Mecburi hizmete gidecek doktor arkadaslara tavsiyeler

Kullanıcı avatarı
yeppudaa
VIP
VIP

Mecburi hizmete gidecek doktor arkadaslara tavsiyeler

Mesaj gönderen yeppudaa » Cmt May 30, 2020 1:14 am

henry14 yazdı:
Cmt May 30, 2020 12:04 am
Hocam öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler. Sık sık kurada gideceğiniz yerin şartlarını, döner sermaye olaylarını vs iyi araştırın demişsiniz. Ben yeni mezun olup atanacak biri olarak nerede, şartlar nasıl bunları nereden öğrenebilirim. İnternette ve telegramda buna dair bir şey bulamadım maalesef. Bilginiz varsa öğrenebilir miyim?
Bu sorunuza hem cevap verirken hem de ben de bir anektod eklemek istiyorum.

Ben küçük bir ilçenin entegre TSM'sine atandığımda oranın aile hekimini arayıp kendimi tanıtmıştım ve bilgiyi öyle almıştım.

Der ve anektoduma geçerim.

Telefonda konuştuğunuz kişilere inanmayın. Ben inandım gördüm nokta noktayı :')
Karşıdaki de doktor, doktor doktorun halinde anlar deyip inanırsanız yanarsınız. Eğer rezalet bir yerse oranın nöbet şartını curtunu bir güzel cilalar, siz de acemiliğinizle inanır sonra da mecburiniz de kafayı sıyırırsınız.

Benim konuşabileceğim 1 kişi vardı sadece onunla konuştum ve gidip görmek için fırsatım olmamıştı.
1'den fazla kişi olduğunda hepsiyle ne yapın edin konuşun. Cümleleri cımbızla çekin. Gidip görmek için de fırsatı gerekirse yaratın. Ben çok çektim.

Umarım kimse çektirenlerden olmaz, çektirenlerden olmayan da çekmekten korunur.

B)

Kararsız7
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Kararsız7 » Cum Tem 10, 2020 8:13 pm

Merhaba ben yeni mezunum.Atandıktan sonra pratisyenlerin çeşitli yerlere görevlendirmesi olduğunu biliyoruz ama detaylarını bilmiyoruz
görevlendirmeler nerelere(askeriyeden başka) yapılıyor ne kadar süreyle oluyor?
Bunun yanında evde bakımda çalışma nasıl oluyor ataması vs.
Bu görevlendirmelere öncelikli olarak acil hekimi mi yoksa tsm hekimi mi gönderiliyor.
Ve tus çalışmak için acil tsm ve 112 hangisi daha uygun olur sizce?

Kullanıcı avatarı
DrAlican
VIP
VIP

Mesaj gönderen DrAlican » Cum Tem 10, 2020 9:01 pm

Merhaba hocam,görevlendirmeler genelde il sınırları içinde pratisyen hekim açığı neredeyse yani mağduriyet yeri neresiyse oraya olur,ve yine genelde nöbet listelerinin aylık yapılması nedeniyle 1 aylık yapılır,bu süre ihtiyaç halinde uzatılabilir. Tsmde olmanız sizi başka bir yerde acilde pratisyen olarak görevlendirmelerine engel değil.

Evde bakımda yine pratisyenler görevlendiriliyor,bizim ilçede gidilmesi gereken haftalık 10-15 arası hane oluyor,ilçeden ilçeye değişir bu sayı elbette,ilçenin cografi koşulları ve yollarıda göz önünde bulundurularak evde bakımda görev almakta fayda var,dağlık bir bölgede görev yaptığım için şuan acili evde bakıma tercih ederim mesela :)(hatta tercih ettimde) ama tabiki bu tarz olağanüstü durumlar dışında evde bakım rahattır,hastane aracıyla hanelere gidersin pansuman-sonda-tansiyon şeker takibi vs gibi işlerle uğraşırsın hatta genelde yanındaki görevli hemşire uğraşır,ponçik bölge halkının ikramlarıyla dolmuş bir mideyle 5 gibi hastaneye dönüp mesaini bitirirsin,hal bu olunca evde bakıma geçilebilmesi için pratisyen arkadaşlar arasında kura çekmiştik,olumsuz yönü haftaiçi hergün 8-5 hastanede veya köylerde olmak durumundasın yani off yapıp memlekete gitme durumun olmuyor,bazı hastalar hakikaten seni zorlayabiliyor,yiyip içip geziyorsun gibi bir tabloda oluşmasın gözünde..

Tus çalışmak için en uygun yer tabiki tsm,ama bu çok rahat bir ortam beklemenize neden olmasın,sonuçta belli sorumluluklarınız olucak ve yukarıda belirttiğim gibi tsmde çalışmanız sizi mağduriyet yerlerine görevlendirmeyle atamayacakları anlamına gelmiyor,adil yerlerde bu görevlendirmeler sıra sıra yapılır,tsmnin iyi tarafı işinizi gücünüzü hallettikten sonra sizi bölecek şey sayısı çok az olur ve bölünmeden ders çalışma ihtimaliniz daha yüksek olur.

Yukarıda yazdığım çoğu şey ilçeden ilçeye değişebilmekte,ben çalıştığım yerden izlenimlerimi aktarmaya çalıştım.Hakkınızda hayırlısı olsun :)
Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fenin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK/TEVFİK FİKRET

Kararsız7
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Kararsız7 » Cmt Tem 11, 2020 1:22 am

DrAlican yazdı:
Cum Tem 10, 2020 9:01 pm
Merhaba hocam,görevlendirmeler genelde il sınırları içinde pratisyen hekim açığı neredeyse yani mağduriyet yeri neresiyse oraya olur,ve yine genelde nöbet listelerinin aylık yapılması nedeniyle 1 aylık yapılır,bu süre ihtiyaç halinde uzatılabilir. Tsmde olmanız sizi başka bir yerde acilde pratisyen olarak görevlendirmelerine engel değil.

Evde bakımda yine pratisyenler görevlendiriliyor,bizim ilçede gidilmesi gereken haftalık 10-15 arası hane oluyor,ilçeden ilçeye değişir bu sayı elbette,ilçenin cografi koşulları ve yollarıda göz önünde bulundurularak evde bakımda görev almakta fayda var,dağlık bir bölgede görev yaptığım için şuan acili evde bakıma tercih ederim mesela :)(hatta tercih ettimde) ama tabiki bu tarz olağanüstü durumlar dışında evde bakım rahattır,hastane aracıyla hanelere gidersin pansuman-sonda-tansiyon şeker takibi vs gibi işlerle uğraşırsın hatta genelde yanındaki görevli hemşire uğraşır,ponçik bölge halkının ikramlarıyla dolmuş bir mideyle 5 gibi hastaneye dönüp mesaini bitirirsin,hal bu olunca evde bakıma geçilebilmesi için pratisyen arkadaşlar arasında kura çekmiştik,olumsuz yönü haftaiçi hergün 8-5 hastanede veya köylerde olmak durumundasın yani off yapıp memlekete gitme durumun olmuyor,bazı hastalar hakikaten seni zorlayabiliyor,yiyip içip geziyorsun gibi bir tabloda oluşmasın gözünde..

Tus çalışmak için en uygun yer tabiki tsm,ama bu çok rahat bir ortam beklemenize neden olmasın,sonuçta belli sorumluluklarınız olucak ve yukarıda belirttiğim gibi tsmde çalışmanız sizi mağduriyet yerlerine görevlendirmeyle atamayacakları anlamına gelmiyor,adil yerlerde bu görevlendirmeler sıra sıra yapılır,tsmnin iyi tarafı işinizi gücünüzü hallettikten sonra sizi bölecek şey sayısı çok az olur ve bölünmeden ders çalışma ihtimaliniz daha yüksek olur.

Yukarıda yazdığım çoğu şey ilçeden ilçeye değişebilmekte,ben çalıştığım yerden izlenimlerimi aktarmaya çalıştım.Hakkınızda hayırlısı olsun :)
Çok teşekkürler 😊

pandaw
VIP
VIP

Mesaj gönderen pandaw » Cmt Tem 11, 2020 11:43 am

Acil yazmayın en iyi acil bile türkiye şartlarında çalışılacak durumda değil.

Kullanıcı avatarı
Dsldsld
VIP
VIP

Mesaj gönderen Dsldsld » Prş Tem 16, 2020 3:30 pm

Hocalarım, gideceğimiz yerde malpraktisten kaçınmak ve uyguladığımız tedaviyi savunabilmemiz için kılavuzları bilmemiz ve ona uygun tedavi vermemiz gerekiyor ancak kılavuzlara nerden bakmalıyız bilmiyorum. Acil stajımızda da açıp kılavuza bakan görmedim açıkçası zaten. Bunu bilmemek benim ayıbım olabilir ama şunları sormak istedim,
güncel kılavuzları nerden takip etmeliyiz?
reçete kitabı olarak hangi kitabı önerirsiniz?

Kullanıcı avatarı
DrAlican
VIP
VIP

Mesaj gönderen DrAlican » Prş Tem 16, 2020 4:50 pm

Dsldsld yazdı:
Prş Tem 16, 2020 3:30 pm
Hocalarım, gideceğimiz yerde malpraktisten kaçınmak ve uyguladığımız tedaviyi savunabilmemiz için kılavuzları bilmemiz ve ona uygun tedavi vermemiz gerekiyor ancak kılavuzlara nerden bakmalıyız bilmiyorum. Acil stajımızda da açıp kılavuza bakan görmedim açıkçası zaten. Bunu bilmemek benim ayıbım olabilir ama şunları sormak istedim,
güncel kılavuzları nerden takip etmeliyiz?
reçete kitabı olarak hangi kitabı önerirsiniz?
Merhaba hocam,gideceğiniz yer normal seyrinde işleyen bir acilse bir süre kıdemli asistan-pratisyenlerle refakat nöbeti tutacaksınız ,onların tedavilerini,acilin işleyişini gözlemlemeye çalışın,size refakat yazılmayan gün bile acile gidip birkaç saat gözlemlemleyin,tedavileri yazan doktora nedenini-nasılını sormaktan çekinmeyin.Aşağıda önerdiğim mavi kitaptan o an gördüğünüz vakayı mutlaka okuyun.

Mecburiye başladığımda güncel kılavuz olarak kullandığım kitap buydu https://urun.n11.com/tip/dahili-cerrahi ... kAEALw_wcB içindeki her bilgi güncel ve akıcı dille yazılmış bir kitap,acilde başınıza gelebilecek hemen her vaka, tedavi içeriği reçete örnekleriyle açıklanmış.Ek olarak reçeteden daha zengin-anlatımı daha zayıf şu kitabı önerebilirim https://www.guneskitabevi.com/urun/rece ... pMEALw_wcB
Şunuda unutmamak lazım her reçete her hasta için uygun olmayabilir, sık yazdığınız ilaçların ilaç etkileşimlerine olabildiğince hakim olun,mesela çatır çatır yazacağınız augmentinin oral antikoagülanların etkinliğini arttırabildiğini,OKSlerin etkinliğini azaltabildiğini bilin

Bu arada hastanın önünde kitap açmak,hastanın size olan güvenini zedeler,ilk zamanlar telefonda zor zamanlarda pratik şekilde bakabileceğiniz bir reçete-tedavi uygulaması bulunsun.İçindeki bazı bilgiler güncel olmasa da o an için sizi kurtarır.

Mesleki sorumluluk sigortasını göreve başladıktan sonra en kısa zamanda yaptırmaya çalışın http://www.halksigorta.com.tr/tr-TR/mes ... rtasi.aspx

İstediğiniz kadar çalışıp-öğrenip gitseniz bile mutlaka bir şeyler eksik kalacak,donup kaldığınız anlar olucak ve aksayacaksınız,bunlar beklenen şeyler.Büyük bir acile giderseniz yan odada her an her şeyi sorabileceğiniz bir kıdemli olur,ama kıyıda köşede kalmış bir ilçe acilinde birçok şeyi yaşayarak tecrübe ederek öğrenmek durumunda kalacaksınız işin zor tarafı da bu zaten,umarım yol gösteren yardımcı olan bir acil ekibine yolunuz düşer hocam,hakkınızda hayırlısı olsun :)
Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir; ilim ve fenin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir.

Kullanıcı avatarı
Dsldsld
VIP
VIP

Mesaj gönderen Dsldsld » Prş Tem 16, 2020 5:05 pm

@DrAlican çok sağ olun hocam, bu forumda tanıdığım en değerli insanlardan birisiniz. Her işiniz yolunda gitsin ve hayırlısıyla sonuçlansın inşallah :) kitapları temin edeceğim sağ olun

Kullanıcı avatarı
broni
VIP
VIP

Mesaj gönderen broni » Prş Tem 16, 2020 7:15 pm

@DrAlican çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Arşivimde Dr.Furuncuoğlu'nun kitabının 2016 baskısı varmış, linki paylaşıyorum. Belki de buradan indirmiş olabilirim, hatırlamıyorum

Kullanıcı avatarı
DrAlican
VIP
VIP

Mesaj gönderen DrAlican » Prş Tem 16, 2020 7:33 pm

broni yazdı:
Prş Tem 16, 2020 7:15 pm
@DrAlican çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Arşivimde Dr.Furuncuoğlu'nun kitabının 2016 baskısı varmış, linki paylaşıyorum. Belki de buradan indirmiş olabilirim, hatırlamıyorum

saolun hocam,yalnız bu kitap kalın bir kitap burda ki sayfa sayısı kadar az değil, almayı düşünen arkadaşların fikri olması açısından faydalı oldu elinize sağlık