Hocalar arası fark gerçekten bu kadar önemli mi?

Bu Bölümde Konu Moderatörlüğü Uygulanmaktadır
Kullanıcı avatarı
evdedevar3
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Hocalar arası fark gerçekten bu kadar önemli mi?

Mesaj gönderen evdedevar3 » Cum Ağu 23, 2019 10:44 pm

Merhaba

Forumu 1 senedir takip ediyorum. Sadece bilmediğimden soruyorum. İnsanlar harıl harıl alanında ünlü bir hocanın ses kaydını/dökümanını/kampını arıyor. Forumda sorulan ilk soru klinikte bu hocadan dinlesem şöyle olur mu? Gerçekten bu kadar farkediyor mu? X yerine Y hocasından dinlesem 5 soru mu kaçırırım mesela? Yoksa bu tarz etkinlikler parantez içinde derece öğrencilerine mi masif etki yaratıyor, buradaki herkes derece mi yapmak istiyor? Tekrar söylüyorum, ben şu ana kadar (neredeyse, en azından hocalar arası farkı farkedebilecek kadar) hiç ders dinlemedim belki de bu yüzden bu kadar cahilce/cesurca bir soru soruyorum.

Teşekkürler.

Drchef
VIP
VIP

Mesaj gönderen Drchef » Cum Ağu 23, 2019 11:12 pm

Ses tonu bile çok fark ediyor dinlerken.
Bazılarını çok hızlandırsan da (x2,5'ta bile) ne dediği anlaşılıyor örnek; İhsan hoca.
Kaynağın dizaynı ve kısa sürede, çok bilgiyi akılda tutucu yöntemlerle anlatabilmesi de tekrar edilebilirlik için önemli.
Bazılarının muhabbeti sarıyor, esprileri güldürüyor.
Bazısının kaynağı güzel ama dersi dinlenmiyor.
Bazısı çok soru tutturuyor ama kaynağının dizaynı kötü ya da dersi uzun.
Yani hocadan hocaya çok fark edebiliyor.
Bilgiyi aklımıza kazıyabilmek asıl önemli olan. Yoksa soru tutturma açısından benzerler.
En son Drchef tarafından Cmt Ağu 24, 2019 12:29 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
badboy44
VIP
VIP

Mesaj gönderen badboy44 » Cum Ağu 23, 2019 11:12 pm

Tıp fakülte hocalarınız arasında anlatım farkı var mı ? o fark dershane hocaları arasında da var.

Kullanıcı avatarı
evdedevar3
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen evdedevar3 » Cum Ağu 23, 2019 11:14 pm

badboy44 yazdı:
Cum Ağu 23, 2019 11:12 pm
Tıp fakülte hocalarınız arasında anlatım farkı var mı ? o fark dershane hocaları arasında da var.
o hoca alanında en iyisi olmasaydı dersane hocası olur muydu?

Drsüm
VIP
VIP

Mesaj gönderen Drsüm » Cum Ağu 23, 2019 11:42 pm

Dershane hocalığı ile doktorlukları çok farklı şeyler alanın en iyilerinden biri olur ki doktorluklarını karşılaştırmak bize düşmez ama anlatma konuyu net özet oturtma yani öğretmen olabilmek kabiliyet yetenek ister

Kullanıcı avatarı
evdedevar3
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen evdedevar3 » Cum Ağu 23, 2019 11:52 pm

Drchef yazdı:
Cum Ağu 23, 2019 11:12 pm
Ses tonu bile çok fark ediyor dinlerken.
Bazılarını çok hızlandırınca (x2,5'ta bile) ne dediği anlaşılıyor örnek; İhsan hoca.
Kaynağın dizaynı ve kısa sürede, çok bilgiyi akılda tutucu yöntemlerle anlatabilmesi de tekrar edilebilirlik için önemli.
Bazılarının muhabbeti sarıyor, esprileri güldürüyor.
Bazısının kaynağı güzel ama dersi dinlenmiyor.
Bazısı çok soru tutturuyor ama kaynağının dizaynı kötü ya da dersi uzun.
Yani hocadan hocaya çok fark edebiliyor.
Bilgiyi aklımıza kazıyabilmek asıl önemli olan. Yoksa soru tutturma açısından benzerler.
Güzel cevap. Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
evdedevar3
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen evdedevar3 » Cum Ağu 23, 2019 11:53 pm

İhsan hocam okul hocam btw :)

Data18
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Data18 » Pzr Ağu 25, 2019 11:24 am

Hiç dinlemeden de derece yapan yüksek puan insanlar var . İyi hoca işi kolaylaştırıyor ama iş sende bitiyor. Zaten hoca istediği kadar iyi olsun derece yapanlar diğer dersanelerim denemelerine soru kitaplarına da baktıkları için dersi dinlemiş kadar oluyorlar. Ders dinlemeye değil de çalışmaya odaklanmak lazım . Benim 5 yıldır tus tecrübem böyle . Bazı hocalar da varki tusu boşver ama aşırı güzel anlatıyor okulda adı gecmeyen yerleri bile öğretiyor sana . sınav dışında zevkine dinlenir 😊 üniversite sınavına çalışırken tecrübem neyse veya üniversitede sınavında nasıl gectiysen aynı yoldan gitmeni tavsiye ederim. Yorgunlukları bahane etmeden çalışan herkes kazanıyor istediği yeri. Dinlemekle hiçbirşey anlamıyorsan hiç dinleme sorularla da okuyarak da öğreniyorsun sonunda ama bazen süreyi artırıyor. Bazen dersi dinleyip tts ye bakıyorum hoca sanki tts yi anlatmış gibi hissediyordum

Data18
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Data18 » Pzr Ağu 25, 2019 11:33 am

Yani özet olarak şöyle diyeyim hocadan hocaya fark var ama aradaki açık kapatılabilir . Kitap daha önemli .kitap kac soru yakalamış ona bak tekrar kolay mı anlaşılır mı . Hoca kötü de olsa iyi çalışan bir insan iyi bir kitaba çalışmışsa denemelere yogunlaşıp başka dersane deneme ve soru kitaplarına bakıyorsa soru kaçırmaz kolay kolay. Kaçırdığı soru da herkesin kaçırdıgı soru olur . Çok kasmamak lazım hoca konusunda ses kaydı konusunda. Biyokimya için birtek tavsiye vereyim karmaşıklaştıran hoca cok basit şekilde öğreneyim kalıcı olsun diyorsan kesinlikle tustime hocasını dinle bikaç saatte tekrar atar kurtulursun.

Charlesnom
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Charlesnom » Çrş Eyl 11, 2019 6:37 pm

Gözün retina tabakasının arkasına yerleştirilen çip sayesinde kalıtsal retina hastalığı nedeniyle görme yetisini kaybeden hastalar ışığa kavuştu

Alman doktorlar retinitis pigmentosa halk arasında tavuk karası olarak biliniyor nedeniyle görme yetisini kaybeden 3 hastaya deney aşamasındaki bu cihazı nakletti.
Retinaya nakledilen cihazı gözlüğe bağlı küçük bir kameraya da bağlayan doktorlar böylece cihazın gözün beyne görüntü gönderme becerisini kullanmasını sağladı.
Yapay retina sayesinde hastalardan ikisi nesneleri ve şekilleri fark edebilirken biri yardım almadan yürüyebildi saati harfleri ve grinin 7 farklı tonunu görebildi. Royal Society dergisinde yayımlanan araştırmada diğerleri gibi dış kamera gerektirmeyen bu cihazın geliştirilmesi protez retina alanında büyük başarı olarak değerlendirildi. Yeni teknolojinin bu kalıtsal hastalık nedeniyle göremeyen 200 bin kişiye umut ışığı olabileceği vurgulandı.

Anadolu Ajansı