TUS sürecinde vitaminler, ilaçlar, kahveler, çaylar, vs

Nasıl başardım ?,Hangi hoca/kaynağı seçmeli ?, Kitap değiştirmeli mi ?, Nasıl çalışmalıyım ? sorularını burada cevaplıyoruz.

Moderatör: hekim3541

Kullanıcı avatarı
Dsldsld
VIP
VIP

TUS sürecinde vitaminler, ilaçlar, kahveler, çaylar, vs

Mesaj gönderen Dsldsld » Pzr Haz 21, 2020 5:38 pm

Arkadaşlar çoğumuz intörnlükte(ve sonrasındaki tıp hayatında da) kendimize vakit ayıramıyoruz, sabah 8'den akşam ucu açık full hastanedeyiz. Bu dönemde sizlerden kullanım şekli, etki, fayda, zarar, öneri, deneyim ve bilginizi öğrenmek istediğim şeylerin listesi:
D vitamini
B12 vitamini
Multivitaminler (Pharmaton, Supradyn All Day, Solgar, vs)
Concerta, Ritalin, SSRI
Balık yağı, omega- 3
Ginseng
Fosfatidilserin
Ginkgo Biloba
Yeşil çay
Kahveler
Biberiye
Adaçayı
Zerdeçal
Melatonin
Diğer (Başka aklınıza ne gelirse. Somut olarak bu tarz şeyler değil de günlük egzersiz rutini, beslenme rutini deneyimlerinizi filan da yazabilirsiniz.)

(Benim bildiğim, multivitaminlerin vitamin eksiğin yoksa bi anlamı olmuyor. Lise zamanında bi tanıdığımız pilotlar Pharmaton kullanıyor diye önermişti, kullanmıştım pek bi şey ifade etmemişti.
D vitamini rutin profilaktik kullanımına herkes zaten farklı bi şey diyor ama aşırı yükleme zararlı ve ampul yerine damla öneriliyor. Bi de il il nerde ne zaman en iyi D vitamini alınacak şekilde güneşlenilir gösteren bi site vardı http://woto.com/gunes diye ama sorunlu mu ne bazen açılmıyor. Açıldığında bulunduğunuz şehri girerek güneşlenmeniz gereken saatleri ve güneşlenmemeniz gereken saatleri görebilirsiniz çok hoş.
İlaç kısmını üniversiteye hazırlanırken kullanmıştım çok stres yaptığım için bi psikiyatr başlamıştı, Ritalin ve Lustral kullanmıştım ama diyorlar ya gerekli olmadığı sürece beynimizi ilaç çorbasına dönüştürmeye gerek yok diye, öyle cidden bence de.
Kahveleri çok tanımıyorum, sevmiyorum da. Cidden uykum geldiğinde içiyorum o da birazcık. Hangi kahve nasıldır bilen deneyen anlatırsa güzel olur. Çayı da normalde içmem ama okulda artık rutin içecek oldu, gören çay ısmarlıyor, biz de gördüğümüze çay ısmarlıyoruz. Diüretik etkisi okulda hiç iyi olmuyor :)
Egzersizi eskiden yapıyordum ve çok güzel oluyordu ama geçen yıl aksattım ve bu yıl da geri dönemiyorum. Kesinlikle beynimizi çalıştıracak en iyi şeylerden biri bence. İnşallah ben de tekrar rutin haline getirebileceğim. )
En son Dsldsld tarafından Pzr Haz 21, 2020 5:52 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
saat11igeciyordu
VIP
VIP

Mesaj gönderen saat11igeciyordu » Pzr Haz 21, 2020 5:47 pm

Gingko Biloba--Hocam farmakoloji stajında Tebokan (Gingko Biloba) icin Pubmed’den makaleler okumuştum.Anlamlı bir fayda yoktu.

Wellbutrin--Hiç bir SSRI odaklanma artışı yapmaz ama antidepresan NDRIs (Norepinefrin Dopamin Geri Alim Inhibitoru) grubu ilaçlar odaklanma artışına neden oluyor.Bunlardan en popüleri sigara bırakma ilacı Zyban ile aynı etken maddeye sahip olan Wellbutrin.Ben sigarayı birakirken kullanmistim.Sinirlilik artışı da yapmıştı odaklanma artışı da.Kisa hafızamın ne kadar geliştiğine dair ilacı kullandığımı bilmeyen bir kaç kişiden nasıl böyle uzun süre hatırlayabiliyorsun vb tepkiler almıştım.

D vitamini--Bende ciddi eksiklik olduğu için takviye faydalı oldu. 9ng/mg idi seviyesi,her yerim ağrıyordu ve odaklanamiyordum.Enerji düşündüğünde bence kesinlikle seviyesine bakilmali.

Arcalion--B1 vitamini türevli bir ilaç,uyanıklığı arttırıyor.Modanifil ile birlikte sınava son 1 ay kala stresten uykuya meyilli olanlara faydalı olur.

Su kıtap tam aradığımız şey.
https://m.kitapyurdu.com/index.php?rout ... _id=425835
En son saat11igeciyordu tarafından Pzr Haz 21, 2020 6:02 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

nasıolcakki
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen nasıolcakki » Pzr Haz 21, 2020 5:51 pm

balıkyağı kullanıyorum bence enerji anlamında etkisi var,melatonin kullanan var mı diye merak ediyorum hocam

Kullanıcı avatarı
Dsldsld
VIP
VIP

Mesaj gönderen Dsldsld » Pzr Haz 21, 2020 5:55 pm

Melatonini de ekledim. Bu arada egzersiz demişken evden çıkmadan, hem orta çaplı hem de AHA destekli bi egzersiz videosu var Youtube'ta. Diyet filan yapanlar da bilir ama yine koyayım buraya, reklam çıkmasın diye bilgisayara indirip yaptım bu karantinada öneririm :D

Kullanıcı avatarı
Dsldsld
VIP
VIP

Mesaj gönderen Dsldsld » Pzr Haz 21, 2020 6:18 pm

saat11igeciyordu yazdı:
Pzr Haz 21, 2020 5:47 pm
Gingko Biloba--Hocam farmakoloji stajında Tebokan (Gingko Biloba) icin Pubmed’den makaleler okumuştum.Anlamlı bir fayda yoktu.

Wellbutrin--Hiç bir SSRI odaklanma artışı yapmaz ama antidepresan NDRIs (Norepinefrin Dopamin Geri Alim Inhibitoru) grubu ilaçlar odaklanma artışına neden oluyor.Bunlardan en popüleri sigara bırakma ilacı Zyban ile aynı etken maddeye sahip olan Wellbutrin.Ben sigarayı birakirken kullanmistim.Sinirlilik artışı da yapmıştı odaklanma artışı da.Kisa hafızamın ne kadar geliştiğine dair ilacı kullandığımı bilmeyen bir kaç kişiden nasıl böyle uzun süre hatırlayabiliyorsun vb tepkiler almıştım.

D vitamini--Bende ciddi eksiklik olduğu için takviye faydalı oldu. 9ng/mg idi seviyesi,her yerim ağrıyordu ve odaklanamiyordum.Enerji düşündüğünde bence kesinlikle seviyesine bakilmali.

Arcalion--B1 vitamini türevli bir ilaç,uyanıklığı arttırıyor.Modanifil ile birlikte sınava son 1 ay kala stresten uykuya meyilli olanlara faydalı olur.

D vitaminini nasıl kullandınız hocam? Benimki de 4 çıkmıştı, bi şey yapmadım duruyor öyle kemikler eriyecek biraz daha gözardı edersem. Bi aile hekimi 1 ampulün yarısını sen iç yarısını başkasına verirsin demişti ama bu eski bi yöntem bence. Doğru olanı damlayla olanıydı ama onu da unuttum pratik bi şey kalmadı aklımda. Seviyesine göre kullanım dozu vardı, bizim slaytlara bakim bi

oligodendrogliom
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen oligodendrogliom » Pzr Haz 21, 2020 6:23 pm

Arkadaşlar bence multivitamin hapları tamamen gereksiz ve sağlıksız, tamamen ticari ürünlerdir Bunları Hiç önermiyorum eksik vitamin ve mineralleri yerine koyabilirsiniz ama bazı vitaminlerin minerallerin ölçmeden de takviye alinmasinda problem yok .
D vitamini özellikle D vitamini kilo başına 100 ünite olacak şekilde kullanabilirsiniz ,Mesela örnek veriyorum 80 kiloluk bir kişi günde 8 binlik ünite D vitamini Damla kullanabilir hiçbir sakıncası yoktur son yapılan çalışmalarda D vitamininin 80 100 ng/dl oranlarında çok çok faydalı olduğu bağışıklık sistemini guclendirdigi ve vücuda çok faydalı olduğu yayınlanmıştır, makaleleri istenyene mesaj atabilirim .
Bunun dışında coenzimq10,ubikuinon takviyeleri kesinlikle enerji sağlamada ve hafızayı güçlendirme de etkilidir ,
Bunun dışında Omega 3 kesinlikle ifos onaylı Omega 3 ler öneriyorum örnek olarak da veNatura kesinlikle İyidir bundan da günde EPA DHA sına bakacak şekilde alabilirsiniz .
Bunun dışında D vitaminin yanına da K2 vitamin ekleyebilirsiniz, beraber satılan preparatlarda var Ayrıca . D3 K2 vitamini diye aratırsanız onlarda D vitaminin olası toksik etkilerinin önlenmesi açısından Hatta kemiği ve vücuttaki diğer diş, kemik gibi dokularida güçlendirmesi açısından K2 vitamini oldukça önemli .ben bunları genel olarak öneriyorum .

ExiLs
VIP
VIP

Mesaj gönderen ExiLs » Pzr Haz 21, 2020 6:25 pm

saat11igeciyordu yazdı:
Pzr Haz 21, 2020 5:47 pm

Hocam Gingko biloba kullananlardan bir kaçı işe yaradığını ve olumlu yönde etkilediğini söylüyorlardı. Demek ki placebo etkisiymiş ':)

Kullanıcı avatarı
vazointestinalpeptit
VIP
VIP
TAG: ▂ ▃ ▅ ▆ █ VᴇʀʏIᴍᴘᴏʀᴛᴀɴᴛPᴇʀꜱᴏɴ █ ▆ ▅ ▃ ▂

Mesaj gönderen vazointestinalpeptit » Pzr Haz 21, 2020 6:28 pm

@Dsldsld 50.000 I.U. Haftata 1 kez(bence günlere bölüştür ve ekmeğin üstüne damlat) 8 hafta boyunca kullanmak gerek.
Resim

Kullanıcı avatarı
Dsldsld
VIP
VIP

Mesaj gönderen Dsldsld » Pzr Haz 21, 2020 6:31 pm

vazointestinalpeptit yazdı:
Pzr Haz 21, 2020 6:28 pm
@Dsldsld 50.000 I.U. Haftata 1 kez(bence günlere bölüştür ve ekmeğin üstüne damlat) 8 hafta boyunca kullanmak gerek.
Hocam bizim slaytlara baktım da şöyle bi şey var bunu pratiğe dökemedim:
Resim
8 kutu Devit damla alıcam, haftada 1 tane Devit damla bitiricem. Buraya kadar tamam, devamında 800 IU/gün nasıl olacak ne zamana kadar olacak acaba

Kullanıcı avatarı
vazointestinalpeptit
VIP
VIP
TAG: ▂ ▃ ▅ ▆ █ VᴇʀʏIᴍᴘᴏʀᴛᴀɴᴛPᴇʀꜱᴏɴ █ ▆ ▅ ▃ ▂

Mesaj gönderen vazointestinalpeptit » Pzr Haz 21, 2020 6:40 pm

Hocam orası profilaktik hep alıcaksın onu. Senin için tahmini 800(yaşlılar için) değilde 600 alman gerekir, ama bence oraya girme hiç.Bu arada ampul(bir anda yüksek doz toksik etki oluşturabiliyor) kullanmanı önermem.
Resim