Denklik Kapsamında Tıp Alanında Yapılan Seviye Tespit Sınavları Hakkında Duyuru

Moderatör: Doktorumtrak

Cevapla
drmirsaid
VIP
VIP
Mesajlar: 38
Kayıt: Cum Nis 21, 2017 11:34 pm
Reputation: 21

Denklik Kapsamında Tıp Alanında Yapılan Seviye Tespit Sınavları Hakkında Duyuru

Mesaj gönderen drmirsaid » Pzr Nis 23, 2017 11:56 pm

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olarak Kurulumuza diploma denklik başvurusunda bulunan ilgililere Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğinin 7. maddesi 3. fıkrası uyarınca Seviye Tespit Sınavı yapılmaktadır.

Tıp Doktorluğu alanında yapılan Seviye Tespit Sınavı (Temel Tıp Bilimleri ve Klinik Bilimler olmak üzere) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca uygulanmaktadır. Ancak bu sınav yılda sadece iki kez uygulanmaktadır. Tıp alanında Seviye Tespit, pek çok farklı ülkede teorikten ziyade klinik beceri sınavları üzerinden değerlendirilmektedir. Konu, Yükseköğretim Genel Kurulunun 16.06.2016 tarihli toplantısında değerlendirilmiş ve başvuru sahiplerinin mağdur olmaması için, haklarında Tıp Doktorluğu alanında Seviye Tespit Sınavı 2. aşama (Klinik Bilimler) kararı çıkan adayların, talepleri halinde, Kurulumuzca belirlenecek Üniversitelerce yapılacak klinik uygulama sınavı olan "Yapılandırılmış Klinik Sınav"a da girebilmelerine ve başarılı olmaları halinde Tıp Doktorluğu alanındaki Seviye Tespit Sınavının Klinik Bilimler aşamasından başarılı sayılmalarına karar verilmiştir. Yine haklarında STS-Klinik Bilimler kararı alınmış başvuru sahiplerinin, ÖSYM tarafından yapılan Seviye Tespit Sınavı 2. aşamasına (Klinik Bilimler) girme hakları da saklıdır. Yapılandırılmış Klinik Sınavlar, haklarında Seviye Tespit Sınavı 1. aşaması (Temel Bilimler) veya staj tamamlama/ klinik uygulama kararı alınmış başvuru sahipleri için geçerli değildir.

Kurulumuzca "Yapılandırılmış Klinik Sınav" için görevlendirilen Üniversiteler, web sitemizden duyurulacaktır.

Ayrıca;

USMLE-STEP 3
PLAB-Part 2
AMC-Clinical Examinations
MCCQE-Part 2
Arztliche Prüfungen (3 AP, Staats Examen)

sınavlarından başarılı olmuş başvuru sahiplerinin de sınav sonuçlarının, bu durumu belgelemeleri halinde, haklarında alınmış Tıp alanında Seviye Tespit Sınavı-Klinik Bilimler yerine geçerli olmasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna duyurulur.


Yök'ün 25.08.2016 tarihinde yayınladığı tıp denkliği duyurusu.

Kaynak: http://yok.gov.tr/web/denklikbirimi/ana ... _count%3D3Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“STS Haber-Duyuru” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir