TUSEM KADIN DOĞUM VE TUSDATA KADIN DOĞUM ÇELİŞEN YERLER

blackrqck00
VIP
VIP

TUSEM KADIN DOĞUM VE TUSDATA KADIN DOĞUM ÇELİŞEN YERLER

Mesaj gönderen blackrqck00 » Cmt Mar 16, 2019 1:02 am

Arkadaşlar ben TUSEM kadın doğum kitabından çalışıyorum ancak TUSDATA'ya da gittiğim için soru çözerken bazen yeterli gelmediğinde kitabı göz gezdirdiğimde iki kaynak arasında çelişkiler oluşuyor.Acaba hangi kaynağı temel almak gerekiyor? benim TUSEM kadın doğum kitabım 2015 baskı, 2018 ile karşılaştırdım 1 tablo dışında hiçbir fark yok.Acaba TUSEM çok güncel değil mi sorusu oluşuyor kafamda.TUSDATA kaynağım 9.baskı en son baskı diye biliyorum.

Örnek vermek gerekirse TUSEM'de USG ile taramada : en fazla anöploidi oranı %40-60 ile Holoprozonsefali,2.Kistik higroma TUSDATA'ya göre %50 -70 ile 1.sırada kistik higroma yazıyor.
Yine aynı başlıkta TUSEM'de down riskini en fazla artıran minör USG bulgusu : Nazal kemik hipoplazisi iken TUSDATA'da ense kalınlığında artma yazıyor.
TUSEM'de acil kontrasepsiyon,Ergesterenol içeren haplar hamile kalındığında ektopik gebelik riski daha fazladır diyor.TUSDATA risk artışı gösterilmemiştir diyor.
TUSEM'de jinekolojik operasyonlarda en sık zedelenen sinir N.femoralis, TUSDATA'da N.obturatorius

Benim farkettiklerim bunlar.Siz ne düşünüyorsunuz,acaba tusem'in 2019 baskısında bu bilgiler değişti mi? değişmediyse hangisini temel almak lazım?

lordes
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen lordes » Cmt Mar 16, 2019 1:32 am

Tusem 2019 baskı var hocam elimde sayfa sayfa söylerseniz yazdıklarınızı daha rahat yardımcı olabilirim

blackrqck00
VIP
VIP

Mesaj gönderen blackrqck00 » Cmt Mar 16, 2019 5:06 pm

Hocam benim kitapla senin kitabın sayfa sayıları farklı olabilir. ama yaklaşık yerlerdedir tahminimce. 1-Sayfa 171 Prenatal tnaı nöral tüp defekti konusu içinde Kromozomal anomaliler ile ilişkili fetal anomaliler tablosu. arka sayfasıda Down sendromu ile alakalı minör USG özellikleri.
Ektopik gebelikle ilgili kontraseptif yöntemler tablosuda yine ektopik gebelik konusu içinde sayfa 44.
Sayfa 19 üreter zedelenme yerlerinin altında baloncukta üreterin cerrahiye sekonder en sık obstruksiyonu uterin arter bağlanması diyor(TTS'de son baskıda a.ovarica yazıyordu)
sayfa 84 jinekolojik tanı ve tedavi yöntemleri ana başlığının içinde histerektomi sınıflamasının altında jinekolojik operasyonlarda en sık zedelenen femoral sinirdir yazıyor.