TUS'A NASIL ÇALIŞMALIYIZ?

Nasıl başardım ?,Hangi hoca/kaynağı seçmeli ?, Kitap değiştirmeli mi ?, Nasıl çalışmalıyım ? sorularını burada cevaplıyoruz.

Moderatör: hekim3541

Kullanıcı avatarı
bigbangtheory
Onur Üyesi
Onur Üyesi
Mesajlar: 94
Kayıt: Cmt Kas 18, 2017 12:00 am
Reputation: 1385

TUS'A NASIL ÇALIŞMALIYIZ?

Mesaj gönderen bigbangtheory » Cum May 25, 2018 1:00 am

Önceki başlığımızda kaynak ve dersane seçiminin önemli olduğundan , özellikle dersane için il il şartlar değiştiği için bireysel karar verilmesi gerektiğinden bahsettik. Bu kararı hızlı bir şekilde araştırdıktan sonra verdik ve artık çalışma zamanı geldi. Peki nereden başlayacağız? Ne yapacağız?

Önceki başlıkta belirli sıralamalar vermiştim. O sıralamalara göre başlayabilir ya da kendinize uygun bir sıralama yapabilirsiniz. Çok önemli mi bu sıralama, bence değil..

İlk tekrar özellikle dersaneye gitmemiş, gitse bile dinlememiş, dinlese bile TUS'a ara vermiş arkadaşlar için zordur. Çoğu zaman okuduklarını anlamazlar, anlasalar bile arka sayfaya geçtiklerinde unuturlar. Bu da bizde bu iş olmayacak galiba izlenimi uyandırır. Peki bu doğru mu? Hayır..

İlk tekrarda bir şey öğrenmeyi, her şeyin aklınızda kalmasını ve kafanıza yerleşmesini beklemeyin. İlk 3 tekrar arka sayfaya geçtiğinizde önceki sayfayı unuttuğunuz, kitabı kapattığınızda aklınızda hiç bir şey kalmadığı dönem. Ve bence TUS'un en zorlu iki döneminden birisi. Bu dönemde yapılan en büyük hata, geriye dönmektir. Okuduğunuz sayfayı unutsanız bile (ki unutmanız kadar doğal bir şey yok) asla geri dönmek yok ve bunu sorun etmeye de gerek yok.

İlk tekrarı bütün gününü TUS'a ayıran, istifalı bir arkadaşın bitirmesi gereken maximum süre 45 gündür. Bu süreyi aşmamak lazım. Ama ben 60 günde bitirdim diyorsanız ya yeterince zaman ayırmadınız ya da çok fazla ayrıntıya takılmışsınızdır..

Peki bütün günü bomboş bir TUSİYER kaç saat çalışmalıdır? Bence en çalışamadığı günde, en demoralize olduğu günde 6 saat altına düşmemelidir ve genel ortalaması da 8 saatin altına düşmemelidir. Bunlar alt sınırlarımız.. Ben 11 saat çalışıyorum her gün, asla lafımız yok. Ama bir gün 11 saat çalışıp ertesi gün 4 saat çalışacaksanız olmaz. 8 + 8 çalışmanız bundan çok daha faydalıdır.

Hasta oldunuz, yakınınız vefat etti, kötü bir haber aldınız vs. Bu günler elbette program dışı gelişebilecek olaylar. Biraz gaddarca olacak ama böyle günler de bile en azından 1-2 saat çalışmakta fayda var. Amaç ders çalışmadığınız gün olmaması ve TUS'tan uzaklaşmamanız. Telefonunuza yüklerseniz deneme/spot/soru en azından onlara göz gezdirirsiniz..

Peki ben intern'üm, mecburideyim, çocuğum var ben ne yapacağım? Bunlar düzeltebileceğiniz, aşabileceğiniz şeyler değil. Bunlar dışında kalan süre size kalan süredir. 8.00 - 17.00 çalışan birini örnek alalım. Bu süreler arasında da ders çalışmak için en ufak zamanı yok. 17'de mesaisi biten biri yemek-dinlenme vs en geç 19.00'da dersin başına oturabilir. 60dk-10dk şeklinde 4 saat çalışabilir. Sabah da erken kalkıp 1 saatini ayırabilirse günü bomboş olan bir arkadaşın 12 saat çalışmasına denktir bu benim için. Çünkü önemli olan elimizde olan zamanı maximumda kullanmaktır, elimizde olmayan kısım için yakınmak sadece bize biraz daha kaybettirir. İstifali biri için 45 günü aşmaması gereken ilk tekrar, sizin için daha uzun süreyi kapsıyor elbette. Bunu da kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki; 1 TEKRAR = FASİKÜL + TTS 'den oluşur. TTS olmadan tekrar sayılmaz. TTS için de özellikle 2000 sonrasını çözmek yeterlidir , 2010 sonrası en önemli kısmıdır.

2. ve 3. tekrarlarınız elbette ilk tekrara göre daha hızlı olacaktır. Kendinize güveniniz gelmeye başlayacak, okuduklarınızı hatırlamaya başlayacaksınız. Tabi ki TTS ile desteklemeye devam.

Peki biz sadece TTS çözerek ve fasikül okuyarak mı sınava gireceğiz? Elbette hayır..

Temel Bilimler için;

- TTS ve Fasikül okumak soruların büyük bölümünü yakalamanızı sağlayacaktır.
- Ek olarak çok üzerinde durmadan, soru cevap şeklinde çözülen deneme soruları bile yeterli olacaktır.
- Ama ben ara ara tüm deneme yapıyorum, bu zaman kaybı mıdır? Tabi ki hayır. Elbette asıl olan budur. Diğeri zamanı az olanlar için bir seçenektir sadece.


Klinik Bİlimler için;

- Mutlaka ve mutlaka YDUS soruları özellikle son 5 yılın soruları çözülmeli. Mümkünse 2 kez çözmekte fayda var.
- Denemeleri soru-cevap şeklinde yapmak burada fayda sağlamaz. Burada soruyu okumalı, fikir yürütmeli ve neyi sormak istediğini kavramalıyız. Çünkü artık klinikteki sorular spot şeklinden ziyade biraz daha yoruma açık hale gelmeye başladı ve bu artarak devam edecektir emin olun.
- GenelCerrahi için UTS önerebilirim. İçinde YDUS sorularını da barındıran ve bence bu konuda faydalı olabilecek bir kitap.


Deneme olarak hangi denemeleri çözelim? İlk tercihim elbette TUSTİME son dönem denemeleri. İnanılmaz derecede soru yakalıyor, hiç dikkat etmediğim ayrıntılara dikkat etmemi sağlıyor. Peki ben zaten TİME kursiyeriyim ve bu denemelere giriyorum, ben ne çözeyim? Bence DATA çöz. Mümkünse son yılın denemelerini (eğer çözümlerini bulabilecekseniz) , bulamayacaksınız da PRETUS 6 (5 denemelik DATA kitabı) çözebilirsiniz. Zaten denemeler bir şekilde internete düşüyor, soru için para ödemenize bence hiç gerek yok. Soru kitabı yerine tüm dersanelerin son sene denemelerine yönelmek daha mantıklı. Sorular zaten benzer ve daha güncel..


TTS / YDUS / DENEME hiç fark etmez. Yapabildiğiniz sorunun çözümünü asla okumayın. O çözümler yapamadığınız soru için var. Zaman kaybetmeye gerek yok. Anlamadığınızda, şıklarda hiç bilmediğiniz bir şey gördüğünüzde elbette bakabilirsiniz. Ancak lütfen bir tekrar daha atarım mantığıyla tüm çözümleri okumayın. Çünkü zaten yeni fasikülü okudunuz.

Bunlar yapılması gerekenler arkadaşlar. Asla net çizgiler koymadım, siz de koymayın. Herkesin kendine özel hayatı, kendine özel şartları, kendine özel sorunları var. Bunlar sizin için yol gösterecek ve kendi programınızı kendiniz yapacaksınız. Ben yapamadım derseniz yardımcı olamam, ancak ben şöyle bir program yaptım sizce eksikleri var mıdır? şeklinde gelirseniz elbette yardımcı olmaya hazırım.

Farklı düşüncelere ve ek önerilere daima açığız. Bu başlık altında eksik anlattığımız ve merak ettiğiniz başka şeyler varsa sorabilirsiniz.

TUS psikolojik bir savaştır.. Bu savaşı pes etmeyenler ve boş zamanlarından fedakarlık edebilenler kazanır..


Unutmak fizyolojik bir süreçtir , tekrar etmemek ise patolojiktir..

Pnomokonyoz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 29
Kayıt: Prş Eyl 21, 2017 4:27 pm
Reputation: 0

Mesaj gönderen Pnomokonyoz » Cum May 25, 2018 9:12 am

Nefes alma ve sadece oku :)

Kullanıcı avatarı
maxian
VIP
VIP
Mesajlar: 138
Kayıt: Sal Nis 25, 2017 10:57 pm
Reputation: 284

Mesaj gönderen maxian » Cum May 25, 2018 9:22 am

'' GenelCerrahi için UTS önerebilirim. İçinde YDUS sorularını da barındıran ve bence bu konuda faydalı olabilecek bir kitap.'' hocam burda bahsettiğiniz konu kitabı mı, soru bankası mı?

Kullanıcı avatarı
bigbangtheory
Onur Üyesi
Onur Üyesi
Mesajlar: 94
Kayıt: Cmt Kas 18, 2017 12:00 am
Reputation: 1385

Mesaj gönderen bigbangtheory » Cum May 25, 2018 10:32 am

@maxian UTS GenelCerrahi Son Baskı Soru Bankası..
Unutmak fizyolojik bir süreçtir , tekrar etmemek ise patolojiktir..

methotrexat35
VIP
VIP
Mesajlar: 32
Kayıt: Çrş Nis 19, 2017 10:43 pm
Reputation: 14

Mesaj gönderen methotrexat35 » Pzr May 27, 2018 10:11 pm

@bigbangthe@bigbangtheory
Öncelikle böyle bir başlık için teşekkür ederim.merak etiğim konu tam detaylı olarak çalışma sisteminiz. 1) fasikül + Tts olması gereken ki ; tts üzerindeki hakimiyet önemli değil mi? 2)üstüne yandal çözmeyi öneriyorsunuz buna genel cerrahi dahil mi sizin çözdüklerinizi merak ediyorum 3) kendi yaptığım hata deneme çözmemek sanırım puanımı artırmama sebebim artık belli diye düşünüyorum bu konuda detaylı yorumunuzu bekliyorum çözme şekli gibi. 4) kaç tekrar yaptınız ve ne kadar sürede bir turu bitirdiniz şahsen tekrar etsemde çok kısa sürede konuyu unutuyorum tekrar baktığımda sanki hiç okumamışım gibi hissediyorum bu konuda Öner’iniz ve sizin uyguladıklarınız nedir 5) son ayınınızı nasıl değerlendirdiniz ve konu sıralamanızı nasıl yaptınız 6)gün içersinde çalışmalarınız sonunda o günün tekrarını yaptınızmı yada geçmiş konuları anımsatcak şekilde nasıl birleştirdiniz şimdilik sormak istediklerim ilerleyen zamanda tekrar olursa sormak isterim.ve tercih neresi yaptınız hocam bölüm olarak tebrikler

methotrexat35
VIP
VIP
Mesajlar: 32
Kayıt: Çrş Nis 19, 2017 10:43 pm
Reputation: 14

Mesaj gönderen methotrexat35 » Pzr May 27, 2018 10:13 pm

Yazınızı detaylı okudum benim yaptığım en büyük hatalarından biri geri dönme.örnek olarak sayfayı okudum diğer sayfaya geçecem ya anlamadıysam diye salak bir düşünce ile tekrar okuyorum.normalde 1 kere okunacak kitabı sanki 2 3 kere okuyorum.
Fasikül+tts+deneme bu asıl yol haritası üstüne yandal olursa iyi oluyor. Doğru anladım değil mi hocam :)

Kullanıcı avatarı
Freak
VIP
VIP
Mesajlar: 53
Kayıt: Çrş Haz 20, 2018 2:37 am
Reputation: 32

Mesaj gönderen Freak » Cum Haz 29, 2018 11:41 pm

Güzel bir rehber olmuş, teşekkürler

Babili
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 41
Kayıt: Pzr Kas 12, 2017 2:09 pm
Reputation: 5

Mesaj gönderen Babili » Cmt Haz 30, 2018 12:35 am

Çok faydalı bi içerik olmuş tts+konu+soru nasıl içinden çıkacağım diye düşünüyordum ama deneme çözmek tam 12den vurduracak bi seçenek olmuş

mcganagal
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 7
Kayıt: Pzt Mar 19, 2018 4:02 pm
Reputation: 1

Mesaj gönderen mcganagal » Pzr Eyl 16, 2018 1:45 pm

Tts 2. 3. Tekrarda da çözmeli miyiz o zaman zamanı yetiştiremiyorum?

getavey
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 1
Kayıt: Sal Kas 28, 2017 10:00 am
Reputation: 0

Mesaj gönderen getavey » Cum Eyl 21, 2018 7:38 pm

Haftada bir kez deneme sınavı (sınav formatında) çözüp sonra yapamadıklarımın açıklamalarını okumak nasıl olur hocam? Zaman kaybı olur mu? Bunun yerine fasikülü bitirip hemen ardın o dersin sorularını çözmek mi daha yararlı olur?

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Destek NLP” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir