Tus Destek

dr.elevator
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Tus Destek

Mesaj gönderen dr.elevator » Cmt Ara 08, 2018 12:43 pm

tabi teşekürler yeter mi bilemiyorum :D

yumuşakasistan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen yumuşakasistan » Cmt Ara 08, 2018 1:05 pm

bu forumun asıl amacıdır bence birbirimize destek olmak

yumuşakasistan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen yumuşakasistan » Cmt Ara 08, 2018 1:05 pm

yazan herkese çok teşekkürler hepiniz iyi ki varsınız

deepsilencee
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen deepsilencee » Pzr Ara 09, 2018 4:13 pm

Ezgisu hocam, çok teşekkürler , teşekkürler yetmez tabi ki :)
İlk tekrarim dediğiniz gibi uzun sürecek gibi görünüyor, meslekte pratik edilmiş olsa da haliyle tus için gerekli teorik bilgiler tume yakın silinmiş oluyor, kalanlar da soru yaptırmaya çok yetmiyor doğrusu.
İlk tekrar için maksimum ne kadar süre uygun olur sizce ? Ve ilk gün , ilk hafta , ilk ay ve 3. Ay hızlı tekrarlar olmalı mı ? Eger öyleyse de Bu tekrarlardan kasıt hızlıca sayfa çevirip görsel hafızaya işlemek mıdır?😊
Suanki is ile ilgili çalışma koşullarımi kendim planladim, mevcut bir miktar haziri tüketmek de diyebiliriz:) o yüzden böyle boş ,yoksa pratisyenligin hemen her bölümünde çalışmış biri olarak evet işimi ve hastalarımi hep çok sevdim çok güzel iletişimler kurduk ama o karanlık tunelden cikilmiyor maalesef bu şekilde
Tekrar çok teşekkürler
Kocaman sevgiler 🌼
( İleti yaparak yazmayı bilmediğim için hep yeni sayfa oluyor kusura bakmayın o nedenle de :))

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Pzr Ara 09, 2018 7:21 pm

deepsilencee yazdı:
Pzr Ara 09, 2018 4:13 pm
İlk tekrarim dediğiniz gibi uzun sürecek gibi görünüyor, meslekte pratik edilmiş olsa da haliyle tus için gerekli teorik bilgiler tume yakın silinmiş oluyor, kalanlar da soru yaptırmaya çok yetmiyor doğrusu.
İlk tekrar için maksimum ne kadar süre uygun olur sizce ? Ve ilk gün , ilk hafta , ilk ay ve 3. Ay hızlı tekrarlar olmalı mı ? Eger öyleyse de Bu tekrarlardan kasıt hızlıca sayfa çevirip görsel hafızaya işlemek mıdır?😊
Suanki is ile ilgili çalışma koşullarımi kendim planladim, mevcut bir miktar haziri tüketmek de diyebiliriz:) o yüzden böyle boş ,yoksa pratisyenligin hemen her bölümünde çalışmış biri olarak evet işimi ve hastalarımi hep çok sevdim çok güzel iletişimler kurduk ama o karanlık tunelden cikilmiyor maalesef bu şekilde
Tekrar çok teşekkürler
Kocaman sevgiler 🌼
( İleti yaparak yazmayı bilmediğim için hep yeni sayfa oluyor kusura bakmayın o nedenle de :))
Çok haklısınız pratisyenken hep bi belirrsizlik hakim oluyor...

Tekrar süreleriniz şöyle olmalı; ilk tekrarda hızlı bir tekrar yapmak aslında ne var ne yok diyebilmek yeterli. Bunun için de tekrar hızınız dersanede anlatılan dersin haftaiçi tekrarı şeklinde olmalı. Sadece aldıgınız notları, çizdiğiniz kısımları okuyarak.ve ders öncesi yine ne sormuşlar diyerekten baktıgınız ttsler ile. Bu ilk aşama bittikten sonra anlayarak ezberleyerek sağlam bir tekrar. Bu dönemde belki pediatri dahiliye 10 ar gün, diğer derslere 7-8 gün ayırılabilir. Diğer tekrarlarınız daha hızlı olmalı

Arada hızlı tekrarlar için şuan çok erken. Bir temel oluşturmadan pek manalı değil gibi.
Bu arada notlar almak isteyebilirsiniz. Bunu ilk tekrarda kesşnlikle önermiyorum. Hem zaman kaybınız çok olacak hem dd ilk tekrarda o kadar çok şey not edeceksiniz ki , kitabın özeti haline gelecek. Ama ilk anlayarak okumanızda küçük bir defter tutup minik notlar alanilirsiniz. Belki ayda bir o defteri tekrar edersiniz.
İlk okumanızdan sonra bir deneme çözmenizi öneririm. Ve bundna sonraki her ders bitiminde o dersin bir denemesi şeklinde ikinci tekrarınızı bitirirsiniz. Sonrasında yapacagınız her çalışma dönem 5te dersaneye gitmiş, intörnken de tekrara geçen bir tusiyer gibi yani daha hızlı olmalı. Bunu söyleme nedenim 10 yıl sonra tus için tekrar o masaya oturan biri için de aslında işlerin o kadar karmasık olmadıgı. Tusun kendi bi başbelası fakat işin sırrı motive şekilde istikrarlı çalışmak
Sonucları merak ediyorum :)
Kolay gelsin 😊

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Pzr Ara 09, 2018 7:31 pm

whiteglasses yazdı:
Cmt Ara 08, 2018 9:47 am
değer verip yanıtladığınız vakit ayırdığınız için teşekkürler.
son 2.5 ayda daha önce düzensiz 2-3 kez offline dinlemiş biri(ama okuyamamış) nasıl bir çalışma izlemeli sizce ?
son tus 42.
son 28 gün kampa kayıtlıyım.
Şuana kadar ne kadar çalıştınız bilemiyorum ama kampa kadar 1 tam okumanız lazım ve tts ile. Yoksa kampın çok faydası olacağını düşünmüyorum. Madem offline dinlediniz anlayarak bir tam tekrar kamptan berim almanızı sağlayacaktır. Hedefinizi bilmiyorum ama bu süre çok kıymetli, kolay gelsin

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Pzr Ara 09, 2018 7:38 pm

Size harika iki haberim var!
Sınava 3 aydan az kaldı. Bu sürenin uzunlugunu size şöyle anlatayım , geçen sınav 12 agustostaydı ve üzerinden 4 ay geçmiş😱 çok çabuk değil mi sizce de? Daha dün gibi sanki

Sıkı durun, kalan süre oooooo kadaaaaaar kıymetli ki! Kelimelerle anlatamam. Bu dönem sizi vezir de eder, rezil de🙊 bu sürede çalışanlar kazanacaklar

İkinci haber geliyor.....
3 ay sonra bir daha tus mus yok 🤩

Biraz olsun motive olun istedim. herkese güzel bir hafta dilerim, iyi çalışmalar.

Bob marley faruk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Bob marley faruk » Pzt Ara 10, 2018 4:59 am

Merhaba, öncelikle motivasyon ve yönlendirici mesajlarınız için çok teşekkürler.Forumu 3 gündür takip ediyorum ve bu başlığı da bugün görüp baştan sona okudum ve ben de içimi dökmek istedim sizlere, umarım başınızı ağrıtmam
Benim mesajım biraz uzun olacak ama bir çıkmazın içindeyim vakit ayırıp okursanız çok sevinirim. Ben yaklaşık 20 gün önce tıp fakültesinden mezun oldum ve 27 aralıkta kuralar çekilip atama gerçekleşecek. Ben çalışmayı düşünmüyorum, ya istifa edeceğim ya da müstafi olacağım. O konuda net bir karara varamadım, istifa edersem bir yandan bir istifa hakkımın elden gitmesi diğer yandan müstafi olursam ceza süresinin 1 yıl olması; eğitim araştırma ve sağlık bakanlığı kadrolarından yararlanamayacak olmam 😕 Ama en nihayetinde amacım tusa hazırlanmak.Bu amaçla fakülteden ilişiğimi kesince İstanbul’a ailemin yanına geldim. ( hikaye anlatır gibi yazmışım burayı ama tam olarak kendimi derdimi dile getirmek istedim efenim kaldığım yerden devam ediyorum hikayeme 😊)

Fakülte hayatım boyunca tusla ilgili herhangi bir araştırma yapmadım bir dersaneye kayıt olmadım ve Tusla ilgili hiçbir bilgi birikimim ve kaynağım yok şu anda. Uzun süredir ders de çalışmıyorum. En son 5. Sınıfta son stajımı vermek için ders çalıştım ve ondan sonra intörnlük dönemim boyunca hiç ders çalışmadım.
Ben şimdi sıkı bir şekilde tusa hazırlanmak istiyorum. Ağustos tusu için önümde yaklaşık 8 ay var, bu süreçte sadece tusa kanalize olmak istiyorum. Son 3-4 gündür de tus için araştırmaya başladım naparım ne ederim diye. Bu hafta İstanbul’daki dershanelerle görüştüm, tusemin mezunlara yönelik bir programı yokmuş eylülde dersler başlamış, sene sonuna kadar işlenecekmiş. Yazılırsam kaçırdığım dersleri offlinedan bakıp geri kalan canlı derslere girecekmişim
Tusdata da şubat tusundan sonra konuların baştan anlatılacağı nisandan temmuza kadar hızlandırılmış kurs açacaklarmış ( hızlandırılmış dediği ne olacak onu da tam anlamadım 😞) ben de şimdi nisan için kayıt yaptırıp kitaplarımı alsam nisana kadar offline larınızı kullanarak kitaplarımı doldurup nisanda da canlı derslere katılsam olur mu dedim onu bi kuruma soralım kabul edecekler mi dediler bana ,cevap bekliyorum
Tustime da nisanda yeni bir grup açacakmış ve şimdi yazılırsam şubelerindeki offllinenları kullanabilirmişim

Ben şimdi 3 gündür forumdaki yazıları da okumaya çabalıyorum ve herkes görüşünü belirtmiş şu hoca şu konuda iyi vs diye, ben şimdi bir dersaneye kayıt yaptırdığımda tek kaynak çok tekrar mottosuyla gittiğim dersanenin kaynağı ve hocasıyla çalışacağım mecbur. Forumda bi başlıkta da dinlediğin hocaya çalıştığın kaynağa güvenmeme sorunu gibi birşey vardı ki aynen öyle bi duruma büründüm
daha herhangi bir dersaneye yazılmadan bunun busu iyiymiş şunun şusu şuraya gidersem kötü birşeye mi çalışmış olacağım acaba gibi kaygılar sardı beni. Bu noktada hangi dershane verimli olacak benim için ona karar veremedim ( burda da ezgi hocamın ilk mesajlarında belirttiği mükemmelliyetçilik giriyor işe maalesef 🧐 )
Ki dersaneye yazılırsam ev çok uzak dersaneye 3 vasıta değiştirmem gerekiyor; bu yüzden dersaneye gideceğim süreç içinde Haseki tarafında bir yurda yerleşeceğim mecburen , bunlara değecek verim alabileceğim dersane ve onların notları hangisi onu bilemedim
Şimdiye kadar tus hakkında zerre bilgisi olmayan biri dershanesiz tek başına işin içinden çıkabilir mi onu bilmiyorum, daha tıpdil sınavını bile geçmedim ben düşünün ki tusa o kadar uzağım. Ama gel gör ki ne istiyorsun diye sorduklarında biyokimya derdim hep ve hala istiyorum. Puanlarına baktığımda da 68-70 civarı.
Forumu okuyunca da istediğim puanın ne kadar yüksek olduğunu ve insanların kaç tus denediğini görünce benim gibi sıfırdan başlayacak biri için işin çok zor olduğunu görüyorum.
Hal böyleyken biraz demoralize olmuş durumdayım ve önümü göremiyorum şu anda.
tus araştırmaya başladığımdan beri evde sürekli ağlıyorum napıcam ne edicem diye ailemi de üzmeye başladım evde sürekli ağlamaklı halimle, psikolojik olarak hiç bukadar çöktüğüm bir dönemim olmadı ve daha tus çalışmaya başlamadan bu şekilde bir çöküş yaşıyorsam eğer ; o ders çalışma sürecinin psikolojik olarak çok yıpratıcı olduğu yazılmış hep ; o zaman nasıl geçicek bilmiyorum.Garip bir kısır döngü içerisindeyim. Belki de bu ağlamaklı modu dibine kadar yaşayıp sonra sıkı bir çalışma temposuna daha rahat giricem bilemiyorum. Belki biyerden başlayıp bişeylere güvenip devam etsem az çok neler yapabileceğimi görsem kendime güvenim gelecek ama tus hakkında bişeyler okudukça moralim bozuluyor sürekli
Şu an sürekli ağlamaklı haldeyim önümü göremediğim karar veremediğim bir yerden başlayamadığım için
Bu noktada yeni mezun biri olarak siz tecrübeli meslektaşlarıma danışmak istedim bu buhranlı kısır döngüden çıkıp kendime gerçekçi ve motive edici bir yol haritası nasıl çizmeliyim.

[ günlük yazıyormuşum gibi tüm dertlerimi yazmışım uzun uzun kusura bakmayın buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim ]

Bob marley faruk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Bob marley faruk » Pzt Ara 10, 2018 5:07 am

Yukardaki mesajımı özet geç diyenler için spot spot
•yeni mezun bir pratisyen hekim
•müstafi,istifa konusunda ne yapacağına karar verememiş
•şimdiye kadar hiç tus çalışmamış, tıpdil sınavını dahi geçmemiş sıfırdan bir tus çalışma serüvenine atılacak
•istediği bölüm biyokimya ve puanları 68-70 lerde,hedefin bu kadar yükseklerde olması ve işe sıfırdan başlayacak olması demoralize etmiş durumda
•İstanbul’daki dersanelerden hangisine gitmeli
•ağustos 2019 tusu için önündeki 7- 8 aylık sürece gerçekçi ve motive edici nasıl bir yol haritası çizmeli

deepsilencee
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen deepsilencee » Sal Ara 11, 2018 10:56 am

Ezgisu yazdı:
Pzr Ara 09, 2018 7:21 pm
deepsilencee yazdı:
Pzr Ara 09, 2018 4:13 pm
Tekrar çok teşekkürler
Kocaman sevgiler 🌼
Çok haklısınız pratisyenken hep bi belirrsizlik hakim oluyor...

Tekrar süreleriniz şöyle olmalı; ilk tekrarda hızlı bir tekrar yapmak aslında ne var ne yok diyebilmek yeterli. Bunun için de tekrar hızınız dersanede anlatılan dersin haftaiçi tekrarı şeklinde olmalı. Sadece aldıgınız notları, çizdiğiniz kısımları okuyarak.ve ders öncesi yine ne sormuşlar diyerekten baktıgınız ttsler ile. Bu ilk aşama bittikten sonra anlayarak ezberleyerek sağlam bir tekrar. Bu dönemde belki pediatri dahiliye 10 ar gün, diğer derslere 7-8 gün ayırılabilir. Diğer tekrarlarınız daha hızlı olmalı

Arada hızlı tekrarlar için şuan çok erken. Bir temel oluşturmadan pek manalı değil gibi.
Bu arada notlar almak isteyebilirsiniz. Bunu ilk tekrarda kesşnlikle önermiyorum. Hem zaman kaybınız çok olacak hem dd ilk tekrarda o kadar çok şey not edeceksiniz ki , kitabın özeti haline gelecek. Ama ilk anlayarak okumanızda küçük bir defter tutup minik notlar alanilirsiniz. Belki ayda bir o defteri tekrar edersiniz.
İlk okumanızdan sonra bir deneme çözmenizi öneririm. Ve bundna sonraki her ders bitiminde o dersin bir denemesi şeklinde ikinci tekrarınızı bitirirsiniz. Sonrasında yapacagınız her çalışma dönem 5te dersaneye gitmiş, intörnken de tekrara geçen bir tusiyer gibi yani daha hızlı olmalı. Bunu söyleme nedenim 10 yıl sonra tus için tekrar o masaya oturan biri için de aslında işlerin o kadar karmasık olmadıgı. Tusun kendi bi başbelası fakat işin sırrı motive şekilde istikrarlı çalışmak
Sonucları merak ediyorum :)
Kolay gelsin 😊
Günaydın 🤗
Arkadaşlar mutlu bir haftaniz olsun umarım .
Bu sayfaya gerçekten bayılıyorum
Ezgisu hocam cevabınız için çok teşekkürler gerçekten ,, kabaca soyle diyebilir miyim yani ??
1 )h.sonu Dersane + hafta içi o konunun tekrarı
Hepsi bitince bir deneme
Bu süre ortalama 5-6 ay mı oluyor sanki ?
2) küçük dersler 7-8 gün , büyükler 10 gün şeklinde tekrar
Ders sonlarında o dersin deneme
Bu süre de yaklaşık 3 ay gibi mi oluyor ?
3) Hızlı tekrarlar
** Dogru anlamışım umarım ,, çok teşekkür ediyorum 🌼
Sevgiler