Denklik Kapsamında Uygulanacak “Yapılandırılmış Klinik Sınav”

Moderatör: Doktorumtrak

drmirsaid
VIP
VIP

Denklik Kapsamında Uygulanacak “Yapılandırılmış Klinik Sınav”

Mesaj gönderen drmirsaid » Pzt Nis 24, 2017 12:00 am

Denkliği 2 şekilde alabiliyoruz artık; İlki bildiğimiz gibi STS sınavına girip %40 barajını geçmek, ikinciside yeni gelen "Yapılandırılmış Klinik Sınav"

Sts hepimizin bildiğiz tus sınavı, aynı sorular, sadece kitapçığın üstünde sts yazıyor.

Yapılandırılmış Klinik Sınav: yeni gelen bu sınav pratik ağırlıklı bir sınav.(anamnez, arteriyel tansiyon ölçümü, sütur atma, grafi okuma vsvs+test sınavı)

-Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitelerinde yapılıyor, tarihleri belli değil, her üniversitenin kendine ait bir takvimi var.

-Yılda sadece 1 kez girme hakkınız var. (2. kez girdiğiniz sınav geçerli olmayacak, başarılı olsanız dahi, ve yatırdığınız parayı alamayacaksınız)

-Sınava belirli sayıda kişi alınıyor.

Yapılandırılmış Klinik Sınavlar;
Ankara Üniv. 25 kişi alıyor (25 kişi asil ve 25 kişi yedek olmak üzere) Kasım ayında...
Gazi Üniv. 25 kişi alıyor (25 kişi asil ve 25 kişi yedek olmak üzere) Ocak ayında...
Hacettepe Üniv. 25 kişi alıyor (25 kişi asil ve 25 kişi yedek olmak üzere)Mart ayında...
Yıldırım Beyazıt Üniv. 15 kişi alıyor(15 kişi asil ve 15 kişi yedek olmak üzere)Haziran ayında

Ücretler Üniv. den Üniv. e göre değişiyor...1200 den 1500 TL e kadar değişmektedir..

Sınavlar 2 aşamalı olmaktardır..

1.aşama sabah genelde 50 soruluk test( Testler TUS düzeyindedir) 50 puanlık.

2.aşama öğleden sonra pratik sınavdır (50 puanlık).Uygulamalar 10 veya 11 oda olarak geliyor.Her oda da Noroloji muayne,dikiş atma ,defibralator ve balon ile hava yolu,osteoartrit reçete yazma,karın muayenesi,damar yolu açma ve IM enjeksiyon,Nabız alma,Tansiyon,Kalp odacıkları,temel yaşam desteği,halk sağlığı,periferik yayma,AC grafi yorumlama ve tanı,.Ör. Geçen sınavda günde 1 litre süt için birisi için ne düşünürsün ve tanı koyarsın..bir hastalık söyler buna reçete yaz..entübe.cpr..aspirasyon.dikiş at veya dikiş aç.kırıklar için ne yaparsın ilk önce x-ray çekip kırık varsa veya çatlaksa alçıya alıp ortopediye kons.çekeriz.maksat kaslar ve ligamentler hasar görmesin..Genelde acil de yapılacak herşey sorulabiliyor...
Yüzde 50 puan ile geçebiliyorsun..Sınav sonucunda puan yazılmıyor sadece Başarılı/Başarısız olarak YÖK e bildiriliyor..

Önümüzdeki günlerde daha fazla bilgi vereceğim, sınava giren arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa güzel olur.

cansusofia
VIP
VIP

Mesaj gönderen cansusofia » Cmt Eyl 09, 2017 10:17 pm

sınavda geçme puanları evet sizin dediğiniz şekilde başarılı - başarısız diye duyuruluyor ancak ben hacettepe de girmiştim orada geçme puanı 60 dı. (Ne hikmetse yine de kendi internet sitesinde başarılı olan olmayan şeklinde yayınlandı) Yıldırım beyazıt, gazi, ve ankara da 50 imiş ama yine aynı formatta aldığınız puan değil başarılı-başarısız şeklinde lanse ediliyor.Sınav 2 part şeklindeydi. Sınavın ilk partı olguya dayalı sınavdı.( sabah saat 9 gibi başlıyordu ) Örneğin bir soruda fmf in tanımını yapmış vaka üzerinden diğer sorusunda da tedavisinde ilk kullanılacak ilaç soruluyor tabiki bilgisayarda program üzerinden soruları yanıtladığınız için soruya geri dönüp bakma şansınız yok. sorular yanlış hatırlamıyorsam 100 soru olmalıydı( emin değilim daha fazla da olabilir yanlıs yönlendirmek istemem ) Birde tabi hepsi bu şekikde değil soruların tusdata nın deneme sınavlarındaki soruları bi çağrışım yapmıştı hatta .Bize söylenen sınavın ilk aşaması olan test partının yüzde 60 ı 2. aşaması olan klinik partının yüzde 40 ı alınıyor ortalama olarak. Sınavın 2. partı da öğleden sonra başladı dediğiniz gibi 11 istasyon (oda) vardı tansiyon nabız katater serum takma sonda takma dikiş ekg okuma ve fizik muayene pediatrik reçete halk sağlığı bogulma vakası endotracheal tube uygulaması sormuşlardı . Her odada 10 dakika süre oluyor kapının önünde vaka ile ilgili kısa bir açıklama var 3 odada da canlı hastalar vardı ( rol yapan ) birisinin şikayeti öksürük ve nefes darlığı ,birisi bebeğiyle gelmiş rotavirüs ü ısrarla yaptırmak istiyor, birisi de yine bebeğiyle pediatrik reçete için diş çıkartıyor bebek ne ilaç yazarsın şeklindeydi.( Tabi gelen yetişkin rol yapan hastalar canlı bebekler maket) sınav sonucu zaten akşamına yayınlanıyor kendi internet sitelerinden.Aslında kolay gibi görünüyor ama her odada sizi gözetleyen doktor-doktorlar var her hareketinize puan veriyorlar ve kayıt altındasınız her odaya gırdıgınızde ısmınızı soy ısmınızı soyleyıp en baştan hijyen kurallarına da uyarak bir hekim hastayı nasıl muayene ediyorsa o şekilde muayene etmenizi bekliyorlar.Mesela diyelim ki hastayı muayene etmeden ellerinizi yıkamadınız yahut kendinizi tanıtmadınız o kadar vicdanlı olduklarını sanmıyorum gidiş yolundan puan verirler mi :) bilmem anlatabildiklerim ne derece yararlı olur... Bir çoğunuz nasıl bir sınav olduğunu az çok tahmin etmişssinizdir.

Kullanıcı avatarı
Janar
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Janar » Pzr Eyl 10, 2017 4:35 pm

cansusofia yazdı:
Cmt Eyl 09, 2017 10:17 pm
sınavda geçme puanları evet sizin dediğiniz şekilde başarılı - başarısız diye duyuruluyor ancak ben hacettepe de girmiştim orada geçme puanı 60 dı. (Ne hikmetse yine de kendi internet sitesinde başarılı olan olmayan şeklinde yayınlandı) Yıldırım beyazıt, gazi, ve ankara da 50 imiş ama yine aynı formatta aldığınız puan değil başarılı-başarısız şeklinde lanse ediliyor.Sınav 2 part şeklindeydi. Sınavın ilk partı olguya dayalı sınavdı.( sabah saat 9 gibi başlıyordu ) Örneğin bir soruda fmf in tanımını yapmış vaka üzerinden diğer sorusunda da tedavisinde ilk kullanılacak ilaç soruluyor tabiki bilgisayarda program üzerinden soruları yanıtladığınız için soruya geri dönüp bakma şansınız yok. sorular yanlış hatırlamıyorsam 100 soru olmalıydı( emin değilim daha fazla da olabilir yanlıs yönlendirmek istemem ) Birde tabi hepsi bu şekikde değil soruların tusdata nın deneme sınavlarındaki soruları bi çağrışım yapmıştı hatta .Bize söylenen sınavın ilk aşaması olan test partının yüzde 60 ı 2. aşaması olan klinik partının yüzde 40 ı alınıyor ortalama olarak. Sınavın 2. partı da öğleden sonra başladı dediğiniz gibi 11 istasyon (oda) vardı tansiyon nabız katater serum takma sonda takma dikiş ekg okuma ve fizik muayene pediatrik reçete halk sağlığı bogulma vakası endotracheal tube uygulaması sormuşlardı . Her odada 10 dakika süre oluyor kapının önünde vaka ile ilgili kısa bir açıklama var 3 odada da canlı hastalar vardı ( rol yapan ) birisinin şikayeti öksürük ve nefes darlığı ,birisi bebeğiyle gelmiş rotavirüs ü ısrarla yaptırmak istiyor, birisi de yine bebeğiyle pediatrik reçete için diş çıkartıyor bebek ne ilaç yazarsın şeklindeydi.( Tabi gelen yetişkin rol yapan hastalar canlı bebekler maket) sınav sonucu zaten akşamına yayınlanıyor kendi internet sitelerinden.Aslında kolay gibi görünüyor ama her odada sizi gözetleyen doktor-doktorlar var her hareketinize puan veriyorlar ve kayıt altındasınız her odaya gırdıgınızde ısmınızı soy ısmınızı soyleyıp en baştan hijyen kurallarına da uyarak bir hekim hastayı nasıl muayene ediyorsa o şekilde muayene etmenizi bekliyorlar.Mesela diyelim ki hastayı muayene etmeden ellerinizi yıkamadınız yahut kendinizi tanıtmadınız o kadar vicdanlı olduklarını sanmıyorum gidiş yolundan puan verirler mi :) bilmem anlatabildiklerim ne derece yararlı olur... Bir çoğunuz nasıl bir sınav olduğunu az çok tahmin etmişssinizdir.

hocam, geçmiş olsun.

sınavın klinik partı zor gelir tabikide. serum takma, dikiş neyse. ama rol yapan hastalarla uğraşmak çok zor. ben bu tür sınava moskovada seçenov üniversitesinde girmiştim - hastanın yakını anksiyeteyi o kadar abarttı ki, asıl hastaya yaklaşmam zor oldu. beni boğacaktı az kaldı ''doktor yardım edin, nolur yardım edin'' bağırıp duruyordu. sakinleştirmeye çalıştığımda beni tırnadı. odadan çıktım - o kadar sinir içindeydim ki, hala gözümün önünde. yani gerçekten geçmiş olsun.

bide bu sınava o kadar para vermek değer mi acaba...

cansusofia
VIP
VIP

Mesaj gönderen cansusofia » Pzr Eyl 10, 2017 6:40 pm

aynen öyle hocam o yüzden en güzeli hakkınızla tus kazanmak ve zaten sormayın ne de olsa kura da çıkmaz demiştim en azından denememiş olmadık :)

Alimedical
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Alimedical » Cmt Nis 21, 2018 6:02 pm

Yıldırım Bayezit de sınava giren varsa yardemına ihtiyacım var teşekkürler