Boğuldum,Çıkış Arıyorum Psikolojim Hiç İyi Değil

Nasıl başardım ?,Hangi hoca/kaynağı seçmeli ?, Kitap değiştirmeli mi ?, Nasıl çalışmalıyım ? sorularını burada cevaplıyoruz.

Moderatör: hekim3541

dusukazanmamlazim
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Boğuldum,Çıkış Arıyorum Psikolojim Hiç İyi Değil

Mesaj gönderen dusukazanmamlazim » Cmt Haz 06, 2020 10:49 pm

Dostlarım,hekim kardeşlerim geçen seneyle beraber bu yıl yine DUS çalışıyorum.Herhangi bir kurumda çalışmıyorum sadece evde oturarak ders çalışıyorum.Bu esnada bi kaç dershanenin offline videolarıda elimde var ama hepiniz bildiği gibi çoğunuz ortak özelliği kitabı okuması ek birşey katmaması.
Geçen sene saçma sapan bir programla 20 civarı aldım.50e çıkmam gerekiyor ama daha nerede hata yaptığımı bulamadım,öncelikle nasıl çalıştığımdan bahsedeyim

Tüm kaynaklarım DATA,kitabı okuyorum,önemli gördüğüm yerleri biraz daha özen göstererek okuyorum,miadent çözümlü sorulara bakıyorum arada tekrar offlinelara dönüp izliyorum ama maalesef hiç verim alamıyorum.Çünkü düzgün bir program oturtamadım,1 kitabı belki 1 ay belki 3 günde bitiyorum tam anlamıyla hiçbir dersi adam akıllı tam tekrar edemedim motivasyonum sıfır kitabı okusamda farklı bir soru görünce herşeyin alt üst olduğunu hissediyorum,

sizce ne yapmayalım bu önümüzdeki birkaç ayı nasıl değerlendirmeyelim? kaba taslak çoğu kitabı okudum hepsi hakkında fikrim var sadece çözümlü sorulara sürekli bakmak + denemelere bakmak bana bir fayda sağlar mı kitabı okumadan? Temel dersler zaten okusanda aklında kalmıyor temele nasıl çalışacağımı hala hala çözebilmiş değilim.

1 derse kaç gün vermeliyiz? nasıl verimli olarak hızlıca hallederiz?
temele nasıl çalışırız?
çözümlü sorulara sürekli bakmak ciddi fayda sağlar mı?

Lütfen bana akıl verin,kendimi boğulmuş hedefsiz psikolojisi sıfır biri gibi hissediyorum,herkes yolu yarıladı bile ben daha nasıl yapacağımı 1.5 senedir çözemedim,şurda birkaç ay kaldı ve tekrar bu sınava 3.defa hazırlanmak beni herşeyden daha çok yoracak dershane imkanım zaten yok olsada şu sıralar zaten gidemiycez malum covid durumlarından dolayı

Bu durumları yaşayan deneyimleyen mutlaka hekim dostlarımız vardır ne tavsiye edersiniz? Her tavsiyeye ihtiyacım var lütfen yol gösterin bana.Hekimin dostu yine hekimdir.

aynrand
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen aynrand » Pzr Haz 07, 2020 12:04 am

Öncelikle olumsuz düşünme alışkanlığından kurtulman gerekiyor bence,çünkü bu da bir alışkanlık ve her alışkanlık gibi kim olduğunu ve neler başarabileceğini belirliyor.
Açıkçası doğruluğu kanıtlanmış tekniklerimiz yok herkes kendi metodunda ilerliyor benim görüşüm.ama neleri başaracağın neyi hakettiğini dusunmenden geçiyor bence.

Tus çalışan arkadaşlarımızdan gördüğüme örnek vereyim,öncelikle daha önce dus çalıştığın için başkalarına göre öndesin. Yanı hiç bilmeyen birine göre.aslinda kimin önünde olduğun değil şu an ne yapabileceğine odaklanmak gerçekten odaklanmak önemli.

Ben senin yerinde olsam şöyle yapardım.hanhi dersi kaç günde tekrar etmek istediğimi yanına yazardım.sonda ikinci ve üçüncü tekrarlar için geçerli süreyi.sonra kaçıncı tekrardan itibaren soru çözümüne başlayacağımı düşündürdum ve çözdüğüm her soruda evet bunu şimdi görmem çok iyi oldu,sınavda çıkarsa yaparım derdim ama sesli bir şekilde.cunku duyduklarımız da zihnimizi olumlu düşünme yönüne sevkediyor.

Eğer u fakülteyi kazandıysan sınavları verdiysen zaten belirli bir seviyenin üzerindesin demektir.sinavdan ziyadel stresle başetmen gerekiyor gibi gözüküyor.

Onun dışında elimdeki seçenekleri çoğaltirdim sınavı kazanmazsam da hayatimin sonu gelmeyecegini kendime anlatırdım.evet tekrar tekrar en başa dönmek çok zor,ama biz hekimiz ve kendi stresimizle baş etmeyi öğrenmek tüm meslek hayatımız boyunca bize gerekli.demek ki siz değerli hocamın bunu öğrenmek için hayatında çıkan engel sınavmış.bunu bu sınav yoluyla öğrenmeniz gerekiyormus.ben sizin yerinizde olsam bu şekilde düşünmeye çalışırdım.

Iyi çalışmalar ve başarılar hocam

dusukazanmamlazim
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dusukazanmamlazim » Pzr Haz 07, 2020 10:42 am

Hocam teşekkür ederim öncelikle düşünceleriniz için,bende DUS'un içine birden düşünce sudan çıkmış balığa döndüm.Dershane imkanım maddiyattan dolayı olmadı,bunun yerine bazı arkadaşların tavsiyesi ile yine bir hekimden geçen sene 600 liraya altı çizili kitaplarını almıştım.Sınavda altı çizili olmayan yerlerden bile soru gelince ters köşe olmuştum.( sonradan altı çizili kitapların 200-300 lira olduğunu duyunca tabii hekim arkadaşım tarafındanda güzel kazık yemiştim)

Okuyorum sürekli bakıyorum ama belli bir yerden sonra sanki hepsi birbirine giriyor gibi geliyor.Acaba herkes okuduğunu anında anlıyor mu? ya da ne kadar sürede anlıyor diye kendi kendime triplere giriyorum kendimi gerçekten salak hissediyorum.Yani forumda okuyorum sadece çıkmış sorular+bazı sorulara bakarak hiç kitap yüzü açmadan rahat 50-60 alanlar var bu nasıl mümkün olabiliyor?

karnax
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen karnax » Pzr Haz 07, 2020 12:38 pm

dusukazanmamlazim yazdı:
Pzr Haz 07, 2020 10:42 am
Hocam teşekkür ederim öncelikle düşünceleriniz için,bende DUS'un içine birden düşünce sudan çıkmış balığa döndüm.Dershane imkanım maddiyattan dolayı olmadı,bunun yerine bazı arkadaşların tavsiyesi ile yine bir hekimden geçen sene 600 liraya altı çizili kitaplarını almıştım.Sınavda altı çizili olmayan yerlerden bile soru gelince ters köşe olmuştum.( sonradan altı çizili kitapların 200-300 lira olduğunu duyunca tabii hekim arkadaşım tarafındanda güzel kazık yemiştim)

Okuyorum sürekli bakıyorum ama belli bir yerden sonra sanki hepsi birbirine giriyor gibi geliyor.Acaba herkes okuduğunu anında anlıyor mu? ya da ne kadar sürede anlıyor diye kendi kendime triplere giriyorum kendimi gerçekten salak hissediyorum.Yani forumda okuyorum sadece çıkmış sorular+bazı sorulara bakarak hiç kitap yüzü açmadan rahat 50-60 alanlar var bu nasıl mümkün olabiliyor?
çok tekrar yapacaksınız hocam. derya deniz olan konuları 1 seferde anlamak imkansızdır. bir şeyi birkaç yerde görünce ancak oturuyor, mesela sitokinleri açıp tabloyu ezberlesen bile 2 gün sonra unutursun ama immünoloji çalışınca biraz olsun oturuyor, yani öğrenme ancak o bilgiyi bir yere bağlayınca oluyor. mesela bin tane monoklonal antikor var tek tek ezberliyemezsin ama ne biliyim pediatri çalışırken omalizumab palivizumab mepolizumab filan aklında kalıyor. bir şekilde bir yere bağlaman gerek onu, tablo tablo spot ezberlemeye çalışmak çok büyük hata

Miyozin 5
Onur Üyesi
Onur Üyesi

Mesaj gönderen Miyozin 5 » Pzr Haz 07, 2020 12:39 pm

dusukazanmamlazim yazdı:
Pzr Haz 07, 2020 10:42 am

2014 tus türkiye birincisi hüseyin kurtdemir 44 tekrarla bu işten emin olsaydı 45.tekrarla sınava girmezdii diyorum daha da bir şey demiyorum.

hilal1906
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen hilal1906 » Pzr Haz 07, 2020 5:43 pm

merhaba ben de birkaç ay özel sektörde çalıştıktan sonra dusa hazırlanmaya karar verdim :)tabi durumları biliyosunuz yeni mezun diş hekimlerinin.Yeni yeni başladım ben de önce oflline videolar izleyerek önümüzde altı ay var bence iyi değerlendirebiliriz bu süreci şu anki stresinizi anlıyorum hocam haklısınız çoğumuz bu durumdayız şu an.inşallah hepimizin hakkında hayırlısı olur yalnız olmadığınızı bilin :)