Sorularınız İçin Buradayım

Nasıl başardım ?,Hangi hoca/kaynağı seçmeli ?, Kitap değiştirmeli mi ?, Nasıl çalışmalıyım ? sorularını burada cevaplıyoruz.

Moderatör: hekim3541

sakura
VIP
VIP

Sorularınız İçin Buradayım

Mesaj gönderen sakura » Prş Eki 25, 2018 11:06 pm

Merhabalar arkadaşlar :blush:
Ben dr. sakura. Amerika'da hatırı sayılır bir merkezde Pediatri uzmanlığımı aldım, şu anda yandal uzmanlığı için Türkiye'de çalışıyorum.
Aynı zamanda 2014 tus derecesi (sayılırım). Geçenlerde Amerika'dan çok sevdiğim bir psikiyatrist abimle konuşurken, onun USMLE sitesi ve Antitusif'ten bahsettik. Match sürecinde onun sitesine geribildirim şeklinde katkı sağlasam da buraya gönül borcumu ödeyemedim gibi hissediyorum. Ben de bu şansı değerlendirmek ve sizlere elimden geldiğince paslanmış bilgilerimle de olsa yardım etmek istedim :blush:
Aslında bir vip hesabım vardı ama nedense ulaşamadım. Ben de artık ses kaydı dinleyecek halim yok ya, maksat yardımsa böyle de yapılabilir diyerek aynı isimle yeni hesap açtım :blush: Bu durumda sanırım benim hesabım silinmiş oluyor :upside_down:
Bu arada sitenin dizaynı ve renklerine bayıldım, bizim kullandığımız zamanlar daha grimsiydi sanki, öyle hatırlıyorum.
Herkese şimdiden başarılar O:-)

Kullanıcı avatarı
maliqen
VIP
VIP

Mesaj gönderen maliqen » Cum Eki 26, 2018 12:24 am

Teşekkür ederiz Sakura san :) Hocam Amerikada uzmanlık süreci buraya göre nasıl çalışma koşulları olsun maddiyat olsun.Sosyokültürel adaptasyon zor gelir mi? Birde eşimizle birlikte gitme durumunda birbirimize yakın hastanelerden kabul alma şansı nasıldır?
Resim

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Cum Eki 26, 2018 12:39 am

Hocam size 3 paragraf cevap yazdım ancak silindi :'( İlk fırsatta yazacağım.

Kullanıcı avatarı
medikalforum
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen medikalforum » Cum Eki 26, 2018 11:19 am

hoşgeldiniz sakura eskilerden üyeleri görmek sevindiriyor bizi,hele böyle güzel sözlerle ve niyetlerle geldiklerinde değmeyin keyfimize.site alt yapı değişikliğine gittiği için eski üyelikler silindi ama yeni yönetici arkadaşlar vip üyeliğinizle ilgileneceklerdir muhtemelen.
Bu başlığın kosa sürede sabitleneceğine dair bir his var içimde . sevgiler

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Cum Eki 26, 2018 1:17 pm

maliqen yazdı:
Cum Eki 26, 2018 12:24 am
Teşekkür ederiz Sakura san :) Hocam Amerikada uzmanlık süreci buraya göre nasıl çalışma koşulları olsun maddiyat olsun.Sosyokültürel adaptasyon zor gelir mi? Birde eşimizle birlikte gitme durumunda birbirimize yakın hastanelerden kabul alma şansı nasıldır?
Umarım bu sefer silinmez diyerek yanıtıma başlıyorum :upside_down: Amerika'da da, tıpkı Türkiye'de olduğu gibi, asistanlıkta çok para kazanılmaz. Esas paralar uzmanlıkta kazanılır. Ancak yine de Türkiye'ye göre daha iyi kazanıldığını söyleyebilirim. Çalışma koşulları da Türkiye'ye dönünce gördüğüm ve eşten dosttan duyduğum kadarıyla yine Türkiye'den iyi durumda. Bir kere 36 saat nöbet diye bir kavram yok. En son bizim kelli felli hocaların asistanlığı zamanında cerrahide falan varmış o kadar uzun nöbetler. Daha sonra üst üste yaşanan birtakım talihsizlikler olmuş. Nöbetin 32. saatinde malpraktisle ölen bir hasta, nöbet çıkışı arabayla evine giderken kaza yapıp ölen bir asistan falan olmuş. Bunun üzerine doktorların çalışma saatleri düzenlenmiş. Bunun ayrıntılarına bir önceki cevabımda girmiştim ancak silindi.
Sosyokültürel adaptasyon konusunda sizi en az zorlayacak yerlerden biri Amerika olabilir. Bunda her milletten insan olması ve özellikle bazı eyaletlerde çok fazla Türk olmasının payı var. Güney Amerikalılar falan da çok sıcak kanlı insanlar, herkes aynı gemide, çabuk kaynaşılıyor.
Eşiniz ve siz ayrı ayrı başvuru yapıyorsunuz tabii ki ve bu Beyaz Amerikalı olsanız bile böyle. Torpil ihtimali pek fazla olmuyor. Oldukça profesyoneller. Ancak genelde aynı eyalette aynı veya yakın şehirlerde iş bulunuyor :) Türkiye'den bu anlamda da kötü olduğunu düşünmüyorum. Mecburi hizmetle parçalanan ailelerin dramı gibi değil pek durum :upside_down:
Umarım yardımcı olabilmişimdir, bulduğum fırsata göre geç veya erken, elimden geldiğince tüm soruları yanıtlamaya çalışacağım :blush:
Sevgiler

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Cum Eki 26, 2018 1:37 pm

Aklıma gelmişken zaman zaman bana Türkiye'deki öğrenci kardeşlerimin sorduğu bir soruyu da bu forumda cevaplamak isterim.
Amerika'daki popüler branşlar, girmesi zor (competitive) branşlar nelerdir?
Bu branşlar için Amerikalı tıp öğrencileri kendi aralarında bir takım kısaltmalar kullanır: ROAD, PROP, DROPPER gibi.
ROAD
R = Radiology = Radyoloji
O = Ophthalmology = Göz
A = Anesthesiology = Anestezi
D = Dermatology = Dermatoloji

DROPPER
D = Derm = Dermatoloji
R = Rad/onc = Radyasyon Onkolojisi
O = Ophtho = Göz
P= PM&R = FTR
P = Psych = Psikiyatri
E = EM = Acil
R = Rheumatology = Dahiliye uzmanlığı üzerine Romatoloji. Bazıları buna İmmünoloji/Alerji'yi de dahil ediyor.

ROAD daha genel geçer kabul görmüş bir kavram olsa da diğerleri de doğru. Amerika'da da tıpkı Türkiye gibi, girilmesi en en en zor branş Dermatolojidir. Tahmin edebileceğiniz gibi bu seçimler, yaşam tarzının kolay olması, kazandığı para gibi ölçütler sonucunda fiyat/performans düşünülerek yapılıyor.

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Cum Eki 26, 2018 1:42 pm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23553086

Amerika'daki popüler branşlar (ROAD) ile ilgili bir yayın. Her şeyi kanıta dayalı yapmaya alıştık oralarda (:

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Cum Eki 26, 2018 1:46 pm

Bu da İngilizce bilenler için Match süreci hakkında kısa bir video:

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Cum Eki 26, 2018 1:59 pm

maliqen yazdı:
Cum Eki 26, 2018 12:24 am
Bir ekleme yapmak istiyorum, 2016'da match olmuş bir Amerikalı arkadaşım "couple match" diye bir şeyden bahsetti. Kendisi ve eşi bir takım ekstra ücretler yatırıp, ortak liste teslim ederek birlikte aynı programa match olmuşlar. Ancak bu IMG (uluslararası) başvuranlar için de geçerli midir, koşulları nedir, ayrıntılı bilgim yok. Eşinizle birlikte gitmeyi düşünüyorsanız araştırmaya değer :upside_down: Ben tek gittiğim için hiç aklıma gelmemişti :blush:

sakura
VIP
VIP

Mesaj gönderen sakura » Cum Eki 26, 2018 2:07 pm

Couple match ile ilgili de bir video bulmayı başardım: