Tus kitabı ve Textbook

Nasıl başardım ?,Hangi hoca/kaynağı seçmeli ?, Kitap değiştirmeli mi ?, Nasıl çalışmalıyım ? sorularını burada cevaplıyoruz.

Moderatör: hekim3541

Sosorry
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Tus kitabı ve Textbook

Mesaj gönderen Sosorry » Pzr Haz 07, 2020 2:50 pm

Değerli hocalarım stajyerim henüz yeterli tecrübem yok merak ettiğim bir sorum var ve saçmaysa lütfen beni mazur görün . Sürekli textbook okumak övülüyor ama zaten textbooklardaki bilgiler tus kitaplarında yok mu? Textbook okuyunca bilginin içerisinde boğuluyorum ve bir şey öğrenemiyormuşum gibi geliyor ama tus kitabından çalışınca daha net öğreniyorum daha akılda kalıcı oluyor sanki. Bir de asistanlıkta internlükte vaka gördükçe onu açıp textbooktan okumak daha mantıklı gibi geliyor acaba yanlış mı düşünüyorum? Son olarak textbook nasıl okunmalı değerli görüşlerinizi merak ediyorum..

Kullanıcı avatarı
yeppudaa
VIP
VIP

Mesaj gönderen yeppudaa » Pzr Haz 07, 2020 3:36 pm

Sosorry yazdı:
Pzr Haz 07, 2020 2:50 pm
Değerli hocalarım stajyerim henüz yeterli tecrübem yok merak ettiğim bir sorum var ve saçmaysa lütfen beni mazur görün . Sürekli textbook okumak övülüyor ama zaten textbooklardaki bilgiler tus kitaplarında yok mu? Textbook okuyunca bilginin içerisinde boğuluyorum ve bir şey öğrenemiyormuşum gibi geliyor ama tus kitabından çalışınca daha net öğreniyorum daha akılda kalıcı oluyor sanki. Bir de asistanlıkta internlükte vaka gördükçe onu açıp textbooktan okumak daha mantıklı gibi geliyor acaba yanlış mı düşünüyorum? Son olarak textbook nasıl okunmalı değerli görüşlerinizi merak ediyorum..
Nacizane fikrimi belirteyim.

Öncelikle eğer tus düşünüyorsanız internlükte textbook okumayın çünkü o vakitte 50 sayfa bir kitaptan tekrar yaparsınız. Bunun yerine vaka gördükçe algoritmalı kitaplar mevcut onlardan algoritma şeklinde öğrenebilirsiniz, çünkü zaten hastalığı 4. ya da 5. sınıfta öğrenmiş olacağınız için bir daha mekanizma öğrenmeye gerek olmadığını düşünüyorum. (Tabii burada temelin sağlam olduğunu varsayıyorum. Stajyerken temel sağlam tutulmalı, internlüğe bırakılmamalı)
Bir de internlükte nöbetlerle birlikte bırakın textbook okumayı bazen tus kitabı açmaya bile vaktiniz olmayabiliyor.( Tabii yine üniversitesine göre değişir :upside_down: )
Düşünmüyorsanız elbette okuyabilirsiniz.

Textbooklar bilginin içinde boğar ama bir konuyu da enine boyuna öğretir. Bu yüzden ilk 3 sene temel oluşturması açısından çok öneriliyor.
Özellikle dahiliyede 4. sınıftayken belli başlı konuların enine boyuna bir textbooktan okunması bence oldukça öğretici bir şey. Yine 5. sınıfta tus çalışmaya başlayan biri textbook okumayı bırakmalı bana göre.
Eğer textbook okuyarak hiçbir şey anlamıyorum başta diye düşünüyorsanız. Önce tus kitabından konuyu kısaca anlayıp sonra textbookla derinine inebilirsiniz. Ama textbooktaki her şeyi öğrenemeyeceğinizi, o yüzden 1 sayfada saatlerce oyalanmanın bir manası olmayacağını da aklınızda tutun. Çok takıldığınız yer büyük ihtimalle asistan düzeyidir, öğrenmeniz gereken yerler stajda vurgulanan yerler sonuçta.

Ben 2. sınıfta biyokimya, fizyoloji ve embriyoloji textbooku, 3. sınıfta patoloji robbins okumuştum, farmakolojiden de kayaalp almıştım ama 3-4 bölüm hariç devam edememiştim işkence gibiydi. 4. sınıfta da dahiliyede textbook okudum. Sonra da bir daha açmak kısmet olmadı tus nedeniyle.
B)

Sosorry
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Sosorry » Pzr Haz 07, 2020 3:59 pm

Değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim hocam. Ben de 3.sınıfta robbins dahiliye stajında da takıldığım yerlerde textbook okudum ama sanki asıl katkı sağlayan tus kitabı gibi geldi nedense. Şu anda da virüs nedeniyle uzaktan eğitim görüyoruz ama evden genel cerrahi kardiyoloji vs textbooku okumak zor geliyor boğuluyormuş gibi hissediyorum onun yerine tus kitabı rahatlatıyor. Bir de şu an hastayla karşılaştığımda sanki tüm tedavisini vs ezbere bilmem lazımmış gibi hissediyorum sanırım daha çok pratik yaptıkça gelişecek..

Sosorry
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Sosorry » Pzr Haz 07, 2020 4:00 pm

Bir de algoritmalı kitaplar acil dışında var mı ki hocam o konuda da tavsiye ettiğiniz kitap nedir?

Kullanıcı avatarı
drphotography
VIP
VIP
TAG: geleceğin cerrahı

Mesaj gönderen drphotography » Pzr Haz 07, 2020 4:02 pm

Sosorry yazdı:
Pzr Haz 07, 2020 2:50 pm
benim düşüncem ise arkadaşımız dediği gibi textbookları okula yardımcı temel oluşturması için okuyabilirsiniz .

1ve 2. sınıfta okuduğunuzu unutcaksınız ama fizyoloji ve anatomiden verimli öğrenim için göz atma iyi olur bence vakit buldukça .

3.sınıfta robbins' e okul sınavları haricindeki zamanlarınızda mutlaka okuyun. vaktiniz kalırsa da farmakoloji ilaçlarının mekanizmalarını ve hangi hastalıkta kullanıldıklarını öğrenmek için katzung gibi küçük basım öğrenci kitapları iyi olur.

4. sınıfta stajlarda elinizde bir harrison cecil vb kaynaklar elinizde olursa akşam eve gidip o gün gördüğünüz hastalıkları okusanız yeter artar bile .

5. sınıfta tus dershanesi süreciyle zaten vaktimiz kalmıyor ve ancak o haftanın derslerini tekrar ediyoruz . kitapları bitirdikten sonra tümtusu çözdüm ben ardından kitapları bir kez okudum ve eksik gördüğüm yerlerdeki ya da güncellenmiş olduğunu duydugum( instagram vb platformlardan) yerleri kendi tus kitabıma ekledim. Sonuçta en güncel kitap oldu elimdeki . bundan sonrası ne kadar hızlı ve çok tekrar edilip ardından soru çözümü ve aralıklı deneme sınavlarına girip nerelerde eksiğimizin olduğunu görüp o konuya biraz dikkat etmek.

6. sınıf kısaca tus için anca yetiyor ama boş vaktimiz oluyor kesinlikle vaka soruları için ve ya aklınıza takılan yerleri spesifik açıp okuyabilirsiniz uyumadan önce . benim önerilerim bunlar olucaktır . İyi günler diliyorum . Umarım faydalı olmuştur. Okuyan herkese teşekkürler ...
Resim

Sosorry
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Sosorry » Pzr Haz 07, 2020 4:57 pm

Temel için bunları okumak önemli ama tus kitabı okuyarak da temelimizi geliştiremez miyiz?

Kullanıcı avatarı
yeppudaa
VIP
VIP

Mesaj gönderen yeppudaa » Pzr Haz 07, 2020 5:26 pm

Sosorry yazdı:
Pzr Haz 07, 2020 4:00 pm
Bir de algoritmalı kitaplar acil dışında var mı ki hocam o konuda da tavsiye ettiğiniz kitap nedir?
Bende klinisyenin iç hastalıkları rehberi diye bir kitap vardı (4.sınıf). Hastanın anamnezini almaya gitmeden önce onu okurdum. Böylece hangi soruları sormam gerektiğini az çok bilirdim. Sonra da vizitler için textbooktan hastalığı okur öğrenirdim. Ancak bir sürü çeşidi var bu kitapların İstanbul kitabevi veya nobel kitabevine bakabilirsiniz.

Genel cerrahiden textbooktan okuduğum tek kısım asit-baz dengesi ve sıvı tedavisi idi. Geri kalan kısım bence bir pratisyen için fazla. Onu da asistan odasındaki kitaplardan fotokopi çektirmiştim. Acil batın patolojilerinin tanısı zaten fizik muayene ve radyoloji ile koyuluyor. Bunlardaki sıvı tedavisini yapıp cerraha teslim ediyoruz hastayı.

Pediatri bambaşka bir olay. Sanırım textbook okumaya kalkarsak ömrümüz çürüyebilir. Ben sadece klinik ve okul notlarıyla idare etmiştim. Bence tamamen klinikte öğrenilen bir branş. Tus kitabı ise tamamen tusa yönelik, ömrü hayatımızda klinikte pediatrist olmazsak görmeyeceğimiz şeyleri anlatıyor.

Kardiyolojide EKG'yi öğrenebilsek teşekkür edip çıkabiliriz bence :')

Asistanlıkta kullandığım 2 güzel kitabı önerebilirim bunun için; EKG'yi anlamak ve Akciğer grafisini anlamak.
1- https://www.dr.com.tr/Kitap/EKGyi-Anlam ... B1kabilir.
2- https://www.nobelkitabevi.com.tr/turkce ... 00326.html

Ben rastgele önüme gelen ilk siteden paylaştım linkleri ama 2 kitabı 120 liraya almıştım. Fiyat araştırması yapabilirsiniz.
B)

Sosorry
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Sosorry » Pzr Haz 07, 2020 6:34 pm

yeppudaa yazdı:
Pzr Haz 07, 2020 5:26 pm
Sosorry yazdı:
Pzr Haz 07, 2020 4:00 pm
Bende klinisyenin iç hastalıkları rehberi diye bir kitap vardı (4.sınıf). Hastanın anamnezini almaya gitmeden önce onu okurdum. Böylece hangi soruları sormam gerektiğini az çok bilirdim. Sonra da vizitler için textbooktan hastalığı okur öğrenirdim. Ancak bir sürü çeşidi var bu kitapların İstanbul kitabevi veya nobel kitabevine bakabilirsiniz.

Genel cerrahiden textbooktan okuduğum tek kısım asit-baz dengesi ve sıvı tedavisi idi. Geri kalan kısım bence bir pratisyen için fazla. Onu da asistan odasındaki kitaplardan fotokopi çektirmiştim. Acil batın patolojilerinin tanısı zaten fizik muayene ve radyoloji ile koyuluyor. Bunlardaki sıvı tedavisini yapıp cerraha teslim ediyoruz hastayı.

Pediatri bambaşka bir olay. Sanırım textbook okumaya kalkarsak ömrümüz çürüyebilir. Ben sadece klinik ve okul notlarıyla idare etmiştim. Bence tamamen klinikte öğrenilen bir branş. Tus kitabı ise tamamen tusa yönelik, ömrü hayatımızda klinikte pediatrist olmazsak görmeyeceğimiz şeyleri anlatıyor.

Kardiyolojide EKG'yi öğrenebilsek teşekkür edip çıkabiliriz bence :')

Asistanlıkta kullandığım 2 güzel kitabı önerebilirim bunun için; EKG'yi anlamak ve Akciğer grafisini anlamak.
1- https://www.dr.com.tr/Kitap/EKGyi-Anlam ... B1kabilir.
2- https://www.nobelkitabevi.com.tr/turkce ... 00326.html

Ben rastgele önüme gelen ilk siteden paylaştım linkleri ama 2 kitabı 120 liraya almıştım. Fiyat araştırması yapabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim hocam :)

Sosorry
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Sosorry » Pzr Haz 07, 2020 6:35 pm

Bahsettiğiniz kitap sanırım cemil taşçıoğlu hocanın

Kullanıcı avatarı
yeppudaa
VIP
VIP

Mesaj gönderen yeppudaa » Pzr Haz 07, 2020 6:56 pm

Sosorry yazdı: