mecburi hizmet ile ilgili sık sorulan sorular

Drtusipisimiyavi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

mecburi hizmet ile ilgili sık sorulan sorular

Mesaj gönderen Drtusipisimiyavi » Cum May 31, 2019 3:04 pm

Bende sizin gibi kendimi daha çok geliştirmek kendime bir seyler katmak için hatta donanımlı bir yere atanmak istiyorum inşallah istediğimiz yerler olur TUS’ta da atamada da 🌸

dilan helvacı
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
TAG: drmeü

Mesaj gönderen dilan helvacı » Cum May 31, 2019 3:07 pm

* Mecburi hizmeti sözleşmeli personel ya da 657’ye tabi memur olarak yapma tercihim var mı?
Mecburi hizmet 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca atanma yoluyla yerine getirilebileceği, 4924 sayılı Yasa uyarınca sözleşme ilişkisi biçimindeki bir çalışma yoluyla da yerine getirilebilir. Bu iki statüden birini seçmek yetkisi tabibe aittir.

Sözleşmeli personel ve 657 ye tabii memur olmak arasında nasıl bir fark var tam olarak??

rozdede
VIP
VIP

Mesaj gönderen rozdede » Cum May 31, 2019 5:25 pm

rumour yazdı:
Sal Nis 25, 2017 11:52 pm
* Çektiğim ya da gıyabımda çekilen yere ne kadar sürede gitmem gerekir? Gitmezsem ne olur?
Mecburi hizmet yapılması gereken yerin belirlenmesinden sonra bu listeler Sağlık Bakanlığı internet sayfasında ilan edilmektedir. Anılan ilan tebligat yerine geçmektedir. Ayrıca tabibin ikametgâhının bulunduğu yer il sağlık müdürlüğüne de ilgilisine tebliğ edilmek üzere atama evrakı gönderilmektedir. Mecburi hizmet yükümlüsü tabibin atama emrinin tebliğinden itibaren en geç yirmi gün içinde atandığı yerde göreve başlaması gereklidir.

Atandığı yere gitmeyen tabip istifa etmiş (müstafi) sayılır ve buna bağlanan yaptırımların yanı sıra mecburi hizmete başlayana kadar geçen süre –en çok yükümlülük süresi kadar- yükümlülük süresine eklenir.
Hayır eklenmez. Bu kanun ilk çıktığında bu haldeydi. Defalarca açılan davalar temyizler sonrası Danıştayın aldığı bir karar var. Hükümlülük eklenmiyor. Bu kısmı silebilirsiniz.
Bunu aldığınız asıl kaynağıyla paylaşsanız, bu kaynak güncel değil. 2010'da kaleme alınmış, http://www.ttb.org.tr/haberarsiv_goster ... 40034f819c Burada eksik bilgiler var. Bazıları güncel değil ancak yine de %95 haliyle kabul edilebilir. İlla mecburi hizmet hakkında bilgi alınacaksa başvurulacak asıl kaynak niteliği taşımıyor. Forumlardan bilgi alışverişine karşı değilim, bilenlerin bilmeyenlere anlatması lazım geliyor. Ancak bu hukuku bilmesem de olur manasına gelmemeli. Herkes Sağlık Bakanlığının Atama Yönetmeliği, 657 Devlet Memurluğu Kanununu açıp oradan okumalı. Bu benim nacizane tavsiyemdir.

rozdede
VIP
VIP

Mesaj gönderen rozdede » Cum May 31, 2019 5:36 pm

dilan helvacı yazdı:
Cum May 31, 2019 3:07 pm
Sözleşmeli personel ve 657 ye tabii memur olmak arasında nasıl bir fark var tam olarak??
657'deki Memur, Devlet Memurluğu Kanunu'na tabîdir. Yani istifa, müstafilik konularında yukardakiler aynen geçerlidir.
Sözleşmeye geçince asıl bu kural (istifa hakkı, müstafilk vs.) ortadan kalkar. Devlet Memurluğuna geçmeden kişi 4924 kanunluğuna tabîlikten istifa eder. 657'de tanınmış olan istifa hakkı gitmez.

2- Devlete bu sözleşmeyi yaparak, kadrosunu orada tutacağına bir nevi söz vermiş oluyor. Buna karşı maaşına bir katkı sağlanıyor. Buna Devlet Memurluğu jargonunda çakılı kadro da deniliyor.

3- Bundan yapacağınız sözleşmeyi yenileme zamanı geldiğinde (senede 1 yenileniyor) yenilemeyerek devlet memurluğuna dönebilir, ve Tusu kazanıp usülen asistanlığa geçenin ne istifa hakkı gider, ne de sözleşmeden ceza alarak ayrılmış olur.

4- Bu ceza nedir? Süreyi tam hatırlamıyorum ama galiba 4-5 sene size bir daha sözleşme yapılmıyor.

5- Bu sözleşme zorunlu değil tercihi, heryerde de yok zaten. Ve illa size verilecek diye bir şey de yok. Sizden bir gün önce gelmiş kişi o sözleşmeyi almış size kalmamamış da olabilir.

Dr_temel23
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Dr_temel23 » Cum May 31, 2019 6:56 pm

Arkadaşlar merhaba ben mecburim bitmeden yök kadrosuna atandım ve istifa ettim. önünüzdeki eylül tusuna gireceğim. Tus dan sonrada mecburiye gideyim diyorum. Malum tusu kazansak bile bazen 5/6 ay geç gidebiliyoruz. Bende biraz periferde çalışmış olurum. Tus calismami engellemeden dhy girtmek istiyorum. Bunun için 88. Dhy ye mi girmem lazım? Ismimin kurada cikmasi icin 87. Dhy bittikten sonra yani 5 temmuzdan sonra mi sağlık bakanlığına dilekçe yazayım? Elinde bir dilekçe örneği olan varsa paylaşabilir mi lütfen. Ayrıca bu durumu etkiler mi bilmiyorum ama benim Tus dan sonra hemen 1 aylık askerlik başlıyor ... yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Cnco
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Cnco » Sal Haz 04, 2019 6:27 pm

Arkadaşlar merhaba. Ocak sonu intörnlüğü biten bir kişinin gireceği Şubat Tus'u geçerli sayılıyor mu? devamında mecburi hizmet sürecinde sınav açıklanmasıyla istifa etmek gerekir mi?

Drtusipisimiyavi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Drtusipisimiyavi » Pzt Tem 08, 2019 1:34 pm

Dr_temel23 yazdı:
Cum May 31, 2019 6:56 pm
Arkadaşlar merhaba ben mecburim bitmeden yök kadrosuna atandım ve istifa ettim. önünüzdeki eylül tusuna gireceğim. Tus dan sonrada mecburiye gideyim diyorum. Malum tusu kazansak bile bazen 5/6 ay geç gidebiliyoruz. Bende biraz periferde çalışmış olurum. Tus calismami engellemeden dhy girtmek istiyorum. Bunun için 88. Dhy ye mi girmem lazım? Ismimin kurada cikmasi icin 87. Dhy bittikten sonra yani 5 temmuzdan sonra mi sağlık bakanlığına dilekçe yazayım? Elinde bir dilekçe örneği olan varsa paylaşabilir mi lütfen. Ayrıca bu durumu etkiler mi bilmiyorum ama benim Tus dan sonra hemen 1 aylık askerlik başlıyor ... yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler
Hocam dilekçe örneği bu buldum , ben bu şekilde yazacağım sizde kendinize göre uyarlarsınız

Drtusipisimiyavi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Drtusipisimiyavi » Pzt Tem 08, 2019 1:35 pm

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

............. tarihinde ........... Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden ....... Diploma No'su ile mezun oldum. ..... dönem devlet hizmet yükümlüsü olarak ......Hastanesi'ne atandım. ..... tarihinde, 4924 sayılı sözleşmeye tabi oldum ve sözleşmeli pratisyen hekim olarak ............tarihine kadar görevimi yaptım. 657 DMK ya geçmeden usulsüz istifa ettim. .... DHY'de yeniden Devlet hizmet yükümlüsü olarak memuriyete atanmak istiyorum.Gereğini arz ederim.

TARİH:
AD SOYAD
İMZA

Adres:
Diploma No:
Diploma Tescil No:
Ünvan:
Tel:
TCkno:
Bir arkadaş buna benzer bir dilekçe paylaşmıştı. Kendime göre modifiye ettim hocam, diğer arkadaşlar da incelerse bir sıkıntısı olup olmadığı hakkında bilgi verebilir. Bunu yazıp göndermeyi planlıyorum. El yazısıyla isterler muhtemelen. -kopyaladım-

Drtusipisimiyavi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Drtusipisimiyavi » Pzt Tem 08, 2019 1:40 pm

GÖNDERİLECEK ADRES:Sağlık Bakanlığı Genel Evrak Şubesi Mithatpaşa Cad. No:3 06434 Sıhhiye/ANKARA

heparrr
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen heparrr » Pzt Tem 08, 2019 2:53 pm

hocam peki bu dilekçeyi göndermek için bi tarih var mı yoksa şuanda da gönderebilir miyiz?