Mecburi hizmete gidecek doktor arkadaslara tavsiyeler

Cevapla
Kullanıcı avatarı
rumour
Onur Üyesi
Onur Üyesi
Mesajlar: 211
Kayıt: Cum Nis 14, 2017 8:37 am
Reputation: 28

Mecburi hizmete gidecek doktor arkadaslara tavsiyeler

Mesaj gönderen rumour » Çrş Nis 26, 2017 12:06 am

Arkadaslar ben mecburi hizmeti Batman'ın bir koyunde sağlık ocağında yaptım. Zor bir 10 ay gecirdim. Keske birileri beni gitmeden once bazı konularda uyarsaydı ama maalesef Amerika'yı yeniden kesfetmek zorunda kaldım. Benden size tavsiye;
Eger mecburi hizmeti bir koyde yapacaksanız sakın ha koyun icinde oturmayın. Gidin yakın bir ilceye pasa pasa mesai saatleri icinde isinizi yapın ve evinize donun. İlcede oturma imkanınız yoksa gece size kolayca ulasamayacakları yerlerde ikamet etmeyi tercih edin yoksa ne mi olur?
Meslege yeni baslamıs bir doktor olarak mesai saatlerinde saglık ocagında olursunuz. Mesai bitiminde eve gidersiniz. Gunun yorgunlugunu atayım biraz uzanayım yemek yiyeyim diye dusunmeniz endogal hakkınız degildir maalesef cunku abartmıyorum kapınızda 10 dakika sonra yarım turkcesiyle acil acil diye bir vatandas belirir. Meslege yeni baslamıssınız ya paniklersiniz, atarsınız kendinizi sokaga acil olan vakka ya bir dis ya bir bas ya da bir karın agrısıdır. Sinirlenirsiniz tabi ama bu koyluler alısık degil ki koyde doktor olmasına komsularının kapısını misafirlige gider gibi caldıkları gibi sizin de kapınızı koylu ozguveniyle calarlar. Artık acil dedikleri vakaların acil olmadıgını dusundugunuz icin kapıya cıkıp "yarın sabah gel " dediginizde istisnasız bircogundan yine yarım turkcesi ile "mecbursun bakmaya" lafını isitirsiniz. Bu lafı duyup "yuru git" dersen ne olur biliyor musun? Ya sıkayet edilirsin ya da sabaha kadar "ya gercekten acilse ne yaparım, koyde benden.baska doktor yok, aldık basımıza belayı" diye dusunmekten rahat bir uyku uyuyamazsın.
Bir gecede 5 defa saglık ocagına gittigimi bilirim. Ve gercekten hicbiri de acil degildi.
Gittigim yerde lojmanı cakılı personel doldurmustu. Koyden bir ev kiralamak zorunda kaldım. Ev sahibi bizm elektrigi kacak kullanmıs, aylar sonra ogrendim. Ve ogrendigim gun evi tasıdım. Koyun icinden ev bulamayınca biraz dısarida bir eve tasındım ve ne mi oldu? Abartmıyorum butun aciller tukeniverdi. Herkes hastalıklarını ertesi gune sakladı.

Siz doktorsunuz yani amirsiniz personelin sizi çöm yerine koymasına izin vermeyin. Bilmiyorsanız bile biliyor numarası yapın. Yoksa onlar sizin amiriniz olur.
Eviniz koyun dısında olsun yoksa sabaha kadar acil denen ama acil omayan hastaya bakarsınız. Zaten acil olsa adam size guvenmez hastasını tuttugu gibi hastaneye goturur.
10 ayın acık hava hapishanesine donmesini istemiyorsanız en az ayda bir sevdiklerinizin yanına gidin.
Koylerde calisiyorsaniz sozlesmeli personel olarak calısın cunku hizmet bitip istifa ettiginizde acıktan atamayla atanma sansınız var. 657 yani memuriyetten istifa ederseniz 6 ay atanamazsınız.( Sozlesmeli personelin istifasında da aynı kuralı getirmeye calısıyorlardı, son durumu bilmiyorum arastırırsanız iyi olur.)
Doktorun halinden doktor anlar sakın ha yardımcı personelle dertlesmeye kalkmayın sizi hep guclu gormeliler yoksa kontrol elden cıkabilir.
Herseye ragmen koyde doktorluk yapmak cok sey ogretiyor, simdi İstanbul merkezdeyim ve teshis tedavide cok sorun yasamiyorum.
Allah yardımcınız olsun arkadaslar...

by betulanKullanıcı avatarı
rumour
Onur Üyesi
Onur Üyesi
Mesajlar: 211
Kayıt: Cum Nis 14, 2017 8:37 am
Reputation: 28

Mesaj gönderen rumour » Çrş Nis 26, 2017 12:09 am

gittiğiniz yerde..
üst kademe insanlarla mutlaka iyi ve dostane ilişkiler kurun.. köyde muhtar,imam öğretmen ve akil insanlar.. ilçede.. kaymakam, hakimler, öğretmenler, ptt ve banka müdürü,jandarma komutanı.. bir şekilde mutlaka işiniz bunlara düşer.. kendinizi soyutlayıp yalnız kalırsanız her işiniz resmi çerçevede ve yavaş yürür.. bu tarz kişilerin karakterlerini beğenmeseniz bile iyi ilişkiler kurun.. maksat üzüm yemek olsun..

sağlık ocağındaki kendi personelinize.. dümeni baştan kaptırırsanız işileriniz asla düzgün gitmez.. tatlı sert bir otoriteniz mutlaka olmalı..
kendinizden büyük personele.. sakın ola ki abla abi gibi hitaplarda bulunmayın.. adının sonuna bey veya hanım ibaresi ekleyin.. veya direk adıyla hitab edin ve hükmedin..

yerleşik personel.. büyük ihtimalle o yöre insanı olacağı için sizi avuçlarına alıp yönlendirmeye ve sonuçta kaytarmaya çalışacaklardır.. 657 yi veya hangi resmi hukuka bağlıysanız onu satır satır okuyup öğrenin..

işin bir de siyasi boyutu var.. o bölgedeki iktidar partisinin.. ilçe başkanı.. bu adamı iyi etüd edin.. kendini kaymakamdan bile yetkili gören bir kibir içinde olması kuvvetle muhtemeldir..
bu kişi ile dengeli bir iletişim içinde olun.. ne tam zıtlaşma içinde.. ne de kanka vaziyetinde olun... ancak bu şekilde size saygı duyar..

lojmanda kalıp mesai dışı hasta bakma problemi ise.. her yerde olan bişeydir...
resmi olarak günde 9 saat haftada 45 saat çalışmak durumundayız..
mesai dışı gelen hastayı.. reddetmeden önce.. durumunun ne olduğunu mutlaka analiz edin.. ola ki gercekten acil bir durumu vardır.. sonradan başınıza bir iş gelmesin..
by memetto

Kullanıcı avatarı
rumour
Onur Üyesi
Onur Üyesi
Mesajlar: 211
Kayıt: Cum Nis 14, 2017 8:37 am
Reputation: 28

Mesaj gönderen rumour » Çrş Nis 26, 2017 12:12 am

1-ne yaparsanız yapın öncelikle pratisyen olmayın eskaza olduysanız
2-sakın acil die akşam hasta bakmayın bu iş için acil die bi yer var o yoksa 112 var o yoksa özel muayene yapanlar var o yoksa kırık cıkıkcı var en son sen varsın unutmaaa
3-sakın ama sakın personelle ebeyle hemşireyle yüzgöz olmayın hele bekarsanız yoksa 24 yasında hemşireyle evlenmiş köy doktoru olarak kalırsınız o yüzden sık sık kaçın köyden
4-sadece ıvır zıvır hastalara bakın ilaç yazmayınnnnnnnnn rpt yapmayın s. o gelen hastalar tedavi olmaya gelmezzzz onlar zaten bilir araya uşak olmayın
5-ben anlamam uzmana git aman bu cok kötü demekden korkmayın ne yaparsanız yapın pratisyensiniz bu dr çok iyi dedikleri pratisyenleri zamanla görür tanırsınız ne yaptıklarını görürsünüz onların tek amacı soygundur dayarlar steroid dayarlar antibiyotik yaparlar sürekli iğne iğne poşet poşet
6-bir ay dediklerimi yaparsanız sonra kimse gelmez

unutmayın sabah akşam gece sürekli tüm hastalara bakarsanız asla iyi olmazsınız mutlaka
her gün incinir kırılır yaralanırsınız bu ülkede maalesef böyle
bunlar 10 yıllık pratisyenlik tecrubemdir idealist futuristik fantazileri bırakın dr drun kurdudur unutmayınbu kadar asağılanıyorsanız bu sizden önce çalışan doktorlar yuzundendir 80 2000 yılları arası hekimlere ne söylesem az ama

son söz parayı kim çok kazanıyorsa riski o almalıdır(ayda 20 bin kazanan kadın doğumcu varken gebelere ilaç yazmaaaaaaaaaa akıllı ol vs. )

Kullanıcı avatarı
rumour
Onur Üyesi
Onur Üyesi
Mesajlar: 211
Kayıt: Cum Nis 14, 2017 8:37 am
Reputation: 28

Mesaj gönderen rumour » Çrş Nis 26, 2017 12:13 am

sevgili doktor arkadaşım olur da bir il sağlık müdürlüğüne atanırsanız, bu mutlaka doğuda çok doğuda bir ilimiz olacaktır, birşeylerin acaip yanlış gittiğine , merkezde acaip sorunlar olduğuna cört diye tanık olacaksınız. ama ne yapmayacaksınız, konuşmayacaksınız çok fazla olur olmaz yerde. zaten müdürlüğe atandıysanız 2. hafta şubelerden birinin müdürü olacaksınız, makamınız olacak yani :=) hayırlısıyla. bol bol ihalelere girip çay kahve tüketeceksiniz, arada ankarada toplantılar olacak onlara katılacaksınız aslında rahatınız yerinde olacak, müdür ....sıyla fazla karşılaşmadıktan sonra. altınızdaki personelle yüzgöz olmaya hiç gerek yok ama aranızı mutlaka iyi tutup kibar davranacaksınız. çünkü bir gün canınız işe gitmek istemeyebilir ama siz onlarla iyi olduktan sonra bütün gün onlarlasınızdır kapiş.
beceriksiz olacaksınız, bişeyden anlamayacaksınız, nane molla olacaksınız müdür sizi fazla görmek istemeyecek zaten mecburi hitmettesiniz adamların tek amacı kadrolar dolu görünsün, yapmadığınız bir işten dolayı kimse sizi suçlamaz. ama dersen ben birşeyleri değiştirmek isterim , valla hayattan nefret edersin ben sana söliim. valiydi protokoldü bir sürü ıvır zıvırı var sakın hiç üstüne alınma yaptığın her yanlış acemiliğine verilecek, müdür zaten oranın (hangi partiyse artık) oy oranını arttırmak i ve bakanlığa yaranmak için çalışır bunu bil.
evet sevgili doktor arkadaşım toplantı olmadığı günlerde 10-11 gibi bir uğrarsın sonra çğleden sonra keyfine bakarsın.

PS- olurda il sağlık müdürlüklerinden birine atanırsanız lütfen irtibat kurmakta çekinmeyin , uzun uzun konuşalım benim başıma gelen saçmalıkların kimsenin başına gelmesini istemem.

by basitt

Kullanıcı avatarı
rumour
Onur Üyesi
Onur Üyesi
Mesajlar: 211
Kayıt: Cum Nis 14, 2017 8:37 am
Reputation: 28

Mesaj gönderen rumour » Çrş Nis 26, 2017 12:14 am

Mesleğe başladığınız gün size sendika teklifi gelirse atlamayın!....Hatta sağlık müdürlüğünde ilk gün ilk imzanızda dahi teklif gelebilir."Bir düşüneyim " gibi yuvarlak cevaplarla geçiştirin.kaldığınız süre boyunca zaten kimin hangi tarafta olduğunu anlarsınız.size uygunu secersiniz.
Gitmeden önce mecburi hizmete tıp kitabevinden bir tane "reçete tedavi el kitabı " edinin inanılmaz işinize yarayacaktır.
Bilgisayara yüklenebilen farmalistlerden edinin , hastanın yanında açıp vademekum bakmak bazen inanılmaz sinir bozucu olabilir...
Personel 55 yaşında da olsa, sizden küçük de olsa ismin sonuna bey ,hanım ekleyin..
Ben işe başlar başlamaz TTB ye üye olmanızı tavsiye ederim,en azından sosyal çevre için iyi bir adım olur,hele bir de sizinle aynı düşünceye sahiplerse rahat bir nefes alırsınız yaban ellerde..
Hiçbirşey bilmiyorum diye strese kapılmayın,kimse emeklemeden yürümüyor bu aklınızdan çıkmasın.....
Kolay gelsin.......

ayarçalgı

Kullanıcı avatarı
dralpoz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 8
Kayıt: Cmt Oca 26, 2019 3:27 pm
Reputation: 1

Mesaj gönderen dralpoz » Pzt May 13, 2019 5:00 pm

Hocam tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Telegram grubunuza katılabilir miyim?

Kullanıcı avatarı
Bilboy
VIP Plus
VIP Plus
Mesajlar: 41
Kayıt: Cmt Ağu 11, 2018 11:03 pm
Reputation: 88

Mesaj gönderen Bilboy » Pzt May 13, 2019 5:47 pm

Teşekkür ediyoruz bu yazı için hocam 🙏🏿🙏🏿

Kullanıcı avatarı
troppx
VIP
VIP
Mesajlar: 118
Kayıt: Sal Haz 26, 2018 11:13 am
Reputation: 23

Mesaj gönderen troppx » Pzt May 13, 2019 6:03 pm

rumour yazdı:
Çrş Nis 26, 2017 12:12 am
1-ne yaparsanız yapın öncelikle pratisyen olmayın eskaza olduysanız
2-sakın acil die akşam hasta bakmayın bu iş için acil die bi yer var o yoksa 112 var o yoksa özel muayene yapanlar var o yoksa kırık cıkıkcı var en son sen varsın unutmaaa
3-sakın ama sakın personelle ebeyle hemşireyle yüzgöz olmayın hele bekarsanız yoksa 24 yasında hemşireyle evlenmiş köy doktoru olarak kalırsınız o yüzden sık sık kaçın köyden
4-sadece ıvır zıvır hastalara bakın ilaç yazmayınnnnnnnnn rpt yapmayın s. o gelen hastalar tedavi olmaya gelmezzzz onlar zaten bilir araya uşak olmayın
5-ben anlamam uzmana git aman bu cok kötü demekden korkmayın ne yaparsanız yapın pratisyensiniz bu dr çok iyi dedikleri pratisyenleri zamanla görür tanırsınız ne yaptıklarını görürsünüz onların tek amacı soygundur dayarlar steroid dayarlar antibiyotik yaparlar sürekli iğne iğne poşet poşet
6-bir ay dediklerimi yaparsanız sonra kimse gelmez

unutmayın sabah akşam gece sürekli tüm hastalara bakarsanız asla iyi olmazsınız mutlaka
her gün incinir kırılır yaralanırsınız bu ülkede maalesef böyle
bunlar 10 yıllık pratisyenlik tecrubemdir idealist futuristik fantazileri bırakın dr drun kurdudur unutmayınbu kadar asağılanıyorsanız bu sizden önce çalışan doktorlar yuzundendir 80 2000 yılları arası hekimlere ne söylesem az ama

son söz parayı kim çok kazanıyorsa riski o almalıdır(ayda 20 bin kazanan kadın doğumcu varken gebelere ilaç yazmaaaaaaaaaa akıllı ol vs. )
çok kral öneriler hocam çok saolun :)

Kullanıcı avatarı
Doktorumtrak
VIP
VIP
Mesajlar: 112
Kayıt: Çrş Nis 26, 2017 11:00 pm
Reputation: 184
Konum: Masai Mara

Mesaj gönderen Doktorumtrak » Pzt May 13, 2019 11:08 pm

Herkes yazmış bende yazayım :) Hey mezun olmak üzere olan arkadaşım bu lafım sana iyi dinle
0- Doktoruz'a yazılanlara pek güvenme , telegram gruplarına gir ama manipüle eden çıkacaktır uyanık ol
1- Aciller den uzak dur TSM candır gerisi heyecan olmadı 112 de olabilir
2- Genel kuraya kalmamak için 3. ya da 4. tercihine mecbur kalsan gideceğin bir acili yaz
3- Personelle yüz göz olma bırak en fazla kısır poğaça partisi yapınca seni çağırmazlar
4- kimseye güvenme yüzüne gülen herkes emin ol arkandan konuşuyordur.
5- çalışma arkadaşların yada hastanede ki diğer bölümlerden kimseyle gönül ilişkisi kurma yürürse ne ala yürümezse sıkıntı
6- bilmediğini çaktırma hemşireye doz vs sorma bu iki ilaç karışıyor mu diye sorma bir sorarsan artık '' onu ben eğittim yhaaa '' sözcüğün de ki O olursun
7- kura da yazacağın yerleri iyi araştır. Benim de bulunduğum yer gibi çogu yerde artık döner sermaye vermemek için hasta girişi uzman adına oluyor aynı nöbet sayısı ile arkadaşın x maaş alıyorken sen x/2 + 2 maas almak zorunda kalabilirsin
8- ilçe merkezleri 450 gün il merkezi hastane acilleri 550 gündür bunun şehirle pek alakası yok batı ile doğu arasında bir fark yok ona göre düşün 100 gün 3 ay yapar
9-gelen hastalardan makam mevki sahibi olanlara ne gereksiz yalakalık yap ne de karşına al saygı çerçevesinde işlerini hal et
10- nöbet gruplarında çok sesini çıkartma genelde herkes birini gazlayıp ortaya atar o sen olma
11-gün aşırıya izin veren ve şehir dışına çıkmana izin veren yerleri araştır böylece 14 gün aşırı tutup 1 ay evinde tus çalışabilirsin
12- tus düşünüyorsan sözleşmeye geçip bas istifayı usulsuz istifa da 4 yıl üsulluz yani dilekçe verip 1 ay çalışırsan 2 sene sözleşme yapamazsın.
13- acil de tus olayı yapana saygı duymakla beraber çok kolay değil 63 alıp tercih yapmayıp acile gelen ve barajı geçemeyen birini tanıyorum
Türk Demek Türkçe Demektir;Ne mutlu Türküm Diyene
Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Mecburi Hizmet” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir