YARDIM-Ses Kaydı Nasıl Dinlenmeli ve Nasıl Kitap Doldurulmalı

Duru.
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

YARDIM-Ses Kaydı Nasıl Dinlenmeli ve Nasıl Kitap Doldurulmalı

Mesaj gönderen Duru. » Sal Nis 23, 2019 9:05 pm

Arkadaşlar merhaba, forumda böyle bir yazı bulamayınca sizlere danışmak istedim. Hiç dersaneye gitmedim ve şimdi kendi başıma tusa hazırlanmaya çalışıyorum.Tıp fakültesi boyunca hiç ses kaydı dinlemedim, ilk defa tus için dinliyorum. İlk olarak fizyoloji tayfun hocanın eski bir kaydından açtım, kitabı doldurmaya çalışıyorum. Fakat ses kaydıyla kitabı takip edeyim eksik ne söylüyor onu yazayım derken konunun mantığını anlamıyorum. Bazen kaçırıyorum, ses kaydını durdurup durdurup öyle yazıyorum bu da epey zaman alıyo ayrıca. Hoca ses kaydında konuyu bitirdiğinde konu bitiminde kitapta bulunan birkaç TUS sorusuna, çalışma sorusuna baktığımda onların hiçbirini cevaplayamıyorum. Oysa iki dakka önce anlattığı yerler ama kitap doldurayım derken ses kaydından konuyu hiç anlamadan mantığını kavramadan geçmiş oluyorum.
Bir yerlerde yanlış birşeyler yapıyorum gibi ama tavsiyeleriniz, görüşleriniz varsa lütfen bekliyorum, teşekkürler iyi forumlar iyi çalışmalar.

itshkilickaya
VIP
VIP

Mesaj gönderen itshkilickaya » Sal Nis 23, 2019 10:36 pm

Duru. yazdı:
Sal Nis 23, 2019 9:05 pm
Arkadaşlar merhaba, forumda böyle bir yazı bulamayınca sizlere danışmak istedim. Hiç dersaneye gitmedim ve şimdi kendi başıma tusa hazırlanmaya çalışıyorum.Tıp fakültesi boyunca hiç ses kaydı dinlemedim, ilk defa tus için dinliyorum. İlk olarak fizyoloji tayfun hocanın eski bir kaydından açtım, kitabı doldurmaya çalışıyorum. Fakat ses kaydıyla kitabı takip edeyim eksik ne söylüyor onu yazayım derken konunun mantığını anlamıyorum. Bazen kaçırıyorum, ses kaydını durdurup durdurup öyle yazıyorum bu da epey zaman alıyo ayrıca. Hoca ses kaydında konuyu bitirdiğinde konu bitiminde kitapta bulunan birkaç TUS sorusuna, çalışma sorusuna baktığımda onların hiçbirini cevaplayamıyorum. Oysa iki dakka önce anlattığı yerler ama kitap doldurayım derken ses kaydından konuyu hiç anlamadan mantığını kavramadan geçmiş oluyorum.
Bir yerlerde yanlış birşeyler yapıyorum gibi ama tavsiyeleriniz, görüşleriniz varsa lütfen bekliyorum, teşekkürler iyi forumlar iyi çalışmalar.
Cidden forumda sorulmuş en mantıklı sorulardan.
Tıpla ilgili her forumda böyle 'başlangıç düzeyi' sorular soranlar forumun gediklileri tarafindan ezilir, küçümsenir boylece çoğu kişi defansif olarak boyle sorular sormaz ve yaşayarak öğrenir. Bu tip yamyamların eline geçmeden benzeri seyleri yasamis biri olarak yardimci olmaya çalışayım.

Ben de tayfun hocadan başlamıştım gerçekten başlamak için çok zor birisi çünkü kitapta olmayan çok şey söylüyor. Mekanizma anlatıyor hepsini yazasın geliyor için rahat etmiyor. Ben de öyle yaptim ve yazdım. Şu an en zor tekrar ettiğim kitabım fizyoloji olabilir çünkü her yeri not ve çok kotü durumda. Başta tayfun hocayla ilgili olmak üzere tüm kitaplar için soyleyebilirim ki yapılması gereken sanki dersanedeymişçesine o anı yaşamak yani ses kaydı devam edicek siz çizeceksiniz yetişebildiğinizi ya da çok begendiginiz bir mekajizmayi yazacaksınız ve ne olursa olsun durdurmayacaksıniz. Eğer bu dediğimi yapmayı başarirsanız maksimum verim alırsınız ve tustan sonra bana teşekkur edersiniz. Ama biz tıpçılardaki mukemmeliyetçilik duvarına takılirsanız benim gibi yazarsınız ve hem kitabi doldurmanız hem de tekrar etmeniz çok uzun surer ve özellikle dersaneye giden arkadaslarinizdan çok geri kalirsiniz. Ayni emeği vermenize rağmen onlara ulaşamazsıniz. Önemli olan kitabı hızlı bitirmek ve hızlı tekrar etmek.
Eğer hoca kitapta olmayan bir detay bilgiyi 'bu çıkacak' diye paylaşıyorsa muhtemelen oyle bir soruyu arkadası yollamıştır ve "off the record" olarak öğrencilerle paylaşır bunun dişinda çok begendiginiz bir mekanizma anlatmadığı surece hiçbir şeyi yazmaya gerek yoktur. Ne kadar az yazı o kadar çok başarı.

Başarılar dilerim.

Duru.
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Duru. » Sal Nis 23, 2019 11:15 pm

yaşadığım şeyi birebir yazmışsınız, durdur yaz durdur yaz 4 ses kaydı ancak dinleyebildim ve kitabımın o kısımları hep yazdığım ekstra notlarla dolu, hocanın söylediklerini kaçırmayayım diye konunun özünü mantığını anlamadan ses kaydı bitmiş oluyor.
İstifalıyım ve sıfırdan bir tus çalışma sürecinin ilk günündeyim. En azından eylüle kadar 7-8 dersi bir kere dinleyip kitapları doldurup ilk okumamı yapmış olayım düşüncesindeydim ve İlk ses kaydı dinlemem de bu şekilde başlayınca biraz demoralize oldum açıkcası, diğer dersler için de hep böyle mi olacak diye.
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

tustus2019
VIP
VIP

Mesaj gönderen tustus2019 » Çrş Nis 24, 2019 2:39 am

Ben de ses kaydı dinlemeye yeni başladım Tayfun hoca ile başladım ve dediğiniz gibi durdurup durdurup söylenen herşeyi yazmaya çalışıyorum. Açıkçası yavaş ilerledigim ve 15-20 gündür ilk kitabın yarısına gelemediğim için patolojiyi geçtim bakalım onda nasıl olacak ?D

Kullanıcı avatarı
MalignMelanom
VIP
VIP

Mesaj gönderen MalignMelanom » Çrş Nis 24, 2019 11:07 am

Fizyoloji Tayfun hocayla başlayan bir diğer kişi de benim :D Hocam önce yolunuz açık olsun. Sonra şöyle ki Tayfun hoca çok güzel mekanizma anlatıyor hepsini yazasınız geliyor ama inanın 1-2 tekrardan sonra aldım elime daksili nerdeyse tüm yazdıklarımı sildim. O kadar çok ki gerçekten yazması mesele okuması ayrı mesele haline geliyor. Her kitap için durum böyle aslında. Bazen satır aralarında geçenleri görmeyip kendim tekrar yazmışım. Ben durdurmadan edemedim hiç ama inanılmaz vaktimi de aldı kitap doldurma işi. Şu an bazı kitaplarda hocaların söyleyip benim yazdığım şeyleri değil de direk kitabın kendisini okuyunca daha iyi anladığım çok yer oluyor. İçinizin rahat edeceği yöntemi elbet bulacaksınızdır, bu benim için maalesef durdurup her şeyi yazmaktı ama @itshkilickaya hocamın dediği gibi ne kadar az yazı o kadar iyi :) Kolay gelsin

Kullanıcı avatarı
tuscul
VIP
VIP

Mesaj gönderen tuscul » Çrş Nis 24, 2019 12:23 pm

burda bı ara bır seyden bahsedılmıstı ses kayıtlarını şöyle 20-30 kişi arasında dagıtsak ve bu kişiler örnegın dahılıyeden 50 ses kaydı varsa 30 kıslık bır dahılıye ses kaydı dınleme grubu olsa ve bu grup sadece dahılıye kayıtlarını dınleyıp not alsa ve o notları pdf yapsa ve normalde aylarımızı alacak ses kayıtlarını 1 haftada bıtırebılmıs olmak kısacası sıtedekı tum ses kayıtlarını 1 haftada pdf ye dönüştürmek ama kımse yanasmadı neyse gelelım arkadasımzın sorusuna yanı ses kaydını yarım saat dınle ve anladıgnı özet halınde yazmak mesela buda olabılır

Kullanıcı avatarı
kermitkalp
VIP
VIP

Mesaj gönderen kermitkalp » Çrş Nis 24, 2019 4:35 pm

Hocam o kadar haklisiniz ki ben de ayni dertten muzdaribim su siralar. Yaklasik 33 ses kaydinin yarisini bitirdim sayilir, bir suru de not tuttum yazilat kuculdukce kuculdu nasil tekrar edilir hic bilmiyorum. Okuldayken hic fizyo ogrenmemisim sanki. Tayfun hoca cidden mukemmel, insan bedenini cok iyi tanitiyor, dinledikten sonra insanin ufku aciliyor cidden. Yukarda yazan arkadaslar cok hakli, onlari dinleyin. Lakin ben devam edicem yazmaya,, huylu huyundan vazgecmez :(

Kullanıcı avatarı
NewtScamender
VIP
VIP

Mesaj gönderen NewtScamender » Çrş Nis 24, 2019 5:07 pm

Ses kayıtlarında en ideali sana göre değil yazmiyor dediğin noktaları A4 kağıdına not almak olmalı. Çünkü şuana kadar dinlediğim hocalarda sadece yavuz Şahin kitabında olmadığı şeyleri çok fazla ekletiyor. O da spot yaz diye söylüyor

Diğerleri ise ilk seferde kitabı hiç okumadınız dan kaynaklanan yazmıyor zannettiğimiz bilgilerin aslında bir sayfa önde bir sayfa arkada olduğunu görüyoruz. Ondan sonra gereksizce aldığımız notlar, kitabin her yerinde gereksiz tekrarlayan notlarla doluyor. Açıkçası o kitaplardan nefret ediyorum bir süre sonra

Duru.
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Duru. » Çrş Nis 24, 2019 10:51 pm

NewtScamender yazdı:
Çrş Nis 24, 2019 5:07 pm
Diğerleri ise ilk seferde kitabı hiç okumadınız dan kaynaklanan yazmıyor zannettiğimiz bilgilerin aslında bir sayfa önde bir sayfa arkada olduğunu görüyoruz. Ondan sonra gereksizce aldığımız notlar, kitabin her yerinde gereksiz tekrarlayan notlarla doluyor.
Hocam aynen, yazdığım bazı notların kitapta da olduğunu farkediyorum sonradan. İş böyle olunca acaba ilk önce direk kitabı mı okusam, sonra üstüne ses kaydını dinlerim diye de düşündüm; sanırım bu da çok mantıklı bir uygulama değil bilemiyorum 🥺

Önerileriniz için çok teşekkürler herbirinize, ortak kanaat genel olarak ne kadar az not o kadar iyi olcak yönünde gibi.