Günümüzde Yüksek Puanla Tercih edilen Branşlardaki Tehlike...

Kullanıcı avatarı
nrlgstukun
VIP
VIP

Günümüzde Yüksek Puanla Tercih edilen Branşlardaki Tehlike...

Mesaj gönderen nrlgstukun » Prş Ağu 30, 2018 10:14 pm

Sayın meslektaşım dusau1 bunlar çok haklı eleştiriler evet ama getireceğimiz çözüm ya da önlem bu mu olmalı acaba?
Bilemiyorum ki sevgili meslektaşlarım keşke bu kadar incitilmiş olmasaydık. Umutsuzlaştık, karamsarlaştık, tüken(til)dik. Her dönemin kendi içinde zorlukları olmuştur. Bizim mesleğimiz de bu dönemde payına düşenin biraz fazlasına maruz kaldı. Şu zor dönemlerin de geride kalacağına, katlanılabilir düzeye ineceğine inanıyorum. Umutlu olmak istiyorum. Seçimimiz ne olursa olsun elimizden gelenin en iyisini yapalım, hekim şuuru ve sorumluluğu içinde kalmaya çalışalım her daim.
Bilemiyorum ki, bazı konularda tek doğru olmuyor sanırım. Herkesin şu anda geldiği noktada yaşanmışlıkları, büyüdüğü ortamın dinamikleri ; kişinin mücadele düzeyini, önceliklerini, varoluşunu nasıl anlamlandıracağını belirliyor. Dilimizin döndüğü ve aklımızın yettiğince burada birbirimize tavsiyelerde bulunuyoruz. Kim ne kadarını isterse süzgecinden geçirsin. Gönül ister ki cesaretli olalım, hayallerimizin peşinden koşalım, fakat her insan bir dünya ve o dünyanın kuralları birbirine benzemeyebiliyor. O dünyada gücümüz ne kadarına yetiyorsa, temel prensiplerden vazgeçmeden hem kendi hayatımızı, vicdanlarımızı hem de vatanımızı, insanlığı güzelleştirmek adına elimizden gelenin en iyisini yapalım.
''Bu meslek meşakkatli ve feragat isteyen bir meslek. Onu layıkıyla yürütebilmek için zevkinizi, neşenizi, kederinizi yüreğinize gömüp, hastaya bir melek sabrı ve temiz kalplilikle yaklaşmalısınız. Hiçbir zaman 'Gemisini kurtaran kaptan' sözüne itibar etmeyin ve bulunduğunuz her yerde meslektaşlarınızla tabip odalarında, milli tıp kongrelerinde bir araya gelerek hekimlik problemlerini çözmeye çalışın. Bilin ki, hekimin hekimden başka dostu yoktur.'' (Erdinç Köksal, Beyaz Yürek, Bilgi Yayınevi, Ankara, 2002) diyen Prof. Dr. Emin Faik Üstün (1922-1973) hocanın düsturunu benimser kimisi, mesleğine böyle yaklaşır. Kimisi de mesleğine böyle bir misyon yüklemeyebilir,nihayetinde sadece iş diyebilir, hekimin hekimden de dostu yoktur diyebilir, kimisi kazandığım paraya bakarım... vs vs diyebilir. Kim hayatını ve mesleğini nasıl anlamlandırıyorsa tercihlerini ona göre yapacaktır. Bunu ben eleştiremem, doğrusu illa ki şudur diyemem. Aklımın ve gönlümün yettiğini kendi deneyimlerime ve bakış açıma göre söylerim sadece. Tekrar söylüyorum her insan bir dünya. Sizi en iyi siz bilebilirsiniz. Şöyle bitirmek istiyorum.
İlk Türk kadın tıp profesörü Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu tıbbiyeliye öğütünde şöyle sesleniyor:
''Genç tıbbiyeli! Bugün olduğu gibi, yarınki meslek ödevlerini yerine getirdiğin zamanda da vatanın sosyal dertlerine eğilmeyi bir an ihmal etme! Derinliği hangi tarihlere kadar inen ve hangi çeşit kaynaklardan beslendiği bilinmeyen dışarıdan ve içeriden el ele vermiş ihanet ve ondan daha önemlisi cehalet, ancak böyle uyanık bir nesil karşısında zamanla atrofiye uğrayacaktır. '' (N. Yasemin Oğuz, Esra Atabenli - Erdemli, Meral Tekelioğlu, Türkiye'nin İlk Kadın Tıp Profesörü: Kamile Şevki Mutlu (1906-1987)
Not: Bu alıntıları ''Hekim, Tabip, Doktor 'Onlardan Anılar' '' Dr. Çağatay Üstün, Dr. Eren Akçiçek, Dr. Fehmi Akçiçek kitabından yaptım. Okumak isteyen olursa güzel bir kitap tavsiye ederim. Satışı var mı bilmiyorum şu an, eşim sahaftan bulmuştu kitabı.
Herkese sevgiler, saygılar. Aldığınız kararlar sizin için en doğrusu hangisiyse o olsun.

professorofmedicineX
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen professorofmedicineX » Cum Ağu 31, 2018 12:48 am

bigbangtheory yazdı:
Prş Ağu 30, 2018 3:15 pm
Hayat, gün aşırı nöbetlerde heba edilmeyecek kadar kısa gençler. Türkiye şartlarında gece yarısı yatağından kalkıp gelen cerrah ile sadece poliklinik yapan dermatolog arasında bir fark yok. Alacağın 3-5 kuruş fark , çektiğin çileye kaybettiğin zamana değmez. En kötü uzmanlık , pratisyenlikten bence iyidir o başka. Ama gerçekten hayaliniz bu değilse bulaşmayın , tüm kalbimle söylüyorum değmez. Gidin rahat bir bölümde eğitiminizi alın , tatilinizi yapın , yurtdışını gezin. Yaşınız olmuş 25 + . 30 lu yaşlara kadar asistanlık ardından DHY ardından evlenelim bir çocuk yapalım diyerek hayat idame ettirilmez. Bunun adı doktorluk değil , kölelik. Sıradan bir memurdan daha sefil bir hayat yaşamak bu başka bir şey değil.

Not: Bunlar günaşırı nöbet tutan , bugün de olsa tek tercihi cerrahi olacak bir arkadaşınız naçizane önerisidir. Alternatifiniz varsa , daha rahat olanı seçin. Emin olun daha mutlu olursunuz. Alternatifiniz yoksa da ben gibi bu çilenin içinde kendinizi sonunda bulacaksınız. Mutluluk ne TUS'tan 70 almakta ne de uzman olmakta. Bize dayatılan TUS , dersane , uzmanlık , DHY rezilliğinden zihninizi arındırın , hayatınızın kalan yarısını nasıl yaşamak istediğinize karar verin.. İstifa edip hatasından dönenler gibi , ısrarla devam edip bütün hayatını mutsuz geçiren arkadaşlarımız az değil. Bir kere daha değil , bin kere daha düşünün diye yazdım bunları =)
Satırları okurken üzülerek duygulandım genç arkadaşım.
Çünkü yaklaşık 25-26 sene evvel ben de aynı duygular içinde idim anlıyorum.
O vakitlerde imkanlar asistanlar açısından daha da kötü idi. Cerrahilerde asistan sayısı daha az, asistana karşı kıdemlilerden yaklaşımlar daha sert idi. Hayatta başarının anlamı mutluluktur. Ya yaptığın işe bakışını değiştireceksin ya da işini değiştireceksin, sonuçta mutlu olmalısın. Bu anlattıkların üzerine kendini değiştirmezsen, branş değiştirmen zaruri gözüküyor. Ben kendimi değiştirdim, kendime bakışımı düzelterek yaptım, sana naçizane önerim şu; orada asistan olsan da kafa olarak iş yaparken ruhen oranın hocası-kıdemlisi gibi hissetmeye çalış ve o şekilde hareket etmeyi dene, belki de başta sana garip gelecek lakin işleri nasıl yoluna koyduğunu ve bünyenin uyum sağladığını fark edeceksin. Bu konuda muvaffak olman, bir şekilde mutlu olmayı sağlaman zaruri.

professorofmedicineX
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen professorofmedicineX » Cum Ağu 31, 2018 12:56 am

obirkralice yazdı:
Çrş Ağu 29, 2018 8:58 pm
Hocam bu ağır branşların seçilmemesindeki en önemli sebeplerden birisi mobbing. Çömez asistana insan değilmişcesine davranılması, gün aşırı nöbetler yazılması, nöbet ertesi pol e verilmesi gibi. Bir çömez asistanın ayda en az 12-15 nöbeti var ve bu insancıl mı ? Yani insan bakıyor bir derma asistanına mesela. O icapçı olarak çalışırken kendi kaçıncı nöbetinde yerlerde sürünüyor. Ee insanlar bunu görünce niye ağır bölümlere gitsin. Üstelik cerrahi branştaki hocaların ; burası cerrahi burada kıdem konuşur, yok ayağa kalk yok sen oturma ben sana onu yeme dedim yemeyeceksin oturma dedim oturmayacaksın gibi böyle absürt istekleri de eklenince insanın hiç yazası dahi gelmiyor.

Öncelikle kıdemli asistanlar ve hocaların, kendilerinin de daha önce çömez asistan olduklarını hatırlamaları gerek. Biz böyle gördük, bize de böyle davrandılar üslubu onlarca asistanın istifa etmesine sebep oluyor. Bu mobbinge bir çözüm bulunması gerek bence.

Tabi daha sonra işin içine teşvik koymak gerek. Mesela cerrahi branşların her yerde çok çok fazla alması gerek. Gerçekten emekleri ve fedakarlıkları çok fazla çünkü. Maaş olarak arada belirgin fark olmadığı sürece insanların da yazmaya pek niyeti olacağını düşünmüyorum.
Çömez kelimesini hiç sevmesem de şunu diyeyim: "burada kıdem konuşur, yok ayağa kalk yok sen oturma ben sana onu yeme dedim yemeyeceksin oturma dedim oturmayacaksın" dediğin şeyler nedeniyle İkaz edilmemeye başladığın an,(hatta çömez dediklerini ikaz etmeye başladığın an), yaptığın işin mobbing olduğunu düşünmemeye başladığın an nöbet sonrası süründüğünü düşünmediğin an gerçekten o branşın hekimi olmuşsundur, seni kimse o branştan alamaz. Ben böyle düşünüyorum,kendimde de yaşadığım yıllarca gördüklerim de böyle.

Kullanıcı avatarı
bigbangtheory
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Mesaj gönderen bigbangtheory » Cum Ağu 31, 2018 8:37 pm

@professorofmedicineX Ben yaptığım tercihten de seçtiğim bölümden de memnunum. Hayalim buydu , gerçekleştirdim. Ancak Türkiye şartlarında bir hayal uğruna bir ömrü feda etmeye değecek yerlere gelemiyorsun. Bunlar pollyannacılıktan başka bir şey değil. Tamamen kendini kandırmak. Hasta bakmayı da nöbet tutmayı da nöbetlerde sürekli acilden aranmayı da seviyorum bununla ilgili bir sorunum yok asla da olmadı. Ama ne maddi olarak ne manevi olarak bunun karşılığını alabiliyorum. Bildiğiniz okumuş iyi yetişmiş köleleriz başka hiç bir şey değil. Hayata bir kez geliyoruz , gezilecek görülecek çok şey var. Okunacak çok kitap var. İzlenecek çok film , gidilecek çok tiyatro var. Çalınacak çok müzik aleti , yapılabilecek binlerce hobi var. Bütün bunlar yerine siz diyorsunuz ki ; bakılacak milyonlarca hasta. Değmez hocam bi kere yaşayacağımız hayatta bunlarla uğraşmaya değmez. Dediğim gibi bugün de olsa ben tercihimi aynı şekilde yaparım , çünkü yapmasam içimde kalacaktı. Yazarken de değmeyeceğini bilerek yazdım , şimdi tamamen emin oldum. Benden sonrakiler de emin ise zaten yazacaklar. Derdim ufak bir tereddütü olan varsa bulaşmasın =) Sevgiler selamlar
Unutmak fizyolojik bir süreçtir , tekrar etmemek ise patolojiktir..

professorofmedicineX
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen professorofmedicineX » Cmt Ağu 10, 2019 11:04 pm

1 sene evvel imla ettiğim bu başlığı ayniyetiyle tekrar eyliyorum çocuklar. Moda lüküs elbise alır gibi branş seçmeyiniz. Bence stajyerken zaman vardır, gidiniz 1 hafta yazın genel cerrahi hocanıza bölümü tanımak içun özel ricada bulununuz 1 hafta boyunca serviste birkaç hastanın takibini yapmak istediğinizi ve amaliyatlara bizzat interön gibi gözlemci olarak katılmak istediğinizi söyleyin.Kabul eyleyecektir. Ol geceler hastanade kalınız. Yer yoksa interön odasında koltukta uyuyunuz lakin Gcerrahide 1 hafta boyunca 4 gece kalınız. Tüm bunları tamam eyledikten sonra GCerrah olmağ istemezsenız çok şaşrırım.