5.Sınıf Cahil Tusiyer

Bu Bölümde Konu Moderatörlüğü Uygulanmaktadır
busra96
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

5.Sınıf Cahil Tusiyer

Mesaj gönderen busra96 » Pzr Ağu 05, 2018 8:52 pm

Arkadaşlar, öncelikle sitede emeği geçen herkese çok teşekkürler. TUS konusunda bi hayli anksiyeteliyim çünkü çok fazla kaynak var ve etrafımda şunu şöyle yap diyecek bir gösterge yok. Ben 5.sınıfa yeni geçtim, dershaneye gitmeyeceğim. Yavaştan plan yapıyorum, siteyi baya bi tavaf ettim, çoğu destek yazılarını okudum lakin yine de sorularım olacak izninizle.

Şimdi tecrübeli insanların hoca tercihlerini istatiksel olarak hesaplayıp kafamda kaynakları oluşturdum. Ancak şöyle bir sorum olacak, mesela patoloji için Emrullah Hoca denmiş en çok, bu hocanın bireysel yazdığı bi kitap mı var yoksa çalıştığı dershanenin kaynağından mı anlatıyor? Yani hocanın ses kaydını hangi kitabın üzerine dinlersem daha çok örtüşür? Özellikle data'da bir sürü kaynak var prospektus, fasikül... hangisi hocayla birebir?

İkinci olarak ise ben dönem içinde ses kayıtlarını doldursam, sınava gireceğim sene içinde tekrar güncel ses kaydı dinlememe gerek olacak mı? Yani okuduğum kadarıyla 5.sınıfta kaynakları doldurup intörnlükte o doldurulan kaynakları okumayı tavsiye etmişsiniz. Tekrar dinlemeye lüzum olacak mı?

Son olarak soracağım şey ise sizce bu son tus'ta iyi puan almış bi arkadaştan notlarını almak ve yalnızca onun yazdıklarını okumak mı mantıklı, yoksa sıfırdan kitap alıp ses kaydı dinleyerek doldurmak mı? Şimdiye kadar ses kaydı dinleyerek girdim komitelere ama tus'ta ses kaydı vakit alır mı?

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Ben de yolumu çizdikten sonra elimden geldiğince paylaşım yapıp yardım edeceğim inşallah. Yol gösterdiğiniz için tekrar sağolun. :)

Kullanıcı avatarı
Mentor
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen Mentor » Pzr Ağu 05, 2018 9:43 pm

Cevap 1:

Bütün kaynaklarınız dersane fasikülleri olması yeterlidir. Özel kitaba gerek yok derslerde dersanelerin verdiği kitaplar bunun için hazırlanmıştır. Sadece datanın bazı hocalarının fasikülleri ayreten genel fasikülden farklı olabiliyor, ancak sayısı azdır, genel cerrahide Levent Kodal, Patolojide Mehmet Sar vs.. Çok bişey yok.

Cevap 2:

Ses kayıtlarını en az bir kere dinlemeli tusiyer. Çok eksik kaldığını hissederse bir kez daha dinleyebilir. İki ve üzründeki dinlemeler tusiyerin ihtiyacına kalmıştır

Cevap 3:

Kendi kitabınız olmasını tavsiye ederim, hiç bir not insanın kendisinin aldığı nottan daha değerli değildir, yazı mimariniz görsel hafızanızla uyumlu olan gerçek şekillerdir. Tusta ses kaydı vakit almaz, aksine gerekliliktir, yani vakit kazandırır, bunun aksi düşünülmez.

NOT: Vip olmaya çalışın derim öncelikle, burada işinize yarayacak olan bir çok kaynak mevcut çünki.

Kullanıcı avatarı
maxian
VIP
VIP

Mesaj gönderen maxian » Pzr Ağu 05, 2018 9:46 pm

Tusem' de tavsiye edilen hocalar, konu kitaplarını yazan hocalar zaten. Bu nedenle tusemden sıkıntı yaşamasın, fakat tusdatada bu konuda sıkıntı yaşayabilirsin. Ses kayıtlarını 1 kere dinleyip notunu alman yeterli, tekrar dinlemen tekrar süreni uzatacaktır. Başkalarının notları konusu ise, kişiye bağlı bir durum. İsterse tus 1.sinin notları olsun ben başkasının yazdıklarını okuyamıyorum, dikkatimi çok dağıtıyor ve boğucu geliyor bana, sen böyle bir sorunum yok diyorsan böyle yapmanda sakınca yok. Lakin ilk tekrarı ses kaydı+kitap üstüne not alarak yaparsan daha iyi özümsersin gibime geliyor. 5.sınıf olduğun için ses kayıtlarından dinleme açısından vaktin gayet yeterli, anksiyeteye gerek yok.

busra96
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen busra96 » Pzr Ağu 05, 2018 10:21 pm

Pekala öyleyse kitapları sıfırdan alıp ses kayıtlarıyla kendim tamamlayacağım, teşekkür ediyorum cevaplarınız için. :)
Peki tts'ler hakkında ne düşünüyorsunuz? Mutlak çözülmeli mi? Şayet öyleyse ve sitede güncel tts eksikleri varsa satın alıp taratarak vip olma şansı elde edebilir miyim?

Kullanıcı avatarı
Mentor
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen Mentor » Pzr Ağu 05, 2018 11:17 pm

busra96 yazdı:
Pzr Ağu 05, 2018 10:21 pm
Pekala öyleyse kitapları sıfırdan alıp ses kayıtlarıyla kendim tamamlayacağım, teşekkür ediyorum cevaplarınız için. :)
Peki tts'ler hakkında ne düşünüyorsunuz? Mutlak çözülmeli mi? Şayet öyleyse ve sitede güncel tts eksikleri varsa satın alıp taratarak vip olma şansı elde edebilir miyim?
Tts muhakak çözülmeli derim hocam, tts çözülmeden tekrar atılmış olunmaz.

busra96
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen busra96 » Pzt Ağu 06, 2018 12:52 am

Peki kaynak olarak şöyle bi şey çıktı ortaya arasında bu yetersizdir seni yarı yolda bırakır diyecekleriniz var mı acaba?

Pato-Emrullah H. Tusem
Farma-İhsan H. Tusem
Fizyo-Tayfun H. Data
Mikrop- Altan H. Tusem
Anatomi-SMT
Biyokimya- Saygın H. Tusem

Dahiliye-Bora H. Tustime
Pediatri- Data
Kadın doğum-Oktay H. Tusem
Genel Cerrahi-Levent Kodal
Küçük Stajlar- Fark etmiyor

Soru olarakta TTS'ler ve deneme olarak da tustime'ın denemeleri.

Ne diyorsunuz? Eksik gedik var mı sizce ?

Silipnat
VIP
VIP

Mesaj gönderen Silipnat » Pzt Ağu 06, 2018 1:03 am

Pediatride data 1. Kitap Murat Hirfanoğlu 2. Ahmet anık. 3. Metabolizma kısmında Erol kısmet iyidir lakin ben geri kalanlar kısımlarda beğenmiyorum açıkcası. Eğer bulabilirsen immünoloji kısmında da cem raziyi önerebilirim. Hedefin yüksekse eğer smt yerine hasan ozan veya erdinç hoca daha iyi olur.

Silipnat
VIP
VIP

Mesaj gönderen Silipnat » Pzt Ağu 06, 2018 1:06 am

Ayrıca ikisini de dinlemiş birisi olarak tus için saygın hoca yerine yavuz selim hoca bir tık daha iyi gibi geldi açıkçası.

busra96
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen busra96 » Pzt Ağu 06, 2018 1:22 am

Ya evet Saygın Hoca'nın Nükleik asitlerinin eksik olduğunu yazmıştı bir kıdemli, o zaman biyokimyayı Yavuz Selim Hocadan dinleyeyim. Anatomiyi de Erdinç Hoca olarak değiştireyim. Bunun dışında tavsiyeleriniz var mı acaba?

Kullanıcı avatarı
Mentor
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen Mentor » Pzt Ağu 06, 2018 1:50 am

@Silipnat iyi düzeltme yaptı bence. Ancak fizyoda tayfunu kesin dinlemen gerektiği kadar vedat çimen ile bir kez daha üzerinden geçmeni(ki sabır ister) tavsiye ederim. Cerrahide de kodalı beğenmeyebilirsin karşıt görüşler var, anıl çubukçu iyidir ayreten.