Patoloji mehmet sar dinlemek konusunda goruslerinize ihtiyacim var Yardim Lutfen

dr.emre09
VIP
VIP

Patoloji mehmet sar dinlemek konusunda goruslerinize ihtiyacim var Yardim Lutfen

Mesaj gönderen dr.emre09 » Prş Oca 24, 2019 8:37 pm

Eylul tusuna hazirlaniyorum. Daha once emrullah hocayi dinledim fakat tekrar ederken kalici olmuyor cok spot geliyor. Hocayi severim kisiligine saygim var fakat pek uyusamadim kitabini tekrar ederken bende kalici olmuyor okuduklarim. Bunu daha once fakulteden beri dogru duzgun pato bilgim olmayisina bagliyorum.

Sitede mehmet sar hocanin yurtdisinda sts icin anlattigi kayitlar ve hocanin kitabi var. Daha aciklatici bir anlatimi var gibi geldi fakat kitabi cok ayrinti ve tekrari zor olucak gibi ve ayrica ses kayitlari da stsye yonelik anlatilmis ders kayitlari bu bir dezavantaj olusturur mu bilmiyorum

Suan kafam cok karisik ne yapmam gerekir hocayi dinleyim mi mantiksiz olur mu bilemiyorum. Yardimci olucak varsa gorusleri gercekten onemli suan benim icin.

Kullanıcı avatarı
mrvd91
VIP
VIP

Mesaj gönderen mrvd91 » Prş Oca 24, 2019 9:27 pm

hocam ben emrullah hocadan dinlemedim ama tusdatanın başka bir hocasından dinlemiştim patoyu ve tekrar edemedim çünkü mantığını oturtamadım neden sonuç ilişkisi kuramadım bir türlü fakülte yıllarından da eksiklerim vardı tabi ama mehmet sar ın sitede olan azerbaycan kaydını dinledim ve gerçekten kendi açımdan aydınlanmalar yaşadım kitap kalın ama sadece anlattığı yerleri çalışmak yetiyor ve tts ler de çok rahat çözülüyor eğer sts kaydı diye söylediğiniz azerbaycan kaydıysa orada istanbulda ne anlatıyorsam size de aynısını anlatıyorum diyor

dr.emre09
VIP
VIP

Mesaj gönderen dr.emre09 » Prş Oca 24, 2019 9:40 pm

Yaptiginiz yorum benim icin kiymetli tesekkur ederim hocam

Kullanıcı avatarı
mrvd91
VIP
VIP

Mesaj gönderen mrvd91 » Prş Oca 24, 2019 9:45 pm

aklınıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz hocam ses kayıtları biraz uzun insan başlayıp başlamamakta ikilemde kalıyor gerçekten umarım faydası olmuştur kolay gelsin

Kullanıcı avatarı
gsad1905
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen gsad1905 » Prş Oca 24, 2019 11:05 pm

Vakit varsa mehmet sar iyidir, emrullah hoca daha spot ve kısa anlatır ama patoloji adına tus için ne gerekiyorsa verir. Mehmet sar ise dersinde klinik ile bağlantılar kurarak anlatır.

tberk
VIP
VIP

Mesaj gönderen tberk » Cum Oca 25, 2019 12:34 am

Merhabalar,

Patoloji de hoca ve kaynak seçimi konusu aslında sizin hoca ve kaynaktan ne beklediğinize bağlı

Amaç sadece patolojide gelen soruları çözmek ise, genel patoloji ve herhangi bir hoca seçimi sizin ihtiyacınız olan neti kazandıracak kadar soru yapmanızı sağlayacaktır.

Ben sadece patoloji öğrenmek istemiyorum, bana bir ufuk açsın, dahiliyeden, pediatriden, küçük stajlardan, fizyolojiden soru çözdürsün derseniz Mehmet Sar size göredir. Konuları derinlemesine ele alır, herşeyi patofizyolojisi ile birlikte anlatarak ezberden uzak bir şekilde sizlere yeni bir ufuk açar. Tabi ki bu şekilde eksik bir nokta kalmaması için ve detaylı anlattığı için kitapları uzundur, ders saati fazladır. Ben ilk günden beri kendisini dersanede de canlı dinleme fırsatı bulduğum, en az ezber ile herşeyi patofizyoloji zemininde öğrenmek istediğim için kendisini severek dinliyorum. Eğer 4-5 sınıfta iseniz, yada tus ile ilgili bir zaman kaybınız yok ise kesinlikle en azından 1 defa kendisini dinlemenizi öneririm.

Elinizde başka bir kaynak, doldurduğunuz bir kitabınız yada zaman sıkıntınız varsa, sıfırdan dinleyip kitap doldurmak uzun bir vakit alabilir.
Patoloji çalışma konusunda nacizhane görüşlerimi merak eden bir arkadaşımıza özel mesajdan yazdığım cevaptan bir alıntı.

Emrullah hocayı hiç dinleme fırsatım olmadı ; dersini dinleyen arkadaşlarımızdan da duyduğum kadarıyla alanında en iyi hocalardan biri olduğu kesin ancak konu Tusda soru yakalamak, soru çözdürmek değil de "eğitim ve öğretim" ise benim için net Mehmet hoca !

Neredeyse tüm tusiyerler şunu çok iyi bilir ki Mehmet Sar'ın patoloji konu kitabı çok uzundur, UTS soru kitabı onun dersine girmeyen öğrenciler için de çoğu zaman moral bozucu olur çünkü Mehmet hoca işlediği konuyu derinlemesine her yönüyle anlatmayı sever. Konuları ilgili branşlar ve klinik ile bağlantı kura kura, patofizyolojisi ile geniş geniş eksiksiz anlatmayı çok sever. Ders anlatırken serbest çağrışım şeklinde adeta konu içinde başka konu anlatır. Bir örnek verecek olursam, Tümör Supresör gen bozukluğu ile gelişen hastalıkları sayarken Nörofibromatözis 1 ( NF1) dediğinde;
- NF 1 en sık göz bulgusu ? Lisch nodülleri
- NF 1 en sık iskelet bulgusu ? Skolyoz
- NF 1 en sık intrakraniyal tm ? Optik sinir Gliomu ve benzeri sorular ile derslerinde adeta konu içinde konu anlatarak ilerler. Anlattığı konularda verdiği bilgilerin altını, onlarla bağlantı olan diğer bilgiler ile doldurur. Bu durum bazı arkadaşlar tarafından detaya girmek şeklinde değerlendirildiğinden kitabını uzun ve detaylı bulurlar. Kitabını uzun buldukları için çalışmak, tekrar etmek zor gelir ve sadece patoloji için TUS için fazla detaylı olduğunu söyleyip farklı kaynak yada hocalara yönelebilirler ancak dersine girenler şunu iyi bilir, Mehmet hoca bunu konu bütünlüğü açısından bir olmazsa olmaz olarak görür. Konuları sadece patoloji sorularını çözdürmek amacıyla yaklaşmaz asla. Konuyu bir bütün olarak inceleyip her yönüyle ele alır. Bu nedenle aslında patolojiden çok daha fazlasını anlatır derslerinde. Bunu da kendine prensip edinmiştir. Bu prensiplerinden ödün vermediği için kitabını kısaltmaya gitmez; prensiplerinden ödün vermediği için dershane kendisine kitap 2 günde bitecek dediğinde, o konuları detaya girmeden atlayarak gitmek yerine; hiç bir ek ücret yada kazanç sağlamayacağını bildiği halde kafasını yastığına koyduğunda rahat uyuyabilmek için; ek dersler koyup kitapların eksik kalan konularını o ek ders günlerinde bitirir.

Mehmet hocayı tanımayan tüm meslektaşlarımız için eğer imkan ve vakitleri var ise ; Hematolojik Sistem hastalıkları ve Renal Sistem anlatımını en az 1 kere dinlemelerini şiddetle öneriyorum.

Sitede zaman zaman konuşulan bir konu olduğundan; başka bir konu başlığı altında yazdığım cevap hocam. Umarım faydalı olur :)

Kullanıcı avatarı
YagamiLighto
VIP
VIP

Mesaj gönderen YagamiLighto » Cum Oca 25, 2019 12:50 am

Hocam biraz spot geçicem :)
1) Azerbaycan kayıtlarında "ben öğrenciye acımam hiçbir şeyi eksik anlatmam İstanbul'da ne anlatıyorsam burada da aynısını anlatıyorum." demişti Mehmet hoca.
2) Emrullah hocaya göre daha ayrıntılı ve mantık kurarak ilişkilendirerek anlatıyor haliyle daha çok zaman istiyor.
3) Patoloji konusunda temeli olmayan ve Emrullah hoca konusunda sizinle aynı fikirlere sahip biri olarak Mehmet hocanın bana level atlattığını düşünüyorum, vaktiniz varsa tavsiye ederim.

eylemyıldırım
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen eylemyıldırım » Cum Oca 25, 2019 8:44 am

çok teşekürler hocam

dr.emre09
VIP
VIP

Mesaj gönderen dr.emre09 » Cum Oca 25, 2019 2:41 pm

Cevaplariniz icin tesekkurler