DUS REHBERİ

DUS özel bölüm
Kullanıcı avatarı
karacellat58
Onur Üyesi
Onur Üyesi
TAG: JohnWick

DUS REHBERİ

Mesaj gönderen karacellat58 » Pzr Kas 18, 2018 3:44 pm

DUS REHBERİ - Dikkat!!! TECRÜBE İÇERİR -

Merhaba arkadaşlar aranızda beni tanıyanlar vardır, tanımayanlar için kısaca bahsedeyim. 2017-2018 dönemi Dusiyeriyim. Sitede bir süre aktif olarak çalıştım ve g.mod luk yaptım şuan emekliliğimin tadını çıkarıyorum :) Dershaneye v.s. gitmeden hazırlandım sınava sadece elimde Datanın kitapları vardı. Sınava hazırlanan kardeşlerim için bir rehber yapmak istedim umarım faydalı olur. En azından bu rehberi hazırlayarak; sınava hazırlıkta ilk 1 ay ile 3 ay arası olan "hazırlık bocalama dönemi" adını verdiğim dönemi kolayca atlatmanızı sağlarım. Kendi tecrübelerim ve Dus, Tus çalışan dostlarımın tecrübelerinden faydalanarak oluşturdum rehberi.

Hedeflerimiz:
*En az 8 tekrar atmak
*Evde olanlar için günde en az 8 saat - Okulda olan çalışanlar için 5 saat çalışma süresi
*DUS'ta 100 - 300 bandı(İlk 100 sabır gerektirir süreyi arttırırsanız olur)
*29 Eylül DUS'a kalan 10 ayda çalışma.

Metod:
*Mutlaka kronometre ile çalışın
*1 saat çalışma 10 dk mola(50 dk - 10 dk olunca toplam çalışma süresi küsuratlı çıkıyor sevmiyorum ben, size bağlı burası)
*4 saatlik setlerle çalışın ve her setten sonra 1 saat mola.
*İyi bir DUS arkadaşı(TUS arkadaşıda olabilir temeli sorarsınız güzelce anlatırlar :) . Motivasyonu arttırır.)
*Sessiz çalışma ortamı(Kütüphane fikri güzel)
*İnstagrama filan giriyorsanız Dus soru-spot paylaşan sayfalar var buraları takip edin. Size sınava çalışmanız gerektiğini hatırlatır.
*Yatarken kendinize bugün "DUS için ne yaptım?" sorusu, daha sonra günü kapatmak adına "Bugün Allah için ne yaptım" diye sorun :)

Kaynaklar:
*Dusdata Kitapları(Dusemin konu anlatımı kötü el mecbur data kullanacağız)
*VIP bölümünde bulunan 2015 ve ya 2016 yılına ait Dus ses kayıtları(Biyokimyası kötü)
*DUS Biyokimya 2017 ses kayıtları vardı sitede bir ara şuanda yok onu yükleyen olursa o çok iyiydi.

DUS Yolculuğunu Dönem Dönem olarak ayırdım:

1) İlk okuma:
İlk okuma olayı cidden zor bir olay. Kitabı baştan sona önemli önemsiz bilmeden okuyorsunuz. Sadece çok önemli bulduğunuz yerlerin altını çizin. Önemli olarak düşündüğünüz yerleri çizmeyin ve fosfor kalem kesinlikle kullanmayın. Daha sonra buranın önemsiz olduğunu görürseniz tekrar çizili yerleri silme olanağınız olmaz kitap karman çorman olur. İlk okuma yaklaşık 2 ay sürüyor ve sonunda ilk başladığınız kitabı unutuyorsunuz bu gayet normal.

2)İkinci okuma:
Buradaki temel amaç ilk okumada 2 aylık bir süre harcadınız ve kitapların çoğunu unuttunuz; bunları tekrar kısa süreli hafızaya atmak. En geç 1 ayda(Önerim her kitap 1 gün toplamda 16 günde) okuyup bitirmeniz kitapları. İlk aşamada altını çizdiğiniz yerleri 2 kere okuyabilirsiniz.

3)Ses Kayıdı dinleme dönemi:
İlk 2 okuma bitti artık kafada bir temel var. Bunun üzerine inşaatı kuracağız. Vaktiniz varsa tüm dersleri dinleyebilirsiniz ama benim önerim Kliniği dinlemeyin. Temeli kesin en az 1 kere dinleyin yoksa yapamazsınız. Kliniği dinlemeyin dememin sebebi DUS'un oturmuş bir kliniği yok hocalarda zaten bilmiyor. Kitapta çizilecek yer arıyorsanız ve öğrenciliğinizde klinik teoriğiniz iyi değilse dinleyin. Benim öğrenciliğimde klinik teoriğim iyiydi ben ses kayıdı dinlemedim ve zorlanmadım. 2018 DUS özelinde konuşuyorum atipik bir sınavdı zaten ses kaydı dinlesenizde yapamazdınız; kitapta veya hocanın söyleminde olmayan klinik düşünce tarzı soruları vardı. Yaklaşık 1 ay sürüyor bu dönem(Her ders 2 gün). Önerim normal hızda değil x1.2 - x1.5 arası hızda dinleyin. Hocanın önemli dediği yerleri çiziyorsunuz ve aldırdığı notları tutuyorsunuz. Fosfor kaleme bu aşamada geçiyorsunuz.
Denemelere bu dönemden sonra başlayın moralinizin bozulmaması açısından.

4)Ses Kayıdından sonraki tekrar dönemi:
Bundan sonraki en az 2 tekrarınızda hocanın sesi aklınıza gelecek. Bunu bunu demişti, şurada şu hikayeyi anlatmıştı bile diyeceksiniz. Burada da mantık aynı hızlı tekrar. Çizme yapmayın bu dönemde yavaşlarsınız.

5)Esas tekrar dönemi:
Bu dönemde ne kadar hızlı tekrar o kadar köfte. Çizili yerleri ve tuttuğunuz notları bilseniz de okuyun kesinlikle atlamayın. Denemelerde göreceksiniz altını 100 kere çizdiğiniz okuduğunuz yerleri bile unutacaksınız ama biliyordum diyeceksiniz. Ekstra size göre önemli olan yerleri bu safhada çizebilirsiniz. Ses kayıdı döneminde kullandığınız renkten farklı renkte fosfor kalem ile çizimlere başlayın. Son 2 ay kalana kadar bu dönemde sürekli tekrar atacaksınız. Bir süre sonra çok hızlanacaksınız günde 2 veya inceliğine göre 3 kitap bitireceksiniz.
Soru çözümüne başlayabilirsiniz. Soru çözerken beğendiğiniz sorulara yıldız koyun son 2 ay sadece onlara bakacağız. Çözemediğiniz sorulara mutlaka yıldız atın. Temel bilimlerde saçma sorular oluyor onlara da bakın ama çok takılmayın.

6)Son 2 ay dönemi:
Bu önemde yemiyor içmiyor bol tekrar yapıyoruz. Okulu olmayan ve ya çalışmayanlar için günde en az 10 saat hedefi var. Ne kadar çok çalışırsan bu dönemde o kadar net yaparsın. Aynı neti yapan kişi çok olunca(örneğin 300. 20 kişi oluyor) 1 yanlış bile gireceğin yeri etkiler o yüzden verimli değerlendir bu dönemi. Anlamadığın yer varsa hala ses kayıdının sadece o bölümlerini dinle onun haricinde ses kayıdı büyük vakit kaybı bu dönemde, çünkü senin araban 200 km/sa yapıyor, hocanın arabası 90 km/sa aşırı yavaşlarsın.

Geçmiş DUS sınavlarını bu dönemde çözün. Ciddiyetle çözün 1 soru çözemeyip cevap anahtarına bakmayın. Nede olsa gerçek sınav değil diyip sallama yapmayın yaptığınız sallama size süre kazandırıyor ve deneme ile gerçek sınav arasında süre farkı oluyor.. Çünkü sınav anında o soruyu sallayamıyorsunuz ve vakit kontrolü bozuluyor. Yanlış çözdüğünüz soruyu 15 numara bistüri ile kesip saklıyorsunuz. Mutlaka yanlışlarınız neden yanlış bakın. Deneme kontrolu nasıl olur örnek veriyorum: 2016 DUS sınavını yaptınız netiniz 90.5 hemen dentdus da o senenin sıralamaları var onlara bakıyorsunuz. 90.5 net 316. - 62,19859 puan yapmış. 2019 DUS da muhtemelen 316+-200. sünüz. Kesinlikle 516 nın altında olmazsınız ama sınava hazırlanlara bağlı olarak 516. mı 416. mı 316. mı değişir. Kontenjan farkına v.s. bakmak gerekir. 2019 Dus zor olsada mesela 70 net yaptınız ama sıralamanız yine en az 516 olur. 2018 dus bize bunu gösterdi. İlk 100 için en az +90 net yapmanız lazım onu belirteyim standart olarak bu değişmiyor sadece.

7)Son 1 hafta:
Son güne kadar çalışın. Yalandır son 1 gün bakmayın gezin olayı. Okul hayatından hepimiz öğrenmişizdir son saniyesine kadar sınava çalışılır:) Önceki haftalarda aylarda çözdüğünüz - çözemediğiniz sorulara bakın. Mutlaka çözdüğümüz geçmiş Dus sınavlarına tekrar bakın.

Dönem toplamları: 10 Ay
1 Dönem: 2 Ay
2 Dönem: 1 Ay
3 Dönem: 1.5 Ay
4 Dönem: 1.5 Ay
5 Dönem: 2 Ay
6 Dönem: 2 Ay

Ders-Ders detayına ineceğim. Şimdilik yoruldum bu kadarla yetinelim :)

Kullanıcı avatarı
karacellat58
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Mesaj gönderen karacellat58 » Pzr Kas 18, 2018 3:44 pm

...

Filligran
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Filligran » Pzr Kas 18, 2018 4:10 pm

çok faydalı bir rehber çıkarmışsınız.cok teşekkürler. sizin sınav sonucunuz ne oldu?

dtmnkmdn
VIP
VIP

Mesaj gönderen dtmnkmdn » Pzt Kas 19, 2018 1:41 am

Elimize emeğinize sağlık tam bir rehber olmuş

dtdusdusdus
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dtdusdusdus » Çrş Kas 28, 2018 9:46 pm

Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkür ederiz. sadece bu vipteki ses kayıtlarına ulaşmak zor😑 ama bu motivasyon Harika oldu 👏🏻👏🏻

irato
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen irato » Prş Kas 29, 2018 12:10 am

Aynen bende merak ettim nerdesiniz hocam ?? 😊 birde emeğinize saglik

irato
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen irato » Prş Kas 29, 2018 12:10 am

Biyokimya elimde mevcut gecenin ilerleyen saatlerinde yüklemiş olurum ama henüz dinlemedim dinledikçe ayrıntı da paylaşabilirim 😉😊

irato
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen irato » Prş Kas 29, 2018 1:14 am

irato yazdı:
Prş Kas 29, 2018 12:10 am
Biyokimya elimde mevcut gecenin ilerleyen saatlerinde yüklemiş olurum ama henüz dinlemedim dinledikçe ayrıntı da paylaşabilirim 😉😊
elde olan kayıtlar dusem2015 hakan hoca kayıtları ımıs data maalesef yokmuş sıtede bır yerde tıp seklınde kayıtları gordum bndekılerde oyle aynı kaıt mı degıl mı bılmıyorum kontrolunu sağladıktan sonra paylaşayım zaman kaybı olmasın

Dusamin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Dusamin » Pzr Ara 09, 2018 10:26 am

Öncelikle emeğiniz için teşekkürler güzel bir rehber olmuş hocam :)
benim kafama takılan bir nokta var 2016-2017 döneminde dershaneye gittim son sınıfta ancak sınava hazırlanmadım suan 2019 dusuna hazırlanıyorum ve derslerin anlatımını o dediğiniz aradaki hikayeleri falan filan hatırlamıyorum tabiki sadece kitaplarım dolu altı çizili.Şimdi ses kaydı dinlemeli miyim çok kararsızım zaman kaybı olur mu acaba?

Kullanıcı avatarı
karacellat58
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Mesaj gönderen karacellat58 » Pzr Ara 09, 2018 11:33 am

Tekrardan merhaba uzun süredir vakit bulamıyordum inşallah bugün temel bilimler kısmını yazacağım.
Soruların cevapları:
-Sıralamam hedeflediğimiz bandın içinde :)
-Tekrar dinleme sorusuna gelirsek Temeli tekrar dinlerseniz iyi olur, kliniğe bence gerek yok ama eksik hissettiğiniz dersi dinleyebilirsiniz. Zaman daha var kayıp az olur telafi edersiniz zaten.