70+ almak için tavsiyeler

merimella
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 29
Kayıt: Cum Mar 20, 2020 5:44 pm
Reputation: 67

70+ almak için tavsiyeler

Mesaj gönderen merimella » Cum Mar 20, 2020 5:49 pm

Arkadaşlar merhaba

Kendi deneyimimi birilerine faydası olur diye paylaşmak istedim. Tus çalışırken benim aklımda hep sorular dönüyordu, ben de benim gibi birileri varsa yardımcı olmak istedim.

Mezun olduktan sonra aile hekimliği yazıp 3 sene çalışıp, tam uzman olacakken tekrar hazırlanmaya karar verdim.- Bu arada düşünen arkadaşlar için söyleyeyim, aile hekimliği çok güzel bir bölümdü, hiç bırakmayı düşünmüyordum. Bölümden alakasız başka nedenlerden bıraktım.-
Tussuz 3 senenin ardından tahmini 45-50 arasındaydım. Hedefim 70+ olduğu için yoğun çalıştım. Herkesin dediği gibi ‘Tek kaynak , çok tekrar’ denedim. Önceden tusa girmiş bi arkadaşın kitaplarını aldım, 1 sene önce 70+ almıştı. Bilgiler ne kadar değişebilir ki dedim. Hepsine 2-3 min tekrar atmışımdır 6 ayda. Ama sorulara yetişemedim, soru bakmak yerine kötü olduğum dersleri 1-2 tekrar daha attım. Sonuç 62 geldi.
Sonra anladım ki bu böyle olmayacak, nerdeyse kitaptaki çoğu şeyi ezberlemiştim ama sorular –özellikle temeldekiler- kitapla alakası yoktu, çalıştığım hiç bir yerde yazmıyordu. Ben de çalışma stilimi ve kitapları değiştirdim. Herkesin bir çalışma tarzı var ve bence tek kaynak çok tekrar her ne kadar hocalar önerse de bana göre değildi.

Uzuuuun bir girişten sonra hala okuyorsanız sanırım kararlısınız yüksek puan almaya:). Velhasıl ekim sonu gibi şubat tusuna başladım. Günde ortalama 7-8 saat ama verimli bir şekilde full çalıştım. Hedef 70+ sa min 10 saat çalışmalısın diyenleri filen duyunca aşırı stres yapıyordum. Ne kadar denesem de tüm 4-5 aylık süreçte sanırım sadece 1 gün 10 saati görebildim. Onun dışında kitaplarımı değiştim ki bence bu en kritik nokta. Tek kaynak yerine de soru kitaplarına yöneldim.

En son kullandığım kaynaklar:

İlk tusta karışık yarısı tusem yarısı tusdata gidiyordum . O yüzden o kısıma giremeyeceğim, hiç birinden aşırı memnun kalmadım.

Anatomi: SMT anatomi okumuştum, bir de 2012 videolarını izlemiştim. Sınava 15 gün kala 2015 videolarına denk geldim. Farkettim ki inanılmaz farklı yerlere değiniyor, kitapta o konular yok bile. Yani anatomi diyip, bir şey değişmez ki diyip geçmemek lazım muhakkak. Ben SMT kitabı yerine atlasıyla devam ettim . Kitap 2 günde zor tekrar edilirken, atlas 4-5 saatte tekrar ediliyor rahatça . Öneriyorum. Daha güncel ve güzel bir kaynak varsa tercih edin.

Fizyo-Histo: İlk kaynağım tusemdi. Çöp. Kesinlikle önermiyorum. Ne önermeliyim bilmiyorum ama TTS ve datanın klinisyen soru bankasını çözdüm. Güzellerdi. Ek kitap okumaya gerek kalmadı bence.

BK: Saygın hocanın kitabı iyi hoş ama günceli takip edememiş. Tavsiye etmiyorum. Tıp akademisi Yavuz Şahinin kitabını ve ders videolarını aldım. Açıkcası kitap çok küçük yazılmış, okumak gelmiyor insanın içinden ve tekrara başlama motivasyonu çok zor yakalanıyor ama videoyla birlikte bence çok başarılı. Şu çıkacak dediği sorular şıkları dahi aynı çıktı. Alkışlıyorum ve şiddetle öneriyorum. 2 kez videoları izledim + kitabı 2 kez okudum. Soru çözmedim ve bence çözmeye gerek bile kalmıyor. Bir de keşke videolarda kadın hastaya bayan demese

Mikrop: Tusem mikrop çalışmıştım hiç güncel değil, çok ayrıntılı ve akılda kalmıyor. Asla önermiyorum. Tıp akademisi Feyyaz Akay kitap+ video aldım. Aşırı eğlenceli, tıkır tıkır gidiyor. Gereken kadarını veriyor, gereksiz bilgi yok. Kitap muazzam güzel aşırı hızlı tekrar ediliyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum. 2 kez video+ 3-4 kez kitabı okudum. Soru çözmedim ek.

Pato: Datanın kitabını ilk çalışmıştım. 2. Tekrarı atamamıştım çünkü korkunç bir kitap . Uzak durun. Aşırı bilgi yükü, sanki textbook okuyorsun. O kadar sayfayı en hızlı 3-4 günde tekrar ediyorsun ve elinde o kadar bilgiden o kadar az şey kalıyor ki. Hangi kitap daha iyi bilmiyorum. 2. Çalışmamda sadece soru çözdüm. TTS+klinisyen soru kitabı+Emrullah hocanın son beyazyıldız soru bankası.

Farma: İhsan hoca kitabını okumuştum ilk ama tekrarı zor oluyor diye ikinci çalışmamda slayt şeklinde notunu bulup onu çalıştım . Çok daha akılda kalıcı, ayrıca 3-4 saatte tekrar ediliyor. Son ay daha da kısa farmakalenin spot notunu buldum. Süper bir şey , 1 saatte tekrar herhalde 9-10 kez okumuşumdur. Aşırı hızlı tekrar, o kadar gömülüyosun ki bazen farmaya çıkamıycağını düşünüyosun. Bu not bi sakinleştiriyor, hepsini kısaca gözünün önüne koyuyor. Soru çözmedim, gerek görmedim ve bence yetti.

Dahiliye: datanın kitaplarını okumuştum. O kadar uzun ki hiç gerek yok. Genel bir hekimlik nosyonuyla zaten o kitaptan öğrenilecek şeyler yapılabilir. Onun yerine mor kitap-datanın- vaka kitabı onu çözdüm. Ayrıca mikrobiyoloji diye geçiyor, kırmızı data kitabıyla da soruyu destekledim. Bence kitap okumak yerine kesinlikle bol soru.

Pediatri:Tusem pediatri korkunç . Özgür aydın pediatri videolarını aldım. Yandal düzeyi, sadece soru yakalamaya yönelik. Hiç bir şey öğretmiyor. Her şey tamam, çok iyi biliyorum , nereler önemli onu görmek istiyorum derseniz dinleyin, onun dışında bazen hiç duymadığınız sendromları dinlerken şoke olabiliyor insan. Ben pek önermiyorum, bana pek faydası dokunmadı. Bir kaynak da öneremiyorum, hangisi iyi bilmiyorum. Zaten benim tusta da pek iyi gelmedi pediatri:D

Küçük Stajlar: Direk satın, okumayla çözülmez. Bol deneme sorusu.

Genel Cerrahi: Data genel cerrahi çok iyi. Soru nadir kaçırdı. Ses kaydına asla gerek yok, kitap yeterli. Ek olarak TTS+klinisyen soru çözdüm. Hepsini öneriyorum, hepsi başarılı yazılmış.

Kadın doğum: TTS çözdüm sadece . Bir kaç konuda eksik kaldım ama o kadar sayfa okumaya değer mi sanmıyorum. Bence soru yeter.

Bu arada tüm dersanelerin- o en zor ve asla çıkmaz dediğiniz dersaneler dahil- tüm denemelrini çözün. Soru çözmedim dediğim derslerde ek soru kastediyorum, denemeler mutlak çözülmeli.

Kısacası son 1 yılımı 50 den 71 e
Son 6 ayımı da 62 den 71 e çıkarmak olarak düşünürsek

1-Bazı zamanlar herkes aşırı çalışıyor ve ben çalışmadığım için asla kazanamayacağımı düşündüm. Hatta çoğu zaman :D Bence önemli olan saat değil- tabiki 2 saat çalışmak demiyorum- ama kendinizin sınırlarını görüp ona göre en ucuna kadar verimli çalışmka gerekiyor. Her gün çalışmadım, bazı günler hatta 2-3 gün hiç bakmadım, bakamadım. Kendimi korkunç hissettim, asla olmucak dedim. Ama geri dönüp çalıştım. Motivasyonu bozmayın, asla olmucak diyip kendinizi negatif feed backle baskılamayın. İsterseniz olucak, herkes bu süreçten böyle geçiyor. Kimse güle oynaya kazanmıyor. Öyle son 2-3 ay baktım 75 çaktım diyenlere kulağınızı kapayın. Derse kapanın. O kadar kapanın ki ben en son tüm sosyal ağları geçtim, telefonu kapattım. Ailenize diyin, bir süre görüşmeyin.
2-Güncel kaynak çok çok çok önemli. İlk başladığımda farketmez diyordum. Amaç 60+ sa eski kitaplar ok. 70+ sa en günceli takip edin alın.
3-Tüm denemeleri çözmeye çalışın, kaçırmayın. Nerde olduğunuzu görmek için online çözün. Kolaya kaçmayın. Online daki sonuçlarda aklınızda tutun ki hep çalışanlar arasında yerinizi görüyorsunuz. En son denemede 2k içinden 200 gibi bir şey olmuştum, bu tus da 200 lerdeyim. Yani o denemelere girin. Çözemediğiniz her soruya işaret koyun, sonra en son tusa girmeden muhakkak en az 1 kez sadece onları gözden geçirin. Son gece sadece o sorulardan 3-4 spot şeklinde çıktı, o kadar önemli.

Aklıma gelenler bu kadar. Epey uzun bir yazı oldu. Bence bu kadar sabredip okuduysanız siz de istediğiniz yere gircek azim var :) TUS kesinlikle zeka işi değil, azim işi. Sonuçta 50 alan da 71 alan da ben olduğuma göre zekayla pek alakası olmaması gerekiyor:D
Bir de 3. 4. Sınıf tıp öğrencileri dersane konusunda çok panik yapıyor. Bence dersane hiç bir işe yaramıyor. Olay siz çalışınca bitiyor. Hayatımda dersaneye hiç gitmedim. Bunu size zorunluluk olarak dayatıyorlar. Gitmezseniz aykırı olacak ve kazanamayacaksınız diye düşündürüyorlar. Siz bu yaşınıza kadar her sınavı geçtiniz, tusu kazanan sizsiniz dersaneler değil, unutmayın!

Umarım yararım dokunmuştur ve herkes emeklerinin karşılığını alır. İyi çalışmalar:)AquamarineSyndicate
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 21
Kayıt: Pzt Mar 09, 2020 9:03 pm
Reputation: 2

Mesaj gönderen AquamarineSyndicate » Cum Mar 20, 2020 5:57 pm

Teşekkür ediyorum hocam verdiğiniz bilgiler için. Küçük stajlardan data optimum cep kitabı okumaya ne dersiniz? Ben 45 seviyesindeyim ne yazık ki

Littmaan
VIP Plus
VIP Plus
Mesajlar: 54
Kayıt: Pzr Eyl 10, 2017 6:26 pm
Reputation: 30

Mesaj gönderen Littmaan » Cum Mar 20, 2020 6:01 pm

Tecrübelerinizden bahsettiğiniz için elinize sağlık, benim için faydalı oldu ve Tus başarınızdan dolayı da ayrıca tebrik ediyorum :relieved:

Drdr07
VIP
VIP
Mesajlar: 12
Kayıt: Prş Eyl 26, 2019 7:31 pm
Reputation: 0

Mesaj gönderen Drdr07 » Cum Mar 20, 2020 6:28 pm

Hocam tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.Tebrikler bu arada😊Tusem mikropta ve biyokimyada günceli yakalayamamış demenize çok üzüldüm tam da saygın hocanın ses kayıtlarını dinlerken.Bu kitaplar hedefi 65 civarı olan birisi için yetersiz mi sizce?

Kullanıcı avatarı
yunus21
VIP
VIP
Mesajlar: 237
Kayıt: Çrş Nis 19, 2017 11:27 pm
Reputation: 129

Mesaj gönderen yunus21 » Cum Mar 20, 2020 6:34 pm

deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler , başarınız için ayrıca tebrikler!
"ve cellat uyandı yatağında bir gece
tanrım dedi bu ne zor bilmece
öldükçe çoğalıyor adamlar
ben tükenmekteyim öldürdükçe"

Ataol Behramoğlu

grki13
VIP
VIP
Mesajlar: 61
Kayıt: Cum Nis 28, 2017 7:55 pm
Reputation: 4

Mesaj gönderen grki13 » Cum Mar 20, 2020 6:37 pm

Hocam ben de aile hekimiyim. İstifa ederek mi uyguladınız bu tempoyu merak ettim.Çalışarak ise nasıl bir plan yaptınız?

merimella
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 29
Kayıt: Cum Mar 20, 2020 5:44 pm
Reputation: 67

Mesaj gönderen merimella » Cum Mar 20, 2020 7:04 pm

AquamarineSyndicate yazdı:
Cum Mar 20, 2020 5:57 pm
Teşekkür ediyorum hocam verdiğiniz bilgiler için. Küçük stajlardan data optimum cep kitabı okumaya ne dersiniz? Ben 45 seviyesindeyim ne yazık ki
bana sorarsanız 45 civarıysa küçük stajları pas geçip diğer bölümlere bakmak daha doğru olur. diğerleri daha az çabayla daha çok net arttırır.
ben küçük stajlara hiç bakmadığım için bir kitap öneremiyorum ama genel olarak diğer branşları çalışırken küçük stjalar konuları orda da geçtiği için çalışmadan da yapılıyor.

merimella
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 29
Kayıt: Cum Mar 20, 2020 5:44 pm
Reputation: 67

Mesaj gönderen merimella » Cum Mar 20, 2020 7:08 pm

Drdr07 yazdı:
Cum Mar 20, 2020 6:28 pm
Hocam tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.Tebrikler bu arada😊Tusem mikropta ve biyokimyada günceli yakalayamamış demenize çok üzüldüm tam da saygın hocanın ses kayıtlarını dinlerken.Bu kitaplar hedefi 65 civarı olan birisi için yetersiz mi sizce?
Teşekkür ediyorum. Ben de kitap değişmeye çok direndim ama en son tüm kitabı hatmedip gene soruları yapamadığımı farkettiğimde değiştirdim. Irmaktan geçerken at değiştirilmez denir ama daha önümüzdeki tusa çok var bence değişmek için tam zamanı :)
Saygın hoca çok iyiydi ben 4 sene önce çalıştığımda her şeyi anladım süper diyordum ama feyyaz akay ve yavuz şahine geçince iyiki geçmişim dedim.

tabiki sizin tercihiniz , en iyi siz bilirsiniz kendinizi. Denemelerde sıkıntı yaşamıyorum diyorsanız devam, ama benim gibi denemelerde de bu derslerde kötü yapıyorsanız bence değişimin tam zamanı ;) ben de 4-5 ay kala değişmiştim.

merimella
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 29
Kayıt: Cum Mar 20, 2020 5:44 pm
Reputation: 67

Mesaj gönderen merimella » Cum Mar 20, 2020 7:10 pm

grki13 yazdı:
Cum Mar 20, 2020 6:37 pm
Hocam ben de aile hekimiyim. İstifa ederek mi uyguladınız bu tempoyu merak ettim.Çalışarak ise nasıl bir plan yaptınız?
İlk tus için temmuzda istifa etmiştim, bu tusa kadar 7 ay gibi bir süreçte istifalıydım yani . Bence kesinlikle değişmeyi göze aldıysanız istifa puanı çok değiştiriyor, plan 70+ sa öneriyorum. Tabi bu benim için böyleydi, istifa etmeden alanlar da vardı benim duyduğum. Ben çok bölünüyordum, beceremedim istifa etmeden :)

grki13
VIP
VIP
Mesajlar: 61
Kayıt: Cum Nis 28, 2017 7:55 pm
Reputation: 4

Mesaj gönderen grki13 » Cum Mar 20, 2020 7:13 pm

merimella yazdı:
Cum Mar 20, 2020 7:10 pm
grki13 yazdı:
Cum Mar 20, 2020 6:37 pm
Hocam ben de aile hekimiyim. İstifa ederek mi uyguladınız bu tempoyu merak ettim.Çalışarak ise nasıl bir plan yaptınız?
İlk tus için temmuzda istifa etmiştim, bu tusa kadar 7 ay gibi bir süreçte istifalıydım yani . Bence kesinlikle değişmeyi göze aldıysanız istifa puanı çok değiştiriyor, plan 70+ sa öneriyorum. Tabi bu benim için böyleydi, istifa etmeden alanlar da vardı benim duyduğum. Ben çok bölünüyordum, beceremedim istifa etmeden :)
Şimdilik ikisini beraber götürmeye çalışıyorum. Umarım gönlünüze göre biyer olur.

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Destek NLP” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir