamanın en sık sebebi kanserler midir : Hayır , en sık sebebi atrofik vajinittir. Bu durumda tipik vajinal muayene bulguları olur ve endometriumda yaş ile uyumlu olmayan kalınlık olmazdı
*Ameliyatta piyes neden frozena gönderildi : Endometrioid tip Ca da invazyon derinliği 1/2 nin altında ise TAH+BSO(yaşa göre) ile küratif tedavi sağlanmış olur . Ancak invazyon derinliği daha fazla ise işleme Lenf Nodu Diseksiyonu eklenmelidir . Frozen sonucu gördüğümüz üzere perop prosedürü belirleyicidir


*Neden GAM kesi ile operasyona başlandı , PF ( Pfannenstiel) insizyon yapılmadı : İşlem Lenf nodu diseksiyonunu da gerektirebileceğinden yeterli cerrahi görüş alanı sağlanması maksatlı
*Jinekolojik kesi çeşitleri var öyle ise : Evet, vakalara göre seçim cerrahındır . Pfannenstiel insizyon , göbek altı Nefisen insizyon (GAM ) , göbek altı median + göbek üstü median insizyon ( GAM+GÜM ), Maylard insizyon , Cherney insizyon klinik pratikte en çok başvurulan izsizyonlardır .

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Vaka Tartışmaları,Vaka Sunumları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir