SON 2 AYDA 65'E ÇIKABİLMEK İÇİN PSİKOLOJİK DESTEK :(

Bu Bölümde Konu Moderatörlüğü Uygulanmaktadır
sarahgreen
VIP
VIP

SON 2 AYDA 65'E ÇIKABİLMEK İÇİN PSİKOLOJİK DESTEK :(

Mesaj gönderen sarahgreen » Cmt Haz 16, 2018 7:57 pm

Hocam 64 ten 74 yapmış bir tusta.. İnsanlar 2 puan bile yükseltemiyor.. Demek ki doğru çalışmayı ve süreci yönetmeyi iyi biliyor... Ayrıca başlığı açan arkadaş ve bir çok kişi ümit arıyor belli ki...50 den 64 e bir ayda çıkılmaz, yok öyle bir şey demenin kime ne faydası var...Ayrıca bir zamanlar asla şu şu kadar saniyede koşula az denilen mesafelerin rekorları da kaç kez kırılmıştır...

lapaix
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen lapaix » Cmt Haz 16, 2018 8:03 pm

Funda hocam hazır gelmişken izlediğiniz yol haritasını biraz detaylandırsanız nasıl bir takvim nasıl bir tempo ile ya da şöyle yaparken ilerlemedim şunu yaptım puan artışı geldi diyebileceğiniz şeyler neler?

Kullanıcı avatarı
bigbangtheory
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen bigbangtheory » Cmt Haz 16, 2018 8:46 pm

sarahgreen yazdı:
Cmt Haz 16, 2018 7:57 pm
Hocam 64 ten 74 yapmış bir tusta.. İnsanlar 2 puan bile yükseltemiyor.. Demek ki doğru çalışmayı ve süreci yönetmeyi iyi biliyor... Ayrıca başlığı açan arkadaş ve bir çok kişi ümit arıyor belli ki...50 den 64 e bir ayda çıkılmaz, yok öyle bir şey demenin kime ne faydası var...Ayrıca bir zamanlar asla şu şu kadar saniyede koşula az denilen mesafelerin rekorları da kaç kez kırılmıştır...
Amacımız en başından beri tüm arkadaşlarımızın TUS kazanması olmuştur. Bu konuda defalarca yazı yazmış , her gün yüzlerce mesaja üşenmeden uzun uzun cevap veren bir arkadaşınız olarak kimseyi ümitsizliğe sevk etmek gibi bir amacımız yok.

Ancak TUS'un bir maraton olduğunu , kişiden kişiye değişse bile belli bir birikim ve emek gerektirdiği gerçeğini de görmek lazım. Farkındaysanız hiç bir paylaşımımda ya da genel bölümdeki yazımda net şeyler yazmam , kişiden kişiye değişebileceğini ve bunun sizin elinizde olduğunu ısrarla vurgularım.

Düzenli spor yapan biri ( 50 puan alan TUSİYER ) , bir gün USAIN BOLT'u ( 75+ puan alan ) geçemez demiyorum.. Ancak istediği kadar muhtemeşem çalışsın 1 ayda USAIN BOLT olamaz diyorum =)

1. TUS: 50 2.TUS: 52 3.TUS: 55 4.TUS:70+ alan bir arkadaşımız var ;

1) 4 TUS sonunda 70 aldım diyebilirdi.
2) 1 TUS'ta 15 puan artırdım / 1 TUS'ta 70 aldım diyebilirdi.
3) 2 TUS daha çalıştım 50'den 55'e çıkabildim diyebilir ve çalışmayı bırakıp 4. kez girmeyebilirdi.

Sizce hangisi doğru?

Arkadaşımız 1 ayda 50'den 64'e çıktım dediğinde ; sizler o yapmış ben de yapabilirim diyebiliyorsanız ne mutlu.. Bununla ilgili bir sorunumuz asla yok =) Bunu düşünen arkadaşımız bu sınavı eninde sonunda kazanır..

Ancak büyük bir kesimin düşüncesi şu ; ben aylardır çalışıyorum yapamıyorum o nasıl yapabiliyor. Ben de mi dersaneye kaydolmalıyım , dersanesiz yapılamıyor galiba , benim kafam mı basmıyor , çalışmayı mı bilmiyorum , bence TUS KOÇ desteği almalıyım vs vs..

Sınava 2 ay kalmış. Çalışan , aylardır emek veren arkadaşlarımızın stresi zirveye çıkmaya başlamıştır artık. Denemeleri istediği düzeyde yükselmemiştir , 2 yıldır çalışıyordur 64'e ulaşamamıştır ve sen çıkar bu arkadaşlara ooo bak 1 ayda 14 puan artırılıyor derseniz siz bu işi beceremiyorsunuz, bu işi bilmiyorsunuz demiş olursunuz.

Paylaşımı yapan ve bahsi geçen arkadaşımızın niyetinin iyi olduğunu ve arkadaşlarına yapılabileceğini göstermek için yorum yaptıklarına şüphe yok. Niyetim asla onlara cevap vermek , onlarla söz dalaşına ya da bir yarışmaya girmek değil. Bana gelen özel mesajlardan anladığım kadarıyla böyle kaygılar oluşmuş ve ben bunlara cevap verme gereği duydum.

Bakış açımı yanlış bulabilir , buna elbette itiraz edebilirsiniz ancak konuyu lütfen başka yerlere çekmeyelim , bunun kimseye faydası olmaz.
Unutmak fizyolojik bir süreçtir , tekrar etmemek ise patolojiktir..

dr_fege
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dr_fege » Cmt Haz 16, 2018 8:55 pm

Inanin amacim tamamen size moral vermek. Hepimiz yaklasik ayni iq larla tip fak.ne girdik. Kimsenin kimseye ustunlugu yok. Calismaya basladigimda hic bir sey anlamadigimdan gerizekali miyim ben diye az soylenmedim kendime. Daha once soyledigim gibi ozel bir strateji gelistirmedim. Ancak sanirim sorulardan vs vs nereye calismam gerektiğini falan az cok ogrenmistim. Bir de tamamen ezber ile calistim, ki vaktim kalmazsa geri donmeye aklimda kalanlar yetsin diye. Bir cok kisi calisma tarzimin yanlis oldugunu soyledi. Dinlemedim. Iyi ki dinlememisim. Herkese uyan farkli. Sizler de oyle sagi solu dinlemeden nasil iciniz rahatsa oyle calisin. Yine nacizane yardim edebilecegim bir sey olursa her daim paylasirim. Kolay gelsin. Azcik anksiyete iyidir 😬 no panic😇

dr_fege
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dr_fege » Cmt Haz 16, 2018 8:59 pm

Soylemeyi unuttum. Kesinlikle bu is dershanesiz olmaz(tus derya deniz, hangi birini ezberleyeceksin). X y z hangisi olursa(ses kaydi falan da olur). Nereyi calismaniz gerektigini vurgulayip yonlediriyorlar. Basarilar genc arkadaslarim😊

senio38
VIP
VIP

Mesaj gönderen senio38 » Cmt Haz 16, 2018 11:34 pm

@bigbangtheory hocam bende bu konuyla ilgili sormak istiyordum kaç gündür iyi denk geldi.
siz de puan artışınız nasıl ivmelendi kaç ay kala 70 e yaklaştı anlatabilir misiniz
benim beklediğim yükseliş olmadı denemelere yüklendim ama gününe göre 5-6 puan değiştiği oldu
bu yükseliş nasıl olmalı normali nedir deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim selamlar

Kullanıcı avatarı
bigbangtheory
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen bigbangtheory » Pzr Haz 17, 2018 12:03 am

@senio38 Öncelikle denemeler standarttan uzak. Bazen zor , bazen kolay , bazen saçma olabiliyor. Sınava 1 ay kala 63 aldığım deneme de var , 71 aldığım deneme de var =) TUS'ta 70+ bir puan aldım.. Bunu kafaya takmanın hiç bir anlamı yok.

Puan için söyleyebileceğim ne bir tekrar sayısı ne de bir süre yok.. Her denemede 1-2 puan artırarak ilerleyen arkadaşlarımız da var , sabit gidip bir anda 10-15 puan yükselebilen arkadaşlarımız da var.. TUS'un normali olmaz =)

70'e yaklaşabilmek için : 4 Tekrar + YDUS + Farklı dersanelerden en az 20 deneme bence olmazsa olmaz.. Bunları yaptıktan sonra zaten 65+ bir bantta seyredersiniz. Buradan sonrası olabildiğince farklı soru çözmek , biraz daha ayrıntı okumak gibi extralar gerektiyor.

67-68 puana kadar bu şekilde çıkarsınız rahatlıkla.. Buradan sonrası ise artık şans kısmı.. İki şık arasında kaldığınız tutarsa , bu soruyu bilmiyorum demek yerine bu soruyu nasıl çözebilirim diyebilirseniz 75 bile alabilirsiniz. Biraz iyi gününüzde olmanız gerekiyor ne yazık ki =)

Ağustos 2018 için konuşuyorsak , bu evrede dersane denemesindeki puanınıza takılmak yerine hatalarınız yoğunlukla hangi dersten / zor sorularda doğru fikirler yürütebiliyor musunuz / süreyi iyi kullanabiliyor musunuz bunlara bakmak daha önemli.

Son 2 ayda TUS'ta en kötü denemenizde yaptığınızda daha kötü yapmazsınız. En iyi denemenizden +5 puan fazla yapabilirsiniz.
Unutmak fizyolojik bir süreçtir , tekrar etmemek ise patolojiktir..

Kullanıcı avatarı
Mentor
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen Mentor » Pzr Haz 17, 2018 3:14 am

dr_fege yazdı:
Cum Haz 15, 2018 8:30 pm
Mecburi ihtiyaclar disinda her seyden vazgecerseniz hic bir sey imkansiz degil. Bahsettiklerim disinda ozel bir calisma stilim yok. Kimse de kimseden zeki degil. Kolay gelsin. (Tamamen spontan röportajdi, kimse manipule etmedi)
Öncelikle tebrik ediyorum sınav açıklandığı zaman dahi çocuğu olan bir doktorun böylesi bir derece yapması arkadaşlar arasında sohbet konusu olmuştu hoşumuza gitmiş çalışma azmimizi tazelemişti.
Ayreten antitusifte bulunuyor oluşunuz da ayrı bir güzel.

Röportajınız spontan ve keyifliydi bu konuda manipülatif derken sizinle alakalı bir ifadede bulunmayı aklimdan geçirmemiştim. Dersaneler mülakatlarda yada diğer adıyla röportajlarda sordukları sorular ile bile manipulatiftir.
Mesela: Neden Tustime?
Siz-Şundan şundan dolayı.
Bu soru karşısında vereceğiniz bütün cevaplar tustime lehinedir. Cunki soru zaten olumlu neyimiz var anlamındadır. Olumsuzu boşverin 😂

Bir ikincisi bu bütün dersane mülakatlarında olsa da içlerinde belki de en samimi ve samimi gelen dersaneler 1 tusem 2 tustime dır.
Tusdatanin dereceler ile yaptığı röportajlar buram buram stratejik hazırlanma kokar.
Tusdata, derece yapan öğrencisine 'nasıl çalıştın' diye sorarken derecesinin vereceği cevap ile, tusa hazırlanacak yüzlerce öğrenciye, ne yapacaklarını ilk etapta kendilerinin istediği metot ile sinsice aktarirlar.
Mesela: nasıl çalıştın ne zamandan beri?
Derece: tek kaynak, 3 4 tekrar, 5. Sınıfta çalışmaya başladım öncesinde başlamadım.

Ilk 3 dönem tıp fakultesi talebesi için sonuç: Tek kaynak, yani data. 3 4 tekrar yani sınav kolay, 5. Sınfta başlamış, yani yine sınav kolay ve aceleye gerek yok.

5 sınıf bir gelir. Bu çocuklar bir tutuşur. Hatta dersler biraz geçmişse umutsuzluktan verilen o kadar paraya bile acıyamadan dersleri takip etmezler.

Bu durum başına gelmiş bir mezun için Sonuç: Lan bir kez daha yazılayım en iyisi, verelim 15 bini.

Gitti mi şimdide 24 bin :)

Başarısızlığa giden yolu derece röportajları ile manipülatif olarak verir data.
Time insaflıdır. Tusem belki en insaflısıdır.
World konuşmayalım allahın ahmet erkeki eski datalı zaten nolacak.

Sözlerim sizinle ilgili değildi doktorum, hatta gerek sizin gerek bigbangtheory dostumuzun başarılarınızı kıskandığımı da belirteyim.

sarahgreen
VIP
VIP

Mesaj gönderen sarahgreen » Pzr Haz 17, 2018 4:33 am

bigbangtheory yazdı:
Cmt Haz 16, 2018 8:46 pm
sarahgreen yazdı:
Amacımız en başından beri tüm arkadaşlarımızın TUS kazanması olmuştur. Bu konuda defalarca yazı yazmış , her gün yüzlerce mesaja üşenmeden uzun uzun cevap veren bir arkadaşınız olarak kimseyi ümitsizliğe sevk etmek gibi bir amacımız yok.

Ancak TUS'un bir maraton olduğunu , kişiden kişiye değişse bile belli bir birikim ve emek gerektirdiği gerçeğini de görmek lazım. Farkındaysanız hiç bir paylaşımımda ya da genel bölümdeki yazımda net şeyler yazmam ,

70'e yaklaşabilmek için : 4 Tekrar + YDUS + Farklı dersanelerden en az 20 deneme bence olmazsa olmaz.. Bunları yaptıktan sonra zaten 65+ bir bantta seyredersiniz. Buradan sonrası olabildiğince farklı soru çözmek , biraz daha ayrıntı okumak gibi extralar gerekiyor.

Evet gerçekten net ifadeler kullanmıyorsunuz!

Kullanıcı avatarı
Mentor
Global Moderatör
Global Moderatör

Mesaj gönderen Mentor » Pzr Haz 17, 2018 10:11 am

sarahgreen yazdı:
Pzr Haz 17, 2018 4:33 am
bigbangtheory yazdı:
Cmt Haz 16, 2018 8:46 pm
sarahgreen yazdı:

Ancak TUS'un bir maraton olduğunu , kişiden kişiye değişse bile belli bir birikim ve emek gerektirdiği gerçeğini de görmek lazım. Farkındaysanız hiç bir paylaşımımda ya da genel bölümdeki yazımda net şeyler yazmam ,

70'e yaklaşabilmek için : 4 Tekrar + YDUS + Farklı dersanelerden en az 20 deneme bence olmazsa olmaz.. Bunları yaptıktan sonra zaten 65+ bir bantta seyredersiniz. Buradan sonrası olabildiğince farklı soru çözmek , biraz daha ayrıntı okumak gibi extralar gerekiyor.

Evet gerçekten net ifadeler kullanmıyorsunuz!
Büyütmeyelim bence, gereksiz uzuyor konu