En iyi ilk 11 kim mi ?

naberla
VIP
VIP

En iyi ilk 11 kim mi ?

Mesaj gönderen naberla » Pzt Eyl 02, 2019 9:21 pm

scn5a yazdı:
Pzt Eyl 02, 2019 6:10 am
Sınav artık eski spot bilgilerden farklı bir trende kaymış durumda piyasadaki tüm notlar zamanında 90lı yılların başında tusta 1. olmuş şuan hocalık bile yapmayan kişilerin notlarının sadeleştirilmiş dizayn edilmiş ve yeni çıkmış bilgiler geldikçe azar azar ilave edilmiş şekliydi açın herhangi bir tus sınavını sonra çıkmış sorular kitabını alın tek tek bakın soruları metin haline getirip konulaştırmışlar.Dersanelerin konu anlatımları dikkatli incelendiğinde zaten hepsinin konu anlatımı üç aşağı beş yukarı aynıdır çünkü aynı kaynaktan çıkmadır hani orjinallik falan diyorlar ya emek falan hepsi eski bir Türkiye birincisinin el yazması notlarıdır ilk oradan çıkmış o nottan gerektiğinde eklemeler ve çıkarmalar olmuştur

Tus ise artık bambaşka bir noktaya geldi arkadaşlar soru veren hocalar biyokimyacıysa biyokimya labaratuvarında ne yapıyorsa mikrobiyologsa mikrobiyolojisi labaratuvarında ne yapıyorsa onu soruyor histolog preparat koyuyor patolog biyopsi koyuyor bunların hiçbiri mevcut kaynakların hiçbirinde yok o şov yapan hocaların hiçbiri de kitaba bakmadan bilmez bunu çünkü kendi alanları değil eskiden böyle 5-6 soru olurdu şimdi 30-35 tane bu tarz soru var .bakın mikropta fakültedeyken mikrobiyoloji labaratuvarından hepimizin hatırladığı ekimi çizmişler niye böyle ekim yapıyoruz sormuşlar bu bildiğin komite pratik sınav sorusu akademi sorusu bu işi rutin yapan kişinin bileceği soru keza biyokimyada zayıf asit konjuge baz sorusu bunlar komitelerde sorulan sonra kimsenin bakmadığı soru tarzları histoloji mesela tustime histolojiyi ayrı anlatıyormuş onların kitabını bilmiyorum ama tusem tusdatayla falan histolojiden 8 soruda 3 tane falan anca yapılır kaynaklar artık yetersiz kalıyor kalacak soru modelleri değişiyor ezber değişiyor bilgi ve mekanizma geliyor kodlamalar ancak farmada işe yarıyor diğer yerlerde kodlamalar da kurtarmıyor dahiliye çok değişikdi yine bence klasik konularından artık soru sorulmuyor klasik konuların poliklinik ve servis hastasına yaklaşım soruları soruluyor tus kitaplarında o bilgileri bulamazsınız
Ever hocam haklisiniz tus kitaplarinin hepsi cop artik, bundan sonra herkes pratisyen.bi dahaki tusa da herkes hacettepe ankaranin komite notlariyla calisacak zaten. Bu tus 3 5 textbook okuyan haric kimse yapamadi sorulari haklisiniz tus artik cok baska bambaska kimse ne yapacagini bilmiyor ortalik cok karisik.en iyisi acil kitabi alip mecburiye hazirlanak evet

Kullanıcı avatarı
NewtScamender
VIP
VIP

Mesaj gönderen NewtScamender » Pzt Eyl 02, 2019 10:42 pm

Arkadaşlar son kez yazacam. Herkesin kendi kararı tabi, ben sadece tecrübemi söylüyorum. Ve lütfen mükemmelliyetçi, ben her şeyi bilmeliyim kafasından lütfen kurtulun

Sınavda şubat birincisi Kurtuluş temelden 16 klinikten 15 yanlış yaptı ve 78, 781 puanla birinci oldu

Evet komite soruları çözebilirsiniz, evet gidip textbook da okuyabilirsiniz. Belki evet o absürd soruyu yakalayabilirsiniz. Ancak ne kadar çok şey bilmeye çalışırsanız, esas bilmeniz noktadan uzaklaşırsınız

Kendimden örnek vereyim bazen absürd soruları yakalayacam diye detay çalışıyordum. Denemede çıkan bir soru vardı vwf eksikliğinde esas etkilenen olay nedir diye cevap çok basit: adezyon. Ancak ben bunu yapamamıştım. Benden tus açısında daha geri duran iki arkadaşa sordum, tak diye cevapladılar. Bense wvf F8 i taşır. Sekonder hemostaz daha fazla etkilenir diye bir uçuk düşünce yüzünden

Ya da bir gün arkadaş soru sordu: plazmit hangi mezozomdan bölünür diye septal mezozom/lateral mezozom ayrımını bile yapamamıştım. Ama bana kazık bir soru sorsa cevap veriyordum

Peki bu neden oluyor, detay bilme gibi bir merakımız var. Bazı instagramda dolaşan hocalar da hepimizi kötü etkiliyor. Time ın denemesi zaten ayrı. O sendromları nerden buluyorlar bilmiyorum

Tip 3 sekresyon sorusu tusemde de yazan bir bilgi. Orada şırınga benzeri yapı demiyor da tünel benzeri yapılar diyor. O bilgiyi kullanarak yapabilen biri oldu mu bilmiyorum ama feyyaz hoca zaten instagramdan da paylaşıyordu. Ancak çok önemli mi o soruyu yapmak, yapamazsan 70 alamaz mısın , alırsın. Öyle tanıdığım arkadaş var.

Yani uçuk bilgileri yapmadan da 70 alıyorsun.

Kullanıcı avatarı
NewtScamender
VIP
VIP

Mesaj gönderen NewtScamender » Pzt Eyl 02, 2019 10:46 pm

Lütfen instagramda Özkan gibi saçma sapan bilgi yapan paylaşım hocaları engelleyin

Ben şahsen bora hocayı da engelledim. O soruyu da yapamasam olur, bir şey kaybetmem dedim. Böyle instagram sayfaları kötü etkiliyor hepimizi. Her paylaşımında az bilinen bilgi ama duymuş olayım diyip duruyor. Arkadaşlar duymayın, bir bilgi eksik yapın.
Gidin soru kaçıracağınız, fark yaratan küçük stajlar , kadın doğum çalışın
Her sorunun puanı aynı, değeri aynı. Kolay soruları çok kaçırıyoruz zaten, oraları kaçırmamaya çalışın önce

Herkese kolay gelsin. İstediğimiz yerleri kazanmamız ve güzel bir hayat beklemesi dileğiyle

Sınav
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Sınav » Sal Eyl 03, 2019 12:38 am

Hocam ben de söylenenlere birebir katılıyorum ama sanki her branstan birkaç absürt soru varmış gibi konuşulmuş gerisini yapın algısı olusmus ama malesef sinavin artık yarısı kitaplarda olmayan bilgiler tipda derya deniz burda iş doğru yere çalışmada bitiyor ve malesef piyasadaki hiç bir kaynak bu açığı kapatmiyor yani ders anlatan hocalarimizin sınavdan sonra şu sorulara referans oldum diye 3-5 soru paylaşıyor ama orda 22 soru var

Kullanıcı avatarı
NewtScamender
VIP
VIP

Mesaj gönderen NewtScamender » Sal Eyl 03, 2019 1:13 am

Sınav yazdı:
Sal Eyl 03, 2019 12:38 am
Hocam ben de söylenenlere birebir katılıyorum ama sanki her branstan birkaç absürt soru varmış gibi konuşulmuş gerisini yapın algısı olusmus ama malesef sinavin artık yarısı kitaplarda olmayan bilgiler tipda derya deniz burda iş doğru yere çalışmada bitiyor ve malesef piyasadaki hiç bir kaynak bu açığı kapatmiyor yani ders anlatan hocalarimizin sınavdan sonra şu sorulara referans oldum diye 3-5 soru paylaşıyor ama orda 22 soru var
Mesela sınavın yarısı kitapta yok diyorsunuz. Gösterin, yarısının olmadığını, ben de tamam diyeyim.

Sınav
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Sınav » Sal Eyl 03, 2019 1:53 am

Hocam burda kimsenin amacı senin söylediğin doğru benimki yanlış demek değil ben de kendimce bir çözüm arıyorum belki benim kaynakların 2016 yılına ait eski de kalıyor olabilir ama burda bizim yakindigimiz kimsenin ıyapamadığı babesia sorusu degil sadece mesela ekimle ilgili soru basit olmasına rağmen en son okul yıllarında en son gördüğümüz ve unuttuğumuz tuş kitabında yer almayan bilgilerin olması ya da kitapların kendinı yenileyememesi tek bu soru için konuşmuyorum tabi buna benzer sorular

Kullanıcı avatarı
NewtScamender
VIP
VIP

Mesaj gönderen NewtScamender » Sal Eyl 03, 2019 2:13 am

Sınav yazdı:
Sal Eyl 03, 2019 1:53 am
Hocam burda kimsenin amacı senin söylediğin doğru benimki yanlış demek değil ben de kendimce bir çözüm arıyorum belki benim kaynakların 2016 yılına ait eski de kalıyor olabilir ama burda bizim yakindigimiz kimsenin ıyapamadığı babesia sorusu degil sadece mesela ekimle ilgili soru basit olmasına rağmen en son okul yıllarında en son gördüğümüz ve unuttuğumuz tuş kitabında yer almayan bilgilerin olması ya da kitapların kendinı yenileyememesi tek bu soru için konuşmuyorum tabi buna benzer sorular
Bütün dersane kitapları aynı textbooktan hazırlanıyor değil mi ?
Kitapların içeriklerde nerdeyse hemen hemen aynı
Elbet bir iki tane psikopat olup textbook okuyan vardır. Bunu geçelim

Yani herkes aynı kaynaktan çalıştığına göre o absürd soruyu kimse yapamıyor gibi düşünebilirsin. Yani 240 değil de sınavı 220 diye düşünebilirsin

Bakılması gereken bakış açısı bu
Sadece eski tusa oranla sentez ve bilgi birleştirme becerisini isteyen bir sınava doğru gidiş var. Bağlantıları kurmak gerekiyor. Çok soru çözülmesi gerekiyor bunun için, çok soru görmek, farklı bakış açılarını yakalamak

Bunu dediğim gibi denemelere bakarak anlayabilirsiniz.

Çevremde yeterince soru çözmeyen insanlar sınavda başarısız oldu. Çünkü bilmek farklı, bilgiyi kullanmak farklı. Tus artık spot bilgiyi sormuyor. Nerdeyse anında çözüp işaretleyebileceğin soru sayısı çok az

Örneğin tusta hedefi yüksek olan biri dahiliyede hem tustime hem tusworld hem tusem hem de tusdatanın vaka, klinisyen sorularını çözecek. Bunlar bitince de ydus soru çözecek. Muhtemelen bunların toplamı 20 binden fazla soru ediyordur. Başarı için çözülmesi gerekiyor

Bunları yaptıktan sonra hala kaçmıyor mu kaçıyor. Burada yapacak bir şey yok. Bunları yaptıktan sonra emin ol o soruyu sen yapamıyorsan başkası da yapamayacaktır. O soruyu direk atlayacaksın

Lafora
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Lafora » Sal Eyl 03, 2019 10:54 am

Hocam tecrübe paylaşımınız için çok teşekkürler. Tusworld patoloji soru bankası dediğiniz çıkmış tus soruları mi efsane soru bankası mı? Geçen şubeye gittiğimde patoloji için sadece çıkmış soru kitabınin ve 50 denemenin olduğunu henüz efsane soru bankasının olmadığını söyledi görevli ama tam hakim değildi ortama, emanetenduran biriydi sanırım.

Kullanıcı avatarı
NewtScamender
VIP
VIP

Mesaj gönderen NewtScamender » Sal Eyl 03, 2019 11:22 am

Lafora yazdı:
Sal Eyl 03, 2019 10:54 am
Hocam tecrübe paylaşımınız için çok teşekkürler. Tusworld patoloji soru bankası dediğiniz çıkmış tus soruları mi efsane soru bankası mı? Geçen şubeye gittiğimde patoloji için sadece çıkmış soru kitabınin ve 50 denemenin olduğunu henüz efsane soru bankasının olmadığını söyledi görevli ama tam hakim değildi ortama, emanetenduran biriydi sanırım.
Bahsettiğim soru kitabı çıkmış soru kitabı. İçinde sts ydus ve komite sorularını da barındırıyor

Alp hocayı instagramdan da takip etmiştim. Konu anlatımı nasıl bilmiyorum ama paylaşımları, soruları çok güzeldi.

cresentmoon
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen cresentmoon » Sal Eyl 03, 2019 1:07 pm

Bende bir kaç şey eklemek istiyorum sizlerinde bahsettiği gibi sınav çok farklı bir yöne kaydı artık ve piyasadaki çoğu kitap artık sınava uygun değil eskisi gibi 7 tekrar yap kesin kazanırsın vs kalmadığı görüşündeyim bence zaten kitaplar yetersiz o yüzden hızlıca tekrar edebileceğiniz temel bilimler için boyutu küçük kitapları çalışmak ayrıntıya boğulmadan temel bilgileri iyi anlamak kolay soruyu kaçırmamak adına üzerine temel ve klinikten çok soru çözmek 65 66 puan bu şekilde yapılabilir ama üstünün tamamen şans olduğunu düşünüyorum sorular şekil değişsede bence hala kalitesiz 240 soru sayısı itibariyle az ve ölçücü değil sınav 2 kademeli daha çok sorulu ve daha kafa yorucu kaliteli olabilir ama bizim hocaların bunu yapacak kapasitesi olduğunu sanmıyorum

“Destek NLP” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: lasix120 ve 7 misafir