NİYE Mİ TUSU KAZANAMIYORUZ? (Otokritik)

Kullanıcı avatarı
Hekim21
Site Ozanı

NİYE Mİ TUSU KAZANAMIYORUZ? (Otokritik)

Mesaj gönderen Hekim21 » Prş Şub 06, 2020 12:58 pm

:white_check_mark:

📌LÜTFEN ÖNCE İZLEYİN🙂
📌Bu olay İngiltere de bir PEYNİR YUVARLAMA FESTİVALİ :
Cooper's Hill, İngiltere. Brockworth köyü sakin bir Pazartesi gününe uyanıyor. Saatler 12'yi gösterirken hava bulutlu, fakat çok soğuk değil. Şartlar oldukça elverişli, insanlar bayır aşağı koşuyorlar. Kimi ikinci adımını atamadan yuvarlanmaya başlıyor. Geriden gelenler düşünlerin üzerinden atlayıp geçiyor. Arkaya bakacak vakit yok. Kırık ve çıkıklar arasından bir kişi, bitiş çizgisine ulaşıp zaferi göğüslüyor. Bu insanların peşinden koştukları şey ise yaklaşık 4 kilogramlık peynir tekerleği!

🌟Tıp eğitimi tabiki uzun soluklu,sabır isteyen ,toleralitesi meşakkatli bir eğitim süreci.Bu satırlara gözü ilişen tüm kişiler bu sürecin süzgecinden ya geçmiş ya da geçme aşamasındalar hala.
🌟Bu süreçten sonra da maalesef görmezlikten gelemeyeceğimiz bir gerçeğimizle yüzleşmek ve güreşmek zorunda olduğumuz bir başka süreç daha var,evet doğru tahmin TUS ......
🌟Peki TUS konusunda çok ürkek olmamızın,çekingen,uzak durmamızın ,olayı hala anlamamış olmamızın,mantığını hala kavrayamamış anlamamış olmamızın sebebi nedir?
💐Kimimizin şahsi özelliklerinden dolayı bu yarışa yabancı gibi duruyor;duyarsız,vurdumduymaz,mesleği ve gereklerinden behaber,sadece izleyici

💐Kimimiz konu hakkında biraz geç uyandı ya da uyarıldı ;okuduğu fakülte,arkadaş çevresi...vb

💐Kimimiz olayın farkında fakat hayat şartları onu frenlemiş,aile hayatı,aşk,ayrılık,....

💐Kimimiz zaten fakültede kendisi bile fark etmeden hazırlanıyor,günlük ders çalışan,derse hazırlıklı gelen,hep en önde ders dinlemek için sabah en erken gelen kişi...

💐Kimimiz daha 2.sınıfta iken işi kafasında çözmüş,fakülte dersleri ile TUS kaynaklarını entegre ve kombine harmanlayarak ilerlemektedir ki bu kişiler genelde ilk TUS 'larında hedeflerine ulaşırlar.

💐Kimimiz sonradan başlamasına rahmen(kura--atama--dhy süreci) hedefine kilitlenmekte ve 2.-3. TUS unda hedefine ulaşabilmektedir.

💐Kimimiz sadece sistemi,sınavı,soruları...vb eleştirip,mesleki olarakta kendini geliştirmekten uzak,siyaset,spor,günübirlik uğraşlarla kıymetli zamanını harcamaktadır.

💐Kimimiz artık biraz birikim yapmanın,evlenmenin ,eylenmenin zamanı gelmiştir diyip;mezuniyetten en az 4-5 yıl sonra uyanmaktadır..

💐Kimimiz uğraşmakta ,fakat efektif olarak CPR da olduğu gibi doğru zamanlama ve kuvvetle preslemediği için uzun vadeli uğraşmasına rahmen randıman alamamaktadır.

💐Kimimiz ,kardeşim uzman olsam ne değişecek ki gene dayak yiyorsun,gene maaşında düzelme yok,özlük hakların gün be gün eriyor,sağlık sistemi hiç iç açıcı değil diyerek..süreci uzatmaktadır.(Hak verilecek çok tarafı var.)

💎Peki biz hangisiyiz?Aslında hangisi olduğumuzun hiç bir önemi yok,şuan sitede olmamızın tek bir amacı var TUS ,TUS,TUS, tekrar başa dönersek bizim aslında motivasyonumuz ve kendimize ve TUS akarşı samimiyetimiz eksik.Yani bu insanları motive eden sembolikte olsa bir hedef (3-5 kg PEYNİR)..Ve sonrasını görüyorsunuz ,o kadar samimi ve ciddi olarak önemsiyorlar ki,bir bedel ödemeyi peşinen kabullenmişler.Bir bedel ödemeden ne yokuş yukarı çıkabiliriz ne yokuş aşağı inebiliriz.KİM DAHA ÇOK BEDEL ÖDEMEYİ GÖZE ALMIŞSA(Zaman,emek,sabır,para.....vb) hedefine daha kıza zamanda ulaşmayı da hak eder.Herkese hedefini tanıma ,hedefine kilitlenme ve sonrasında ulaşmak için gerekeni yapmak temenisi ile Kalın sağlıcakla.💐💐💐

:white_check_mark: NOT:Lütfen görüş,yorum durum ve tecrübelerinizi ekleymekten çekinmeyin. :)

Kullanıcı avatarı
tuscul
VIP
VIP

Mesaj gönderen tuscul » Prş Şub 06, 2020 2:40 pm

ben sadece şunu dıyorum; olduğu kadar olmadığı kader , ben yoruldum hayat gelme üstüme :(

Kullanıcı avatarı
Hekim21
Site Ozanı

Mesaj gönderen Hekim21 » Prş Şub 06, 2020 3:02 pm

tuscul yazdı:
Prş Şub 06, 2020 2:40 pm
ben sadece şunu dıyorum; olduğu kadar olmadığı kader , ben yoruldum hayat gelme üstüme :(
Tabiki herkesin şahsi ve özel hayatı hakkında ,durumu hakkında ve içinde bulunduğu duygudurumu hakkında fikir yürütmek doğru olmaz ve çok uç örnekler olabileceğinden ben sadece kabaca durum değerlendirmesi yapmaya çalıştım.Kimse incinmemiş ve yanlış anlamamıştır umarım.Allah herkese kolaylık,sağlık ,başarı ve motivasyon versin.Hocam size de kolaylık ve sabır diliyorum

Kullanıcı avatarı
tuscul
VIP
VIP

Mesaj gönderen tuscul » Prş Şub 06, 2020 4:01 pm

Hekim21 yazdı:
Prş Şub 06, 2020 3:02 pm
tuscul yazdı:
Prş Şub 06, 2020 2:40 pm
Tabiki herkesin şahsi ve özel hayatı hakkında ,durumu hakkında ve içinde bulunduğu duygudurumu hakkında fikir yürütmek doğru olmaz ve çok uç örnekler olabileceğinden ben sadece kabaca durum değerlendirmesi yapmaya çalıştım.Kimse incinmemiş ve yanlış anlamamıştır umarım.Allah herkese kolaylık,sağlık ,başarı ve motivasyon versin.Hocam size de kolaylık ve sabır diliyorum
tesk ederım hocam cok sagolun ben sızı anladım sız bana takılmayın ben bu ara öyle savrulur haldeyım o yuzdn öyle yazdım :)

moncher123
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen moncher123 » Prş Şub 06, 2020 6:10 pm

Kaleminize sağlık hocam :) Site Ozanı ünvanına yakışır bir paylaşım olmuş.

Kendi adıma, yıllardır hayalini kurduğum, olsa mutlu olurum dediğim bir adet peynirim vardı, hatta onu elde de ettim; ama elde edince hiç mutlu olmadım!
(Evet, geçen yıl tusta istediğim bölümü kazandım, fakat asistanlık şartları o kadar yıpratıcı geldi ki, mücadele gücü vs. bulamadım içimde. Yıllarca böyle bir hayat yaşayamam deyip, belki de işin kolayına kaçarak? istifa ettim.)(Majör depresyon tanısı aldım, aslında işin kolayı değildi, hayatımın en kötü dönemiydi.)
Şu an hala şoktayım. adapte olamadım, aklım karışık, başka, daha damak tadıma uygun bir peynirin varlığını keşfettim; ama o peynir birazcık tuzlu (!) :) 16 gün sonra şansımı deneyeceğim ama büyük ihtimal ona ulaşamayacağım.
Yine de peynir önemli; ama damak tadınızdan emin de olmanız gerekiyor. TUS işi bitti rahatladım demeden tepetaklak olabiliyorsunuz çünkü.
Kendinize dürüst olun, gerçekten yıllarca bunu yapabilir miyim diye sorun. Ben biraz geç sordum. Ödediğim bedel bayağı büyük oldu.
Herkese güzel günler dilerim :)

Kullanıcı avatarı
Hekim21
Site Ozanı

Mesaj gönderen Hekim21 » Prş Şub 06, 2020 6:26 pm

Hocam paylaşımınız için teşekkür ederim,umarım peynirinizi elde edersiniz,dediğiniz gibi tuzlu ise biraz daha bedel ödemeye kendinizi şartlandırın ki ben bu ruhun her hekimde mevcut olduğuna inanıyorum.
Bir yazımda not etmiştim bu güne kadar(ilkokul--ortaokul--lise--dershane--fakülte- birçok sınav,sözlü,uygulama,pratik,test ,komite,staj ,mülakat...,bütünleme,final,......) bir çok engeli aştık birçok barikatı yıktık ve hala bu süreç devam ediyor az sabır dişimizi sıkalım fakat bu herşeyin bittiği anlamına gelmiyor,nefes aldığımız sürece;hedef,amaç istek hayallerimiz ve dolayısı ile ona ulaşmak için gereken mücadele de devam edecek.Umudunuzu kaybetmemeniz ve peynirinizle güzel günler geçirmeniz dileği ve temennisi ile :)

Kullanıcı avatarı
tuscul
VIP
VIP

Mesaj gönderen tuscul » Prş Şub 06, 2020 7:38 pm

peynir dokunuyor yiyemiyorum peynirisizim :D :grinning:

Kullanıcı avatarı
Hekim21
Site Ozanı

Mesaj gönderen Hekim21 » Prş Şub 06, 2020 10:07 pm

tuscul yazdı:
Prş Şub 06, 2020 7:38 pm
peynir dokunuyor yiyemiyorum peynirisizim :D :grinning:
Sizinde peynir dışı talepleriniz vardır muhakkak hocam :)

tkt4444
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen tkt4444 » Prş Şub 06, 2020 11:57 pm

10 yıllık mezunum .ve biliyorum bu sefer yüklenip kazanamazsam bir 10 yıl sonra yine aklımı kurcalayacak ve oturup ingilize çalışacağım.tus ol.azsa olmaz.yemeği yapıp en son "tus" unu koymamak gibi birşey pratisyen kalmak 😀 bu iş bitmeli ve dediğiniz gibi eksilerimiz dezavantajlarımız olabilir.ama bu şartlarda bitmeli.ve halime şükrediyorum çoğundan da avantajlıyımdır.hep negatifleri görmemeli ..

Kullanıcı avatarı
Hekim21
Site Ozanı

Mesaj gönderen Hekim21 » Cum Şub 07, 2020 7:06 am

tkt4444 yazdı:
Prş Şub 06, 2020 11:57 pm
10 yıllık mezunum .ve biliyorum bu sefer yüklenip kazanamazsam bir 10 yıl sonra yine aklımı kurcalayacak ve oturup ingilize çalışacağım.tus ol.azsa olmaz.yemeği yapıp en son "tus" unu koymamak gibi birşey pratisyen kalmak 😀 bu iş bitmeli ve dediğiniz gibi eksilerimiz dezavantajlarımız olabilir.ama bu şartlarda bitmeli.ve halime şükrediyorum çoğundan da avantajlıyımdır.hep negatifleri görmemeli ..
Umarım istediğiniz bölüme yerleşir; fakülteye baharatını ve “tus’unu” koymanız dileği ile🙂👍🤲💐