bir tus serüveni

Kullanıcı avatarı
pathologger
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

bir tus serüveni

Mesaj gönderen pathologger » Sal Kas 20, 2018 1:26 am

herkese merhaba,

bu başlık tus serüvenimin nabzını tuttuğum bir blog gibi olacak. kimseye doğrusunu öğretmediğim gibi, kimseden de doğrusunu öğrenmek için yazmayacağım bunları. sadece belki derslerinizin arasında okuyup stres atacağınız veya bu yolculukta yalnız olmadığınızı göreceğiniz bir başlık olacak. ara ara güncellemelerle gideceğiz. bakalım yolun sonu nereye varacak, hep beraber göreceğiz.

öncelikle kendimi tanıtayım. 82.dhy ile kalabalık nüfuslu bir ilçe aciline atanmış, halen çalışmakta olan, ayda yaklaşık 10 nöbet tutan bir pratisyen hekimim. çalıştığım yer birçok ilçeye göre kalabalık bir nüfusa sahip. hastanenin de imkanları birçok ilçeye göre iyi olunca çevre ilçelerden de ağır vakalar gelebiliyor. (mr,bt vs. mevcut) o yüzden nöbetlerim ağır geçiyor denilebilir.

5 ve 6'da tus'a pek bir yatırım yaptığım söylenemez. bu konuda şu anda pişmanım. bir dersaneye kayıtlıydım fakat dersleri düzenli takip etmedim. 5 ve 6'da olup boşlayanlar varsa acile düştüklerinde birçoğunun "keşke"lerinin artacağına eminim. o yüzden fırsat varken çalışın arkadaşlar. çünkü gidilen yol yol değil şu anda. sağlık hizmeti vermekten çok bir kriz ortamı yöneticisisiniz. yüzleşilen riskler çok fazla özellikle de acilde.

işte bu kardeşiniz acilin serin etkisiyle uyandı ve bütün gücüyle tus çalışmaya karar verdi. peki hangi bölümü hedefliyordu? bu konuda çok düşündüm ve bitmeyen geceler, nöbetler, acil hastalar bana göre değil buna karar verdim. maddi getirisi ne olursa olsun, huzur benim için en önemli şey buna karar verdim. nickimden de anlayacağınız üzere hedefimi belirlemiştim: patoloji.

peki nasıl yapacaktım? beni takip eden sıkıştıran biri olmadıkça çok uzun vadede yüksek tempoda çalışamıyordum. bir kere dersaneye yazılmıştım ve hakkını vermemiştim. bu durumdan ailemin de pek haberi yoktu. o yüzden tekrar dersaneye yazılmak hoş olmayacaktı. ben de daha dikkat çekmeden evden offline olarak dersleri takip etmeye karar verdim. istifalı da olmadığım için nöbetlerimin derslerle çakışma riski de kalkmış olacaktı ortadan. tustime'ın offline derslerini kaynaklarımı doldurmak için kullanıyorum şu sıralar. kayıtlardan yararlanmak 10 gün ile sınırlı. bu da kendimi motive etmemi sağlıyor. 10 gün içinde kitabı doldurmam gerekiyor. şu anda patoloji :heart_eyes: ile başladım.

bakalım yolun sonu nereye varacak. sizlerin de hikayelerinizi uzun uzun okumak isterim. açıkcası böyle başlıklar çok hoşuma gidiyor, takip ediyorum fırsat oldukça.

bir sonraki güncellemeye kadar kalın sağlıcakla...

Kullanıcı avatarı
pathologger
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen pathologger » Cum Kas 23, 2018 12:11 pm

yeniden merhaba herkese,

10 günlük sürenin sonunda patoloji kitabımı offline dersler ile doldurmayı başardım. böylece ilk kitabımı tamamlamış oldum. tabii 10 gün sürdü diyorum ama bu sürenin içinde acil nöbetlerim de vardı. anlayacağınız bazı günler hiç çalışamadım. offline izleme süresinin 10 günle sınırlı olması benim için daha iyi oldu. böylece nöbetlerden sonra bana kalan zamanda hep derslerle ilgilendim. diğer türlü yetişmezdi çünkü.
arkadaşıma hücre hasarlanması gibi ilk konulardan sorular sormasını söyledim. verdiğim cevaplara kendim de şaşırdım açıkçası. ilk çalışmaya göre güzeldi sonuçlar.

şimdi sırada biyokimya var. kitabımın gelmesini bekliyorum. yine 10 günlük yorucu bir maraton olacak. biyokimya benim için çok uzaklarda bir ders açıkçası. ikinci sınıftan sonra pek karşılaştığımızı sanmıyorum. umarım küsüşmemişizdir onunla ;)

Kullanıcı avatarı
pathologger
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen pathologger » Prş Ara 06, 2018 10:59 pm

herkese merhaba,

daha önce bahsettiğim gibi biyokimya ile devam ettim. 10 günlük offline süremde bir çok aksilik oldu programımda. 2-3 gün nöbetim de vardı bu süre zarfında. o yüzden kitabı tamamen dolduramadım ama önemli olan %80'lik kısmını doldurabildim diyebilirim. ':) yolda tabii ki ufak kazalar olacak. o yüzden fazla takılıp moralimi bozmak yerine çalışmaya devam ediyorum.

biyokimyadan fakülteden beri ayrı kalmıştım. biraz gözümü korkutuyordu açıkçası. ama bu forumalarda okuduğum gibi çıktı. aslında hiç nankör bir ders değil. verdiğiniz emeği fazlasıyla alabileceğiniz bir ders. eğer çok ezber gibi geliyorsa korkmayın inanın çalıştığınıza değecek.

şimdi önümde nöbetsiz yaklaşık bir haftalık bir süre var. bu süre zarfında yoğun çalışıp uzun derslerden birini bitirmek istedim. o yüzden sıradaki hedefim dahiliyeyi bitirmek.

10 gün sonra tekrar görüşmek üzere. :)

mdemost41
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen mdemost41 » Cum Ara 07, 2018 12:36 am

takipteyiz reiss

Rodopsin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Rodopsin » Cum Ara 07, 2018 2:09 pm

Takipteyiz hocam, destekliyoruz:) biyokimya nankör bir ders değil evet, hakkını vererek çalışıldığında sorular yapılıyor.moralinizi bozmayın, inanmak herşeydir💪🏻

neverex
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen neverex » Cmt Ara 08, 2018 11:05 pm

İyi çalışmalar...

OneRisk32
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen OneRisk32 » Pzr Ara 09, 2018 12:51 am

Allah işinizi rast getirsin