Biraz hayal kırıklığı, Biraz moral bozukluğu

Trakyalı.Doktor
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Biraz hayal kırıklığı, Biraz moral bozukluğu

Mesaj gönderen Trakyalı.Doktor » Pzr Mar 04, 2018 5:02 pm

Merhaba değerli meslektaşlarım. Ben mezun olmaya gün sayan intörn bir hekimim. Forumda yaklaşık 1.5 yıldır vardım ama epeydir girmediğim için eski üyeliğimi unuttum yeniden bugün giriş yaptım.

Şimdi konuya gelcek olursak; temmuzda mezun olacağım nasip olursa ve ilk hedefimi ağustos 18 tusunda 60-65 arası puan olarak belirlemiştim 5.sınıfın başında. Dersaneye gitmedim kaynak olarak da Temelde tusem, klinik data kullanıyorum. 5.sınıfta ses kayıtlarından önemli yerleri 1 defa dinleyip çizdim. Bu sene de nöbetlerden vakit oldukça tekrar etmeye çalışıyorum. Açık söyleyim fazla soru çözemiyorum, Konu sonunda sadece tts bakabiliyorum. kendimi test ettiğim ilk deneme şubat 18 tusuydu. Sınava girmedim evde birebir deneme modunda çözdüm ve puanım yaklaşık 46 geldi. Tabi bu beni biraz üzdü ve hayal kırıklığı yaşattı. Sizce ne yapmalıyım?

Şimdi esas problem şu. Bilhassa temelde yalnış ve boş bıraktığım sorular, çalışıp hatırlayamadığım yerlerden. Soruyu okuyorum, abi ben bu hastalığı,ilacı, vs çalışıp iyi öğrenmiştim zamanında diyorum ama şimdi hatırlamakta sıkıntı yaşıyorum. Klinikte de ha keza öyle.

Sorunum öğrenememek değil hatırlayamamak oluyor genelde. Ve bunun için kalan 160 günde ne yapabilirim?

Soru-deneme-çıkmış diyerek soru bazlı ilerlemek mi daha iyi olur? Yoksa eksik-hatırlayamadığım konuları tekrardan mı okumalıyım? Soru çözsem konu çalışmaya, konu okusam soruya vakit kalmıyor. Bir dezavantajım da intörnlğün berbat olduğu bir yerde çalışıyorum

Bu konuyu da o yüzden açayım dedim. Sizce 160 günde 15-20 puan artırılabilir mi?

Son olarak da bende 25.tts var. Sizce bu varken 26.tts çok gerekli mi? Sıfırdan kitap almak gereksiz mi olur?

Herkese şimdiden teşekkür ederim

dr_she
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dr_she » Pzr Mar 04, 2018 6:21 pm

merhaba arkadasım bende hemen hemen seninle aynı surecteyim ama agustosa hazırlanmıyorum burada bicok tecrubeli arkadaslarımız var elbette eminim onlarda yardımcı olacaklardır bende kendi fikirlerimi nacizane paylasayım..oncelikle ilk okumanı bitirmissin anladıgım kadarıyla fakat hatırlamakta sıkıntı yasamıssın bu da yeterince konulara hakim olmadıgını gosterir yeterince tekrar yapmadıgın ortaya cıkıyor internlukte cok normal..ama hakim olmadıgın konular bu derece fazlayken soru cozmek bi anlam ifade etmez bence sorulara goz atıp sadece incelemen daha faydalı olur ve subatta kendini denemissin simdi ordaki eksik konularına bak al onceki tus deneme yada dersane denemelerinden coz ve analizini yap..yani bildigin konuları ELE onceliğini takıldıgın konulara ver onlara yogunlas bildiğin konuyu bastan okumak sana +puan getirmez sonucta yani denemeden aldıgın puanlara odaklanmak yerine hangi konularda takıldıgına odaklanmalısın.hepimizin bildiği hatırlayamama meselesi ise dogal fizyolojik bir olay tekrarlarını eksik kaldıgın konular uzerinde arttır digerlerini ise soru cozerek taze tut.fizyolojik demişken hatırlamak nitrik oksitin salınımı ve noratransmiter baglantının guclendirilmesi adına uyku duzenine dikkat et ve de beslenmene bunlar 2 cok onemli nokta..mesela narsuyu,muz,badem,keten tohumu,ceviz,et,balık,kuruyemiş gibi besinlerden beslenmene dahil edebilirsin bunlar nitrik oksit salınımını stimule edecektir ve hatırlamanda sana yardımcı olucaktır..bi de stres yapma sadece elinden geleni konsantre bir sekilde calısmanı yap ki efektif olsun sayılara takılma.bildiklerinden emin olmaya bak..bi doktor olarak zaten sogukkanlı olmalıyız o yuzden sadece odaklan ve hayırlısını dile .umarım istediğin başarıya ulasırsın arkadasım :)