TUS'A NASIL ÇALIŞMALIYIZ?

Nasıl başardım ?,Hangi hoca/kaynağı seçmeli ?, Kitap değiştirmeli mi ?, Nasıl çalışmalıyım ? sorularını burada cevaplıyoruz.

Moderatör: hekim3541

tkt4444
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

TUS'A NASIL ÇALIŞMALIYIZ?

Mesaj gönderen tkt4444 » Sal Haz 18, 2019 11:14 pm

Merhaba bir sorum olacaktı.anatomi farmakoloji gibi dersleri nasil calismaliyim.birkere dinleyip notumu cizdim.baktim anlamiyorum cikmis sorulari soru cevap seklinde anatomi kitabi uzerinde sayfa yerlerinde "soru," diye belirttim anatomide .ve simdi o donanimli kitabi okuyorum anlamiyorum.normal okurken anlamazken hizli ve sik tekrar nasil edecegim anatomiyi.bu sekilde aklimda kalirmi yoksa bu kendimi kandirmaca mi olur.satmalimiyim anatomiyi birazda farmayi.cunku o kadar spot ki anatomi beynimde hafizada kalacak yolaklar olusmadigi kanisina karamsarligina vardim.bir oneriniz var mi deneyimlerinizden yararlanmak isterim

xyerus
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen xyerus » Sal Tem 09, 2019 5:43 pm

Tüm tus sorularından kasıt cevabının açıklamalı olan mı yoksa direk soru ve cevap anahtarı tarzında mı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

tektabanca
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen tektabanca » Sal Eyl 24, 2019 9:28 pm

Çok teşekkürler elinize sağlık

dogukanhd
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dogukanhd » Sal Ara 31, 2019 12:09 am

Arkadaşlar tts gittikçe önemini yitirmeye başladı soruların formatı 2 3 tustur değişmeye başladı. Yorum yapabilmek önümüzdeki tuslarda en büyük silahımız olacak gibime geliyor.

Kullanıcı avatarı
DoktorMehmet
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen DoktorMehmet » Sal Ara 31, 2019 12:31 am

dogukanhd yazdı:
Sal Ara 31, 2019 12:09 am
Arkadaşlar tts gittikçe önemini yitirmeye başladı soruların formatı 2 3 tustur değişmeye başladı. Yorum yapabilmek önümüzdeki tuslarda en büyük silahımız olacak gibime geliyor.
Katılıyorum. Ama tts ye yine de ihtiyaç var. Onsuz da olmuyor

aytenmayten
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen aytenmayten » Prş Oca 30, 2020 7:49 pm

Selamlar. Hocam ben 8:00-17:00 çalışan gruptayım. Ve mezun olalı da çok yıllar oldu, 7-8 yıl kadar :) Ve bu güne kadar TuS la hiç alakam olmadı. 58-60 gibi bir temel puana ihtiyacım var.
İzninizle bir kaç sorum olacak :
-ilk okumaya boş olanlar için 45 gün, boş olmayanlar da kendi durumuna göre modifiye eder demişsiniz özetle. Bu 45 güne kitap doldurma dahil midir?
Ben burdan edindiğim kayıtlardan haftasonu ders dinleyip hafta içi de o dersi okurum şeklinde planlamıştım ama öyle de ilk okumam çok uzun sürecek. Acaba önce hızlıca bütün kitapları doldurup tekrara öyle başlamak daha mı mantıklı olur? İlk sorum buydu.
-bir de hedefim çok yüksek değil. Diğer yanıt veren arkadaşlardan 'hedefi +65 olmayan anatomi ve kadın doğumu satabilir' diye bir şey okudum. Açıkçası daha başlamadan bazı dersleri satmak benim de aklımda vardı. İşin kolayına kaçmak bu aşamada hep cazip geliyor. Bu gerçekten mantıklı mıdır? Yoksa çalıştıklarının da ne kadarını yapacağın belli değil,o derslerin de kolay sorularını kaçırmamak adına ders satmamak mı gerekir?

cois
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen cois » Prş Şub 06, 2020 11:51 am

Teşekkürler yol gösterdiğiniz için. Kendi sınavıma önümde 12 ayım var ve sıfırdan başlıyorum her şeye, hazırlanmaya başlayacağım ancak nasıl yapacağımı, ne yapacağımı bilmiyorum derken böyle fikir veren bir paylaşımın yol haritamı çizmeye yardımcı olacağını düşünüyorum.

Sıfırdan başlıyorum derken konu ve soru adına henüz çalışması yapmamam ve öncelikle dolması gereken konu kitapları olduğunu kast ediyorum. Ayrıca TUS'tan ayrı olarak bile fakültede öğrendiğimiz onca şey sanki aklımda yokmuş gibi geliyor, sanki hiçbir şey bilmiyormuşum gibi. Kimi arkadaşlar böyle gelse de öğrendiklerini uygulamaya başlayınca her şey oturur diyor ama mesleğe yeni başlayacak bazı hekimler gibi ben de hazır değilmişim gibi hissediyorum, nasıl yapacağım diye düşünüyorum. İntörnlüğe başlarken de böyle geliyordu, şimdilik sorunsuz gidiyor. Umuyorum ki hekimlik ve tusiyerlik için de öyle olur. Nasıl bu kadar stres ve anksiyete olabiliyor anlamıyorum ama bu hisleri telkin ve mantıklı düşüncelerle bunları aşmaya çalışacağım.

TUS'a geri dönecek olursak, elimde geçen yılın (2018-2019) konu kitapları var ve bildiğim kadarıyla basımlar her yıl yenileniyor, bense 2021 şubatına hazırlanıyorum. Bu sorun yaratır mı? Bu konuda ne yapabilirim? Elimdeki kitapları offline'dan doldurup (orada hem 2019 hem 2020 kayıtları oluyor, hangisini dinlemeliyim) devam mı edeyim?

Kitapları doldurduktan sonra okuyup TTS çözmek bir tekrar sayılıyor, elimde prospektüs serisinin TTS 3.basımı var ders ders ve gördüğüm kadarıyla 2011 yılına kadar sorular. TTS'den kasıt bu mudur? Bunları çözüp 2011 yılından günümüze kadar olan soruları, internetten veya not olarak bulup (nasıl bulabilirim bilen yardım edebilirse çok sevinirim) çözsem ya da doğrudan 2010 yılı sonrasını çözsem olur mu? Örneğin, biyokimya konu kitaplarını baştan sona bir kez okudum sonra biyokimya TTS çözdüm, bir tekrarım bitti. Tahminimce o aşamadayken çoğunu çözemeyeceğim soruların, doğru çözdüklerimi geçip çözemediklerimin açıklamasına baktım diyelim önerildiği gibi. İkinci ve diğer tekrarlarımda da konudan sonra TTS çözüp aynısını mı yapalım? Amacımız böyle böyle aklımızda kalması anladığım kadarıyla.

İntörnüm ve intörnlüğün yoğun geçtiği bir fakültedeyim, tüm bunları nasıl yetiştirebilirim bilmiyorum. Kitapları doldurmak bile çok uzun sürecekmiş gibi geliyor. Her gün hastaneden çıkarken bir şeyler atıştırıp kendimi offline'a atmak en mantıklısı sanırım. Böyle bile 4-5 saati ancak tamamlarım bir günde, bir kitap 4-5 günde dolsa, bir ders 8-10 günde bitse... Hepsini bitirmek çok vakit alacak gibi ':( Genel yorgunluk ve verimsizliği geçiyorum, anlamadan doldursam en kısa bu kadar sürede olur sanırım çünkü mental ve fiziksel olarak kronik yorgunluk zaten var malesef. Bu konuda önerileri ve tecrübeleri olan varsa paylaşırsa çok memnun olurum.

Diyelim ki kitaplar doldu ve ilk tekrar (konu + TTS) yapıldı, bundan sonra sınava kadar ne kadar yetişirse o kadar tekrar ve her türlü soru/deneme yapıyoruz. Deneme demişken elimde 7-8 dershane denemesi ve cevap anahtarı var, henüz hiç deneme çözmüşlüğüm yok. Doğru olmasa da zaten hiçbir şey bilmiyorum, çok az soruyu yapabilirim diye diye ertelendi. Ama korkunun ecele faydası yok, yüzleşip işe koyulmak lazım biliyorum. Yine de çözsem 20 bile alamam gibi geliyor :') Çalışkan olmayan, başarısız sayılabilecek bir öğrenciyim ama kendimi tanıyorum artık liseden bu yana. Anksiyeteyi büyütüp eyleme geçemiyorum, ders çalışmayı geçtim film veya dizi izlemeye bile sanki kafamı veremeyecekmişim gibi geldiğinden onları bile erteleyen hale gelmiştim. Oysa sakince oturup başlamak lazım, kendi adıma bu gözümde çok büyüyor nedense ve başlamakta hep çok zorlanıyorum ama bir şekilde oturup başlayınca sonrası geliyor ve her şey kolaylaşıyor. Bir de özellikle tıp fakültesi gibi pek çok profesyonel öğrencinin olduğu bir yerde bununla yaşamaya ve bunu paylaşmaya utanırdım eskiden, çalışıyorum sorun yok kafasında takılırdım. Şimdi bu kadar yazmışken artık içimi dökeyim dedim ':) Bu yaşta ve konumda bunları aşmak lazım biliyorum ve umarım aşıp çalışıp ben de elimden geleni yaptım diyebilirim. Herkese başarılar diliyorum.

Not: Aklıma gelen son birkaç soru, derslere başlarken temel ve klinikle başlamanın veya karışık ilerlemenin sizce bir farkı var mı? Denemeler dışında soru için genel cerrahi adına öneri vardı mesela, başka hangi dersleri ve kaynakları önerirsiniz?

drsha
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen drsha » Prş Haz 25, 2020 6:57 pm

Gayet güzel bir rehber. Teşekkürler.

helvacıkızı
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen helvacıkızı » Prş Haz 25, 2020 8:54 pm

Hocam pediatri, biyokimya, genel cerrahi, farma, kdh, anatomi kitaplarım bomboş.. ses kaydı yada offline dinlerken aşırı yavaşım mezun olalı çoook oldu, her şeyi sıfırdan öğreniyorum ve durdurarak not alarak ilerliyorum(performansım baya düşük) 1 saatlik dersi 3-4 saatte ancak dinleyebiliyorum. motivasyonum çok düşük. (tus puan 35) dersin başına geçmekte ve ilerlemekte çok zorlanıyorum. bu tus en azından barajı geçmek istiyorum, 2021 şubatta bu iş bitsin istiyorum(uzun süredir istifalıyım) bana da yol gösterir misiniz lütfennn??

AquamarineSyndicate
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen AquamarineSyndicate » Prş Haz 25, 2020 10:23 pm

helvacıkızı yazdı:
Prş Haz 25, 2020 8:54 pm
Hocam pediatri, biyokimya, genel cerrahi, farma, kdh, anatomi kitaplarım bomboş.. ses kaydı yada offline dinlerken aşırı yavaşım mezun olalı çoook oldu, her şeyi sıfırdan öğreniyorum ve durdurarak not alarak ilerliyorum(performansım baya düşük) 1 saatlik dersi 3-4 saatte ancak dinleyebiliyorum. motivasyonum çok düşük. (tus puan 35) dersin başına geçmekte ve ilerlemekte çok zorlanıyorum. bu tus en azından barajı geçmek istiyorum, 2021 şubatta bu iş bitsin istiyorum(uzun süredir istifalıyım) bana da yol gösterir misiniz lütfennn??
Merhaba. Önceki tusum 37 idi. Son tusa sadece patoya düzgün çalışarak, biraz da bk, Mikrop ve histo bakarak girdim kabaca. 44.5 aldım. Eğer hedef sadece barajı geçmekse "bence" pato, farma, Mikrop, bk tusemden, anatomi smt ve fizyo datadan alıp sadece bunlara 4tekrar atabilirseniz (çizdikten sonra) iyi bir şey gelir. 50ye yaklaşabilir hatta belki geçebilirsiniz de