4. sınıfa başlangıcına tekrar dönseniz neler yapardınız?

studentdrsara
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

4. sınıfa başlangıcına tekrar dönseniz neler yapardınız?

Mesaj gönderen studentdrsara » Pzt Haz 29, 2020 4:11 pm

Öncelikle bitcoinci arkadaş haricinde herkese teşekkürler. Bu yaz stajım mecburen iptal oldu,Almanca öğreniyorum.
Ben kişisel sebeplerden ötürü ilk 3 sene çok iyi bir öğrenci değildim, tüm notlarım 60-75 arası.
Bu anlamda temelden gelen eksiklerim olduğuna eminim bunun stajlara yansıması mutlaka olacaktır diye düşünüyorum ama bir yandan klinik bilimlerin temel bilimlerden tamamen farklı olduğunu,temel bilimlerdeki bilgilerin stajlarda çok da yarar sağlamadığını,önemli olanın staj esnasında çok çalışmak olduğunu duyuyorum; bir yandan da hasta başında vizitlerde hocaların beklenmeyen bir anda soru sorup öğrencinin alt yapısı hakkında bilgi sahibi olup sözlü sınavlarda bunları da göz önünde bulundurarak not verdiğini duyuyorum. Bu noktada sizin tecrübeleriniz nasıl oldu?
Dönem 4 gibi ayakta çokça vakit geçirilen bir dönemde bir yandan fakülte sınavına hazırlanırken bir yandan Cecil Nelson gibi koca koca kitapları okumak benim için zor görünüyor. Ders notlarına ancak zaman ayırabilirim, bir de yanına tus kitabı ekleyebilirim diye düşünüyorum.
Dersaneye de kayıt yaptırma aşamasındayım, pandemi sürecinde dersanelerde süreci en iyi yöneten kurum sizce hangisi?

Kullanıcı avatarı
dr_forky
VIP
VIP

Mesaj gönderen dr_forky » Pzt Haz 29, 2020 4:18 pm

studentdrsara yazdı:
Pzt Haz 29, 2020 4:11 pm
Öncelikle bitcoinci arkadaş haricinde herkese teşekkürler. Bu yaz stajım mecburen iptal oldu,Almanca öğreniyorum.
Ben kişisel sebeplerden ötürü ilk 3 sene çok iyi bir öğrenci değildim, tüm notlarım 60-75 arası.
Bu anlamda temelden gelen eksiklerim olduğuna eminim bunun stajlara yansıması mutlaka olacaktır diye düşünüyorum ama bir yandan klinik bilimlerin temel bilimlerden tamamen farklı olduğunu,temel bilimlerdeki bilgilerin stajlarda çok da yarar sağlamadığını,önemli olanın staj esnasında çok çalışmak olduğunu duyuyorum; bir yandan da hasta başında vizitlerde hocaların beklenmeyen bir anda soru sorup öğrencinin alt yapısı hakkında bilgi sahibi olup sözlü sınavlarda bunları da göz önünde bulundurarak not verdiğini duyuyorum. Bu noktada sizin tecrübeleriniz nasıl oldu?
Dönem 4 gibi ayakta çokça vakit geçirilen bir dönemde bir yandan fakülte sınavına hazırlanırken bir yandan Cecil Nelson gibi koca koca kitapları okumak benim için zor görünüyor. Ders notlarına ancak zaman ayırabilirim, bir de yanına tus kitabı ekleyebilirim diye düşünüyorum.
Dersaneye de kayıt yaptırma aşamasındayım, pandemi sürecinde dersanelerde süreci en iyi yöneten kurum sizce hangisi?
son sorunun cevabı kesinlikle tusdata değil çünkü kendi öğrencilerini bile mağdur etmekten çekinmiyorlar bir çok arkadaşım bu konudan dert yandı kim iyi yönetti bilemem fakat dershane seçimin hangi şehirdeysen ona göre değişir ama türkiye genelinde tusem en çok tercih edilesi dershane bana göre.

ayferella
VIP
VIP

Mesaj gönderen ayferella » Pzt Haz 29, 2020 4:23 pm

yol daha yakın diyip fakültenin kapısından çıkar daha da geri gelmezdim.
başıma gelecekleri biliyordum ama inanmamıştım

Kuaterner
VIP
VIP

Mesaj gönderen Kuaterner » Pzt Haz 29, 2020 5:12 pm

Genel cerrahi ve kadın doğum staj için tus kitabından da çalışılabilir, dahiliye ve pediatri çok yoğun oluyor vaktiniz kalırsa tus kitaplarına bakarsınız. Temel derslere pek bulaşmayın derim, takıldığınız yer olursa guyton,robbins falan bakarsınız. Temeller çok tekrar ister zaten unutursunuz, boşa emek olur. Dahiliye için abdülkadır kaysı semiyoloji kitabı, pediatri içinse current önerebilirim (nelsona göre daha derli toplu). Tüm kitabı okumak zor ama o gün gördüğünüz vakaları ve çok temel şeyleri okursanız yararınıza olur. Bir de küçük bir muayene kitabı alın, her daim yanınızda dursun. Derslere okulla beraber başlamanızı tavsiye ederim, tus için süreç uzun piliniz bitmesin. Yaz tatilinde bol bol dinlenin, güzel kitaplar okuyun, filmler seyredin bu son boş ve keyifli tatiliniz olacak:)
Bir de eklemeden edemeyeceğim tüm derslere girin, tus çalışmak için dersten kaçarsanız hekimliği yeterli öğrenemezsiniz. Hoca bu hasta senin deyince sahiplenin, her türlü bilgiyi kapmaya çalışın. Hastane ortamı ilgisiz olursanız çok boş gelir ama siz meraklı olup, sürekli etrafı gözlemler bolca soru sorarsanız dolu dolu geçer. 4. sınıf tam da hekimliği öğrendiğiniz yıldır.
En son Kuaterner tarafından Pzt Haz 29, 2020 5:20 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Dsldsld
VIP
VIP

Mesaj gönderen Dsldsld » Pzt Haz 29, 2020 5:12 pm

studentdrsara yazdı:
Pzt Haz 29, 2020 4:11 pm
Hocam not ortalamanız kötü değil, o bir yana şu anda bir adım atmak istiyorsunuz. "Klinik bilimlerin temel bilimlerden tamamen farklı olduğunu,temel bilimlerdeki bilgilerin stajlarda çok da yarar sağlamadığını,önemli olanın staj esnasında çok çalışmak olduğunu duyuyorum" bu duyumunuz kısmen yanlış. Bazen tutup da bi gastro hocası K vitamininin pıhtılaşma faktörleri üzerinde gama karboksilasyon yaparak etki etmesini sorabiliyor, biyokimyadan bi soru mesela bu. Acildeyken bi asistan amonyak zehirlenmesinin mekanizmasını sormuştu mesela. Sık karşılaştığımız, sık kullandığımız bilgilerin mekanizmasını bilmek her türlü fayda sağlar.
Hocalar hasta başında kendi anlattıkları derslerinden soru sorarlar genelde. Geçen yıllarda o hocanın neler anlattığını, ders notlarını bi okuyup giderseniz hasta başında da faydalı olur. Zaten hocaların özellikle taktığı vurguladığı yerler bellidir bi de. Bizim bi onkoloji hocamız mutlaka ilaç yan etkisi ve paraneoplastik sendrom tedavisi sorardı mesela. Endokrinde tiroit full sorulur. Hasta hazırlamışsanız mesela hastanın kullandığı ilaçların yazdığı order kağıdından hangi ilacın içinde ne var onlara bakabilirsiniz bazen ordan ilaç sorabiliyorlar.
TUS çalışın dememde şöyle de bi fayda olur, mesela vizite gelecek hocanın 3'te anlattığı ve 4'te anlatacağı konular filan çok fazlaysa bi TUS kitabından kısa ve önemli yerleri vurgulayacak şekilde konuları tekrar edebilirsiniz. İlk 3 yılda temeli olmayıp da bu şekilde kitaplardan ilerleyerek yine hocanın dikkatini çekenler oluyordu. Bu arada bu dediğimle ders notlarını tamamen es geçmeyin. Derslere girin hocayı iyi dinleyin, TUS'a soru yollayan bi hoca da olabilir dersi anlatan kişi. Bazen söylenen bi kelime bi cümle doktorlukta olsun sınavda olsun işinize yarayabilir. Textbook okumak şu dönemde biraz yorar bence de. Onu şimdilik biraz erteleyip özellikle TUS çalışmaya başlamanızı öneriyorum.
Dershane ile ilgili olarak ben TUSEM'e gidiyorum, bu süreçte hepimizin bildiği hocalarını değil de daha az bilinen ve dersi daha eğlenceli anlatmayan hocalarını online eğitime açarak açıkçası bizleri üzdü. Online eğitim haricinde offline'larını seviyordum, bi de Tusdata gibi çok fazla sayıda kitap değil de birkaç tane belli sayıda kitabının olması da benim açımdan iyiydi. Tusdata başarılı bi kurum ama hangi kitap kaç yılında basılmış, hangi kitap hangi hocanın anlaması zor oluyor bi de merkezi bi şehirde değilseniz size kendi ünlü hocaları değil başka hocalar geliyor ve offline salonunda sadece o hocaların offlineları açılıyor. Ankara'daki arkadaşla aynı parayı vermenize rağmen siz atıyorum Sivas'tasınız diye sadece Sivas'taki hocaların videolarını izleyebiliyorsunuz. TUSEM'de en azından tüm hocaları izlemek mümkün oluyordu. Tustime bu süreçte iyi gibiydi benim gözlemlediğim, zaten online eğitim yapan bi kurum o yüzden aynı şekilde devam ettiler.

Gazi23
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Gazi23 » Pzt Haz 29, 2020 5:44 pm

karnax yazdı:
Pzr Haz 28, 2020 7:43 pm
bitcoin alırdım
:D süperdi hocam.:)
şaka bir yana hocam. kesinlikle ilk sırada semiyoloji kitabını okumak olsun. daha sonra önereceğim kitapda Basitleştirilmiş Klinik Patofizyoloji dir kesinlikle. çecirisini asiye burten hocamız yapmıştı çok iyi bir kitap mutlaka okuyunuz yazarı Aaron Berkowitz

studentdrsara
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen studentdrsara » Pzt Haz 29, 2020 9:44 pm

dr_forky yazdı:
Pzt Haz 29, 2020 4:18 pm

son sorunun cevabı kesinlikle tusdata değil çünkü kendi öğrencilerini bile mağdur etmekten çekinmiyorlar bir çok arkadaşım bu konudan dert yandı kim iyi yönetti bilemem fakat dershane seçimin hangi şehirdeysen ona göre değişir ama türkiye genelinde tusem en çok tercih edilesi dershane bana göre.
Tusdata ne gibi bir mağduriyet yaşattı? Periferdeyim bu arada.