SAĞLIKTA ŞİDDET HK

Kullanıcı avatarı
Hekim21
Site Ozanı

SAĞLIKTA ŞİDDET HK

Mesaj gönderen Hekim21 » Cum Oca 03, 2020 10:05 pm

SAĞLIKTA ŞİDDET GİDEREK ARTIYOR
“Bugün 82 yaşında bir amcayı akli meleke raporu için getirmiş torunları. Okur yazarlığı yok, kulakları ağır işitiyor. Yine de bağıra bağıra 'eğitimsizler için mini mental test' i yaptım adama. 30 puanda 15 puan aldı. Kesme değeri 24 yazıyor. Ben de 24 altında olana vermeyip sevk ediyorum. Amcayı sevk ettim, torunları ısrar ettiler ver, diye. Mümkün değil, dedim yolladım.

Hemşire geldi bi yarım saat sonra, adamın biri arayıp duruyor, doktorla görüşcem, diyor. Doktor hasta bakıyor öğle arası arayın dedim ama dinlemiyor, mecbur gelip konuşacak benle, diyor dedi. Öğle arası bakarım şimdi olmaz dedim ama sinirlendim de.

Öğle arası aradı adam, o rapor vermeyip sevk ettiğim amcanın oğluymuş. Mümkünatı yok mu, dedi. Ben de yok, testi geçemedi dedim. Geçiriversen, dedi. Olmaz, dedim. Biz 4 erkek kardeşiz, dedi. Saat 1buçukta gelecez, görüşecez senle o zaman, dedi.

Çalıştığım yer 4bin nüfuslu bi köy. Bi ptt var, bi de ben resmi olarak. En yakın jandarma 30 km uzakta. Jandarmayı aradım. Jandarma adamın numarasını istedi. Aramış adamı, adam geri vites yapmış, öyle bir şey demedim, muayeneye gelcez dedim, fln demiş. Şimdi aleni tehdit içeren bir söz de yok. Jandarma şikayetçi mi olursun hocam yoksa ben arayıp iyice fırçalayım senden uzak dursunlar mı, dedi. Ben de uzak dursunlar yeter, dedim. Siz bizim başımızın tacısınız hocam, kılınıza zarar gelsin istemeyiz, İstersen iki jandarma göndereyim dedi komutan, yok dedim. Muhtemelen korkar gelmezler, diye.

Ama bıçağı hazırladım cebime yine de. Her giren hastada acaba şimdi gelenler mi onlar, diye bakıyorum.

Aklımdan da diyorum ki, velev ki bu cahil adamlar iyice bilendi geldi, dayak yedim/öldüm. Ne gerek vardı, sikimsonik bi aklimeleke raporu vermedim diye niye dayak yiyorum? Neden geriliyorum? Steteskop durması gereken önlük cebimde neden bıçak var? Ver geç amk, bu dik duruşun kime faydası var, nasılsa yediğin dayaktan sonra halkın çoğu 'hak etmiştir orospu çocuğu' demeyecek mi? Öldürülürsen, kesin bi halt etmiştir, boş yere kimse kimseyi öldürmez, demeyecekler mi?

Düzenleme : Kimse gelmedi. Bugün de dayak yemeden/ölmeden mesaiyi bitirdik.”
ALINTIDIR (03.01.2020)

1-Vuku bulan vakalar bizi üzüp , mutsuz ettiği kadar; muhtemel olabilirlikler anlamında tecrübe olarak zihnimizde mevzuya yönelik bir defans geliştiyordur. Ricam SAĞLIKTA ŞİDDET diye bir bölüm açmamız ve gündeme düşen vakaları arşivleyelim,okuyan yeni hekimler ve böyle durumlara şahit olmayanlarımızda muhtemel vaka örnekleri( temennimiz tabiki hiç olmaması fakat hergün yüzlerce vaka meyd.gelmektedir. çare ve önlem alma amaçlı faydalı olur diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Hekim21
Site Ozanı

Mesaj gönderen Hekim21 » Cum Oca 03, 2020 10:12 pm

Bu kadar oku emek ver,didin uğraş sonra biri geliyor yasal dayanağı olmayan bir reçete, rapor ve evrağa onay vermediğin için( “dr bey, sadece bir imza atacaksın”) sözlü ve fiili şiddete maruz kalıyorsun, hatta 50₺ lik haksız talep eilen rapor reçete ..vb için doktorun canına kast ediliyor.
En son Hekim21 tarafından Cum Oca 10, 2020 3:14 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
DrHipofiz
VIP
VIP

Mesaj gönderen DrHipofiz » Cum Oca 03, 2020 10:16 pm

:+1: Kesinlikle katılıyorum hocam ve destekliyorum.

Kullanıcı avatarı
Hekim21
Site Ozanı

Mesaj gönderen Hekim21 » Cum Oca 03, 2020 10:25 pm

“Yok beyim yok ağam bu böyle gitmez
Hekimliği bu şekilde kimse istemez
Eğer yasal sert tedbirler alınmazsa
Artık ameliyata hiç cerrah girmez.”
(03.01.2020)

Drwolverine
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Drwolverine » Cum Oca 03, 2020 11:23 pm

Hocam sormuşsunuz beşpara etmez rapor için neden dayak yiyeyim/ öldürüleyim? Madem toplum böyle biz de mi uyalım o zaman? Hiç değilse canımızı koruruz? Gayet mantıklı geliyor?

Kullanıcı avatarı
Hekim21
Site Ozanı

Mesaj gönderen Hekim21 » Cum Oca 03, 2020 11:40 pm

Drwolverine yazdı:
Cum Oca 03, 2020 11:23 pm
Hocam sormuşsunuz beşpara etmez rapor için neden dayak yiyeyim/ öldürüleyim? Madem toplum böyle biz de mi uyalım o zaman? Hiç değilse canımızı koruruz? Gayet mantıklı geliyor?
Hocam şayet uyarsak da,milyonda bir de olsa başına bir olay (usulsüzlük,evrakta sahtecilik,görevi suistimal,çıkar sağlama,cinayete kasti teşebbüs,dolandırma....vb) gelirse ,gene ortada kalcan hocam.Durum koplex ve multifaktöriyel bir durum.Özellikle bu aralar en moda olan ''sağlık raporları mevzusu'' on yıl sonraya dönük bile süprizler gelebilir başımıza.
Her evrağımızı bilinçli ve sorumluluğuzun farkkında olarak düzenleyelim.Bastığımız her kaşe attığımız her imza ve paraf bizden sorumluluk ve mesuliyet beklemektedir.Ehliyet için sağlık raporu ve spor yapabilir...sağlık raporları mayınlı tarla olmuş.Lütfen herşeyde olduğu gibi birinci kural önce kendi güvenliğimiz;
Tanıdık+amir+müdür+dost+arkadaş+rica+hatır....hayır kardeşim...VAKA vuku bulunca;''e vermeseydin'' ,''e yapmasaydın'',sen doktor değil misin?'',''zorla mı yaptırdık......oluyor.Bunlar yaşanmış tescillenmiş kesin,net durumlardır..