Uzmanlık eğitiminde “Tez Yazımı” kaldırılsın

Dr.ElvinT
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Uzmanlık eğitiminde “Tez Yazımı” kaldırılsın

Mesaj gönderen Dr.ElvinT » Sal Ara 25, 2018 2:08 pm

1.Uzmanlık eğitiminde “Tez Yazımı” kaldırılsın
2.Uzmanlık eğitiminde “ Tez Yazımı” kaldırılmayacaksa, ihtisas eğitimi sonunda ek olarak PhD diploması da verilsin
3.Uzmanlık eğitiminde “Tez yazımı” seçime bağlı olsun ve Tez yazmak isteğen doktora ihtisas sonunda ek olarak PhD diploması da verilsin
Sizce Hangisi daha doğru olur?
YÖK’e ve TUK’a dava açılırsa kazanıla bilir mi?

daryoosh57
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen daryoosh57 » Sal Ara 25, 2018 2:26 pm

Sevgili meslek taşım akademik aşamalar ile ve PhD kavramı ile ne kadar aşinasınız bilemiyorum ancak bahse konu ettiğiniz "tez yazımı" yüksek öğrenimde çok önemli bir kavramdır. öncelikle uzmanlık diplomasının bilimsel anlamda bir PhD diploması ile pek farklı değil. her ikisi de belli bir alanda yoğunlaşarak eğitim alıp araştırma yapmaktır. örneğin bir iç hastalıklar asistanı, asistanlık dönemi boyunca gastroentrology üzerinde daha fazla yoğunlaşırsa kaç yıllık araştırma yapıp ve bir hastlaık ile ilgili "yeni tanı tedavi yöntemleri" konusunda tez hazırlayıp impact factoru yüksek olan dergilerde yayınlata biliyorsa, neredeyse bir yan dal uzmanının yarısı kadar yol kat etmiştir ve bu diploma bir PhD sayılmaktadır. PhD açılımı da bu anlama gelmektedir. bu yüzden profesyonel çalışma izni veren ve bir konuda uzman olduğunuzu gösteren "uzmanlık belgesi" alındığı zaman PhD diplomasına gerek yoktur. asistanlık döneminde bilimsel araştırma projelere katılıp makaleler yayınlaya bilirsiniz ve bu şekilde uzmanlığınızı bir üst seviyeye taşıyıp doçentliğe başvurabilirsiniz . akademik kariyer yapacaksanız bir PhD de alırsınız benim gibi. 40 yaşındayım tıp doktoruyum tıbbi nanoteknoloji üzerine PhD yaptım ayrıça saygın 2 üniversitede 5 er yıl postdoc yaptım ve şuan akademik kariyerim yanısıra TUS'a çalışıyorum ve tekrar klinik alanda dönmek istiyorum.
Konunun hukuki boyutunu "dava açılıp açılamadığını" bir avukata sormanızı tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
Doktorumtrak
VIP
VIP

Mesaj gönderen Doktorumtrak » Çrş Oca 16, 2019 12:00 pm

Dava açılması saçma olur. Netice alınamaz.
Ancak çoğu branşta tez yazımı eğitime fayda mı yoksa zarar mı veriyor; tartışmalıdır.
Asistanlığın başında tez yapmama seçeneği sunulabilir. Bu seçeneği tercih edenler için iki çeşit dezavantaj konulabilir:
1-akademik ünvanlara baş vuramaz.. eğitim sorumlusu olamaz. Baş asistanlık sınavına giremez.
2- asistanlığın son yılı kıdemli asistanın daha az nöbet tutması şeklindeki pozitif ayrım, bu asistanlar için tanınmaz.
Türk Demek Türkçe Demektir;Ne mutlu Türküm Diyene
Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Enverbey
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Enverbey » Çrş Oca 16, 2019 12:55 pm

İngilizce bilmiyorumun yeni ifadesi:tez yazmayalım.eeeee tabi o kadar makaleyi okuyup yeni şeyler öğrenmek yerine poliklinikte hep aynı hastalara bakmak kolay geliyor.tus için de yabancı dil şartı kalksın mesela. zaten ülke babamızın çiftliği mesela. mesela diyorum.

Orkidee
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Orkidee » Çrş Oca 16, 2019 6:14 pm

Enverbey yazdı:
Çrş Oca 16, 2019 12:55 pm
İngilizce bilmiyorumun yeni ifadesi:tez yazmayalım.eeeee tabi o kadar makaleyi okuyup yeni şeyler öğrenmek yerine poliklinikte hep aynı hastalara bakmak kolay geliyor.tus için de yabancı dil şartı kalksın mesela. zaten ülke babamızın çiftliği mesela. mesela diyorum.
Öğretim üyesi olmak için dil şartı kalktı zaten..