Forumda DUS bölümü aktifliği

DUS özel bölüm
Kullanıcı avatarı
dtafy
VIP
VIP

Forumda DUS bölümü aktifliği

Mesaj gönderen dtafy » Cmt Mar 21, 2020 2:52 am

Öncelikle herkese merhabalar ...

Forumun çok eski bir üyesi değilim ancak son zamanlarda forumda bol bol akit geçirmeye çalışıyorum.
genede belki bu konuda konuşmak benim haddime değil ama karşılıklı fikir alışverişi amacı ile bu başlığı açmak istedim

Tus bölümünü inceledim ve kaynak dışında birçok konuda bilgi paylaşımı olduğunu gördüm
[*]TUS a girmiş kişilerin kaynak tavsiyeleri
[*]hocaların kalite e başarıları ile ilgili eleştiriler
[*] derslere göre belirli zaman araklıkları verilerek hazırlanmış ders programları
[*]motivasyon amaçlı wp grupları
[*]ve tabiki tüm bunların yanında kaynak paylaşımları ve birçokşey daha[/u]

tabiki TUS a hazırlanan kişi sayısının DUS a göre çok fazla olmasının bu konuda ciddi bir faktör olmasını gözardı edemeyiz ancak
DUS a hazırlanan arkadaşlar olarak konu açarken sadece ihtiyacımız olan ses kaydı yada kitabı isteyerek değil yada elimize geçen bir kitabı yükleyerek değilde birbirimizle iletişimde ve destekleyici şekilde ilerlemiz gerektiğini düşünüyorum.
karşılaştığımız bir vakayla ilgili konu açıp diğer arkadaşlarla paylaşabiliriz

bir dersi bir kaynaktan bitirdiğimizde tempolu bir çalışma ile pedo data kaynağından günde 8 saat çalışma ile 10 günde bitti sıradaki öneriniz nedir gibi bir paylaşımla hem yeni kaynaklarla ilgili bilgi alıp hemde yeni başlayacak kişilere fikir verebilirz

DUS sürecini daha önce yaşamış veya tecrübeliysek bununla ilgili konular açıp birbirimizle paylaşabiliriz

örnekler çoğaltılabilir ve bilgi paylaşımımız arttırılabilir tabiki
Madem konuyu açtım kendi bilgim dahilimde birkaç konuya değinerek tamamlayayım birkaç bilgimi sizlerle paylaşayım

KAYNAK KONUSU:
Çok fazla dershaneyi inceleme yada farklı dershanelerden insanlarla görüşme şansım olmadı
genel olarak hakkında bilgi sahibi olduğum dershaneler
DUSDATA
DUSWORLD
öncelikle kitap konusunda bence hiçbir dershane eksiksiz değil hepsinin kendine göre eksileri ve artıları var
örnek olarak
DUSDATA nın protez kitabı yaklaşık 600 sayfa
DUSWORLD İse 140 sayfa
ikisinide grdüm ve inceledim DW çok özet sadece o kitaba bakmak kumar olabilir ama belkide kısa kitaptan çok fazla tekrar bize bilgiyi daha kolay kılacak ve başka derslere vakit ayırma şansı verecek bu tamamen size ve tercihinize kalmış tabiki bence en güzeli 140 sayfalık kitabı 1-2 tekrardan sonra bırakıp datanın kitabınada sağlam bir göz gezdirmek bu öznel yorumların dışında nesnel konulara gelirsek
DUSWORLD
Temel bilimleri gerçekten çok kaliteli incelediğim kadarıyla
kendi söylediklerine göre TEMELDE 40 DA 40 soru tutturma başarıları var
zaten geçmişlerinin TUS dershaneciliğine dayandığını düşünürsek bu çokta şaşırtıcı bir durum değil
tek şansım olsa DUSWORLD temel kitaplarını alır kafama sokar e sınava girerdim
ancak temlede bahsettiğim başarıyı %90 olarak derecelendirirsek
klinikde aynı oranda başarısız %30-40 denebilir
kitaplar yeni yeni tamamlanmış hala eksikliği çok
DUSDATA
KLİNK konusunda gerçekten çok başarılılarkitapların içeriğini bir kenara bırakıyorum içerik yeterli yada fazla konusunu

kitapların EDİTİ ÇOK GÜZEL doğru yerlerde doğru tablolar çizilmiş doğru şeyler maddeleştrilip doğru şeyler paragraf içine yedirilmiş
bu sayede gerçekten öğrenmesi çok kolaylaşıyor
keşke hepimiz alıp kullanabilsek ama alabilen arkadaşlara net önerimdir dusdata klinik

DUSDATA da en can sıkıcı nokta ise kitapların aşırı şişirilmiş oluşudur
120 soruda 114 soru referans verdik demek için konulmuş bilgiler vardır
600 sayfa protez kitabı yaparsanız zaten kanımca bütün soruları tutturursunuz öğrenmesi kolay ama çok emek ve zaman harcayan kitapları var bence ezberiniz çok kuvvetliyse ve bana koymaz derseniz gözünüz kapalı çalışılıp öğrenilirse soru kaçırmayacak kaynaklardır

Arkadaşlar DUS kısmında forumdak arkadaşların daha aktif paylaşımcı olması ve yardımlaşmayı arttırmak konusunda düşüncelerimi belirttim
bence paylaşmak sadece elindeki kitabı taratıp buraya koymak değil birbirmize yardımcı olmaktır buna örnek olabilsin diyede kaynakları incelemeye çalıştığımda gördüklerim ve dershaneye giden kayıtlı insanların tecrübelerinden duyduğum kadarıyla ve dilim döndükçe açıklamaya çalıştım.umarım yanlış birşey söylememişimdir hatam olduysa affola herkese selamlar

sağıkla kalın

-2021-DT

dusbaby
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dusbaby » Cmt Mar 21, 2020 12:15 pm

doğru söylüyorsunuz hocam dus bölümünde ne yazık ki eksikler çok. birbirimizden haberdar değiliz hiç. dus çalışmaya yeni yeni başlıyorum daha çok 2021 dus için ama bu konuda nasıl çalışabileceğimize dair tecrübeler keşke paylaşılsa dediğiniz gibi... çalışma planı vs ayarlamak cidden zor. teşekkürler yazınız için

Kullanıcı avatarı
dusagi
VIP
VIP

Mesaj gönderen dusagi » Cmt Mar 21, 2020 1:54 pm

hocam çok doğru bi noktaya değinmişsiniz bence. Kaynaklara ulaşmaktan daha da önemlisi tecrübeleri paylaşmak gerçekten. Ben de temelin hepsini dusemden çalışıyorum ancak mesela mikrobiyoloji kitabında birçok çıkmış soruyu bulamadım feyyaz akay ın mikrobiyolojisinden genel olarak herkes memnun ama dus için ayrı bi kitabı olmadığından ben kullanmaya cesaret edemedim keza aynı şey biyokimya için de geçerli dusemdekinden tekrar biraz zorluyor. feyyaz hoca ve yavuz şahin hocanın kitaplarını kullanan duscu arkadaşlarımız varsa yorum ve önerilerini yazarsa güzel olur.

nasıolcakki
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen nasıolcakki » Cmt Mar 21, 2020 2:42 pm

bence feyyaz akay çok detay bizim için,yavuz şahin tus dus nerdeyse aynı diyorlar ama ben dusemden memnunum açıkçası biyokimyada mikrobiyolojide ben de kararsızım

Kullanıcı avatarı
dtafy
VIP
VIP

Mesaj gönderen dtafy » Cmt Mar 21, 2020 6:36 pm

dusbaby yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 12:15 pm
doğru söylüyorsunuz hocam dus bölümünde ne yazık ki eksikler çok. birbirimizden haberdar değiliz hiç. dus çalışmaya yeni yeni başlıyorum daha çok 2021 dus için ama bu konuda nasıl çalışabileceğimize dair tecrübeler keşke paylaşılsa dediğiniz gibi... çalışma planı vs ayarlamak cidden zor. teşekkürler yazınız için
bu şekilde bir farkındalık yaratıp birbirimize destek olma konusunda paylaşımın artacağını düşünüyorum ders programı konsundada TUS bölümünde gördüğüm birkaç program var bunları birlikte DUS a uyarlamaya çalışıp bir DUS programı oluşturmaya çalışabiliriz mesela

https://mega.nz/#F!rnZnTSYK!q674k7Y8GS_687emC3MP7A TUS bölümünde paylaşılmış olan programlar incelemek isterseniz
-2021-DT

Kullanıcı avatarı
dtafy
VIP
VIP

Mesaj gönderen dtafy » Cmt Mar 21, 2020 6:38 pm

dusagi yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 1:54 pm
hocam çok doğru bi noktaya değinmişsiniz bence. Kaynaklara ulaşmaktan daha da önemlisi tecrübeleri paylaşmak gerçekten. Ben de temelin hepsini dusemden çalışıyorum ancak mesela mikrobiyoloji kitabında birçok çıkmış soruyu bulamadım feyyaz akay ın mikrobiyolojisinden genel olarak herkes memnun ama dus için ayrı bi kitabı olmadığından ben kullanmaya cesaret edemedim keza aynı şey biyokimya için de geçerli dusemdekinden tekrar biraz zorluyor. feyyaz hoca ve yavuz şahin hocanın kitaplarını kullanan duscu arkadaşlarımız varsa yorum ve önerilerini yazarsa güzel olur.
hocam söylediğiniz konularla ilgili pek bilgim yok özellikle dusemle ilgili neredeyse hiç bilgi sahibi değilim kaynaklarıyla pek karşılaşmadım
bilginiz varsa kesin bakılması gerek çok faydalı dediğiniz kaynak varsa dusemde ekleme yapalım konuya okuyan arkadaşlarda tecrübelerinizden faydalanmış olsun
-2021-DT

Kullanıcı avatarı
dtafy
VIP
VIP

Mesaj gönderen dtafy » Cmt Mar 21, 2020 6:53 pm

Forumda deneyimlerini paylaşan kişileri arıyordum
bir kişi çok güzel şeyler yazmış ve açıklamış linkini buraya bırakayım görmeyen arkadaşlar için incelesinler

http://www.antitusif.com/viewtopic.php? ... uan#p33292
-2021-DT

Kullanıcı avatarı
disinkrralicesi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen disinkrralicesi » Cmt Mar 21, 2020 7:26 pm

diş hekimliğinde genel olarak bencillik hakim olduğundan kimse bilgilerini ve tecrübelerini paylaşmıyor. dus'a tamamen kapalı kutu gibi yaklaşıyor herkes. dershaneye gidenler sanki dershanenin yapıyor ve dershane olmadan kazanmanın imkansız olduğundan bahsediyor. dershanenin altını çizdirdikleri yerlerin önemli olduğu fikri bile bana pek mantıklı gelmiyor. ben açıkçası ders dinlemeyi sevmiyorum yalnız olarak daha verimli öğrenebildiğimi düşünüyorum. temelde dusa özel yayınların fazla özet ile kafa karıştırıp ezbere yönelttiğini düşünüyorum. o yüzden kaynak seçimimi bu şekilde yaptım.
klinikler için data zaten diş hekimliğinin klinik bilimlerinde çoğu kaynağın çevirisi bile yapılmamış.kimsenin de ekstra bi şey öğreneceğini sanmıyorum. dusemin anlatımını datadan daha karışık ve düzensiz buluyorum.
anatomiden: smt
biyokimya: yavuz şahin
mikrop: feyyaz akar
farma: farmakale
fizyo: vedat hoca
pato data

ve tabi temelde tts
bunun dışında önerilere açığım.

Kullanıcı avatarı
dusagi
VIP
VIP

Mesaj gönderen dusagi » Cmt Mar 21, 2020 8:03 pm

dtafy yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 6:38 pm
dusagi yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 1:54 pm
hocam söylediğiniz konularla ilgili pek bilgim yok özellikle dusemle ilgili neredeyse hiç bilgi sahibi değilim kaynaklarıyla pek karşılaşmadım
bilginiz varsa kesin bakılması gerek çok faydalı dediğiniz kaynak varsa dusemde ekleme yapalım konuya okuyan arkadaşlarda tecrübelerinizden faydalanmış olsun

öncelikle şunu belirteyim dusem kaynaklarını yaklaşıkbi 4-5 yıl öncesinden değerlendiriyorum yani güncel hali ile ilgili bilgim yok eğer şu anda giden varsa onlar da değerlendirirse çok daha iyi olur. Klinik bilimleri herkesin de bildiği gibi yetersiz yani tabiki tekrar edilebilirlik açısından kitabın ince olması bi avantaj ancak gerek kitap düzeni gerek bilgiler dus için yetersiz ama radyolojiyi bunun dışında tutuyorum. Çünkü radyoloji bence donanımlı hazırlanmış bi kitap ordaki dezavantaj da şu radyolojik görüntü açısından biraz zayıf kalıyor bence çünkü artık sınavda bu tarz sorular sıklıkla gelmeye başladı.Temel bilimlere gelecek olursak dusemden başka bi kaynaktan çalışmadım hiç pek bilgim yok yani karşılaştırma yapamam ama temel patoloji kısmı bence çok iyi mikrobiyoloji ve biyokimya ile ilgili düşüncelerimi de yukarda belirttim.

Kullanıcı avatarı
dtafy
VIP
VIP

Mesaj gönderen dtafy » Cmt Mar 21, 2020 8:52 pm

disinkrralicesi yazdı:
Cmt Mar 21, 2020 7:26 pm
diş hekimliğinde genel olarak bencillik hakim olduğundan kimse bilgilerini ve tecrübelerini paylaşmıyor. dus'a tamamen kapalı kutu gibi yaklaşıyor herkes. dershaneye gidenler sanki dershanenin yapıyor ve dershane olmadan kazanmanın imkansız olduğundan bahsediyor. dershanenin altını çizdirdikleri yerlerin önemli olduğu fikri bile bana pek mantıklı gelmiyor. ben açıkçası ders dinlemeyi sevmiyorum yalnız olarak daha verimli öğrenebildiğimi düşünüyorum. temelde dusa özel yayınların fazla özet ile kafa karıştırıp ezbere yönelttiğini düşünüyorum. o yüzden kaynak seçimimi bu şekilde yaptım.
klinikler için data zaten diş hekimliğinin klinik bilimlerinde çoğu kaynağın çevirisi bile yapılmamış.kimsenin de ekstra bi şey öğreneceğini sanmıyorum. dusemin anlatımını datadan daha karışık ve düzensiz buluyorum.
anatomiden: smt
biyokimya: yavuz şahin
mikrop: feyyaz akar
farma: farmakale
fizyo: vedat hoca
pato data

ve tabi temelde tts
bunun dışında önerilere açığım.

katkınız e önerileriniz için öncelikle çok teşekkürler .
söylediklerinizin üzerine düşeceğim umarım arkadaşlarada faydası olur
PATO konusunda dusdataya giden birkaç arkadaştan dusworld un kitap ve offlinelarının çok daha iyi olduğunu söyledğini duymuştum elime fırsat geçerse ikisinide incelemeye çalışacağım ve fikrimi belirteceğim

Ayrıca gerçekten bu konuya değinmeniz çok iyi oldu
ben sadece kendi okulumda bu problem var sanıyordum ama herkesden çok sık duyar oldum diş hekimliği bölümünde gerçekten bir bencillik hakim
başka bölümlerde insanlar birbirine malzeme soru kitap paylaşırken
çıkmış soruları insanlar birbirinden saklıyor
derste hocanın önemsediği yerleri işaretleyip paylaşmıyor
prekiliniklerde malzeme paylaşımı konusunda herkes bir garip
gerçekten neden böyle bu meslek grubu anlamak güç anlayan varsa söylesin yani
yada değiştrimek için ne yapmak lazım onu düşünmek daha önemli galiba
-2021-DT