70+ almak için tavsiyeler

Sena peksarı
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
TAG: Dr.sena

70+ almak için tavsiyeler

Mesaj gönderen Sena peksarı » Sal Mar 24, 2020 3:53 pm

https://www.klinisyen.com/index.php?rou ... ct_id=1563
Hocam dahiliye vaka kitabi dediğiniz bu mu

eternalll
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen eternalll » Sal Mar 24, 2020 11:00 pm

Fakat siz önce tusdata bitirmissiniz 62 ye cikmissiniz ben şu an sifirim direkt sizin en son kullandiginiz kaynaklardan mi baslayayim?

Srkrt
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Srkrt » Prş Mar 26, 2020 12:14 am

Hocam konunun ilerlediğini görmeden size öm atmıştım. Elimde bahsettiğiniz gibi bir arkadaştan aldığım dolu data kitapları var 2018 basım bunlarla ilerlemezsem yeni basım alacağım boş kitapları dersane olmadan neresi önemli neresi değil bilmeden çalışmak etkili olur mu?

Kullanıcı avatarı
Mermaid
VIP
VIP

Mesaj gönderen Mermaid » Prş Mar 26, 2020 9:41 am

Hocam denemeleri ders ders mi çözüyodunuz yoksa bütün olarak mı? Önceki yılların denemelerini de çözüyo muydunuz yoksa son güncel denemeleri mi?

northernlights
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen northernlights » Prş Mar 26, 2020 11:23 pm

merhaba ,
dahiliye için bahsettiğiniz kırmızı kitap (mikrobiyoloji diye geçiyo demişsiniz) hangisi acaba?
dahiliye ile ilgili kitapları tekrar söyleyebilir misin?
genel cerrahi için de datanın kitabı derken levent kodalın gri kitabından mı bahsediyorsunuz? yoksa başka bir kitap mı?
teşekkürler

Kullanıcı avatarı
N0rmuskarenD
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen N0rmuskarenD » Cum Mar 27, 2020 1:06 pm

merimella yazdı:
Cum Mar 20, 2020 5:49 pm
Arkadaşlar merhaba

Kendi deneyimimi birilerine faydası olur diye paylaşmak istedim. Tus çalışırken benim aklımda hep sorular dönüyordu, ben de benim gibi birileri varsa yardımcı olmak istedim.

Mezun olduktan sonra aile hekimliği yazıp 3 sene çalışıp, tam uzman olacakken tekrar hazırlanmaya karar verdim.- Bu arada düşünen arkadaşlar için söyleyeyim, aile hekimliği çok güzel bir bölümdü, hiç bırakmayı düşünmüyordum. Bölümden alakasız başka nedenlerden bıraktım.-
Tussuz 3 senenin ardından tahmini 45-50 arasındaydım. Hedefim 70+ olduğu için yoğun çalıştım. Herkesin dediği gibi ‘Tek kaynak , çok tekrar’ denedim. Önceden tusa girmiş bi arkadaşın kitaplarını aldım, 1 sene önce 70+ almıştı. Bilgiler ne kadar değişebilir ki dedim. Hepsine 2-3 min tekrar atmışımdır 6 ayda. Ama sorulara yetişemedim, soru bakmak yerine kötü olduğum dersleri 1-2 tekrar daha attım. Sonuç 62 geldi.
Sonra anladım ki bu böyle olmayacak, nerdeyse kitaptaki çoğu şeyi ezberlemiştim ama sorular –özellikle temeldekiler- kitapla alakası yoktu, çalıştığım hiç bir yerde yazmıyordu. Ben de çalışma stilimi ve kitapları değiştirdim. Herkesin bir çalışma tarzı var ve bence tek kaynak çok tekrar her ne kadar hocalar önerse de bana göre değildi.

Uzuuuun bir girişten sonra hala okuyorsanız sanırım kararlısınız yüksek puan almaya:). Velhasıl ekim sonu gibi şubat tusuna başladım. Günde ortalama 7-8 saat ama verimli bir şekilde full çalıştım. Hedef 70+ sa min 10 saat çalışmalısın diyenleri filen duyunca aşırı stres yapıyordum. Ne kadar denesem de tüm 4-5 aylık süreçte sanırım sadece 1 gün 10 saati görebildim. Onun dışında kitaplarımı değiştim ki bence bu en kritik nokta. Tek kaynak yerine de soru kitaplarına yöneldim.

En son kullandığım kaynaklar:

İlk tusta karışık yarısı tusem yarısı tusdata gidiyordum . O yüzden o kısıma giremeyeceğim, hiç birinden aşırı memnun kalmadım.

Anatomi: SMT anatomi okumuştum, bir de 2012 videolarını izlemiştim. Sınava 15 gün kala 2015 videolarına denk geldim. Farkettim ki inanılmaz farklı yerlere değiniyor, kitapta o konular yok bile. Yani anatomi diyip, bir şey değişmez ki diyip geçmemek lazım muhakkak. Ben SMT kitabı yerine atlasıyla devam ettim . Kitap 2 günde zor tekrar edilirken, atlas 4-5 saatte tekrar ediliyor rahatça . Öneriyorum. Daha güncel ve güzel bir kaynak varsa tercih edin.

Fizyo-Histo: İlk kaynağım tusemdi. Çöp. Kesinlikle önermiyorum. Ne önermeliyim bilmiyorum ama TTS ve datanın klinisyen soru bankasını çözdüm. Güzellerdi. Ek kitap okumaya gerek kalmadı bence.

BK: Saygın hocanın kitabı iyi hoş ama günceli takip edememiş. Tavsiye etmiyorum. Tıp akademisi Yavuz Şahinin kitabını ve ders videolarını aldım. Açıkcası kitap çok küçük yazılmış, okumak gelmiyor insanın içinden ve tekrara başlama motivasyonu çok zor yakalanıyor ama videoyla birlikte bence çok başarılı. Şu çıkacak dediği sorular şıkları dahi aynı çıktı. Alkışlıyorum ve şiddetle öneriyorum. 2 kez videoları izledim + kitabı 2 kez okudum. Soru çözmedim ve bence çözmeye gerek bile kalmıyor. Bir de keşke videolarda kadın hastaya bayan demese

Mikrop: Tusem mikrop çalışmıştım hiç güncel değil, çok ayrıntılı ve akılda kalmıyor. Asla önermiyorum. Tıp akademisi Feyyaz Akay kitap+ video aldım. Aşırı eğlenceli, tıkır tıkır gidiyor. Gereken kadarını veriyor, gereksiz bilgi yok. Kitap muazzam güzel aşırı hızlı tekrar ediliyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum. 2 kez video+ 3-4 kez kitabı okudum. Soru çözmedim ek.

Pato: Datanın kitabını ilk çalışmıştım. 2. Tekrarı atamamıştım çünkü korkunç bir kitap . Uzak durun. Aşırı bilgi yükü, sanki textbook okuyorsun. O kadar sayfayı en hızlı 3-4 günde tekrar ediyorsun ve elinde o kadar bilgiden o kadar az şey kalıyor ki. Hangi kitap daha iyi bilmiyorum. 2. Çalışmamda sadece soru çözdüm. TTS+klinisyen soru kitabı+Emrullah hocanın son beyazyıldız soru bankası.

Farma: İhsan hoca kitabını okumuştum ilk ama tekrarı zor oluyor diye ikinci çalışmamda slayt şeklinde notunu bulup onu çalıştım . Çok daha akılda kalıcı, ayrıca 3-4 saatte tekrar ediliyor. Son ay daha da kısa farmakalenin spot notunu buldum. Süper bir şey , 1 saatte tekrar herhalde 9-10 kez okumuşumdur. Aşırı hızlı tekrar, o kadar gömülüyosun ki bazen farmaya çıkamıycağını düşünüyosun. Bu not bi sakinleştiriyor, hepsini kısaca gözünün önüne koyuyor. Soru çözmedim, gerek görmedim ve bence yetti.

Dahiliye: datanın kitaplarını okumuştum. O kadar uzun ki hiç gerek yok. Genel bir hekimlik nosyonuyla zaten o kitaptan öğrenilecek şeyler yapılabilir. Onun yerine mor kitap-datanın- vaka kitabı onu çözdüm. Ayrıca mikrobiyoloji diye geçiyor, kırmızı data kitabıyla da soruyu destekledim. Bence kitap okumak yerine kesinlikle bol soru.

Pediatri:Tusem pediatri korkunç . Özgür aydın pediatri videolarını aldım. Yandal düzeyi, sadece soru yakalamaya yönelik. Hiç bir şey öğretmiyor. Her şey tamam, çok iyi biliyorum , nereler önemli onu görmek istiyorum derseniz dinleyin, onun dışında bazen hiç duymadığınız sendromları dinlerken şoke olabiliyor insan. Ben pek önermiyorum, bana pek faydası dokunmadı. Bir kaynak da öneremiyorum, hangisi iyi bilmiyorum. Zaten benim tusta da pek iyi gelmedi pediatri:D

Küçük Stajlar: Direk satın, okumayla çözülmez. Bol deneme sorusu.

Genel Cerrahi: Data genel cerrahi çok iyi. Soru nadir kaçırdı. Ses kaydına asla gerek yok, kitap yeterli. Ek olarak TTS+klinisyen soru çözdüm. Hepsini öneriyorum, hepsi başarılı yazılmış.

Kadın doğum: TTS çözdüm sadece . Bir kaç konuda eksik kaldım ama o kadar sayfa okumaya değer mi sanmıyorum. Bence soru yeter.

Bu arada tüm dersanelerin- o en zor ve asla çıkmaz dediğiniz dersaneler dahil- tüm denemelrini çözün. Soru çözmedim dediğim derslerde ek soru kastediyorum, denemeler mutlak çözülmeli.

Kısacası son 1 yılımı 50 den 71 e
Son 6 ayımı da 62 den 71 e çıkarmak olarak düşünürsek

1-Bazı zamanlar herkes aşırı çalışıyor ve ben çalışmadığım için asla kazanamayacağımı düşündüm. Hatta çoğu zaman :D Bence önemli olan saat değil- tabiki 2 saat çalışmak demiyorum- ama kendinizin sınırlarını görüp ona göre en ucuna kadar verimli çalışmka gerekiyor. Her gün çalışmadım, bazı günler hatta 2-3 gün hiç bakmadım, bakamadım. Kendimi korkunç hissettim, asla olmucak dedim. Ama geri dönüp çalıştım. Motivasyonu bozmayın, asla olmucak diyip kendinizi negatif feed backle baskılamayın. İsterseniz olucak, herkes bu süreçten böyle geçiyor. Kimse güle oynaya kazanmıyor. Öyle son 2-3 ay baktım 75 çaktım diyenlere kulağınızı kapayın. Derse kapanın. O kadar kapanın ki ben en son tüm sosyal ağları geçtim, telefonu kapattım. Ailenize diyin, bir süre görüşmeyin.
2-Güncel kaynak çok çok çok önemli. İlk başladığımda farketmez diyordum. Amaç 60+ sa eski kitaplar ok. 70+ sa en günceli takip edin alın.
3-Tüm denemeleri çözmeye çalışın, kaçırmayın. Nerde olduğunuzu görmek için online çözün. Kolaya kaçmayın. Online daki sonuçlarda aklınızda tutun ki hep çalışanlar arasında yerinizi görüyorsunuz. En son denemede 2k içinden 200 gibi bir şey olmuştum, bu tus da 200 lerdeyim. Yani o denemelere girin. Çözemediğiniz her soruya işaret koyun, sonra en son tusa girmeden muhakkak en az 1 kez sadece onları gözden geçirin. Son gece sadece o sorulardan 3-4 spot şeklinde çıktı, o kadar önemli.

Aklıma gelenler bu kadar. Epey uzun bir yazı oldu. Bence bu kadar sabredip okuduysanız siz de istediğiniz yere gircek azim var :) TUS kesinlikle zeka işi değil, azim işi. Sonuçta 50 alan da 71 alan da ben olduğuma göre zekayla pek alakası olmaması gerekiyor:D
Bir de 3. 4. Sınıf tıp öğrencileri dersane konusunda çok panik yapıyor. Bence dersane hiç bir işe yaramıyor. Olay siz çalışınca bitiyor. Hayatımda dersaneye hiç gitmedim. Bunu size zorunluluk olarak dayatıyorlar. Gitmezseniz aykırı olacak ve kazanamayacaksınız diye düşündürüyorlar. Siz bu yaşınıza kadar her sınavı geçtiniz, tusu kazanan sizsiniz dersaneler değil, unutmayın!

Umarım yararım dokunmuştur ve herkes emeklerinin karşılığını alır. İyi çalışmalar:)
Seni gönülden tebrik ediyorum. 71 puanınla klinik ve temel sıralaman nedir?

helvacıkızı
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen helvacıkızı » Cum Mar 27, 2020 2:22 pm

http://www.antitusif.com/viewtopic.php?f=49&t=10404

http://www.antitusif.com/viewtopic.php?f=49&t=10815 bu da farmakalenin dediğim notu

ben de antitusiften bulmuştum. Paylaşanlara emekleri için teşekkürlerimi iletiyim burdan da :)
[/quote]

teşekkür ederiz tüm değerli bilgiler için :)

muratzen
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen muratzen » Cum Mar 27, 2020 4:37 pm

smt 2015 videolarını atabilen olursa çok sevinirim

letal100
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen letal100 » Cum Mar 27, 2020 9:11 pm

hocam ben 5. sınıfım yeni çalışmaya başladım size sorum ben mesela patoloji 1 kere okudum diyelim ondan sonra hemen onun sorularını çözmelimiyim.

tusmust
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen tusmust » Cmt Mar 28, 2020 4:58 pm

merimella yazdı:
Pzt Mar 23, 2020 3:48 pm
oraserata yazdı:
Pzt Mar 23, 2020 3:43 pm
merimella yazdı:
Pzt Mar 23, 2020 3:39 pm

Ben sadece slayt+ farmakale notunu okudum. Denemeler hariç soru bakmadım. Diğer branşlardaki farma sorularını hatırlamıyorum ama 22 de 2 boş 2 yanlışla geçti bu tus. Bence yeterli ama hepsini yapmaksa hedef eksik kalabilir bilmiyorum.
Sabrınız için Teşekkürler hocam
Estafurullah =)
merimella hocam,farmaya yeni başlangıç için ihsan hocanın slaytları +farmakale notlarının tekrarı yetermi?
yani ihsan hocanın kitabını okumaya gerek yok mu ?