MAAŞ BORDROSU AGİ HK

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Hekim21
Site Ozanı
Mesajlar: 148
Kayıt: Pzr Mar 04, 2018 12:39 am
Reputation: 399

MAAŞ BORDROSU AGİ HK

Mesaj gönderen Hekim21 » Pzr Oca 05, 2020 12:51 am

MAAŞ BORDROSU AGİ HK
*Maaş bordrosunda AGİ( asgari geçim indirimi) ;bölümünü mutlaka kontrol edelim.
*AGİ nedir?
-Bilindiği üzere AGİ’nin anlamı, Asgari Geçim İndirimi’dir. Burada ödenen rakam, devlet tarafından asgari ücretliye ödenen rakamdır aslında. Zira, ödenen bu rakam, işverenin vergisinden düşürülmektedir.
Tüm işverenler, çalışanlarına AGİ rakamını ödemekle yükümlüdürler. Zira, burada oluşan rakam, sigortalı çalışan işçilerin, asgari geçimini sağlayacak kısmının hesaplanmasının ardından toplam gelirden çıkarılması ile vergiden muaf tutulması sonucu oluşan bir rakamdır. Çalışanlara, AGİ için ödenmekte olan rakam, kişinin bekar veya evli olması, çocuksuz veya çocuklu olması gibi etmenlere göre, farklı rakam göstermektedir. Özetle AGİ, çalışanların kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocukları için devlet tarafından verilen bir indirimdir. Az önce de ifade ettiğimiz gibi, AGİ her ay işverenler tarafından işçilerine ödenmelidir ve eğer ödeme yapılmazsa işçilerin bu durumu ilgili kurumlara bildirmeleri gerekmektedir. Kısaca şirketler, tüm çalışanları için aylık olarak AGİ’yi işçisine ödemekle yükümlü olmaktadırlar. Bir diğer konu, çalışan kişi, raporlu veya izinli ise, bu durumda maaşı ödeniyorsa, AGİ’nin ödemesi de yapılacaktır. Ancak çalışan kişi ücretsiz izine çıkmış ise, bir maaş ödemesi yapılmadığı için, AGİ ödemesi de yapılmıyor olmaktadır.

Özetle:
-Her yıl AGİ miktarı ilgili komisyonca güncellenmektedir ( asgari ücret ile irtibatlı)
-AGİ miktarı, evli-bekar/eşi çalışan-çalışmayan/çocuk sayısı
gibi parametrelere göre değişkenlik gösterir
-Kişi durumunu(evlilik-yeni doğan..vb) mutlaka kendisi kurumuna( mutemetlik birimine /aile durum bilgi formu ile)
-Durumunuza uygun AGİ miktarında sorun varsa( ki bir çok kişi olduğunu fark edecektir{evlendiğini , çocuğu olduğunda bildirmediği için...vb}) mutlaka bir dilekçe ile ilgili kurumunuzun , mutemetlik birimine durumu bildirin.

NOT:Her ay mutlaka maaş bordromuzdaki kritik bölümleri kontrol edelim.
Umarım faydalı olmuştur.Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Mesleki Konular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir