Sorularınız İçin Buradayım

Nasıl başardım ?,Hangi hoca/kaynağı seçmeli ?, Kitap değiştirmeli mi ?, Nasıl çalışmalıyım ? sorularını burada cevaplıyoruz.

Moderatör: hekim3541

Kullanıcı avatarı
flamingo
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Sorularınız İçin Buradayım

Mesaj gönderen flamingo » Cmt Eki 27, 2018 5:01 pm

Hocam kesinlikle sizin gibi insanlardan bilgi almaya çok ihtiyacımız var. :)
Benim şöyle bir sorum olacak. Mezun olalı 2 yılı geçti ve öğrencilik yıllarımda observershipe gittiğimden beri
hep tus mu usmle mi diye arada kaldım. gitmekle kalmanın kararsızlığını yaşadım. Ben kararsız iken genel akıma uyup tusla asistanlığı kazandım.
Hala içimde.
Bu karar sürecini nasıl yönettiniz? size herşeyi geride bırakıp yeni bir hayata başlamaya sebep olan neydi? ve çok mu geç kaldım bilmiyorum ama hala aklıma yatsa gemileri yakarım gibi geliyor :blush: teşekkürler şimdiden.

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Cmt Eki 27, 2018 8:21 pm

flamingo yazdı:
Cmt Eki 27, 2018 5:01 pm
Hocam kesinlikle sizin gibi insanlardan bilgi almaya çok ihtiyacımız var. :)
Benim şöyle bir sorum olacak. Mezun olalı 2 yılı geçti ve öğrencilik yıllarımda observershipe gittiğimden beri
hep tus mu usmle mi diye arada kaldım. gitmekle kalmanın kararsızlığını yaşadım. Ben kararsız iken genel akıma uyup tusla asistanlığı kazandım.
Hala içimde.
Bu karar sürecini nasıl yönettiniz? size herşeyi geride bırakıp yeni bir hayata başlamaya sebep olan neydi? ve çok mu geç kaldım bilmiyorum ama hala aklıma yatsa gemileri yakarım gibi geliyor :blush: teşekkürler şimdiden.
Teşekkür ederim güzel sözleriniz için :blush:
Kararınızı değiştirirseniz, hiçbir zaman geç değil. 10-20 yıl sonra 10 yıllık veya 15 yıllık uzman olmanız arasında bir fark yok neticede.
Ben bu kararı çok düşünerek verdiğimi söyleyemem. Benim de arkadaş çevremde, etrafımda bu yöne bir akım vardı ben de ona kapıldım.
Dönüşüm ailevi nedenlerle oldu yukarıda açıkladığım gibi. Yani size altında derin düşünsel süreçler yatan açıklamalar geitrmek isterdim ama bakınca hayat nereye götürürse oraya gitmişim gibi ':) O:-)
Hangi bölümde asistan olduğunuzu sorabilir miyim?
Umarım fikir verebilmişimdir :upside_down:

drmozambik
VIP
VIP

Mesaj gönderen drmozambik » Cmt Eki 27, 2018 10:31 pm

Sayın sakura hoşgeldiniz.Çok mutlu oldum sizin gibi USMLE deneyimi olan bir meslektaşımızın bizimle deneyimlerini paylaşmasından dolayı.Ben 2 yıldır acil serviste çalısıyorum TUS ile USMLE çelişkisi yaşadım epeydir.Bu aralar research observership için ABD deki çeşitli üniversiteierdeki ,yaklaşık 40 hocaya yazdım e mail attım.Henüz dönüş yok ;ama umutluyum.Bu tür e mailler için ifade dili hakkında önerileriniz var mı.CV gönderirken yazdığımız hangi deneyimleri belgelemeliyiz(poster sunumu,sözlü bildiri.alınan kurslar/eğitimler vs).Hocalar observershıp için seçim konusunda nelere dikkat ederler.Bu konuda USMER forumu çok okudum ama çok faydalanamadığımı düşünüyorum.
Ayrıca Neurosurgery asistanlığına girmek zor mudur ?
Moleküler hücresel düzeyde araştırmalar klinisyen de olsanız vazgeçilmeyecek bir noktaya geldi.Bu konuda temel bilimler asistanlığının ABD de durumu nedir?
Çok teşekkürler şimdiden .Başarılar diliyorum :)

Kullanıcı avatarı
flamingo
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen flamingo » Pzr Eki 28, 2018 1:41 pm

Teşekkür ederim güzel sözleriniz için :blush:
Kararınızı değiştirirseniz, hiçbir zaman geç değil. 10-20 yıl sonra 10 yıllık veya 15 yıllık uzman olmanız arasında bir fark yok neticede.
Ben bu kararı çok düşünerek verdiğimi söyleyemem. Benim de arkadaş çevremde, etrafımda bu yöne bir akım vardı ben de ona kapıldım.
Dönüşüm ailevi nedenlerle oldu yukarıda açıkladığım gibi. Yani size altında derin düşünsel süreçler yatan açıklamalar geitrmek isterdim ama bakınca hayat nereye götürürse oraya gitmişim gibi ':) O:-)
Hangi bölümde asistan olduğunuzu sorabilir miyim?
Umarım fikir verebilmişimdir :upside_down:
[/quote]

Ben anestezi asistanıyım :) Çok doğru diyorsunuz, karar verilirse hiçbir zaman geç değil. Ama işte karar çok zor.
Siz oradaki uzmanlığınızı burada nasıl saydırabildiniz acaba? Denklik konusunda çok sıkıntı yaşandığını biliyorum. Tabi bir de iki tarafı da görmüş biri olarak sağlık sistemlerini karşılaştırır mısınız? :)

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Pzr Eki 28, 2018 2:39 pm

drmozambik yazdı:
Cmt Eki 27, 2018 10:31 pm
Sayın sakura hoşgeldiniz.Çok mutlu oldum sizin gibi USMLE deneyimi olan bir meslektaşımızın bizimle deneyimlerini paylaşmasından dolayı.Ben 2 yıldır acil serviste çalısıyorum TUS ile USMLE çelişkisi yaşadım epeydir.Bu aralar research observership için ABD deki çeşitli üniversiteierdeki ,yaklaşık 40 hocaya yazdım e mail attım.Henüz dönüş yok ;ama umutluyum.Bu tür e mailler için ifade dili hakkında önerileriniz var mı.CV gönderirken yazdığımız hangi deneyimleri belgelemeliyiz(poster sunumu,sözlü bildiri.alınan kurslar/eğitimler vs).Hocalar observershıp için seçim konusunda nelere dikkat ederler.Bu konuda USMER forumu çok okudum ama çok faydalanamadığımı düşünüyorum.
Ayrıca Neurosurgery asistanlığına girmek zor mudur ?
Moleküler hücresel düzeyde araştırmalar klinisyen de olsanız vazgeçilmeyecek bir noktaya geldi.Bu konuda temel bilimler asistanlığının ABD de durumu nedir?
Çok teşekkürler şimdiden .Başarılar diliyorum :)
Hoşbuldum, teşekkür ederim :blush: Açıkçası akıllarda cevaplanmamış bu kadar çok soru olacağını beklemiyordum, mutlu oldum bunları kendi kısıtlı tecrübelerimle yanıtlama imkanı bulunca :blush:
Çok doğru bir şey yapmışsınız, ilk adım atabildiğiniz kadar çok kişiye email ile ulaşmak. 50 olur, 100 olur, 200 olur. Kimisi hiç yanıtlamaz, kimisi olumsuz döner, ama sonunda olumlu dönen 2-3 kişi olur, onların arasından da seçmek size kalır :blush:
Bu emailler öncelikle kısa olmalı. Kısaca kendinizi tanıttığınız, ilginizi belirttiğiniz bir kartpostal gibi olmalı diyelim. Esas ayrıntı CV'nizde olmalı. CV'nizde poster, sunum, gönüllü çalışma hatta hobileriniz yani aklınıza her ne geliyorsa belli bir sıra ve düzende yer almalı. Amerikalılar bütüncül bir yaklaşım içindeler. Mesela akademik çalışmalarınız yanında İngilizce dışında bildiğiniz bir dil, çaldığınız bir enstrüman, herhangi bir spor gibi bir hobiniz varsa mutlaka bunlara da en altta yer verin.
E-mailler için internette dolaşan çeşitli taslak metinler var. Aşağı yukarı herkesin yaptığı yollanan kuruma ve duruma göre ufak değişiklikler yaparak bunu göndermek. Benim kullandığım ufak bir trick de mail atacağım hocayı araştırarak ilgimi çeken bir makalesi vs varsa bu konuda 2-3 cümle eklemekti. O konuya duyduğum ilgiden bahsetmekti. Bir de dağınık bir şekilde önünüze gelen her yere mail atmaktansa, kendinize bir ilgi alanı seçip o konudaki enstitü ve hocalara mail atmak daha hızlı sonuç verebilir. Sonuçta tüm konulardaki tüm hocalara mail atmaya vaktiniz yetmez. Ama örneğin siz yenidoğanla ilgileniyorsanız ve hastanelerin yenidoğan birimindeki hocalara mail atarsanız bir hoca müsait olmasa başka bir tanesinin geri dönüşte bulunma ihtimali artar. Bunun dışında fakültenizde bu şekilde tecrübesi bulunmuş abi-ablalarınızla iletişim kurarsanız onlar da süreci sizin için hızlandırabilirler. Ama böyle bir imkanınız yoksa da yeterince ister ve çabalarsanız mutlaka gidersiniz. Merak etmeyin. :blush:
Neurosergery için çeşitli yollar var. Direkt Neurosurgery (sanırım 7 yıllık) programları olduğu gibi, önce Surgery (Genel Cerrahi) yapıp sonra KVC, NRŞ, Plastik, Genel Cerrahi vs vs ayrıldığınız programlar var. Bunlara giren yabancılar ile ilgili istatistiklere bakmak gerek. Bu konuda benim tavsiyem, önceden research gibi bir aktivite ile giderek hocalar ile bağlantı kurmanız. Bu şekilde gidip Yale'de Neurosurgery Bölüm Başkanı olan Murat Günel abi var. Belki onu da observership mail listenize eklemek istersiniz: https://medicine.yale.edu/bbs/people/mu ... el.profile
Amerika'da genellikle klinisyen olmak isteyenler USMLE'ye girerek match olur, research'e yönelmek isteyenler doktora yaparak PhD olur. Bu söylediğim tek bir alana konsantre olmak isteyenler için geçerli. Ancak klinisyen de olsanız, çalıştığınız branş ve enstitüye göre, research her zaman işinizin bir parçasıdır. Klinik ve research görevlerinizi yine çalıştığınız kuruma göre dağıtmanıza izin verilir. Maalesef bu konuda Amerika'nın, Türkiye'nin kat kat ilerisinde olduğunu belirtmek gerek. Araştırmalar çok daha iyi finanse ediliyor ve teşvik ediliyor.
Aklınıza takılan başka sorular olursa lütfen sormaktan çekinmeyin, dikkat ettim umarım hiçbir sorunuzu atlamamışımdır :blush:
Size de başarılar dilerim :blush:

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Pzr Eki 28, 2018 2:52 pm

flamingo yazdı:
Pzr Eki 28, 2018 1:41 pm
Ben anestezi asistanıyım :) Çok doğru diyorsunuz, karar verilirse hiçbir zaman geç değil. Ama işte karar çok zor.
Siz oradaki uzmanlığınızı burada nasıl saydırabildiniz acaba? Denklik konusunda çok sıkıntı yaşandığını biliyorum. Tabi bir de iki tarafı da görmüş biri olarak sağlık sistemlerini karşılaştırır mısınız? :)
Denklik mevzuları aynen söylediğiniz gibi çok sıkıntılı maalesef ':) Bir sürü prosedür var, orada pediatri 3 yıl, burada 4, o yüzden o 1 yılı burada yapmanız vs gerekiyor tamamlamak için vs >:) Şimdi yine iyi, eskiden burada pediatri 5 yıldı Türkiye'de.
İki tarafın da artıları eksileri var. Ama Türkiye'de tırmanan şiddeti ve sabırsızlığı gördükten sonra bence Amerika'daki hiçbir eksinin Türkiye'yi bastırması mümkün değil. Bir de Amerika'da Meksika'nın fakir bir köyünden de gelseniz eğer iyi çalışır ve insan biriktirirseniz hak ettiğiniz yere geleceğinize dair bir umudunuz var. Türkiye'deki torpil unsuru da çok yıpratıcı. İnsanların gereksiz egoları da öyle. Bir vur bin ah işit oldu kusura bakmayın :') Türkiye kadar çalıştığı toplumda horlanan doktorlar yoktur sanıyorum dünya üstünde. Mozambik'te kabileye gitseniz şifacı, büyücü diye taparlar, Amerika'ya, gelişmiş bir ülkeye gitseniz aldığınız eğitime saygı duyulur. Burada her ikisi de yok. Ne saygı var ne sevgi. Sadece hasta-hekim ilişkisi açısından da değil, hekim-hekim ilişkisinde de birbirimize nefret derecesinde duygular besliyoruz. Bunlar çok şaşırtıcı.
Anestezi önceki gönderilerimde belirttiğim "ROAD" içinde olduğundan girmesi nispeten zor branşlardan biri diye biliyorum orada da. Türkiye'de de Amerika'da da popüler bir branş seçmişsiniz :blush:

futuredoctor
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen futuredoctor » Pzr Eki 28, 2018 6:58 pm

Hocam öncelikle çok teşekkür ederim şahsım adına, paylaşımlarınız USMLE düşünen herkes için de çok değerli şüphesiz. :) Ben de şuanda intörnüm ve bir yandan USMLE Step1'e hazırlanmaya gayret ediyorum. Açıkçası ben de henüz bir plan/düzen oturtabilmiş değilim çalışmalar için çünkü tam olarak 1 yol yok herkes farklı bir şeyler söylüyor bu sınava hazırlanmak için ben de kendi yolumu bulmaya çalışıyorum. Size bir kaç sorum olacak müsaadenizle: Amerika'da uzmanlık olarak göz veya pediatri üzerinden romatolojiyi düşünüyorum. Kabul alabilmek için puanın yanında elective yapmak ve resarch yapmış olmak ve tavsiye mektubu ne kadar önemli ? Bana bunlar olmazsa olmaz diyenler çok oldu, hakılılar da sanırım.
Orada yan dal nasıl oluyor bu konuda hiç bilgilendirme bulamadım? Ben yan dalımı yapıp dönme niyetindeyim eğer pediatriye yerleşirsem ama tabii her şey nasip neticede:)
Bir de hocam mesela LA olsa güzel olur tabi ama mesela California Irvine vs gibi diğer yerlerden kabul alabilme şansım var mı? Burada bana IMGleri çok düzgün yerlere yerleşme şansı imkansız gibi bir şey diyen çok oldu ben de bir kız olarak tek gidecek olmam hasebiyle biraz korktum bu hususta.
Aslında hayalimdeki asistanlık oftalmoloji ama çok zor olduğunu bildiğim için de kesin gözüyle bakamıyorum, hayırlısı diyorum bu konuda da tavsiyeleriniz varsa çok iyi olur..
Özel olacak ama siz hangi eyalette/hastanede asistanlığınızı yaptınız? Mennun kaldınız mı? Bir de yerleşmeniz sınava hazırlık süreçleriyle ne kadar zaman aldı? Baya soru sordum :relieved: , müsait bir zamanınızda cevaplayabilirseniz çok güzel olur. Şimdiden çoook teşekkür ederim. :blush:

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Pzr Eki 28, 2018 10:46 pm

futuredoctor yazdı:
Pzr Eki 28, 2018 6:58 pm
Hocam öncelikle çok teşekkür ederim şahsım adına, paylaşımlarınız USMLE düşünen herkes için de çok değerli şüphesiz. :) Ben de şuanda intörnüm ve bir yandan USMLE Step1'e hazırlanmaya gayret ediyorum. Açıkçası ben de henüz bir plan/düzen oturtabilmiş değilim çalışmalar için çünkü tam olarak 1 yol yok herkes farklı bir şeyler söylüyor bu sınava hazırlanmak için ben de kendi yolumu bulmaya çalışıyorum. Size bir kaç sorum olacak müsaadenizle: Amerika'da uzmanlık olarak göz veya pediatri üzerinden romatolojiyi düşünüyorum. Kabul alabilmek için puanın yanında elective yapmak ve resarch yapmış olmak ve tavsiye mektubu ne kadar önemli ? Bana bunlar olmazsa olmaz diyenler çok oldu, hakılılar da sanırım.
Orada yan dal nasıl oluyor bu konuda hiç bilgilendirme bulamadım? Ben yan dalımı yapıp dönme niyetindeyim eğer pediatriye yerleşirsem ama tabii her şey nasip neticede:)
Bir de hocam mesela LA olsa güzel olur tabi ama mesela California Irvine vs gibi diğer yerlerden kabul alabilme şansım var mı? Burada bana IMGleri çok düzgün yerlere yerleşme şansı imkansız gibi bir şey diyen çok oldu ben de bir kız olarak tek gidecek olmam hasebiyle biraz korktum bu hususta.
Aslında hayalimdeki asistanlık oftalmoloji ama çok zor olduğunu bildiğim için de kesin gözüyle bakamıyorum, hayırlısı diyorum bu konuda da tavsiyeleriniz varsa çok iyi olur..
Özel olacak ama siz hangi eyalette/hastanede asistanlığınızı yaptınız? Mennun kaldınız mı? Bir de yerleşmeniz sınava hazırlık süreçleriyle ne kadar zaman aldı? Baya soru sordum :relieved: , müsait bir zamanınızda cevaplayabilirseniz çok güzel olur. Şimdiden çoook teşekkür ederim. :blush:

Merhaba, aslında amacım bu kadar USMLE/Amerika paylaşımı yapmak değildi ama akıllarda soru işaretleri varmış, ben de şaşırdım >:)
Çalışmak için birkaç genel geçer kural var: First Aid'i kelime kelime bilmek, NBME çözmek ve UWorld edinmek gibi. Ben ilk turda USMER'de o dönem hazırlanan abi-ablaların hazırlandıkları kaynaklardan okuyup First Aid'e not almış, sonra tek kaynak olarak First Aid'i kullanmıştım. Ama bunu 2 yıla yayarak yaptım, zaman vardı. Mikrobiyoloji için MRS, Patoloji için Goljan veya Pathoma gibi farklı kaynaklar var, yine siteye son girenler yazmışlardır diye düşünüyorum, oradan da bir bakın isterseniz. Mesela Mikrobiyoloji ve Farma için Sketchy moda sanırım son dönemde. Paralı üye olmaya gerek olmadan indirecek yerler de bulunabilir. O videolardaki resimleri renkli çıktı alıp altına not alan ABD'li tıp öğrencileri vardı gördüğüm.
Göz, yine bahsettiğim ROAD içinde olduğu için gerçekten çok zor IMG olarak kabul almak ama imkansız değil. İmkansız olmaması da şurada, bahsettiğiniz gibi önceden gider research ile, elective ile kendinizi gösterirseniz, o hocalar sizi tanır, kabullenir, mektup yazarsa şansınız artar. Bahsettiğiniz çok talep edilen yerler için de böyle. Ancak bu görece güvenli, popüler eyaletlerde iş bulamazsınız demek de değil. Gözde hastanelerin hepsi de süslü yerlerde değil. Mesela Texas bence yaşanacak yer değil ama iç hastalıkları için Baylor ve Texas Üniversitesi çok popüler, saygı duyulan enstitüler :D Öte yandan New York, California çok popüler olsa da yaşam çok pahalı, zor bence. İstanbul gibi düşünün.
Orada yandal aynı match süreci gibi, asistanlığınızın son senesinde başvurularınızı yapıp, mülakatlara gidiyorsunuz, kurumlar sizi, siz kurumları sıralıyorsunuz, match oluyorsunuz veya bir sonraki döneme kalıyorsunuz. Yine aynı asistanlık gibi yaptığınız araştırmalar, CV, networking vs önem kazanıyor bu aşamada.
Rumuzlarla bulunduğumuz bir ortamda nokta atışı olacak kadar isim vermeyeyim ama Pediatri için iyi sayılan, saygı duyulan, Amerikalılar tarafından da tercih edilen bir yerde yaptım ama ben çok şanslıydım ':) Süreç bu kadar pürüzsüz işlemek zorunda değil, ilk seferde match olamayıp sonra yerleşen ve şimdi orada devam eden birçok arkadaşımız, büyüğümüz var.
Ben de size bir soru sorayım, neden göz veya pediatri+romato? Çünkü pediatri+romato demek çok spesifik bir seçim.
Umarım yardımcı olabilmişimdir :blush:

futuredoctor
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen futuredoctor » Pzt Eki 29, 2018 10:25 pm

Hocam romatolojik hastalıklar için yeni tedavilerin mevcut olması, araştırılıyor olması vs konusunda bir hocamız bizi teşvik etmişti, ben de çok etkilenmiştim ondan. Fakat çocuklarla iletişimim iyi olduğu için pediatiriyi genel olarak düşünüyorum belki ileride diğer yan dallara da ilgim oluşabilir onları da düşünebilirim :relieved: Bir de tedavi sonucu mutlu olan hasta profilinin olduğu bölümlere kendimi daha yakın hissediyorum genel olarak :) Çok teşekkür ederim güzel bilgilendirmeleriniz için hocam yolunuz açık olsun :) Bir de son olarak hocam orada pediatri asistanlık eğitimi almanın avantaj/dezavantajlarından biraz bahsedebilir misiniz? Çevremde bir çok arkadaşımın sorduğu soru: Türkiye'de daha çok hasta popülasyonu var orada asistanlığı yapıp buraya gelecek olmak yerine burada asistanlığı yaptıktan sonra oraya gidip bir kaç sene eğitim almak daha iyi olmaz mı? gibi.. Teşekkürler tekrardan, saygılarımla :)

Kullanıcı avatarı
flamingo
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen flamingo » Pzt Kas 05, 2018 11:53 pm

sakura yazdı:
Pzr Eki 28, 2018 2:52 pm
flamingo yazdı:
Pzr Eki 28, 2018 1:41 pm
Denklik mevzuları aynen söylediğiniz gibi çok sıkıntılı maalesef ':) Bir sürü prosedür var, orada pediatri 3 yıl, burada 4, o yüzden o 1 yılı burada yapmanız vs gerekiyor tamamlamak için vs >:) Şimdi yine iyi, eskiden burada pediatri 5 yıldı Türkiye'de.
İki tarafın da artıları eksileri var. Ama Türkiye'de tırmanan şiddeti ve sabırsızlığı gördükten sonra bence Amerika'daki hiçbir eksinin Türkiye'yi bastırması mümkün değil. Bir de Amerika'da Meksika'nın fakir bir köyünden de gelseniz eğer iyi çalışır ve insan biriktirirseniz hak ettiğiniz yere geleceğinize dair bir umudunuz var. Türkiye'deki torpil unsuru da çok yıpratıcı. İnsanların gereksiz egoları da öyle. Bir vur bin ah işit oldu kusura bakmayın :') Türkiye kadar çalıştığı toplumda horlanan doktorlar yoktur sanıyorum dünya üstünde. Mozambik'te kabileye gitseniz şifacı, büyücü diye taparlar, Amerika'ya, gelişmiş bir ülkeye gitseniz aldığınız eğitime saygı duyulur. Burada her ikisi de yok. Ne saygı var ne sevgi. Sadece hasta-hekim ilişkisi açısından da değil, hekim-hekim ilişkisinde de birbirimize nefret derecesinde duygular besliyoruz. Bunlar çok şaşırtıcı.
Anestezi önceki gönderilerimde belirttiğim "ROAD" içinde olduğundan girmesi nispeten zor branşlardan biri diye biliyorum orada da. Türkiye'de de Amerika'da da popüler bir branş seçmişsiniz :blush:
Hocam benim bir sorum daha olacak sizi bulmuşken:)
Sizce Amerikada asistanlık, sonrasında Türkiye'ye geri dönüp uzmanlık yapmak planıyla da yapılabilir mi? yani geçici bir süre gidip gelmek mantıklı bir plan olur mu?