Forumda DUS bölümü aktifliği

DUS özel bölüm
Kullanıcı avatarı
disinkrralicesi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Forumda DUS bölümü aktifliği

Mesaj gönderen disinkrralicesi » Cmt Mar 21, 2020 9:08 pm

dtafy yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 8:52 pm
disinkrralicesi yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 7:26 pm
diş hekimliğinde genel olarak bencillik hakim olduğundan kimse bilgilerini ve tecrübelerini paylaşmıyor. dus'a tamamen kapalı kutu gibi yaklaşıyor herkes. dershaneye gidenler sanki dershanenin yapıyor ve dershane olmadan kazanmanın imkansız olduğundan bahsediyor. dershanenin altını çizdirdikleri yerlerin önemli olduğu fikri bile bana pek mantıklı gelmiyor. ben açıkçası ders dinlemeyi sevmiyorum yalnız olarak daha verimli öğrenebildiğimi düşünüyorum. temelde dusa özel yayınların fazla özet ile kafa karıştırıp ezbere yönelttiğini düşünüyorum. o yüzden kaynak seçimimi bu şekilde yaptım.
klinikler için data zaten diş hekimliğinin klinik bilimlerinde çoğu kaynağın çevirisi bile yapılmamış.kimsenin de ekstra bi şey öğreneceğini sanmıyorum. dusemin anlatımını datadan daha karışık ve düzensiz buluyorum.
anatomiden: smt
biyokimya: yavuz şahin
mikrop: feyyaz akar
farma: farmakale
fizyo: vedat hoca
pato data

ve tabi temelde tts
bunun dışında önerilere açığım.

katkınız e önerileriniz için öncelikle çok teşekkürler .
söylediklerinizin üzerine düşeceğim umarım arkadaşlarada faydası olur
PATO konusunda dusdataya giden birkaç arkadaştan dusworld un kitap ve offlinelarının çok daha iyi olduğunu söyledğini duymuştum elime fırsat geçerse ikisinide incelemeye çalışacağım ve fikrimi belirteceğim

Ayrıca gerçekten bu konuya değinmeniz çok iyi oldu
ben sadece kendi okulumda bu problem var sanıyordum ama herkesden çok sık duyar oldum diş hekimliği bölümünde gerçekten bir bencillik hakim
başka bölümlerde insanlar birbirine malzeme soru kitap paylaşırken
çıkmış soruları insanlar birbirinden saklıyor
derste hocanın önemsediği yerleri işaretleyip paylaşmıyor
prekiliniklerde malzeme paylaşımı konusunda herkes bir garip
gerçekten neden böyle bu meslek grubu anlamak güç anlayan varsa söylesin yani
yada değiştrimek için ne yapmak lazım onu düşünmek daha önemli galiba
Patoloji konusunda kararsızdım aslında hiç bir fikrim yoktu.dusworld e ben de bakayım. özellikle oral pataloji de dahil olduğu için tus kaynakları da mantıklı değil.
dediklerinizden sonra aynı okuldayız sandım. ticari düşünceler hekimliğin önüne geçtiği için birbirimizle rekabet etmek zorunda kaldığımız için olabilir. bunu da değiştirmemiz mümkün değil. mezun olan herkes rahatça devlette iş bulabilmeli ve aile hekimlerine yakın maaş almalı. hemşirelerle değil. amacım asla küçümsemek değil. ama biz de tercih ederken bunları düşünmüştük. herkes özelde teknisyenin altında az maaşla çalışmayı kabul ederse değişmez. diş depolarından aldığımız haksız pahalı malzemelerden başlayan ticari bir sürüklenme içindeyiz. inadına paylaşarak inadına sesimizi duyurarak kazanabilir. mezun olduktan sonra kurtuldum bitti deyip giderek değil

dusbrckk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dusbrckk » Cmt Mar 21, 2020 11:05 pm

dtafy yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 6:36 pm
dusbaby yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 12:15 pm
doğru söylüyorsunuz hocam dus bölümünde ne yazık ki eksikler çok. birbirimizden haberdar değiliz hiç. dus çalışmaya yeni yeni başlıyorum daha çok 2021 dus için ama bu konuda nasıl çalışabileceğimize dair tecrübeler keşke paylaşılsa dediğiniz gibi... çalışma planı vs ayarlamak cidden zor. teşekkürler yazınız için
bu şekilde bir farkındalık yaratıp birbirimize destek olma konusunda paylaşımın artacağını düşünüyorum ders programı konsundada TUS bölümünde gördüğüm birkaç program var bunları birlikte DUS a uyarlamaya çalışıp bir DUS programı oluşturmaya çalışabiliriz mesela

https://mega.nz/#F!rnZnTSYK!q674k7Y8GS_687emC3MP7A TUS bölümünde paylaşılmış olan programlar incelemek isterseniz
Kesinlikle bu konuda katılıyorum hocam. TUS ekibi çalışma programları üzerine çok kafa yormuş durumda.Çeşitli durumlara adapte edilmiş programları var. Bizde ise hiç gündemde olmayan bi konu. Aslında en önemli konu. Ben de bi kaç gün önce forumda TUSa hazırlanan arkadaşların paylaşmış olduğu programları görünce farkettim. Arayışa girdim hatta. Herhangi bir data bulamadım. Kendi adıma DUSa hazırlanıp derce yapmış arkadaşlarımdan aldığım bilgilerle hareket ediyorum. Tabii kendime uyarlanmış haliyle. Ama çok fazla sorun da yaşıyorum. Dilerseniz bunları hep birlikte burada konuşalım. Ben kısaca bahsedeyim. Denemeye mutlaka girip moral bozmamak gerekiyor. Moral bozmama olayını yapamıyorsanız da bu durumu çözüp mutlaka o demeye girin derim. Zaten sınav sizi insiyatiflerinize, iradenize ve sabrınıza göre de eliyor. Direnç kazanmış olursunuz. Dershane rehber hocasının (50 dk ders +10 dk mola)x7 önerisi vardı bana. ben o 10 dk yı hiç 10 dk olarak sınırlandıramadığım için ve odaklandığım zaman da devam etmeyi sevdiğim için (120 dk ders +60 dk mola) yapıyorum. Mutlaka bitirdiğim konunun arkasından da soru çözüyorum. Ama sürekli unutma olayıyla ve acaba ben gerizekalı mıyım sorularıyla yüzleşiyorum. Bu konuda önerisi olan arakadaşlar varsa taktiklerinize talibim. TUSlu arkadaşlar bu sınavı tek başlarına değil hep beraber kazanacaklarını farkettiler ve sürekli birbirleriyle her konuda bilgi alışverişindeler. Bunun faydasını da hep beraber görüyorlar. Darısı bizim başımıza

Kullanıcı avatarı
dusagi
VIP
VIP

Mesaj gönderen dusagi » Cmt Mar 21, 2020 11:13 pm

dtafy yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 8:52 pm
disinkrralicesi yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 7:26 pm
diş hekimliğinde genel olarak bencillik hakim olduğundan kimse bilgilerini ve tecrübelerini paylaşmıyor. dus'a tamamen kapalı kutu gibi yaklaşıyor herkes. dershaneye gidenler sanki dershanenin yapıyor ve dershane olmadan kazanmanın imkansız olduğundan bahsediyor. dershanenin altını çizdirdikleri yerlerin önemli olduğu fikri bile bana pek mantıklı gelmiyor. ben açıkçası ders dinlemeyi sevmiyorum yalnız olarak daha verimli öğrenebildiğimi düşünüyorum. temelde dusa özel yayınların fazla özet ile kafa karıştırıp ezbere yönelttiğini düşünüyorum. o yüzden kaynak seçimimi bu şekilde yaptım.
klinikler için data zaten diş hekimliğinin klinik bilimlerinde çoğu kaynağın çevirisi bile yapılmamış.kimsenin de ekstra bi şey öğreneceğini sanmıyorum. dusemin anlatımını datadan daha karışık ve düzensiz buluyorum.
anatomiden: smt
biyokimya: yavuz şahin
mikrop: feyyaz akar
farma: farmakale
fizyo: vedat hoca
pato data

ve tabi temelde tts
bunun dışında önerilere açığım.

katkınız e önerileriniz için öncelikle çok teşekkürler .
söylediklerinizin üzerine düşeceğim umarım arkadaşlarada faydası olur
PATO konusunda dusdataya giden birkaç arkadaştan dusworld un kitap ve offlinelarının çok daha iyi olduğunu söyledğini duymuştum elime fırsat geçerse ikisinide incelemeye çalışacağım ve fikrimi belirteceğim

Ayrıca gerçekten bu konuya değinmeniz çok iyi oldu
ben sadece kendi okulumda bu problem var sanıyordum ama herkesden çok sık duyar oldum diş hekimliği bölümünde gerçekten bir bencillik hakim
başka bölümlerde insanlar birbirine malzeme soru kitap paylaşırken
çıkmış soruları insanlar birbirinden saklıyor
derste hocanın önemsediği yerleri işaretleyip paylaşmıyor
prekiliniklerde malzeme paylaşımı konusunda herkes bir garip
gerçekten neden böyle bu meslek grubu anlamak güç anlayan varsa söylesin yani
yada değiştrimek için ne yapmak lazım onu düşünmek daha önemli galiba
bencillik konusu mesleğin her alanında hakim hocam maalesef .Zaten bunu okulun ilk yıllarından itibaren hissediyorsunuz sanıyorsunuz ki bu sınavlar bitince hırslar bitecek yarış bitecek bencillik bitecek ama bitmiyor maalesef ne mezun olup meslektaşınızın yanında çalıştığınızda ne dusa hazırlanırken ne asistan olduğunuzda ... zaten bunu şu foruma bakarak bile anlıyoruz dus bölümünde herkes şunu istek buna istek bizler bile gidip bilgi almak adına tus bölümünden okuyoruz forumu. Bencillik olduğu için meslekte birlik yok dus kontenjanı az atama yok denecek kadar az fakültelerde hala birçok şeyi öğrenci, cebinden karşılıyor stajyerlere ne maaş ne sigorta veriliyor hiçbirine karşı birlik olunamıyor ve temelinde hep aynı sıkıntı var. Paylaşımcı bencil olmayan meslektaşlarımı dışında tutarak söylüyorum bunları ama inşallah bu meslektaşlarımın sayısı gerçekten bişeyleri değiştirebilecek güce ulaşabileceğimiz bi sayıya çıkar.

Kullanıcı avatarı
disinkrralicesi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen disinkrralicesi » Cmt Mar 21, 2020 11:20 pm

dusbrckk yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 11:05 pm
dtafy yazdı:
dusbaby yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 12:15 pm
doğru söylüyorsunuz hocam dus bölümünde ne yazık ki eksikler çok. birbirimizden haberdar değiliz hiç. dus çalışmaya yeni yeni başlıyorum daha çok 2021 dus için ama bu konuda nasıl çalışabileceğimize dair tecrübeler keşke paylaşılsa dediğiniz gibi... çalışma planı vs ayarlamak cidden zor. teşekkürler yazınız için
bu şekilde bir farkındalık yaratıp birbirimize destek olma konusunda paylaşımın artacağını düşünüyorum ders programı konsundada TUS bölümünde gördüğüm birkaç program var bunları birlikte DUS a uyarlamaya çalışıp bir DUS programı oluşturmaya çalışabiliriz mesela

https://mega.nz/#F!rnZnTSYK!q674k7Y8GS_687emC3MP7A TUS bölümünde paylaşılmış olan programlar incelemek isterseniz
Kesinlikle bu konuda katılıyorum hocam. TUS ekibi çalışma programları üzerine çok kafa yormuş durumda.Çeşitli durumlara adapte edilmiş programları var. Bizde ise hiç gündemde olmayan bi konu. Aslında en önemli konu. Ben de bi kaç gün önce forumda TUSa hazırlanan arkadaşların paylaşmış olduğu programları görünce farkettim. Arayışa girdim hatta. Herhangi bir data bulamadım. Kendi adıma DUSa hazırlanıp derce yapmış arkadaşlarımdan aldığım bilgilerle hareket ediyorum. Tabii kendime uyarlanmış haliyle. Ama çok fazla sorun da yaşıyorum. Dilerseniz bunları hep birlikte burada konuşalım. Ben kısaca bahsedeyim. Denemeye mutlaka girip moral bozmamak gerekiyor. Moral bozmama olayını yapamıyorsanız da bu durumu çözüp mutlaka o demeye girin derim. Zaten sınav sizi insiyatiflerinize, iradenize ve sabrınıza göre de eliyor. Direnç kazanmış olursunuz. Dershane rehber hocasının (50 dk ders +10 dk mola)x7 önerisi vardı bana. ben o 10 dk yı hiç 10 dk olarak sınırlandıramadığım için ve odaklandığım zaman da devam etmeyi sevdiğim için (120 dk ders +60 dk mola) yapıyorum. Mutlaka bitirdiğim konunun arkasından da soru çözüyorum. Ama sürekli unutma olayıyla ve acaba ben gerizekalı mıyım sorularıyla yüzleşiyorum. Bu konuda önerisi olan arakadaşlar varsa taktiklerinize talibim. TUSlu arkadaşlar bu sınavı tek başlarına değil hep beraber kazanacaklarını farkettiler ve sürekli birbirleriyle her konuda bilgi alışverişindeler. Bunun faydasını da hep beraber görüyorlar. Darısı bizim başımıza

çıkmış soruların sorulacağı bir vize ya da finalde bile elinde olan soruları paylaşmayan bir komünite içindeyiz malesef. o yüzden sanırım sadece dusu kazanmış arkadaşlarımızdan bilgi alabiliriz. ama onların puanlarını geçmemek şartıyla hahahahah çıkmış sorular önemli yerleri anlamamıza yol gösterici olacak. her şeyi ezberlemeye çalışma bence. tusçulardan anladığım kadarıyla ikinci tekrardan sonra çözmeye başlarsan daha iyi olur. çözemediğin unuttuğun sorulara işaret koyup tekrar da edebilirsin

Kullanıcı avatarı
disinkrralicesi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen disinkrralicesi » Pzr Mar 22, 2020 12:42 am

dus whatsaap grubu kuruyoruz. beraber daha güçlü olacağız. hepimiz aynı şeyleri düşünüyoruz. aktif olarak soru ve spot bilgi paylaşalım. anlamadığımız yerleri beraber öğrenelim. sınav sürecinden kopmayalım, motivasyonumuzu arttıralım.
katılmak için hiç vakit kaybetme bir mesaj kadar yakınız

http://www.antitusif.com/viewtopic.php?f=57&t=11692

dusbrckk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dusbrckk » Pzr Mar 22, 2020 1:23 am

disinkrralicesi yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 11:20 pm
dusbrckk yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 11:05 pm
dtafy yazdı:

çıkmış soruların sorulacağı bir vize ya da finalde bile elinde olan soruları paylaşmayan bir komünite içindeyiz malesef. o yüzden sanırım sadece dusu kazanmış arkadaşlarımızdan bilgi alabiliriz. ama onların puanlarını geçmemek şartıyla hahahahah çıkmış sorular önemli yerleri anlamamıza yol gösterici olacak. her şeyi ezberlemeye çalışma bence. tusçulardan anladığım kadarıyla ikinci tekrardan sonra çözmeye başlarsan daha iyi olur. çözemediğin unuttuğun sorulara işaret koyup tekrar da edebilirsin
Hep bi sonraki tekrarda daha iyi olcak diye motive ediyorum bakalım

Kullanıcı avatarı
dtafy
VIP
VIP

Mesaj gönderen dtafy » Pzr Mar 22, 2020 3:07 pm

Arkadaşlar dus için
Hem tusdaki programlari inceleyerek
Hemde dus kazanmış kişilerin yorumlarını okuyarak bir program hazırlamayi ve paylaşmayı düşünüyorum
Ders ders ilk tekrar için sizce kac gün gerekli bununla ilgili fikir ve tecrübelerinizi iletirseniz çok sevinirim
Örn
Anatomi ilk tekrar gunde 6 saatle ortalam 7-8 günde biter şeklinde fikirlerinizi iletirseniz programın oluşmasına cok büyük katkınız olur
Şimdiden teşekkürler
-2021-DT

dusbrckk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dusbrckk » Pzr Mar 22, 2020 4:41 pm

dtafy yazdı:
Pzr Mar 22, 2020 3:07 pm
Arkadaşlar dus için
Hemde dus kazanmış kişilerin yorumlarını okuyarak bir program hazırlamayi ve paylaşmayı düşünüyorum
Ders ders ilk tekrar için sizce kac gün gerekli bununla ilgili fikir ve tecrübelerinizi iletirseniz çok sevinirim
Örn
Anatomi ilk tekrar gunde 6 saatle ortalam 7-8 günde biter şeklinde fikirlerinizi iletirseniz programın oluşmasına cok büyük katkınız olur
Şimdiden teşekkürler
Fizyo 12 gün
anatomi 8 gün
orto 5 gün
cerrahi 8 gün
biyokimya-genetik 10 gün
perio 8 gün
pato 8
radyoloji 7
farma 7
mikrop 7
endo 7
resto 7
protez 8
pedo 5

+- 1 gün şeklinde değerlendirilebilir

Kullanıcı avatarı
dtafy
VIP
VIP

Mesaj gönderen dtafy » Pzr Mar 22, 2020 6:54 pm

dusbrckk yazdı:
Pzr Mar 22, 2020 4:41 pm
dtafy yazdı:
Arkadaşlar dus için
Örn
Şimdiden teşekkürler
Fizyo 12 gün
anatomi 8 gün
orto 5 gün
cerrahi 8 gün
biyokimya-genetik 10 gün
perio 8 gün
pato 8
radyoloji 7
farma 7
mikrop 7
endo 7
resto 7
protez 8
pedo 5

+- 1 gün şeklinde değerlendirilebilir
çok sağolun hocam sizce 2. tekrarda %50 düşer mi bu süreler yada daha fazla
-2021-DT

dusbaby
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dusbaby » Pzr Mar 22, 2020 7:32 pm

dusbrckk yazdı:
Pzr Mar 22, 2020 4:41 pm
dtafy yazdı:
Arkadaşlar dus için
Örn
Şimdiden teşekkürler
Fizyo 12 gün
anatomi 8 gün
orto 5 gün
cerrahi 8 gün
biyokimya-genetik 10 gün
perio 8 gün
pato 8
radyoloji 7
farma 7
mikrop 7
endo 7