Haram Baskısı

Bu Bölümde Konu Moderatörlüğü Uygulanmaktadır
CerrahOlacakAbisi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Haram Baskısı

Mesaj gönderen CerrahOlacakAbisi » Pzr Eyl 22, 2019 1:50 pm

Bazı arkadaşlarım benim ses kaydı dinleme durumumun hak yeme olduğunu haram olduğunu söylüyor hoca bu sene derste ses kaydı almayın hakkımı helal etmiyorum demiş. Hal böyleyken insanın içi rahat etmiyor yarın bir yeri kazanıp gidince bu insanlara hal borçlu olmak sizi de düşündürüyor mu ?

Kullanıcı avatarı
drdexter35
VIP
VIP

Mesaj gönderen drdexter35 » Pzr Eyl 22, 2019 2:27 pm

Ne alaka kardeşim dersaneye kayıt olurken ses kaydı alamazsınız demedilerki o nasıl hakmış ilk dinlemede anlamıyor olabilirim ki çoğu zaman öyle , ses kaydı alıp ticaret mi yapıyoruz parasını vermişiz resmen paramızla rezil oluyoruz bu Dersane terörü bitsin artık bu ne Ya
Sonunu düşünen kahraman olamaz !

dr_deveci
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dr_deveci » Pzr Eyl 22, 2019 2:29 pm

O zaman dükkanı kapatlim gidelim:))))
Hocalarim sizler ne aliyorsunuz iciyirsunuz size diyoruz bu adamlar sebeke olmus elden para alip vergisini bile hakkiyla odemeyen adamlar siz gelmissiniz haram mi ki acaba diyorsunuz...velev ki haram o zaman bu sitede isiniz ne ikincisi almayiverin tum harampointleri biz alalim...

Kullanıcı avatarı
kırmızıdosya
VIP
VIP

Mesaj gönderen kırmızıdosya » Pzr Eyl 22, 2019 2:37 pm

Ankara ve İstanbul da derse giren hocaların kaç tanesi Periferde gidip derse giriyor. Ankaradaki istanbuldaki öğrenci de 15 bin veriyor ben de 15 bin veriyorum.
Kendi bulunduğum ilde Mehmet Sar hocayı dinlemek için offline istiyorum hayır olmaz, levent kodal dinleyeyim ya da anıl çubukçu hayır olmaz, idris hocayı dinleyeyim funda hocayı dinleyeyim hayır olmaz, erdinç hocayı dinleyeyim o da olmaz, tayfun u dinleyeyim o da olmaz.
Ben Kurumun mu öğrencisi miyim? Yoksa kurumun bulunduğu ilin mi öğrencisiyim?
Dersaneye 15 bini verip gelip antitusiften arkadaşlardan rica edip alıp dinliyoruz. Ben almadığım bir hizmetin parasını öderken haram değil de benim ses kaydı dinlemem mi haram?
Hem bu bir bilgidir, ilime bilime giden bir yoldur. Dinimizce bilime ilime giden her yol mübahtır.
Varsa bir şüphen dinen muallak olduğu düşünülen durumlardan uzak durulması esastır.

dr.82
VIP
VIP

Mesaj gönderen dr.82 » Pzr Eyl 22, 2019 2:44 pm

Hocam millete hizmet edeceksin ögrendigin bilgilerle ,milyarder olup da sefa surmeyeceksin ki,senin de hakkin olacak o ses kaydını aldığın hoca da ya da yakınında ne bileyim sistem böyle,bizim bi suçumuz yok diye düşünüyorum.

ekinbolat
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ekinbolat » Pzr Eyl 22, 2019 2:44 pm

Ne bulabiliyorsan çalış. Zaten haramsa kazanamayacaksın herhalde. Ben bu devirde hocaların anatomiyi fizyolojiyi vs. bulmuş gibi algılanmasına karşıyım. Kısaca onlar da dünyaca ünlü kitaplardan bakıp okuyup gereksiz cümleleri çıkarıp sana sunuyorlar zaten. Çalışman topluma, kendine ve başka birine yararlıysa helal pointin siler götürür.
Kişisel görüşümdür

Mustafi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Mustafi » Pzr Eyl 22, 2019 2:48 pm

1) O hoca o bilgiyi kendisi mi yaratmış?
2) haram edeceği hakkı textbook yazarlarına ekibine güvenerek mi hak elde ediyor? Çünkü hepsi onların özetlenmesi ile oluşuyor. Tus sorularına göre şekil alan kitaplarda , öğrenci sorularıyla şekil alan kitapta kaç kişi hak sahibi?
3) bir eser ortaya çıktıktan sonra eser sahibinden çıkar bir süre boyunca telif getirilmesi sebebi müellifin üretime devam etmesi peki bu tekelleşmeyi, ya da her sene tekrar tekrar aynı kitabı yağlayıp ballayıp satış teknikleri ve bilinç-altı algılar ile satmasını mazur mu kılıyor? Bunlar haram değil mi ? Dersane ve kitap fiyatları makul mu mesela? Maliyet kar grafiğini matbaacı olduğumuz için tahmin ediyorum abartılı yüzdeler..
4) kitabına yanlış bilgi yazan, kampa bilgi saklayan, ofline da kesen , dersane ile ayrılınca patronuna sayan söven bu hocaların her dediği hak hukuk şeyini ciddiye almayın derim..
5) son olarak kul hakkı döngüsü ortada sadece alacaklı bir kul bırakmıyor herkes hem alacaklı hem verecekli.. ama biri dirençli şekilde helal etmiyorsa ne olacak? peygamber bu duruma şöyle bir şey buyurmuş : Allah o kulu razı edecek nimetlere razı eder, ötekini bağışlar ve ikisi birden cennete gider..

Kaynak kitabı özetleyip, ülke düzeyine göre iyi paralar kazanıp, sigaraya çaya çorbaya parası yetişmeyen gariban öğrencinin maaliyeti 10 tl fotokopisi 25 tl satış fiyatı 150 tl olan kitabı almasını beklemek. İçten içe patron benim üstümden neler kazanıyor ama ona bişey demek şu an yemiyor neyse öğrenciye bari patlayayım diye vicdan yaptırmak Helal ise. Buyursun..

Kul hakkı döngüsünde ona da hakkını helal etmeyen dirençli birini bulur elbet azıcık yoklasa kendisini.. değil öğrenciler ve ses kaydı tüm üstündeki hakları bağışlar bağışlanabilmek için ahirette..

Bu helaldir demek için yazdığım bi şey değil. AMA iş kul hakkına girerse öğrencinin alacaklı olduğu yere kadar dahi çıkabilir. Ekmek yediği Piyasa ve sistemim 2.3. Sınıfta öğrenciyi dersaneye yazdırıp gençliğimi, zamanını ve psikolojisini mahvetme üstünden mesela..

hipocampuse
VIP
VIP

Mesaj gönderen hipocampuse » Pzr Eyl 22, 2019 6:39 pm

Soru çok basit , bu hocalar guyton, robins, cecil, nelson vb referans kaynaklardaki bildikleri,tabloları kitaplarında slaytlarına koyduğunda haram olmuyor. Ses kayıdı alındığında mı haram oluyor. Hocaların vergi vermemesi, dersanelerin yasal olmaması, ve elden maaş almaları kısımlarına hiç girmiyorum.

Gokuhanu
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Gokuhanu » Pzr Eyl 22, 2019 6:40 pm

Şaka mısınız arkadaşlar, yaptığınız tüm iş bu sitenin çalışma prensibi tabi ki yanlış.

Bu dünyada her şeyin bir karşılığı var az veya çok. Sizin ses kayıtlarıyla çalışıp pdf'le fotokopiciden çıkarttığınız ve öğrendiğiniz dersten hizmet sahibine kazandırdığız tek kuruş yok ve bunun hakkını yiyorsunuz. Kıyı köşe fotokopici bile bundan nemalanırken asıl o hizmeti size ulaştıranın emeğini hiçe sayıp maddi zarar uğratıyorsunuz. Sonra çocukça kendinizi haklı çıkartmaya çalışıp içinizi ferahlatıyorsunuz.

Dershanelerin kaç bine kayıt aldığı bu durumu hiç alakadar etmez. İstemeyen kayıt olmaz iş biter. Ama kayıt olmadan yararlanıyorsanız ya izin alacaksınız ya hak yiyeceksiniz bu kadar basit. Ses kayıdını geçtim bari kitapları orjinal dershaneden alın kafanız nasıl çalışıyor cidden anlamıyorum.

Bu siteye sadece tus gruplarına katılmak için üye oldum.

Kullanıcı avatarı
kırmızıdosya
VIP
VIP

Mesaj gönderen kırmızıdosya » Pzr Eyl 22, 2019 7:10 pm

Bu çatının kurulma nedeni amacı belli.
Sitenin ne olduğunu amacının ne olduğunu bilerek geliyorsunuz. Sonra da Etik dersi, ahlak dersi, din dersi veriyorsunuz.
Madem sıkıntılı buluyorsunuz, madem ahlak değerlerinize erik değerlerinize uygun bulmuyorsunuz; ne işiniz var?
Amacınız ne?
Burda usmle kitapları da paylaşılıyor onlara da tepkileriniz oluyor mu?
VK da da böyle gruplar var 2019 2020 kitaplar paylaşıyorlar onlara da dahil olup yaptıklarının ne kadar gayrı ahlaki olduğunu anlatıyor musunuz ?
Size ne tür bir zarar veriyoruz ki bu sayfadan çeşitli fenomenlere ya da dersanelere eleştiri sesi yükseldiğinde insan sesi duymuş zombiler gibi atağa kalkıyorsunuz?