Dahiliye: Kaynak Önerisi

Hangisini önerirsiniz?

Cecil Essentials
14
42%
Cerrahpaşa İç Hastalıkları
9
27%
Hastalıkların Patofizyolojisi
10
30%

Toplam oy: 33

qu33r
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Dahiliye: Kaynak Önerisi

Mesaj gönderen qu33r » Cmt Şub 02, 2019 9:48 pm

Yakın zamanda dahiliye stajına başlıyorum, aklımda 3 kitap var, seçmemde yardımcı olur musunuz?
1. Cecil Essentials
2. Cerrahpaşa İç Hastalıkları
3. Hastalıkların Patofizyolojisi

Ayrıca çalışma konusunda hızlı ilerleyen biri değilim ve önceki yıllardan eksik olduğum konular var. Hangi kaynaktan en iyi verimi alabilirim? Farklı önerilere ve tüyolara açığım.

JoeDoe
VIP
VIP

Mesaj gönderen JoeDoe » Pzr Şub 03, 2019 12:19 pm

En iyi kaynak harrison hocam ama başvuru dışında çalışmak için çok kullanılamıyor. Ben Cecil i pek sevmiyorum ama seven arkadaşlarım var. MGH in pocket medicine ı var bence çok güzel ingilizce olanı kullandım ama Türkçesini bilmiyorum.

qu33r
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen qu33r » Pzr Şub 03, 2019 12:33 pm

JoeDoe yazdı:
Pzr Şub 03, 2019 12:19 pm
En iyi kaynak harrison hocam ama başvuru dışında çalışmak için çok kullanılamıyor. Ben Cecil i pek sevmiyorum ama seven arkadaşlarım var. MGH in pocket medicine ı var bence çok güzel ingilizce olanı kullandım ama Türkçesini bilmiyorum.
Çok yavaş ilerliyorum Harrison bana gitmez sanırım, pocket medicine'da benim de gözüm var ama Türkçesi 80 küsür lira iken İngilizcesini 200-400 liraya satıyorlar :rolling_eyes:

JoeDoe
VIP
VIP

Mesaj gönderen JoeDoe » Pzr Şub 03, 2019 12:53 pm

Hocam o zaman Cerrahpasa Ic hastaliklardan yana kullaniyorum oyumu 😀 Cecil essentials kotu degil ama ben cok begenmedim bazi bolumleri haric, Pathophysiology of Disease denen kitapsa yukarda koydugunuz dahiliye icin kesinlikle yeterli bir kitap degil ama guzel bir kitap patofizyoloji ogrenmek icin. Benim stajda sahsen kullandigim dersleri iyi dinlemek, Harrison hastaya yaklasim bolumune baktim internetten ve aklima takilan konularda Harrison in ilgili bolumundeki ilgili parcalara baktim. Pocket Medicine da ogrendiginiz 1-2 saat uzunlugunda dersi 1 sayfada bayagi ziplenmis formatta size gosteriyo o acidan iyiydi.

Kullanıcı avatarı
volfram
VIP
VIP

Mesaj gönderen volfram » Pzr Şub 03, 2019 1:36 pm

cecil vs harrison muhabbeti dönmüş de bahsi geçen cecil, bebek cecil. essentials olanı.

cerrahpaşanın güncel kitabı yok diye biliyorum.

yukarda da dendiği gibi hastalıkların patofizyolojisi oturayım da dahiliye çalışayım gibi bi kaynak değil. temelden kliniğe geçerken okunması gereken bir kitap bence. ben yarım yamalak okudum gerçi. içerisinde her hastalık yok amacı biraz daha yaklaşım kazandırmak üzerine. bence dahiliye kitabı yerine bunu alın.

ya da alttan eksiklerim dediğiniz şeyler nelerse ona yoğunlaşın.

franciella
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen franciella » Pzr Şub 03, 2019 2:39 pm

Hastalıkların Patofizyolojisi, çok güzel bir eser. stajyeri doktor yapar.

Kullanıcı avatarı
Lancerelam
VIP
VIP

Mesaj gönderen Lancerelam » Pzr Şub 03, 2019 6:19 pm

Langein yayini olan patofizyolojiyi kastetmisseniz bende var, eger 3.sinifsaniz guzel gidebilir az hastalik var amaci bir sey ogretmekten ziyade hastaliklarin zihniyetini kavramaniza yardimci olmaktir. Kesinlikle okunmasi gereken bir kitap. Cerrahpasanin ic hastaliklari kitabi ev arkadasimda vardi 5. Sinif sozlume ordan hazirlanmistim aradigim her bilgiyi ordan ogrenebikiyordum. cecilin normaline goz atma sansim olmustu okulun kutuphanesinden , okuyamadim cok agirdi essentiali bilmiyorum. Ama yabanci kaynaklar daha guvenilir olabilir tabi

qu33r
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen qu33r » Pzr Şub 03, 2019 10:22 pm

volfram yazdı:
Pzr Şub 03, 2019 1:36 pm
cecil vs harrison muhabbeti dönmüş de bahsi geçen cecil, bebek cecil. essentials olanı.

yukarda da dendiği gibi hastalıkların patofizyolojisi oturayım da dahiliye çalışayım gibi bi kaynak değil. temelden kliniğe geçerken okunması gereken bir kitap bence. ben yarım yamalak okudum gerçi. içerisinde her hastalık yok amacı biraz daha yaklaşım kazandırmak üzerine. bence dahiliye kitabı yerine bunu alın.

Ben essentials görmüştüm herkesin elinde o yüzden onu yazdım 2 cilt olanı mı okunmalı? Bunlar çok kalın kitaplar değil mi ya ':(

Cerrahpaşa'nın kitabı şu, 2016da çıkmış.

Kullanıcı avatarı
volfram
VIP
VIP

Mesaj gönderen volfram » Pzr Şub 03, 2019 10:29 pm

qu33r yazdı:
Pzr Şub 03, 2019 10:22 pm
volfram yazdı:
Pzr Şub 03, 2019 1:36 pm

Ben essentials görmüştüm herkesin elinde o yüzden onu yazdım 2 cilt olanı mı okunmalı? Bunlar çok kalın kitaplar değil mi ya ':(

Cerrahpaşa'nın kitabı şu, 2016da çıkmış.
yok yok cecil alacaksanız kesinlikle essential olanını alın. harrisonın bildiğim kadarı ile özet hali yok o yüzden belirttim.

ben tembel bi öğrenciydim dahiliye stajı da aşırı yoğundu. semiyoloji hariç kitap okumadım açıkçası gerekli olduğunu da düşünmüyorum.

Kullanıcı avatarı
NewtScamender
VIP
VIP

Mesaj gönderen NewtScamender » Pzt Şub 04, 2019 12:42 am

Türkçe Harrsionın çevirisi bayağı kötü. Hiç memnun kalmamıştım. Ancak ingilizce okuyunca gerçekten güzel olduğunu farkediyorsunuz.

Cecilin özet kitabı olan yaklşaık 200-300 tl değerinde olan kitabı bende vardı, okul sınavlarına çalışırken okuyordum. Akıcılığı çok iyi, yeterli bilgiyi genel olarak veriyor, fizyolojisine de giriyor. 2 ciltliğini okumak gerekir elbette. Çünkü bazı konularda eksik kalabiliyordu

Keza nette medscape, uptodate var. Medscape ücretsiz haliyle birkaç adım öne geçiyor. Endokrin gibi konularda Türkiye Metabolizma derneğinin kendi yayınlarını okumak daha sağlıklı olabilir. Devamlı güncelliyorlar