STS nedir?

Moderatör: Doktorumtrak

drmirsaid
VIP
VIP

STS nedir?

Mesaj gönderen drmirsaid » Pzr Nis 23, 2017 11:55 pm

Sts sınavı nedir?

Sts kısaltmasının açılımı "Seviye Tespit Sınavı” dır.

Sts; Ösym tarafından Yükseköğretim Kurulu Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin yapılan bir sınavdır.

Sts günümüzde Ünvan Gerektiren meslekler başta olmak üzere ( Doktorlar , Öğretmenler ,mühendisler) gerekli görüldüğünde bütün bölümler için uygulanmaktadır.

Sts sınavın niçin yapılır?
Yurtdışındaki özellikle tıp doktoru adaylarının yeterliliğini belirlemek için yapılır.

Sts kim tarafından yapılır?
Sts ÖSYM tarafından yapılır.

Sts'nin amacı nedir?
Yurtdışı üniversitelerde eğitim alarak diploma almış kişilerin mesleklerini Türkiye'de icra edebilmesi amacıyla diplomalarına geçerlilik sağlanması amacını taşır.
Bu yolla yurtdışı diplomalarının ülke içinde kullanılması ve geçerli olması sağlanır.

Sts halen uygulanıyor mu?

Tıp doktorluğu ve öğretmenlik meslek bilgisi alanlarında uygulanan Yükseköğretim Kurulu Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (STS), 2007 yılından itibaren Yılda 1 kez yapılan ayrı bir sınav halinde 100 sorudan 50 ve üzeri puan almanın başarılı sayılacağı bir değerlendirme ile uygulanmaya başlandı. 2013 yılı ve sonrasında ise sts Ayrı bir sınav olarak yapılmak yerine TUS sınavı ile aynı günde ve saatte aynı Soru kitapçığı ile yapılmaya devam etmektedir

Sts ye kimler girebilir ?

Sts ye Yurtdışında TIP FAKÜLTESİ eğitimi almış mezun olmuş Tıp Doktorları girebilir

Sts alternatif başka bir sınav varmı ?

Bu sene Haklarında STS -2 kararı çıkartılmış Tıp doktorlar için Ankara'da bulunan 4 üniversite ( Yıldırım Beyazıt- Gazi- Ankara üniversitesi-Hacettepe ) yapılan uygulamalı klinik sınavına ( Bknz. http://www.antitusif.com/index.php/topic,22244.0.html) girebilirler

hakkımda STS kararı çıkmadan Sınava girebilirmiyim ?

Evet . Mezun durumda olmanız şartıyla Evraklarınızı Yüksek öğretim kurumuna teslim ettikten sonra STS sınavına başvurabilirsiniz Ancak Sınavda başarılı olmanız dahilinde hakkınızda sts 2 karar çıkartılırsa sonucunuz geçerli sayılacaktır.

Kullanıcı avatarı
aerztin37x
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen aerztin37x » Cum Tem 27, 2018 1:53 pm

sts artık tustur, sts tıp 2. aşamaya gırecekler tusun 2. aşamasına gırıyorlar ve 4 yanlıs 1 doğruyu göturuyor ,120 sorudan 50 net ve uzerını cıkaran denklık alabılıyor ve açık konusmak gerekırse sts yı gecen kişi sayısı az, bunun sebebı sts ye gırenlerın coğunun temel derslerden alt yapıya sahıp olmadan oturup cok yuzeysel sekılde sadece klınık çalışmaya çalışmalarıdır , klınıgınde cok belırgın sınavlarda sorulmaya tenezul edılmeyecek kısımlarını oturup ezber yapmalarıdır, sts ye gırecek herkese tavsıyem şudur bu sınavı gecmek ıstıyorsanız evvala guytonun fızyolojısını oturup okuyacak notlar alıp fızyolojıyı tekrar elden gecıreceksınız, sonra patolojı çalışacaksınız ,patolojı ıcın mehmet sarın konu kıtabı harıka tavsıyemdır ,sonrasında temel ve klınık farma okuyup tekrar edeceksınız ondan sonra klınık derslere çalışmaya baslayacaksınız sınavı jılet gıbı gecersınız :) yanı ben sadece klınıkten sorumluyum anlayısı ıle temel derslerın hıc yuzune bakmamıs sekılde sınava gırmek mantıksızdır herkese basarılar dılerım

dr.kenan

Mesaj gönderen dr.kenan » Cum Eyl 07, 2018 11:44 am

sts için grupları önerir misiniz??

drevren
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen drevren » Pzt Eki 29, 2018 3:27 pm

Bu bilgiler çok işime yaradı teşekkürler.

drevren
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen drevren » Sal Eki 30, 2018 11:00 am

Bilgiler için teşekkürler.

drcihann
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen drcihann » Çrş Eki 31, 2018 11:24 am

Çok yararlı bir konu olmuş teşekkürler.