Haram Baskısı

Bu Bölümde Konu Moderatörlüğü Uygulanmaktadır
drnefes
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Haram Baskısı

Mesaj gönderen drnefes » Pzt Eyl 23, 2019 2:18 pm

Geçen dönem tusem farmakolojiyi dinliyordum. ihsan hoca dedi ki benim ses kayıtlarını dinleyip farklı farklı dersanelerden helallik isteyenler oldu, o derste (diğer derslerinde farklı söylemişse bilemiyorum) helal olsun dedi.. Allah bin kere razı olsun diye degeçirdim içimden.. Yani ben zaten dinliyordum açıkçası çünkü dersaneye gittiğimde ses kayıdıda almıstım eski yıllarda. Kayıdı gizli de almıyordum, istemiyorum derse hoca kayıt almam. Ama sagolsunlar bişey demediler.. Ama İhsan hocaya ayrı dua etmedim de değil,Allah da size yardım etsin dedim tavrı karsısında. Ama özellikle almayın dinlemeyin dese dinlemem kendi adıma ama kimsenin de bunu söylediğini duymadım

Kullanıcı avatarı
ekomatik
VIP
VIP

Mesaj gönderen ekomatik » Pzt Eyl 23, 2019 5:45 pm

4 günah 1 sevabı götürmüyorsa sorun yok, full sevapla cennete giden olmaz zaten :') :')

vatan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen vatan » Sal Eyl 24, 2019 11:44 am

ben onu diyen hocanın ses kaydını dinlemem,o hocanın bana da faydası olacağına inanmam,birçok hoca ve kaynak varken 1-2 hoca olmasa da olur bence

Kullanıcı avatarı
drmell
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen drmell » Sal Eyl 24, 2019 12:11 pm

Yine toplumda bir yerlerde din inancı adı altında bir şeyler için baskı yapılıyor. Keşke herkes kendi inancını yaşasa ve toplumda herkes öyle yaşamak zorundaymış gibi davranmasa. Bu etik kuralları burada gelmiş sıralıyorlar ama herkes aynı etikle yaşamak zorunda değil ya da aynı haram/helal inancıyla. Herkesin kendi aklı var fikri var.
Konuyu açan arkadaş, siz madem dinliyorsunuz ses kayıtlarını böyle bir düşünceniz yok demek ki. Olsaydı zaten en başından soru işaretiniz olurdu ya da dinlemezdiniz. Başkalarının düşünceleriyle hareket etmeyin. Bunu söyleyenler Tus u kazanamadığınızda da yanınızda olacaklar mı? ya da madem bu kadar istemiyorlar harama girmenizi, toplasınlar aralarında üç beş yazdırsınlar sizi dersaneye bir din kardeşlerini haramdan kurtarmış olurlar :)

CerrahOlacakAbisi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen CerrahOlacakAbisi » Çrş Eyl 25, 2019 10:54 pm

vatan yazdı:
Sal Eyl 24, 2019 11:44 am
ben onu diyen hocanın ses kaydını dinlemem,o hocanın bana da faydası olacağına inanmam,birçok hoca ve kaynak varken 1-2 hoca olmasa da olur bence
Hocam sonradan düzelttim. Dershanenin sahibinin genel bilgiler verdiği bir video izletmişler ve sahibi bu video üzerinden söylemiş. Yani hocalar da sonuçta bu kuruma bağlı olduğundan hoca hakkını helal etse bile dershanenin ortak kararı o yönde olmadığından kayda değer olmuyor sanırsam. :) Velhasıl şuan da içim pek rahat etmese de dinlemeye devam ediyorum. Tusem ses kayıtları konusunda bu sene bir açıklama yapmamış. 3-5 dersi onlardan dinleyecektim isabet oldu. Daha rahat dinlerim. :grinning: Aslında bizim kendimizi farklı örnekler üzerinden onlarda böyle böyle yapıyor diyerek haklı çıkarmaya çalışmamız yanlış ama yapacak bir şey yok. Allah hem bu dünyada hem ötekinde zora düşürmesin. :)

Zed
VIP
VIP

Mesaj gönderen Zed » Prş Eyl 26, 2019 8:35 am

Harrison Cecilin yazarlarına telif ücreti ödüyor mü dershanecikler

dreo35
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dreo35 » Cum Eyl 27, 2019 9:50 pm

bir şey söylemek istiyorum içimde kalmasın. ben de ses kayıtlarından çalışıyorum dersaneye gitmiyorum. bazen kütüphanede dinlerken çevremdekiler anlayıp ayıplar mı diye düşünürdüm. sonra fark ettim ki tusdatanın dönemimdeki 3 temsilcisi de hem ttsyi hem klinisyeni fotokopi olarak almışlar. kütüphanede gayet rahat çalışıyorlardı :) o yüzden fazla takılmayın bence :)

CerrahOlacakAbisi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen CerrahOlacakAbisi » Cmt Eyl 28, 2019 12:15 am

dreo35 yazdı:
Cum Eyl 27, 2019 9:50 pm
bir şey söylemek istiyorum içimde kalmasın. ben de ses kayıtlarından çalışıyorum dersaneye gitmiyorum. bazen kütüphanede dinlerken çevremdekiler anlayıp ayıplar mı diye düşünürdüm. sonra fark ettim ki tusdatanın dönemimdeki 3 temsilcisi de hem ttsyi hem klinisyeni fotokopi olarak almışlar. kütüphanede gayet rahat çalışıyorlardı :) o yüzden fazla takılmayın bence :)
Ben de çevre baskısından daha şimdiden bıktım şaka yollu olsa da takılıyorlar. Ben buna mecbur kaldım diyorum bunu yapmazsam geri kalacağım diyorum buna beni mecbur bırakanlar utansın diyorum, yanlış oluşunu ben de biliyorum diyorum. Adam köpürüyor yanlış olanı daha savunuyorsun. Öteki dünyada ben hakkımı helal etmem diyor...

Tustabiibii
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Tustabiibii » Cmt Eyl 28, 2019 2:03 pm

Hocam zaten telifli şeyler değil diye biliyorum bunlar. Ama yine de hocanın hatır gönül ilişkisine göre gidip bir sormak lazım. İçimiz rahatlasın diye maksat

Kullanıcı avatarı
serseriler_krali
VIP
VIP

Mesaj gönderen serseriler_krali » Cmt Eyl 28, 2019 2:10 pm

helal edenden Allah razı olsun, helal etmeyenin de canı sağ olsun. Niye haram olsun birader? Zina mı yapıyoruz kumar mı oynuyoruz burada, hayret bişey.