Tus Destek

Nasıl başardım ?,Hangi hoca/kaynağı seçmeli ?, Kitap değiştirmeli mi ?, Nasıl çalışmalıyım ? sorularını burada cevaplıyoruz.

Moderatör: hekim3541

caliskan88
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Tus Destek

Mesaj gönderen caliskan88 » Prş Ara 27, 2018 12:49 pm

Ezgisu yazdı:
Prş Ara 27, 2018 10:43 am
caliskan88 yazdı:
Pzt Ara 24, 2018 11:41 am
Ezgi hocam şubat tus una 60 gün var. İyi kötü ders çalışmaya adapte olmaya çalışıyorum. ( uzun bi süredir deneyip vazgeçtiğimden motive olamadığımdan) Bu süreçte şubatta 55-60 alabilmek için hem de çalışmaya adapte olabilmek için küçük adımlarla başlayıp motive olmak için sadece temel çalışayım dedim.(42-45 puan bandındayım)
Fizyo5
Histo5
Pato10
Mikrop10
Farma10
Biyokimya10
Anatomi10
Günleri bu şekilde dağıttım ne beni zorlayıp başarısız hissettirip çalşmayı bırakacağım bi program olsun ne de bomboş geçirdiğim bi zaman olsun diye düşündüm. Temelde soru çözmeyeceğim şimdlik çalşmaya adapte olmaya ve en azından temeli halletmeye çalışıcam. Belki aralarda bir hafta önce çalştığım yerlere geri dönme fırsatı da bulurum kendi içinde 2 tekrar olmuş olur. İsteğim şubatta 55-60 ı görüp ağustos da 65 üstüne çıkmak. gönül ister ki bunca şeyden vazgeçmişken (istifa etmişken) derece olsun ancak şuan bunu kestiremiyorum. Süreç ilerledikçe daha da önümü görebilirim diye tahmin ediyorum.
Size danışmak istediğim şey şu: tecrübe ettiğiniz kadarıyla çalşmakta zorlanan mükemmelliyetçi ( bugün 10 saat çalışamam o zmn boşver gitti bugün diyip 1 saat bile çalşmayan ) bir tusiyer için uygun başlangıç bu şekilde olabilir mi? Sizce programda major bir hata var mı danışmak istedim. ( bu zamana kadar gördüğüm bu tus da başarıya ulaşmış her dr un kendine güvendği yoluna inandığı kendini tanıyıp buna göre hareket ettiği oldu. Süreci kendim en iyi şekilde yönetmeye çalışıyorm. Tecrübem yok bu yüzden en azından major bir hata yapmamak için danışmak istedim.) şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar. (Tüm mesajlarınızı okudum samimiyetle sürecinizi paylaştığınız için çok teşekkürler )
Klinik neredeeee ???
Az zaman var ezgisu hocam :) bn de epey zamandır çalşmaya odaklanamadım, bir yerinden tutayım artk başlayayım istedim şubattan snra kliniği de hızlanarak 1 ayda hallederim tekrarlarıma geçerim diye düşündüm, şubat için kalan zamanda max bi çaba ile nasıl bir program yapmak lazım

aceng93
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen aceng93 » Prş Ara 27, 2018 1:43 pm

Merhabalar @Ezgisu hocam ben de bu başlığın uzun süredir takipçiyim. 2018 mezunuyum. İntörnken girdiğim şubat tusundan ben de 45 almıştım. Daha sonraki süreçte çok zor stajlarım hep üst üste geldi, ailede bir takım sorunlar oldu derken ağustos sınavını pas geçtim ve müstafi olarak şubat tusuna hazırlanmaya başladım. Günde 6-8 saat bandında giderek bu güne geldim. 2-3 kez hızlıca tüm dersleri okudum ttsleri 1 kez çözdüm. Hedefim 65 üstü alabilmek ancak son 2 ay kala denemelerden alabildiğim maks puan 50. İntörnken girdiğim denemelerden maksimum 36 alırken şubat 2018de 45 aldığımı varsayarsak bunu sınavda yükseletebileceğimi biliyorum ama yine de 65 çok uzak geliyor. Benim ihtiyacım olan şey sonuna kadar gelmişken devam edebilmek için biraz daha motivasyon. Belki de hiç tanımadığım birinin yapabilirsin demesi. Son 2 ay derse kapanma tecrübem hiç olmadı. Sonuçları nasıl olacak bilmiyorum.Bir yandan anksiyete de aldı başını yürüdü. Kendimi sadece burda yazdıklarınız sayesinde yakın hissettiğim için size anlatmak istedim. Söyleyeceğiniz tek bir yapıcı şey bile belki çok etkili olacak benim için.

H.h
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen H.h » Prş Ara 27, 2018 1:57 pm

Merhaba Ezgisu hocam tebrik ederim öncelikle. Yazılarınızı 2 gün önce gördüm. Ben 9 yıl önce mezun oldum. Tus için 2 kur kursa gittim. Tustan 43 aldım. Tus çalışma tarzım yanlışmış. Ttslere hiç bakamadım. Anatomi ,kadın doğum, farma, k.stajlar sıfırım. Hedefim 62 civarı almak ama yol yordam bilmiyorum. Sizin öneriniz var mı? Açıkcası çevremde tus çalışan tusla ilgili hiç birşey yok. Teşekkürler samimi başlığınız için .

drhalstead
VIP
VIP

Mesaj gönderen drhalstead » Prş Ara 27, 2018 10:49 pm

ezgisu hocam kısa bir süreliğine özel mesajlarınızı açsanız inanın çok büyük sevap işlersiniz

caliskan88
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen caliskan88 » Cum Ara 28, 2018 3:02 pm

Benim bir sorum var 😊
Acaba 63 aldığınız sınavda çalışırken sadece hocaların vurguladığı bilin dediği yerlere mi çalıştınız yoksa tüm kitabı okuyup alabildiğiniz kadarını almaya çalışarak mı, o 63 e çıktığınız çalşmada dersleri kaç kez tekrar edebildiniz,
70 aldığınız sınav için de merak ediyorum bu arada acaba sadece hocaların vurguladığı yerleri mi zihninizde tutmaya çalştınız yoksa kitabı mı?

deepsilencee
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen deepsilencee » Cmt Ara 29, 2018 2:51 pm

Ezgisu yazdı:
Prş Ara 27, 2018 10:39 am
deepsilencee yazdı:
Sal Ara 25, 2018 6:07 pm
Ezgisu yazdı:
Sal Ara 18, 2018 9:29 pm

Aynen devam ! ;)
Hocam merhabalar
Bahsettiğim gibi şuan sıfır durumdayım
Dersaneye kayitliyim ağustosa kadar ancak çok ders kaçırdım ve offline salonlarda dinleme şansım yada diğer sınıflara da girip ders dinleme sansim var.
Hep sormak istediğim ve kafamı kurcalayan şey ,, haftasonu dershanede ve haftaicleri de offline kullanarak hızlı şekilde 30-40 günde tüm kitapları doldurup sonra tekrar olarak mı devam edeyim,, yoksa haftaici hiç offline kasmadan dershanede anlatılanların tekrarı olarak mı ilerliyim ? Bu şekilde 4-5 ayda kitaplar ancak dolacak sanki o yüzden mi telaş ediyorum bilemiyorum açıkçası ,, yersiz bir endişe de olsa belki sizinle paylaşmak istedim
Sevgiler çok teşekkürler :)
Merhaba !
Sıfırdan başlayan biri için kitapların 5 ayda doluyor olması gayet normal. Eğer hepsini dinliyim kitapları doldurayım sonra tekrar ederim dersen sadece hamallık yapmış olursun... ben fakülte bitene kadar her dersi en az 5 kez dinlemiş biri olarak ve hiçbi sefer de tekrar etmemiş, bunu canı gönülden söyleyebilirim ki gün sonunda, ya da dinleme sonunda tekrar edilmemiş hiçbir çalışma gerçek bir çalışma değildir. Sadece kitapların dolar ama sen 40 gün sonra ilk dinlediğin derse dönğnce dur ya şunu bi daha dinliyim hiç hatırlamıyorum burada ne yazmısım ki dersin ( denendi denendi denendi kesinlikle çalışmıyor !) amannnnn!!!
Ama belki bu tablo içine sinmiyorsa şöyle yapabilirsin, bugün 6 saat offline dinledim. 8 de dinleyebilirdim ama ben o 2 saatte bugün çizdiklerimi yazdıklarımı tekrar edeceğim diyebilirsin. Bu sayede tam bir tekrar olmasa da dinlediklerin biraz daha kalıcı olur. Tabi tavsiyem koşturmadan sindire sindire yapılanıdır. Zaten bu şekilde çalışırsan 5 ay sonra koşarak ilerleyeceksin. Kitabın değil kafamızın dolması lazım :) eğer derssneye gidip gelmek seni zora sokmuyorsa ki bence bu süreçte sürekli dersane ile ilintili olmak motive eder çünkü sizin dersane harici tus çalışan birini görme şansınız da yok. Ah o kitaplar ahh. Çok çiziyoruz ediyoruz ama onlar zaten dolu :) amaç dinlerken kavramak o bilgiyi kendi bilgin yapmak ;)
Çoookkk teşekkür ederim , en çok kafama takılan konulardan biriydi.
Dediğiniz gibi devam 👼😉

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Cmt Ara 29, 2018 8:50 pm

caliskan88 yazdı:
Cum Ara 28, 2018 3:02 pm
Benim bir sorum var 😊
Acaba 63 aldığınız sınavda çalışırken sadece hocaların vurguladığı bilin dediği yerlere mi çalıştınız yoksa tüm kitabı okuyup alabildiğiniz kadarını almaya çalışarak mı, o 63 e çıktığınız çalşmada dersleri kaç kez tekrar edebildiniz,
70 aldığınız sınav için de merak ediyorum bu arada acaba sadece hocaların vurguladığı yerleri mi zihninizde tutmaya çalştınız yoksa kitabı mı?
Hepsini anlattım 😓

Kullanıcı avatarı
Ezgisu
VIP
VIP

Mesaj gönderen Ezgisu » Cmt Ara 29, 2018 8:57 pm

Sevgili antitusif üyesi arkadaslarım
Başlıgı açalı 6 ay olmuş, benim tusla ilişkim biteli de neredeyse 1 sene olmuş. Sordugunuz pek çok şeye artık çok hakim cevap veremiyorum. Bu yüzden sıcagı sıcagına yazdıgım cevapları okumanızı tavsiye ederim. Ben genel olarak nasıl çalışılacagı konusunda net konustugumu düşünüyorum fakat! Sizleri tanımıyorum, siz de yapar mısınız bilemem, siz nasıl çalışmalısınız onu da bilemem. Sorularınızı okurken artık tekrara düştüğümü ve bazen sizin de sınav anksiyetesiyle cevabı kendinde olan sorularınız oldugunu farkediyorum. Bu sebeplerden ötürü artık misyonumu tamamladıgımı düşünerek başlıgı burada noktalıyorum.
Herkese buradan ekmek çıkacagını düşünüyorum:) tusa hazırlanan herkese tüm yazıları olusun. Şiddetle tavsiye ederim. Artık antitusife veda zamanı! Herkese başarılar dilerim. Sonuç ne olursa olsun, şuan ne durumda olursanız olun tıpkı benim gibi tüm süreci resetleyip unutacagınız zamanlar gelecek. Yeter ki tercih zamanında elinizdeki puanla kendinize en uygun olanını seçin. Son ay muhakkak günde 1 saat yürüyün yoksa çıldırma ihtimaliniz var ! Son tavsiyemle beraber kaçtım ben 👋🏻💃🏿

Kilitli