Türkiye Yolu vs Amerika Yolu

Bu Bölümde Konu Moderatörlüğü Uygulanmaktadır
goktug
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Türkiye Yolu vs Amerika Yolu

Mesaj gönderen goktug » Prş Eyl 06, 2018 10:28 pm

Sayın hocalarım,

2.sınıfa geçmiş bir öğrenciyim. Bazı forumlarda asistan abi-ablalarımın ve değerli hocalarımın verdikleri onca emeğe karşılık çektikleri çileyi görüp uzmanlıkta Amerika yolunu araştırdım; 3 basamaklı sınav sistemi, en az 3 aylık Amerika stajları, öğrenci kulüplerinde aktif rol, araştırmalar, gönüllü çalışmalar ve haliyle harcanacak olan en az 10 bin dolar... Her ne kadar geçen seneki IMG (international medical graduate) kabul oranı %53 olsa da istedikleri insanı korkutacak derecede fazla. Eğer bu yolu seçeceksem bu seneden kendime yatırım yapmalıyım, diğer taraftan 2 sene daha "yaşayıp" 4.sınıfta TUS çalışmaya başlamak ve görece risksiz bir branşa girmeye çabalamak bunun yanında daha kolay ve kazanma olasılığı daha yüksek görünüyor. Sizce vereceğim emeğe değer mi? Siz tecrübeli hocalarımın tavsiyelerine çok ihtiyacım var.

Teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
ziyak
VIP Plus
VIP Plus

Mesaj gönderen ziyak » Cmt Eyl 08, 2018 9:59 am

Bunu oraya gitmiş birinden dinlemen lazım, gerisi hariçten gazel okur. Ben de gitmedim, YDS vb.. notum çok yüksek ama düşünmedim. Denememek içimde kaldı mı? Hayır kalmadı aslında. Ne istediğinle alakalı biraz da..Verilen onca emeğe karşı çile çekmek sadece Türkiye'ye özel olmasa gerek US de de bu gibi şeyler yaşanabilir. Yani altından bir değnek değmez insanın hayatına, pozitifi ya da negatifi al karşılaştır. Yani oraya giden biri çıkıp hayatım mükemmel de diyebilir, böyle hayat olmaz olsun da. kişi ile ilgili biraz da.. zor karar.. kolay gelsin..