Sorularınız İçin Buradayım

Nasıl başardım ?,Hangi hoca/kaynağı seçmeli ?, Kitap değiştirmeli mi ?, Nasıl çalışmalıyım ? sorularını burada cevaplıyoruz.

Moderatör: hekim3541

bruce wayne
VIP
VIP

Sorularınız İçin Buradayım

Mesaj gönderen bruce wayne » Cum Eki 26, 2018 2:11 pm

Hocam konuyla alakalı mı bilimiyorum ama Türkiye'de uzmanlık yaptıktan sonra ABD'de (eğer bilginiz varsa Kanada Avustralya vs de) iş bulma şansı hakkında da bilgi verebilir misiniz? Bir de hangi alanlarda bu daha kolay hangisinde daha zor.Uzmanlık yapılan yerin etkisi(üniversite belki olur ama EAH hiç olmaz :D gibi bir durum var mı? daha avantajlı üniversite var mı?).

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Cum Eki 26, 2018 2:31 pm

Uzmanlık yaptıktan sonra uzmanlığınız Amerika'da geçerli olmadığı için aynı tıp fakültesinden yeni mezunlar gibi Step'lere girip Match olup yeniden uzmanlık yapmanız gerekir. Uzmanlık yapmak kimi programlarca avantaj olarak bile kabul ediliyor. Bu şekilde başka başka bir sürü ülkeden girip, yeniden uzmanlık yapıp şu an hoca olan birçok kişi var :)
Türkiye'den uzmanlığınızı nereden aldığınızın kesinlikle bir önemi yok. Dahiliye, Pediatri gibi nispeten daha çok asistan alan ve daha az talep edilen (competitive olmayan) branşlara girme olasılığınız daha yüksek.
En son bildiğim radyoloji için tekrar uzmanlık istemeden fellowship'e (yandal) kabul ediyorlardı ama bu dediğim 2014-2015 falan. Değişmiş olabilir. Bakmak lazım.

Kullanıcı avatarı
volfram
VIP
VIP

Mesaj gönderen volfram » Cum Eki 26, 2018 4:57 pm

hocam sizin serüveniniz nasıldı? steplere ne zaman girdiniz tusla beraber mi çalıştınız, nasıl çalıştınız? ne zaman neden gitmeye ve dönmeye karar verdiniz? tekrar amerika ya da başka bi ülkede çalışmayı düşünüyo musunuz yoksa insanın memleketi gibisi yok mu diyorsunuz? sorular bitmez de biraz anlatırsanız sevinirim.

Kullanıcı avatarı
maliqen
VIP
VIP

Mesaj gönderen maliqen » Cum Eki 26, 2018 5:40 pm

Hocam değerli tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler❤️
Resim

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Cmt Eki 27, 2018 12:33 am

volfram yazdı:
Cum Eki 26, 2018 4:57 pm
hocam sizin serüveniniz nasıldı? steplere ne zaman girdiniz tusla beraber mi çalıştınız, nasıl çalıştınız? ne zaman neden gitmeye ve dönmeye karar verdiniz? tekrar amerika ya da başka bi ülkede çalışmayı düşünüyo musunuz yoksa insanın memleketi gibisi yok mu diyorsunuz? sorular bitmez de biraz anlatırsanız sevinirim.
Çok güzel bir soru :blush: Aklınıza takılan tüm soruları soraiblirsiniz, vakit buldukça yanıtlamaya çalışacağım.
Sanırım bizim zamanımızda tus bu kadar zor değildi, ya da rakipler bu kadar çetin değildi, bilemiyorum. 2014 Eylül'de aldığım puanla sanırım bu son tusta ilk 100'e giremiyorum. Bizim zamanımızda eylül-nisan tusu vardı, çok eskilerde kaldık :')
Biz birkaç arkadaş USMLE ağırlıklı çalıştık, tusa çok yüklenmedik. Ama ikisinden de iyi puanlar aldık. USMLE'de de bizim zamanımızdaki skorlama şimdikinden farklıydı, yaşlandık :')
Gitmek daha fakülteye başlarken aklımda vardı sanırım. Dönüşüm ailevi sebeplerle oldu. Eşinizi, çocuğunuzu götürebilirsiniz ama tüm ailenizi taşıyamıyorsunuz neticede. Anne babalar buraya alışmış, tüm imkanlar el verse de gelmek istemiyorlar. Onlara bir şey olsa siz atlayıp gelemiyorsunuz, sizin bir ihtiyacınız olsa onlar atlayıp gelemiyor. Parçalanmış aile tablosu resmen. Amerika da komşu kapısı değil sonuçta. Bunun bileti var, vizesi var, vizelerin kendine göre kısıtlamaları var, var oğlu var. Bunlar benim hoşuma gitmedi.
Yoksa her ülkenin eksisi artısı var, ne Amerika yaşanmayacak bir yer ne de Türkiye kopulmayacak bir yer. Benim kafaya taktığım bu meseleleri daha az dert edinen birçok insan başarıyla orada yaşamını ve kariyerini sürdürüyor. Hem de birçoğu Aziz Sancar hocamız gibi milli değerlerini erozyona uğratmadan yapıyor bunu. Gün sonunda tüm bunlar kişisel tercihlere ve hesaplara kalıyor bana kalırsa.
Umarım fikir verebilmişimdir :blush:

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Cmt Eki 27, 2018 12:34 am

Herkesin güzel sözleri ve pozitif oyları için çok teşekkür ederim :blush: Bu oylama sistemi de yeni galiba, her seferinde Eurovision'da 12 almış gibi seviniyorum :')

Kullanıcı avatarı
NewtScamender
VIP
VIP

Mesaj gönderen NewtScamender » Cmt Eki 27, 2018 12:50 am

Burada olduğun için teşekkürler

Eğer yurtdışını düşünüyorsak sence uzmanlığı bitirip de mi gitmek lazım
Yoksa biraz para biriktirip, dili geliştirdiğin an mı yurt dışına gitmek

Biliyorum uzmanlığı bitirsek de orada muhtemelen gene uzmanlığı baştan alacaz, ama sonuçta oraya gidecek param yok, oraya belli bilgi birikimi ile de gitmek istiyorum. Ne öneriyorsunuz

Kullanıcı avatarı
volfram
VIP
VIP

Mesaj gönderen volfram » Cmt Eki 27, 2018 11:40 am

cevabınız için çok teşekkürler @sakura

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Cmt Eki 27, 2018 1:53 pm

NewtScamender yazdı:
Cmt Eki 27, 2018 12:50 am

Biliyorum uzmanlığı bitirsek de orada muhtemelen gene uzmanlığı baştan alacaz, ama sonuçta oraya gidecek param yok, oraya belli bilgi birikimi ile de gitmek istiyorum. Ne öneriyorsunuz
Bu da çok güzel bir soru. USMLE pahalı bir sınav ve aile birikiminiz karşılayamıyorsa sizin para biriktirmeniz gerek.
Bu durumda pratisyen olarak çalışmaya göre gitmek istediğiniz branşın uzmanlığını yapmak daha mantıklı olacaktır.
CV'de de daha iyi görünecektir. Hem de bölümünüzdeki hocalardan tavsiye mektubu alma imkanınız olur.
Dil ise herkesin fakülteye girer girmez 1 numaralı önceliği olmalı. Türkiye'de kalacak bile olsanız çok kapıyı açacak bir maymuncuk İngilizce bilmek. Gözümüzde çok büyütüyoruz ama aslında biraz üstüne eğilince üstesinden gelinemeyecek bir şey değil.
Umarım yardımcı olabilmişimdir :blush:

Kullanıcı avatarı
NewtScamender
VIP
VIP

Mesaj gönderen NewtScamender » Cmt Eki 27, 2018 3:10 pm

sakura yazdı:
Cmt Eki 27, 2018 1:53 pm
NewtScamender yazdı:
Cmt Eki 27, 2018 12:50 am

Bu da çok güzel bir soru. USMLE pahalı bir sınav ve aile birikiminiz karşılayamıyorsa sizin para biriktirmeniz gerek.
Bu durumda pratisyen olarak çalışmaya göre gitmek istediğiniz branşın uzmanlığını yapmak daha mantıklı olacaktır.
CV'de de daha iyi görünecektir. Hem de bölümünüzdeki hocalardan tavsiye mektubu alma imkanınız olur.
Dil ise herkesin fakülteye girer girmez 1 numaralı önceliği olmalı. Türkiye'de kalacak bile olsanız çok kapıyı açacak bir maymuncuk İngilizce bilmek. Gözümüzde çok büyütüyoruz ama aslında biraz üstüne eğilince üstesinden gelinemeyecek bir şey değil.
Umarım yardımcı olabilmişimdir :blush:
Cevapların için çok teşekkür ederim :blush: :blush: