Tus Destek

Nasıl başardım ?,Hangi hoca/kaynağı seçmeli ?, Kitap değiştirmeli mi ?, Nasıl çalışmalıyım ? sorularını burada cevaplıyoruz.

Moderatör: hekim3541

s tusiyer
VIP
VIP

Tus Destek

Mesaj gönderen s tusiyer » Cum Ara 14, 2018 7:13 pm

2017 mezunuyum. ilk tusum 45 ikinci 64.9 üçüncü kesintili 64.8. ikinci tusuma istifa ederek çalıştım. sonrasında bir yere yerleşip istifa ederek 2.5 ay çalışma sonrası tekrar aynı puanı aldım. hedefim 70 civarı.iki sınavda da temelde 95 klinikte 85 doğru bandındaydım. klinikte ilerleyememem artık yapamayacağım sanırım bu işi dememe sebep oluyor zaman zaman umutsuzluk yaşıyorum. sınava 1 aydır çalılıyorum sadece klinik çalışarak ilerliyorum. özellikle klinikte ne önerirsiniz bu aşamadan sonra. fasikülleri tekrar mı okuyayım ttsleri 3 kez önceden çözmüştüm tekrar hangi soru bankalarını çözmemi önerirsiniz. şu saatten sonra nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardım eder misiniz ?

pdoctoryoda
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen pdoctoryoda » Cmt Ara 15, 2018 4:58 am

Merhabalar, ben de bir sorunumu dile getirmek istiyorum, çünkü artık yazabileceğim, konuşabileceğim, veya danışabileceğim kimse kalmadı. Şöyle diyebilirim ki aylardır her gün offline'a gitmeme rağmen daha konularımı bitirebilmiş değilim, kaldı ki tekrarlara başlamak. Benim için bir dersi dinlemek dahi yaklaşık 2-3 saatimi alıyor ve neredeyse fasiküllerime aldığım notlardan ikinci bir fasikül çıkar, çok mu iyi öğreniyorum, o günlüğüne belki evet belki hayır, ama siz de bilirsiniz, çok iyi öğrendim dediğiniz konuda dahi birkaç hafta sonra ben buna mı çalıştım diyebilirsiniz, benim kadar yavaş çalışan biri için de dönüp unuttuğum yerleri tekrar ediyim, vs gibi şeyler mümkün olmuyor.

Şu dersanelerdeki rehber hocalarla vs konuşmaya çalıştım, açıkcası 5 dakika birkaç şey konuşup beni gönderdi, bana bu adresten mail atabilirsiniz diyen güvendiğim hocalara yazdım, hiç birinden geri dönüş alamadım. En son bu sayfaya yazıyorum. Bu yavaş çalışma, her şeyi okuma, her söylenileni yazma, en gereksiz konulara bile saatlerce çalışma konusunda nasıl bir yol izleyebilirim. Pek çok kişiye bu sorun da saçma gibi görünebilir, o yüzden sayfayı meşgul ettiğim için de özür dilerim.

Her arkadaşıma tek tek başarılar diyorum :)

md_mfk
VIP
VIP

Mesaj gönderen md_mfk » Pzt Ara 17, 2018 12:38 am

ezgisu hocam özelden msj atamıyor muyuz size?

küpkübra
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen küpkübra » Pzt Ara 17, 2018 1:00 am

Çok çok teşekkürler tavsiyeleriniz için

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Sal Ara 18, 2018 9:12 pm

tusiyerella_ yazdı:
Cum Ara 14, 2018 10:36 am
Ezgisu yazdı:
Pzr Ara 09, 2018 7:38 pm
Size harika iki haberim var!
Sınava 3 aydan az kaldı. Bu sürenin uzunlugunu size şöyle anlatayım , geçen sınav 12 agustostaydı ve üzerinden 4 ay geçmiş😱 çok çabuk değil mi sizce de? Daha dün gibi sanki

Sıkı durun, kalan süre oooooo kadaaaaaar kıymetli ki! Kelimelerle anlatamam. Bu dönem sizi vezir de eder, rezil de🙊 bu sürede çalışanlar kazanacaklar

İkinci haber geliyor.....
3 ay sonra bir daha tus mus yok 🤩

Biraz olsun motive olun istedim. herkese güzel bir hafta dilerim, iyi çalışmalar.
çook tatlı bir insansınız :) istifa sürecimde resmi sıkıntılar oldu beklentimden 1 ay geç istifa edebildim, bu yüzden şubata çalışmaya 2 hafta önce başlayabildim. ''sınava çok az kaldı aksilikler bitmiyor hiçbir şey planlarıma göre ilerlemiyor bu gidişle bu sınav benden olmayacak'' düşünceleriyle boğuşurken şu mesajı görmek çok iyi geldi, zamanın göreleliği biraz da bizim onu nasıl kullandığımıza bağlı sanırım :)
fazla planlı-kontrolcü karakterimin dezavantajı olarak beklenmeyen durumları zor tolere edip anksiyeteye yenik düşmek.. umarım bu anksiyeteyi hızlıca atlatıp kendimi çalışmaya kaptırabilirim bir an evvel.
bu ruh haliyle baş etmek için tavsiye varsa yok demem :)
57-58 bandındayım hedefimdeki bölüm 66-67 küsürlerle alıyor, umarım dediğiniz gibi bu süre beni vezir edebilir ve bu tus son tus olur :)
Teşekkürler :blush: umarım istediğiniz yerde hayal ettiğiniz gibi bir asistanlık ve sonrasında da tabi harikulade bir uzmanlık geçirirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Sal Ara 18, 2018 9:15 pm

Avicenne yazdı:
Cum Ara 14, 2018 5:53 pm
Hocam merhaba,ben de mikrobiyoloji ve fizyoloji dersleri için tavsiyeleriniz nelerdir diye sormak istiyorum.Bu aşamada konuyla beraber Soru kitabı? Veya denemelerle gidip pekiştirmek mi daha faydalı olur acaba? Ses kaydı dinlemek mi?
Merhaba
Sınava iki ay kala daha önce soru çözmediyseniz hele temel bilimlerde ekstra soru kitabındansa konu tekrarı yapmanızı önerebilirim. Soru olarak tts ve zamanınız kalırsa denemelere bakmalısınız. Ses kaydı uzun sürecektir süre kısıtlı. Daha önce dinlemişseniz önermem fakat kitabınız boşsa belki kamp kayıtları dinlenebilir

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Sal Ara 18, 2018 9:24 pm

pdoctoryoda yazdı:
Cmt Ara 15, 2018 4:58 am
Merhabalar, ben de bir sorunumu dile getirmek istiyorum, çünkü artık yazabileceğim, konuşabileceğim, veya danışabileceğim kimse kalmadı. Şöyle diyebilirim ki aylardır her gün offline'a gitmeme rağmen daha konularımı bitirebilmiş değilim, kaldı ki tekrarlara başlamak. Benim için bir dersi dinlemek dahi yaklaşık 2-3 saatimi alıyor ve neredeyse fasiküllerime aldığım notlardan ikinci bir fasikül çıkar, çok mu iyi öğreniyorum, o günlüğüne belki evet belki hayır, ama siz de bilirsiniz, çok iyi öğrendim dediğiniz konuda dahi birkaç hafta sonra ben buna mı çalıştım diyebilirsiniz, benim kadar yavaş çalışan biri için de dönüp unuttuğum yerleri tekrar ediyim, vs gibi şeyler mümkün olmuyor.

Şu dersanelerdeki rehber hocalarla vs konuşmaya çalıştım, açıkcası 5 dakika birkaç şey konuşup beni gönderdi, bana bu adresten mail atabilirsiniz diyen güvendiğim hocalara yazdım, hiç birinden geri dönüş alamadım. En son bu sayfaya yazıyorum. Bu yavaş çalışma, her şeyi okuma, her söylenileni yazma, en gereksiz konulara bile saatlerce çalışma konusunda nasıl bir yol izleyebilirim. Pek çok kişiye bu sorun da saçma gibi görünebilir, o yüzden sayfayı meşgul ettiğim için de özür dilerim.

Her arkadaşıma tek tek başarılar diyorum :)
Merhaba
Şuan dönem kaçsınız bilmiyorum bu tusla ciddi mi düşünüyorsunuz bilemiyorum fakat anladığım kadarıyla kitaplae boş ve doldurmaya çalışıyorsunuz.
Şöyle ki hocanın anlattıgı herşey aslında kitapta yazıyor. Kitabın iki misli yazıyorsanız ortada bir problem var demektir. Sizde fakülte yıllarında durmaksızın not alan arkadasımı gördüm. Hiç unutmuyorum hoca fıkra anlatırken onu bile not etmişti o kadar yazmaya alışmış ki :)
Yazmak ciddi zaman kaybıdır. Offline da sadece anlamadıgın yeri durdurup trik noktaları kavrayıp geçmen gerekir. Hoca cümlesiyle değil de kendin anlayacagın şekilde kısa pratik notlar. Belki de offline ya da dersten önce çalışacagın kısmı okumuş olursan, ders öncesi tts bakarsan bu çıkmazdan kurtulabilirsin. Ben de dönem 5ten beri sürekli not ekledim kitaplarıma. Ve son okumamda artık ilk yazdıgım saçma ve gereksiz, zaten birkaç paragraf aşağıda yazan spotların üzerini çizmekten gına gelmişti...
Dediğimi yapabilirseniz zaten not alma kısmı eminim azalacak ama dinlerken de anlamaya çalışmak lazım. O an öğrenmeye çalışmak.

Umarım faydalı olur

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Sal Ara 18, 2018 9:28 pm

Bob marley faruk yazdı:
Pzt Ara 10, 2018 5:07 am
Yukardaki mesajımı özet geç diyenler için spot spot
•yeni mezun bir pratisyen hekim
•müstafi,istifa konusunda ne yapacağına karar verememiş
•şimdiye kadar hiç tus çalışmamış, tıpdil sınavını dahi geçmemiş sıfırdan bir tus çalışma serüvenine atılacak
•istediği bölüm biyokimya ve puanları 68-70 lerde,hedefin bu kadar yükseklerde olması ve işe sıfırdan başlayacak olması demoralize etmiş durumda
•İstanbul’daki dersanelerden hangisine gitmeli
•ağustos 2019 tusu için önündeki 7- 8 aylık sürece gerçekçi ve motive edici nasıl bir yol haritası çizmeli
Merhaba, aynı süreçlerden belki daha zorlu yollardan geçişimi bu başlıkta paylaştım. Baştan itibaren okursan son sayfada zaten yol haritan çiziliyor :blush: kolay gelsiiin
Tıpdil biran önce hallet ! Türkiyede tıp kazanmış, tıp fakültesini bitirmiş hiçkimseye biyokimya kazanmak zor değildir demoralize olma !

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Sal Ara 18, 2018 9:29 pm

deepsilencee yazdı:
Sal Ara 11, 2018 10:56 am
Ezgisu yazdı:
Pzr Ara 09, 2018 7:21 pm
deepsilencee yazdı:
Pzr Ara 09, 2018 4:13 pm
Ezgisu hocam, çok teşekkürler , teşekkürler yetmez tabi ki :)
İlk tekrarim dediğiniz gibi uzun sürecek gibi görünüyor, meslekte pratik edilmiş olsa da haliyle tus için gerekli teorik bilgiler tume yakın silinmiş oluyor, kalanlar da soru yaptırmaya çok yetmiyor doğrusu.
İlk tekrar için maksimum ne kadar süre uygun olur sizce ? Ve ilk gün , ilk hafta , ilk ay ve 3. Ay hızlı tekrarlar olmalı mı ? Eger öyleyse de Bu tekrarlardan kasıt hızlıca sayfa çevirip görsel hafızaya işlemek mıdır?😊
Suanki is ile ilgili çalışma koşullarımi kendim planladim, mevcut bir miktar haziri tüketmek de diyebiliriz:) o yüzden böyle boş ,yoksa pratisyenligin hemen her bölümünde çalışmış biri olarak evet işimi ve hastalarımi hep çok sevdim çok güzel iletişimler kurduk ama o karanlık tunelden cikilmiyor maalesef bu şekilde
Tekrar çok teşekkürler
Kocaman sevgiler 🌼
( İleti yaparak yazmayı bilmediğim için hep yeni sayfa oluyor kusura bakmayın o nedenle de :))
Çok haklısınız pratisyenken hep bi belirrsizlik hakim oluyor...

Tekrar süreleriniz şöyle olmalı; ilk tekrarda hızlı bir tekrar yapmak aslında ne var ne yok diyebilmek yeterli. Bunun için de tekrar hızınız dersanede anlatılan dersin haftaiçi tekrarı şeklinde olmalı. Sadece aldıgınız notları, çizdiğiniz kısımları okuyarak.ve ders öncesi yine ne sormuşlar diyerekten baktıgınız ttsler ile. Bu ilk aşama bittikten sonra anlayarak ezberleyerek sağlam bir tekrar. Bu dönemde belki pediatri dahiliye 10 ar gün, diğer derslere 7-8 gün ayırılabilir. Diğer tekrarlarınız daha hızlı olmalı

Arada hızlı tekrarlar için şuan çok erken. Bir temel oluşturmadan pek manalı değil gibi.
Bu arada notlar almak isteyebilirsiniz. Bunu ilk tekrarda kesşnlikle önermiyorum. Hem zaman kaybınız çok olacak hem dd ilk tekrarda o kadar çok şey not edeceksiniz ki , kitabın özeti haline gelecek. Ama ilk anlayarak okumanızda küçük bir defter tutup minik notlar alanilirsiniz. Belki ayda bir o defteri tekrar edersiniz.
İlk okumanızdan sonra bir deneme çözmenizi öneririm. Ve bundna sonraki her ders bitiminde o dersin bir denemesi şeklinde ikinci tekrarınızı bitirirsiniz. Sonrasında yapacagınız her çalışma dönem 5te dersaneye gitmiş, intörnken de tekrara geçen bir tusiyer gibi yani daha hızlı olmalı. Bunu söyleme nedenim 10 yıl sonra tus için tekrar o masaya oturan biri için de aslında işlerin o kadar karmasık olmadıgı. Tusun kendi bi başbelası fakat işin sırrı motive şekilde istikrarlı çalışmak
Sonucları merak ediyorum :)
Kolay gelsin 😊
Günaydın 🤗
Arkadaşlar mutlu bir haftaniz olsun umarım .
Bu sayfaya gerçekten bayılıyorum
Ezgisu hocam cevabınız için çok teşekkürler gerçekten ,, kabaca soyle diyebilir miyim yani ??
1 )h.sonu Dersane + hafta içi o konunun tekrarı
Hepsi bitince bir deneme
Bu süre ortalama 5-6 ay mı oluyor sanki ?
2) küçük dersler 7-8 gün , büyükler 10 gün şeklinde tekrar
Ders sonlarında o dersin deneme
Bu süre de yaklaşık 3 ay gibi mi oluyor ?
3) Hızlı tekrarlar
** Dogru anlamışım umarım ,, çok teşekkür ediyorum 🌼
Sevgiler
Aynen devam ! ;)

deepsilencee
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen deepsilencee » Sal Ara 18, 2018 9:50 pm

Ezgisu yazdı:
Sal Ara 18, 2018 9:29 pm
deepsilencee yazdı:
Sal Ara 11, 2018 10:56 am
Ezgisu yazdı:
Pzr Ara 09, 2018 7:21 pm

Çok haklısınız pratisyenken hep bi belirrsizlik hakim oluyor...

Tekrar süreleriniz şöyle olmalı; ilk tekrarda hızlı bir tekrar yapmak aslında ne var ne yok diyebilmek yeterli. Bunun için de tekrar hızınız dersanede anlatılan dersin haftaiçi tekrarı şeklinde olmalı. Sadece aldıgınız notları, çizdiğiniz kısımları okuyarak.ve ders öncesi yine ne sormuşlar diyerekten baktıgınız ttsler ile. Bu ilk aşama bittikten sonra anlayarak ezberleyerek sağlam bir tekrar. Bu dönemde belki pediatri dahiliye 10 ar gün, diğer derslere 7-8 gün ayırılabilir. Diğer tekrarlarınız daha hızlı olmalı

Arada hızlı tekrarlar için şuan çok erken. Bir temel oluşturmadan pek manalı değil gibi.
Bu arada notlar almak isteyebilirsiniz. Bunu ilk tekrarda kesşnlikle önermiyorum. Hem zaman kaybınız çok olacak hem dd ilk tekrarda o kadar çok şey not edeceksiniz ki , kitabın özeti haline gelecek. Ama ilk anlayarak okumanızda küçük bir defter tutup minik notlar alanilirsiniz. Belki ayda bir o defteri tekrar edersiniz.
İlk okumanızdan sonra bir deneme çözmenizi öneririm. Ve bundna sonraki her ders bitiminde o dersin bir denemesi şeklinde ikinci tekrarınızı bitirirsiniz. Sonrasında yapacagınız her çalışma dönem 5te dersaneye gitmiş, intörnken de tekrara geçen bir tusiyer gibi yani daha hızlı olmalı. Bunu söyleme nedenim 10 yıl sonra tus için tekrar o masaya oturan biri için de aslında işlerin o kadar karmasık olmadıgı. Tusun kendi bi başbelası fakat işin sırrı motive şekilde istikrarlı çalışmak
Sonucları merak ediyorum :)
Kolay gelsin 😊
Günaydın 🤗
Arkadaşlar mutlu bir haftaniz olsun umarım .
Bu sayfaya gerçekten bayılıyorum
Ezgisu hocam cevabınız için çok teşekkürler gerçekten ,, kabaca soyle diyebilir miyim yani ??
1 )h.sonu Dersane + hafta içi o konunun tekrarı
Hepsi bitince bir deneme
Bu süre ortalama 5-6 ay mı oluyor sanki ?
2) küçük dersler 7-8 gün , büyükler 10 gün şeklinde tekrar
Ders sonlarında o dersin deneme
Bu süre de yaklaşık 3 ay gibi mi oluyor ?
3) Hızlı tekrarlar
** Dogru anlamışım umarım ,, çok teşekkür ediyorum 🌼
Sevgiler
Aynen devam ! ;)
2 kelimelik bir cevap gibi ama çok şey anladım ben ;) yüzüm gülümsedi :))
çok teşekkürler
Arkadaşlar nacizane tavsiyem hiç bunalmadan strese girmeden devam ,
sanki bilgileri tazeliyor gibi , yeni şeyler öğrenmek çok güzel , çok ciddi sıkıntılar yoksa bu sürecin de tadını çıkaralım derim , insanlar ne zorluklarda yokluklarda çalışıyor mücadele ediyor.
Hayallere en kısa sürede ulaşmak dileğiyle
Sevgiler 😘

Kilitli