Tus Destek

Dr.brezza
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Tus Destek

Mesaj gönderen Dr.brezza » Cmt Ağu 04, 2018 4:30 pm

Hocam çok geçmiş olsun :(

Avicenne
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Avicenne » Cmt Ağu 04, 2018 5:09 pm

Ben şu an burda yazanlardan daha az çalıştığımı farkettim :( 10 saate nadiren çıkabildim çünkü tükeniyorum malesef fiziksel zihinsel olarak..Galiba dayanıkszım :( en son 50 ve şubattan 47 almıştm tts filan çözmeden ve anatomi küçük stj eleyerek..son tekrarımı da yetiştirememiştim çok stresli sınava girmiştim ve 50yi bile düşürdüm 😅 bu tus için tts ilk tekrarımda çözdüm 4,5 ay gibi bir süreç geçirdim.Şu an son tekrarımdayım 26günlük klinik ve temeller 1er defa şeklinde.Ben puanımı yükseltemeyecek miyim acaba diye çok kaygılıyım ve çalışmamı engelliyor bu durum 🙈 Son ay 8-9 saatle yükselmez mi o kadar mı zor :(

Avicenne
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Avicenne » Cmt Ağu 04, 2018 5:11 pm

Ve toplamda temel 3 klinik 2 okuma yapmış oluyorum bu tus için..

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Çrş Ağu 08, 2018 7:03 pm

Arkadaşlar cidden niteliğe değil niceliğe bu kadar saplantılı olmanıza inanamıyorum. sınava 3 gün kaldı. çalışma sürecinizin yeterliliğini sorgulamak ne kadar yanlış. 10 saat çalışamıyorum 8-9 ile başarmak zor mudur ne :) çalışın şu günlerde elinizden gelen neyse o kadar çalısın.
Sınavda herkese başarılar
sınav sonrası laflarız. her zaman destek :upside_down:

drhalstead
VIP
VIP

Mesaj gönderen drhalstead » Prş Ağu 09, 2018 3:39 pm

hocam zevkle okuyorum yazdıklarınızı. iyi ki varsınız :))) sizden öğreneceğim çok şey var.

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Prş Ağu 09, 2018 4:23 pm

Selamlar, size sınava 3 gün kala ben adlı bir yazı yazmak istedim.
Ben 3 tus görmüş ve herbirinde de hepinizin tuss hakimiyeti açısından benzer seviyelerde olmuş biri olarak ( 45,62,70) başta şunu söylemeliyim ki şuan ne hissediyorsanız inanın ben her üç tus arifesinde de aynısını hissettim. O yüzden şu günlerde lütfen ama lütfen bu dramı sadece siz yaşıyormuşçasına yalnız hissetmeyin. Hiçbirşey yapmayasınız gelecek ki en doğalı da bu. Aylarca, saatlerce o masaya oturdunuz ama şu üç gün ne zor geliyor. Şimdi size benim için tus açısından büyük bir olgunluk ve sonucunda beni mutlu eden başarıma dair deneyimlerimden yola çıkarak ( cümle saçma bi şekilde uzadı ) birşeyler anlatıcam özetle.

İlk olarak şunu söyliyim, 45 aldıgımda son 15 gün hiç çalışmadım:) tus bitsin başlarım diyordum. Sınav sabahı elinde iki cilt anatomi fasikülü olan kızı görünce üstelik yürürken okumaya çalışıyordu, eyvah dedim. Bunların rakibi olmam imkansız. Sınava girmesem mi?
Herkes anne baba kardeş toplaşıp gelmişler ben tek basımayım ve metro kartımı saklayacak yer arıyorum. Çok kötüydü. Aslında kız arkadaşımla değişiklik olsun diye istanbulda sınava girmeyi seçtik. Ama korkunç bi tercihti. Birbirmizi havaalanında bulabildik. Neyse. Bir dahaki tusa son ana kadar çalışacaktım.

Bi sonraki tus yani 2017 agustos... çok sıkı çalıştıgım bir sınavdı. Ama üç büyük şehirde yaşamadıgımdan son gün okulu oteli bulmakla geçti. Yanıma tüm spotlarımı almıştım, fakat o kadar yorulmuştum ki bakmadım. Ve sabah yine elinde kitap olan insanlar gördüm, ama bu sefer kardeşimle gitmiştim. Biraz daha güçlü hissediyordum sadece sınavı düşünüyordum kardeş bana öğlen yemeğimi hazırlamıştı filan. Harikaydı. O an kardeşimle şunu dedik, hadi küçük bi not olur da bu kitapla gelenler bence çok heyecanlı tipler ve aşırı stresliler.
Son tusuma da kardeşim geldi, ben yine son gün ders çalışmamıştım. Sadece altun check list bakmıştım. Sınav sabahı da herhangi bir kaynak yoktu elimde.

3 sınav var, 3ünde de son gün çalışmamam ortak. Ama son tusta son gün çalışmayacagım diyerek çalışmadım, 2.de ise çalışmaya zamanım olmadıgından. Size önerim de sınavdan bir gün önce çok kritik buldugunuz bir tablo, liste yoksa asla açıp kurcalamamanız. Zaten yapmanız gerekeni yaptınız...

Peki son 3 gün... şuan sizin psikolojinizi düşünerek bile geriliyorum. 3 kez yaşadım o duyguyu. Ne kadar hazırlıksız olsanız da o duygu farklı bi duygu. Sınavdan sonra aslında kolaydı çalışan yapardı demek zorunda kalmanın gıcıklıgı, hemen eve gidip yeniden başlıyorum demeler... ya da sonunda oldu galiba demek... hepsi hepsi ihtimal dahilinde. Benim 45 aldıgım sınav çok kolay bi sınavmış ama ben çalışmadıgımdan yapamamışım dediğim bir sınavdı. 70 aldıgım ise zor gelmişti ki bu sınav subat 2018 ve genelde kolay denilen bir sınavdı. O yüzden sınav sonrası ilk karsılaştıgınız insanların çok kolaydı şöyleydi böyleydi demelerine kulak asmayın. Pardon sınav öncesi son 3 günden bahsedecektim dimi...
Son 3 gün!
Son gün çalışmayıp dinleneceğimizi, tüm kozumuzu tüm zihinsel kapsitemizi, idrak etme ve karar verme yetimizi yarına saklamamız için dinleneceğiz. Sıradan bir komite sınavı değil ki bu, 1 hafta çalışıp geçtiğiniz bir sınav değil. Senelerinizi harcadığınız bir sınav böylesi sınavın bir gin öncesi hırpalanmaya gerek var mı? Üstelik ekstra stres demek bu. Ne gereği var ki?
O sebeple son 3 değil, bugün ve yarından bahsedeceğim.
Son 2 gün!

Herkes yazar çizer, doğrudur da, anatomi biyokimya farma son günlerde bakılmalıdır. Sıralama olarak bana kalırsa anatominin hem soru sayısının azlıgı hem de ezberle beraber görsel hafızadan da çekip çıkartmasının daha kalıcı olmasından son 3 dersin ilki anatomi olmalı. Biyokimya ve farma şeklinde de devam etmeli. Bugün daha hiç çalışmamış bile olabilirsiniz.
Kitabı elinize alıp dergi sayfayı karıstırır gibi bakarsanız 2-3 saatte biter zaten. Ben 70 aldıgım sınava böyle çalıştım, anlatınca insanlar şaşırıyor ama benimki cümle cümle okumak değildi, evet son 10 gün günde 2 ders tekrar edip 1 denemenin de yarısına bakabiliyordum. Ama böyle tabi. Deneme önceden çözülmüş, kitap önceden baya bi canı çıkarılmıştı.

Belki bugün yarın için faydalı olur. O yizden metodumu paylaşayım. Önce kitap alınır, yazan hocaymışçasına sevgiyle ve saygıyla kitaba sarılılır, koklanır( ben kitaplarıma oda prfümleri sıkarım aralarına güzel kokan yapraklar koyarım filan) kitap yeterince sevildikten ve dışarıdan bakan “eyvah kafayı yedi yavrucum” dedikten sonra içindekilerden başlanır. Belki de en fazla zaman harcadığım sayfa odur. Sonra bölüm bölüm çalışmaya başlanır. O kader zevkli ki. Dünyanın en güzel 10günü adeta 😅🤪 her bölümün sayfaları sadece başlıklar okunacak hızda çevrilir, sonra bölim başına dönüp yıldızlanan fosforla an tablolar vsler bakılır, her bölüm sonu kalkılıp bi tur atılır. Bunu zaten 10 kez filan yapınca kitap bitiyor.

Şimdi aranızda “ iyi de benim kitaplar bomboş tekrarlarımı yapamadım zaten” diyenler de vardır, sizin içinse önerim buralarda çok güzel spotlar var, onları okumanız faydalı olur. Son on güne daha önce bakılmayan kitapla girmek olmaz.

Şimdilik bunlar, soru katkı önerisi olanları piste alalım?

Kullanıcı avatarı
aerztin37x
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen aerztin37x » Prş Ağu 09, 2018 9:32 pm

temelde bol tekrar , klinikte bol soru önemlı bır püf noktasıdır ayrıca texbooklarada göz atmalı

Rumeysa
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Rumeysa » Pzr Ağu 12, 2018 2:14 pm

Merhabalar. Şimdi şöyleki ben 5 e geciorum ve tusa calismaya yeni baslicam. Dersaneye gitmeyi dusunmuyorum.ancak hangi kaynak ve videolardan calismam gerektigi konusunda hicbir bilgim yok. Ayrintili bir sekilde klinik kucuk stajlar ve temel bilimler icin nasil bir yol haritasi izlemem gerektigi hakkinda beni aydinlatirsaniz sevinirim. Simdiden tesekkurler.

Meltemessiz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Meltemessiz » Pzr Ağu 12, 2018 4:28 pm

Merhabalar Ben 5.sınıfa geçtim ve bu sene artık Tus a çalışmaya başlamam gerektiğini biliyorum ancak dershaneye gitmeyeceğim için de nerden başlamalıyım nasıl bi yol izlemeliyim bilmiyorum kafam karışık bu konuda. Önce temel bilimler mi yoksa klinik mi başlamalıyım? Hangi dersle başlamalıyım? Nasıl bir sıra izlemeliyim? Her bir ders için konu+soru mu yapmam gerekir? Temelim kötü değil ve kendi kendime çalışma disiplinimi oluşturabildiğim de göz önünde bulundurulursa bana tavsiyeleriniz neler olur?

Zygomaticus
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Zygomaticus » Pzt Ağu 13, 2018 2:11 am

Ezgisu yazdı:
Çrş Ağu 08, 2018 7:03 pm
Arkadaşlar cidden niteliğe değil niceliğe bu kadar saplantılı olmanıza inanamıyorum. sınava 3 gün kaldı. çalışma sürecinizin yeterliliğini sorgulamak ne kadar yanlış. 10 saat çalışamıyorum 8-9 ile başarmak zor mudur ne :) çalışın şu günlerde elinizden gelen neyse o kadar çalısın.
Sınavda herkese başarılar
sınav sonrası laflarız. her zaman destek :upside_down:
Cidden nitelik ve çalışan kişi önemli saatler falan boş işlermiş. 1 yıldır hergün 8-10 saat çalıştım. Tus için varımı yoğumu kattım ama 3. Girisim 60 bile gelmeyecek :) kafamda hicbir sey oturmamış demek ki çöp gibi okumuşum okuduklarımı. Yeni baslayanlar için en güzel öğüt sanırım nitelikli çalışmak. Ya da tamamen benle alakalı bi sorun beceremedim tusu.